دانش هنر / آموزش های عکاسی / کلوزآپ حیوانات

کلوزآپ حیوانات

دیدن حیوانات از نزدیک برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دوربین‌ها می‌توان این حیوانات خطرناک را از فاصله بسیار نزدیک مشاهده کرد. از این حیوانات می‌توان به خرس قطبی، کفتار، ببر، ایگوانا، کوسه، عنکبوت برزیلی، مار، خفاش، ماهی بزرگ، خرس، گرگ و… اشاره کرد که هر کدام با توجه به گونه‌های متفاوتی که دارند می‌توانند قاتل‌های خطرناکی برای انسان محسوب شوند؛ اما دیدن هر کدام از آن‌ها از فاصله بسیار نزدیک خالی از لطف نیست. در این مقاله قصد داریم شمارا با کلوزآپ حیوانات آشنا کنیم.

کلوزآپ حیوانات چیست؟

عکاسی کلوزآپ حیوانات شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از حیوانات و جانوران زنده در محیط طبیعی خود عکاسی می‌شود و افراد در آن حضور ندارند. کلوزآپ معمولاً در فضای باز انجام می‌شود و عناصر طبیعی مانند مناظر، گیاهان حیات‌وحش، حیوانات و بافت‌ها و صحنه‌های طبیعی را به تصویر می کشد.

گاهی مرز بین عکاسی کلوزآپ حیوانات و عکاسی منظره چشم انداز در حال محو شدن است، اما شایان ذکر است که عکاسی حیوانات کمی متفاوت است و ویژگی‌ها و محدودیت‌های بیشتری دارد. در مقایسه با انواع دیگر عکاسی مانند عکاسی مستند و روزنامه نگاری، کلوزآپ حیوانات بیشتر بر جنبه زیبایی شناسی عکاسی تمرکز دارد. رشته‌هایی مانند عکاسی حیوانات، عکاسی منظره | همچنین شامل عکاسی از منظره و باغ است.

عکاسی کلوزآپ حیوانات به دانش و تجربه زیادی در عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات مختلف بستگی دارد. همچنین، عکاسان در این زمینه باید بتوانند به دیگران ثابت کنند که این عکس‌ها طبیعی هستند و از نوع عکاسی حیوانات خانگی نیستند. در این نوع عکاسی، عکاسان باید صحنه‌های جالب و غیرتکراری مانند دعوا یا غذا خوردن حیوانات را عکاسی کنند. همچنین برای یادگیری این نوع عکاسی می توانید در کلاس های آموزشی عکاسی دانش هنر شرکت کنید و از تجربه اساتید این آموزشگاه عکاسی بهره‌مند شوید.

ایده برای کلوزآپ حیوانات

راه‌های مختلفی برای گرفتن عکس‌های کلوزآپ حیوانات وجود دارد، اما بهترین و مؤثرترین راه این است که یک مخفیگاه برای خود و دوربین بسازید. از صاحب مکانی که می‌خواهید در آنجا عکس بگیرید بخواهید برای شما مخفیگاهی ایجاد کند تا بتوانید در آنجا پنهان شوید و به راحتی از حیوانات عکس بگیرید و مزاحم کسی نشوید.

لباس مناسب

اگر قصد دارید با پای پیاده حیوانات را تعقیب کنید، باید به تجهیزات مناسب مجهز باشید. تجهیزات نظامی ممکن است برای چنین شرایطی مناسب باشد. شما باید لباسی داشته باشید که سر و صدا نداشته باشد، جیرجیر نکند و طرحی داشته باشید که به شما امکان می دهد هر جا که می روید استتار کنید. علاوه بر این لباس‌هایی که می‌پوشید نباید زیپ یا بست داشته باشند و باید جیب‌های زیادی برای قرار دادن تمام وسایل لازم برای دوربین و عکاسی کلوزآپ حیوانات داشته باشید.

به‌طور طبیعی، هرچه لنز شما بلند تر باشد، هنگام گرفتن عکس‌های کلوزآپ حیوانات، می توانید از حیوانات دورتر شوید. اگر از لنز سوپر تله استفاده می کنید باید یک مونوپد بخرید تا زمانی که می‌خواهید حرکت کنید بتوانید لنز را نگه دارید، مونوپدها نسبت به سه پایه قابل حمل تر هستند، همچنین می توانید از یک پایه در محیط‌های باتلاقی استفاده کنید.

مخفیگاه بسازید

مخفیگاه‌ها در شکل‌ها، اندازه‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارند. شرکت‌هایی هستند که بسته‌های ذخیره‌سازی کوچکی را می سازند که می توانید آن‌ها را باز کنید و کنار هم بگذارید و این مخفیگاه‌ها به راحتی قابل حمل و نقل هستند. مخفیگاه‌های باکیفیت چندین پنجره برای دیدن بیرون در اختیار شما قرار می دهند. اکثر این مخفیگاه‌ها دارای یک شیار در زیر پنجره اصلی هستند که می توانید از آن برای نصب سه پایه استفاده کنید یا می توانید از این شکاف برای گرفتن عکس‌های با زاویه کم استفاده کنید.

داخل ماشین از آن عکس بگیرید

در خودرو به جای استفاده از سه پایه، می توانید از در یا کیف برای نگه داشتن لنز دوربین خود استفاده کنید. ماشین را خاموش کنید تا لرزش، عکس شمارا تار نکند. داشتن شخص دیگری که می تواند به شما در شناسایی سوژه‌های خوب برای عکاسی کمک کند بسیار خوب است. آماده باشید که برای مدتی در آنجا بمانید تا حیوانات به حضور شما عادت کنند، زیرا ممکن است در ابتدا از حضور شما بترسند.

تجهیزات لازم برای عکاسی کلوزآپ حیوانات

تجهیزات عکاسی کلوزآپ حیوانات می تواند بسیار خاص و اغلب با لنزها و تجهیزات متفاوت نسبت به سایرین باشد. اکثر لنزهای کلوزآپ حیوانات دارای فاصله کانونی بسیار طولانی بین 150 تا 600 میلی متر هستند که به عکاس اجازه می دهد با پر کردن کادر با سوژه انتخابی خود، دید باریک تری داشته باشد. با این حال، در حالی که بیشتر حیوانات با لنز تله عکاسی می‌شود، زمانی که از لنز واید استفاده می‌شود، می‌تواