دانش هنر / آموزش های آرایشگری / گذاشتن مژه مصنوعی

گذاشتن مژه مصنوعی

گذاشتن مژه مصنوعی

در سال 1899 زمانی که هنوز مژه های مصنوعی تولید نشده بودند، زنان سعی می کردند به جای گذاشتن مژه مصنوعی موهای انسان را توسط یک سوزن روی پلک های خود بچسبانند تا با این کار حجم و طول مژه های خود را افزایش دهند؛ اما این روش خیلی موفقیت آمیز نبود و موهایی که لا به لای مژه های طبیعی می چسباندند، اغلب نامرتب شده و یا می ریختند. با گذشت زمان، مژه های مصنوعی تولید شدند و به مرورتحول زیادی پیدا کردند. به طوری که امروزه برای انواع چشم ها مژه مصنوعی مخصوص آن، وجود دارد.

 

گذاشتن مژه مصنوعی

آشنایی با انواع مژه مصنوعی

وقتی صحبت از آرایش می شود، استفاده از مژه های مصنوعی از نظر دشواری در رده بالا قرار دارد. طرز گذاشتن مژه مصنوعی به طور کامل در کلاس آرایشگری زنانه آموزش داده می شود. از مژه های مصنوعی جهت بلند شدن، فرشدن و پرپشت شدن مژه های طبیعی، از مژه های مصنوعی استفاده می شود. مژه ها قاب های زیبایی را در اطراف چشم ایجاد می کنند. داشتن مژه های عالی از ویژگی های ارزشمندی است که به تقویت اعتماد به نفس کمک می کند. در انتخاب مژه های مناسب باید به عواملی چون: شکل چشم، آلرژی به برخی مواد خاص، اندازه چشم، نوع پلک، طول مژه و فر مژه توجه ویژه ای داشت. مژه های مصنوعی انواع مختلفی دارند اما به طور کلی مژه های مصنوعی به دو دسته تقسیم می شوند:

مژه های کامل و یکسره

مژه های مصنوعی یکسره به طور معمول دارای یک نوار می باشند که این نوار محل قرار گیری چسب مژه می باشد. گذاشتن مژه مصنوعی یکسره باعث می شود تا چشم ها بزرگتر به نظر برسند. جهت استفاده از مژه های مصنوعی یکسره در چشم های کوچک، بهتر است انتهای مژه را ببرید تا دید را کاملاً مسدود نکند. نوار مژه های یکسره می تواند مرئی و یا نامرئی باشد. دو نوع مژه یکسره وجود دارد:

 • مژه یکسره کامل: این نوع مژه مصنوعی، رایج ترین نوع مژه می باشد. مژه ها بسیار مرتب بر روی نواری که به پلک می چسبد، قرار گرفته اند.
 • مژه یکسره نیمه: این نوع مژه مصنوعی، روی نوار کوتاه تری قرار گرفته است و چون بر روی نیمه ی بیرونی پلک قرار می گیرد، طبیعی تر به نظر می رسد.

مژه های دانه ای

طبیعی ترین نوع مژه مصنوعی، مژه های دانه ای می باشند و آرایشگرهای حرفه ای، بیشتر از این نوع مژه ها استفاده می کنند. مژه های دانه ای به دو صورت تکی و دسته ای (خوشه ای) در بازار موجود می باشند. مژه های دانه ای گزینه ی مناسبی برای استفاده طولانی مدت می باشند و جهت استفاده روزانه توصیه نمی شوند، زیرا گذاشتن مژه مصنوعی های این چنینی بسیار زمان بر می باشد.

کاربرد انواع مژه مصنوعی

امروزه کاربرد مژه های مصنوعی بسیار افزایش یافته است و در گریم و آرایش صورت بسیار از آن استفاده می گردد. به همین خاطر نحوه گذاشتن انواع مژه روی چشم، هم تبدیل به یکی از سرفصل های دوره های آرایشگری شده است. به همین خاطر حتی در آموزش آنلاین گریم در مجموعه دانش هنر هم به طور کامل آموزش داده می شود. تنوع زیاد، حفظ ظاهر طبیعی مژه ها، کیفیت و… از مزایای مژه های مصنوعی محسوب می شود. توجه داشته باشید، نباید هیچ آسیبی به مژه های طبیعی وارد شود لذا کیفیت جنس مژه های مصنوعی یکی از دغدغه های آرایشگران و مصرف کنندگان این محصول آرایشی به شمار می رود. لازم است برای استفاده از مژه های مصنوعی مناسب با چشم و صورتتان با انواع و کاربرد های آن آشنا شوید. همچنین، آشنایی با فرم چشم اولین قدم، جهت انتخاب بهترین مژه مصنوعی قلمداد می شود. در ادامه به انواع فرم های چشم برای گذاشتن مژه مصنوعی می پردازیم:

 • چشم بادامی: اغلب سبک های مژه برای این نوع چشم، عالی به نظر می رسند. با استفاده ازمژه های مصنوعی یکسره و حجم دار، می توان چشم های بادامی جذاب تری داشت.
 • چشم های گرد و درشت: استفاده از مژه های فر و بلندی که طول بیشتری دارند، در این نوع چشم توصیه می شود. همچنین بهتر است از مژه های سنگینی که باعث می شود چشم ها کوچکتربه نظر برسند، استفاده نگردد. مژه های نصفه نیمه نیز برای این مدل چشم مناسب می باشند.
 • چشم های ریز: در چشم های ریز، برعکس چشم های درشت، بهتراست از مژه هایی که حجم و بلندی کمتری دارند، استفاده گردد تا مصنوعی بودن مژه ها کمتر به چشم آید.
 • چشم های نزدیک به هم: در این نوع چشم، بهتر است در گوشه های داخلی چشم از مژه استفاده نکرده و تمرکز در گوشه های خارجی چشم ها باشد و در آن قسمت بیشتر، از مژه های مصنوعی استفاده گردد. مژه مصنوعی نیمه برای چشم های نزدیک به هم بسیار مناسب است. چون گوشه های داخلی چشم باز گذاشته شده و فرم چشم کشیده ترمی شود.
 • چشم‌های پف دار: در این نوع چشم، توصیه می شود از مژه مصنوعی هایی که قسمت مرکزی پرتر و طولانی‌تری دارند، استفاده گردد.

بیشتر بخوانید: کلاس آرایشگری کجا برم؟

 

گذاشتن مژه مصنوعی دونه ای

آموزش گذاشتن مژه مصنوعی

به طور کلی طریقه ی گذاشتن مژه مصنوعی به نوع مژه ی انتخابی بستگی دارد. چسباندن مژه های مصنوعی روش های مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 1. چسباندن مژه مصنوعی دانه ای
 2. چسباندن مژه مصنوعی متری
 3. چسباندن مژه مصنوعی از داخل چشم
 4. چسباندن مژه مصنوعی نصفه نیمه
 5. چسباندن مژه مصنوعی سه بعدی
 6. چسباندن مژه مصنوعی پلک پایین
 7. چسباندن مژه مصنوعی یکسره

چسباندن تمام مژه های مصنوعی یک قاعده ی کلی دارد، اما روش ها و نکات متنوعی وجود دارد که باید با توجه به نوع مژه از آنها استفاده نمود و بهترین نتیجه را بدست آورد. در ادامه قاعده ی کلی، چسباندن مژه را شرح می دهیم و نهایتا هر یک از روش ها را به اختصار توضیح خواهیم داد. 9 مرحله برای گذاشتن مژه های مصنوعی وجود دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

سبک و رنگ مژه خود را انتخاب کنید

امروزه مژه های مصنوعی دارای اندازه و رنگ های متنوعی هستند. یک مجموعه کامل از مژه های مصنوعی می تواند هم حجم و هم طول مژه ها را افزایش دهد و به چشم ها جلوه ی خاصی بخشد. برای گذاشتن مژه های یکسره زمان بسیار کمتری نیاز است، در حالی که چسباندن مژه های دانه ای بسیار زمان بر می باشند. با استفاده از مژه های دانه ای، در گوشه های بیرونی چشم می توان ظاهر زیبایی ایجاد نمود. مژه های مصنوعی سیاه و قهوه ای تیره برای استفاده روزمره عالی هستند در نتیجه می توان گفت، مرحله اول گذاشتن مژه مصنوعی، انتخاب نوع و رنگ مژه می باشد.

 چسب مژه تهیه کنید

چسب مژه نیز انواع مختلفی دارد. به طور معمول، چسب مژه ها، سیاه و سفید (بی رنگ) هستند. چسب های تیره رنگ، جلوه ی بیشتری به چشم ها می بخشند، اما استفاده از آنها به دقت زیادی نیازدارد. برای چسباندن مژه ی مصنوعی از داخل چشم لازم است از چسب های نامرئی استفاده گردد.

اصلاح اندازه ی مژه مصنوعی

ممکن است قبل از گذاشتن مژه مصنوعی، مژه هایتان به کمی اصلاح نیاز داشته باشند. مژه های مصنوعی را روی پلک نگه دارید اگر مژه از پلک شما بزرگتر بود، توسط قیچی آن را کوتاه کنید تا هم اندازه پلک شود؛ زیرا اگر مژه ها بیش از حد طولانی باشند، حالت افتادگی ایجاد می کنند؛ اما اگر کوچکتر بود بهتر است، از مژه ی دیگری که هم اندازه با چشم می باشد، استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که اندازه ی مژه ها باید به سمت گوشه خارجی چشم بلندتر و به سمت گوشه داخلی چشم کوتاه تر باشند.

چسب مژه بزنید

سر یک خلال دندان را به چسب آغشته نمایید و آن را طوری به سراسر خط مژه مصنوعی بزنید که نهایتا یک لایه بسیار نازک از چسب بر روی نوار مژه مصنوعی باقی بماند. توجه داشته باشید که به انتها و ابتدای مژه بیشتر چسب بزنید، حال چند ثانیه صبر کنید تا چسب کمی سفت شود و خیس نباشد، زیرا در این صورت، بهتر بر روی پلک می چسبند.

مژه ها را بچسبانید

بهتر است قبل از گذاشتن مژه مصنوعی دست ها را شسته و چشم ها را پاک نمایید. سپس، مژه ها را توسط فرمژه، حالت دهید و ریمل بزنید. حال، مژه مصنوعی را توسط موچین بالای مژه های طبیعی خود قرار دهید. نوار را به پایه خط مژه بالا (بالای مژه های طبیعی) قرار دهید و توجه داشته باشید از قرار دادن مژه مصنوعی بر روی پلک ها خودداری نمایید.

 

گذاشتن مژه مصنوعی در بارداری

مژه ها را در جای خود قرار دهید

بعد از اینکه نوار مژه مصنوعی در بالای مژه های طبیعی قرار گرفت، با استفاده از نوک انگشتان و یا موچین، مژه های مصنوعی و طبیعی را به آرامی به هم فشار دهید تا کاملاً بچسبند. نکته ای که حتما باید به آن توجه داشته باشید نقاط ابتدایی و انتهایی مژه ها می باشند، سعی نمایید مژه های طبیعی و مصنوعی این دو قسمت را بیشتر به یکدیگر فشار دهید.

خلا ها را پر کنید

اگر بین مژه های واقعی و مصنوعی فاصله ای وجود داشت، با خط چشم مایع جای خالی را پر کنید تا طبیعی تر به نظر برسند. در این مرحله نیز، می توانید از فرکننده مژه استفاده نمایید. فقط توجه داشته باشید که لازم است حدودا 2 دقیقه صبر کنید و بعد این کار را انجام دهید.

آموزش گذاشتن مژه مصنوعی دانه ای برای خود

برای گذاشتن مژه مصنوعی دانه ای باید چند مرحله را در نظر داشته باشد و انجام دهید:

 • به طور کلی، قبل از چسباندن انواع مژه های مصنوعی باید دست ها به درستی شسته شود و آرایش چشم‌ها به طور کامل پاک گردد، سپس بهتر است مژه های طبیعی را توسط فرمژه حالت داد تا مژه های مصنوعی با مژه های طبیعی ترکیب شوند و یکدست به نظر برسند.
 • اگر می خواهید مژه هایتان پرپشت تر به نظر برسند، بهتراست قبل از چسباندن مژه مصنوعی، به مژه های طبیعی خود ریمل بزنید. با این کار مژه ها علاوه بر اینکه پرپشت تر به نظر می رسند، مشکی تر و تیرتر هم نمایش داده می شوند.
  در این مرحله چسب را بر روی سطح صافی که به آن آسیب وارد نمی شود، مانند فویل، بریزید.
 • تعدادی از مژه ها را جدا نمایید و با استفاده از موچین، انتهای آن ها را که حالت گره ای دارند، به چسب آغشته نمایید.

نکته مهم: نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه کرد، انتخاب اندازه مژه تکی مناسب می باشد؛ زیرا مژه های دانه ای دارای اندازه های مختلفی می باشند و لازم است تا با دقت و مرتب بر روی مژه های طبیعی چسبانده شوند. تا در درجه اول حالت چشم حفظ شود و همچنین مژه ها از کوتاه به بلند مرتب گردند. ترتیب قرارگیری مژه ها غالبا از مژه های کوتاه تر در وسط پلک، به مژه های بلندتر در گوشه ی خارجی پلک می باشد. پس از انتخاب مژه مناسب، آنها را میان مژه های طبیعی بچسبانید و با استفاده از دستان خود حالت مژه مصنوعی را مطابق با مژه های طبیعی تنظیم نمایید.

نکاتی که در چسباندن مژه های تکی باید رعایت شود:

 • تعداد مژه های مصنوعی مورد استفاده، به حالت و اندازه چشم ها، حجم مژه ها و سلیقه فرد بستگی دارد.
 • دقت کنید که حتما مژه های هر دو چشم با یکدیگر قرینه بوده و به یک اندازه پرپشت و بلند باشند.
 • افراد مبتدی می توانند جهت اطمینان از قرینه بودن مژه های دو چشم، تعداد مژه های مورد استفاده را بشمارند تا با هم یکسان باشد.
 • از پخش کردن چسب اضافی باقی مانده بر روی پلک اکیدا خودداری نمایید.

آموزش گذاشتن مژه مصنوعی متری

مژه های متری اندازه های مختلفی دارند. به طور کلی می توان گفت ازمژه های مصنوعی متری که بلندتر هستند در گوشه های خارجی چشم استفاده می شود. همچنین، مژه های متوسط در وسط و مژه های کوچک در گوشه ی داخلی چشم مورد استفاده قرار می گیرند؛ مانند موارد قبلی:

 • در مرحله اول گذاشتن مژه مصنوعی شستن دست ها و پاک کردن آرایش چشم‌ها می باشد.
 •  مرحله بعد حالت دهی به مژه ها است که توسط فرمژه انجام می گیرد. بهتر است در این مرحله با ریمل زدن به مژه ها، حجم بیشتری به آنها ببخشید.
 • حال مقداری از چسب مژه را با توجه به نکاتی که ذکر شد بر روی سطح صافی بریزید.
 • قسمت گره دار مژه مصنوعی بلند را به چسب آغشته نمایید.
 • سپس توسط موچین، مژه ی مصنوعی را میان مژه های طبیعی گوشه ی خارجی چشم، قرار داده و بچسبانید.
 • به همین ترتیب، متناسب با فرم و اندازه درشتی چشم‌ها، از مژه مصنوعی متوسط استفاده نمایید. توجه داشته باشید از مژه های متوسط تا قبل از رسیدن به گوشه داخلی چشم ها، استفاده می گردد.
 • نهایتا، در ناحیه گوشه داخلی چشم‌ها از کوتاه ترین سایز مژه استفاده نمایید.
 • در پایان هر مرحله با استفاده از انگشتان خود مژه های طبیعی و مژه های مصنوعی را به یکدیگر فشار دهید تا به خوبی چسبیده شوند.

آموزش گذاشتن مژه مصنوعی از داخل چشم

این روش طبیعی ترین روش چسباندن مژه مصنوعی به شمار می رود. در این روش باید از مژه های مصنوعی یکدست کامل و یا نصفه ای استفاده نمود که دارای نوار یا بند نامرئی می باشند.

 • مطابق روش های قبل برای گذاشتن مژه مصنوعی ابتدا دست های خود را شسته و چشمانتان را تمیز نمایید.
 • سپس توسط انگشتان و یا موچین مژه ها را از جعبه خارج کنید.
 • با استفاده از یک خلال دندان، نوار مژه را به چسب آغشته نمایید و چند ثانیه صبر کنید تا چسب کمی سفت شود و خیس نباشد.
 • به مژه هایتان توسط فرمژه حالت دهید و به آنها کمی ریمل بزنید.
 • با انگشت پلک خود را بالا ببرید و مژه مصنوعی را دقیقا از داخل چشم به ریشه مژه های طبیعی خود، بچسبانید.
 • در مرحله ی آخر توسط موچین، مژه های مصنوعی و مژه های طبیعی را یه یکدیگر فشار دهید تا به خوبی بچسبند.

نکته مهم: در صورت نیاز می توانید برای پرپشت تر نشان دادن مژه ها، به همین روش لابه لای آنها از مژه های مصنوعی دانه ای استفاده نمایید. چسباندن مژه مصنوعی از داخل چشم، بهتر است قبل از آرایش کردن کل صورت انجام گیرد.

 

طرز گذاشتن مژه مصنوعی 3d

آموزش گذاشتن مژه مصنوعی نصفه نیمه

مژه های نصفه نیمه یکی از انواع مژه های یکسره هستند و روی نوار کوتاه تری قرار گرفته اند. این نوع از مژه ها، غالبا فقط نیمه بیرونی پلک را پوشش می دهند. به همین علت، طبیعی تر به نظر رسیده و کاربرد بیشتری دارند. گذاشتن مژه های نصفه نیمه راحت تر از مژه های دیگر می باشد. مراحل گذاشتن مژه های مصنوعی نصفه مانند مراحل گذاشتن مژه مصنوعی یکسره می باشد:

 • ابتدا دست ها را بشویید و چشم ها را تمیز کنید، سپس به آرامی مژه مصنوعی را از جعبه خارج نمایید.
 • جهت انتخاب محل قرارگیری مژه، آن را روی پلک خود بگذارید و بهترین نقطه را انتخاب نمایید.
 • مژه های خود را با استفاده از فرمژه حالت دهید و در صورت تمایل به آنها ریمل بزنید.
 • مانند مراحل قبل، مقداری از چسب مخصوص مژه را روی یک سطح صاف و تمیز بریزید و توسط خلال دندان، نوار مژه را به چسب آغشته نمایید. توجه داشته باشید که قسمت های انتهایی مژه از بقیه قسمت ها چسب بیشتری داشته باشند. چند ثانیه صبر کنید تا چسب خیس نباشد.
 • توسط یک موچین، مژه مصنوعی را بردارید و نزدیک خط مژه ببرید و آن را بر روی پلک قرار دهید. توجه داشته باشید که انتهای مژه ی مصنوعی کاملا برروی انتهای مژه های طبیعی قرار گیرد.
 • توسط انگشتان و یا با استفاده از یک موچین ابتدا و انتهای مژه ی مصنوعی را به پلک فشار دهید تا مژه مصنوعی به خوبی روی خط مژه قرار گیرد.
 • درمرحله آخر جهت ازبین بردن فاصله ی بین مژه ها، بهتراست توسط یک خط چشم فاصله ها را پر نمایید. این کار باعث می شود مژه هایتان طبیعی تر به نظر برسد.

گذاشتن مژه مصنوعی سه بعدی

برای گذاشتن مژه مصنوعی سه بعدی مراحل زیر را اجرا کنید:

 • مژه های خود را پاک کنید و دستانتان را به خوبی بشویید.
 • مژه مصنوعی را روی پلک خود بگذارید و آن را اندازه بزنید، اگر اندازه اش بلند بود اضافه ی آن را کوتاه کنید.
 • مقداری از چسب مخصوص مژه را مانند مراحل قبل بر روی سطح موردنظر بریزید. خلال دندان را به چسب آغشته کرده وتوسط آن، به نوار مژه سه بعدی اندکی چسب بزنید.
 • ده ثانیه صبر کنید تا چسب سفت شود و خیس نباشد. حال مژه مصنوعی را توسط موچین، روی مژه طبیعی قرار دهید.
 • نهایتا توسط انگشتان و یا موچین، مژه های مصنوعی و مژه های طبیعی را آرام به یکدیگر فشار دهید.

گذاشتن مژه مصنوعی پلک پایین چشم

برای گذاشتن مژه مصنوعی روی پلک پایین مراحل زیر را اجرا کنید:

 • پس از شستن دست ها و تمیز کردن چشم ها مژه ی مناسب برای پلک پایین خود را انتخاب نمایید.
 • در حالی که مژه ها را به سمت پایین خم می کنید، نوار مژه را در مقابل چشم خود نگه دارید.
 • اگر مژه ها خیلی بلند به نظر می رسند، آنها را با یک قیچی مژه، به اندازه ی دلخواه خود کوتاه کنید.
 • اگر طول نوار مژه مصنوعی، از مژه های پایین شما بیشتر است، آن را نیز کوتاه نمایید.
 • چسب مخصوص را توسط یک خلال دندان، به نوار مژه بزنید و چند ثانیه صبر کنید تا چسب کمی سفت شود.
 • با استفاده از یک موچین، مژه مصنوعی را بردارید، به سمت بالا نگاه کنید و نوار مژه را تا حد ممکن به خط مژه طبیعی نزدیک کنید. سپس ضخیم ترین قسمت نوار مژه را به گوشه خارجی چشم بچسبانید.

نکته مهم: اگر بین پایه نوار مژه ی طبیعی و مژه ی مصنوعی فاصله وجود دارد با استفاده از خط چشم مایع یک خط ضخیم بکشید تا فاصله ی ایجاد شده پر شود.

گذاشتن مژه مصنوعی یکسره

برای گذاشتن کژه مصنوعی یکسره مراحل زیر را اجرا کنید:

 • پس از شستن دست ها و پاک کردن چشم ها، به آرامی مژه مصنوعی را از جعبه خارج نمایید.
 • توسط انگشتان دست به مژه مصنوعی حالت دهید و دوسر انتهایی آن را به پایین متمایل کنید.
 • جهت اندازه گیری، مژه ی مصنوعی را روی پلک خود بگذارید، اگر بلند بود مقدار اضافه آن را توسط قیچی جدا کنید.
 • مژه های خود را با استفاده از فرمژه حالت دهید و در صورت تمایل به آنها ریمل بزنید. این کار باعث ی شود مژه های مصنوعی ومژه های طبیعی به خوبی با هم ترکیب شوند و پرپشت تر و تیره تر به نظر برسند.
 • مانند مراحل قبل گذاشتن مژه مصنوعی، مقداری از چسب مخصوص مژه را روی یک سطح صاف و تمیز بریزید و توسط خلال دندان، نوار مژه را به چسب آغشته نمایید. توجه داشته باشید قسمت های انتهایی مژه از بقیه قسمت ها چسب بیشتری داشته باشند. چند ثانیه صبر کنید تا چسب سفت شود.
 • توسط یک موچین، مژه مصنوعی را بردارید و نزدیک خط مژه ببرید و آن را بر روی پلک قرار دهید. توجه داشته باشید که ابتدا و انتهای مژه ی مصنوعی کاملا هم اندازه ی ابتدا و انتهای مژه های طبیعی باشد.
 • توسط انگشتان و یا با استفاده از یک موچین، ابتدا و انتهای مژه ی مصنوعی را به پلک فشار دهید تا مژه مصنوعی به خوبی روی خط مژه قرار گرفته و به خوبی چسبیده شود.
 • درمرحله آخر جهت ازبین بردن فاصله ی بین مژه ها، بهتر است توسط یک خط چشم فاصله ها را پر نمایید این کار باعث می شود مژه هایتان طبیعی تر به نظر برسند.

نکته مهم: توجه داشته باشید که به طور کلی، مژه های مصنوعی، با چسب مژه موقت زده می شوند و طوری طراحی نشده اند که هنگام حمام رفتن، خواب یا شنا بتوان از آنها استفاده نمود. پیشنهاد میکنیم سایر آموزش های آرایشگری دانش هنر را هم ببینید تا با ریزترین نکات آرایشگری آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان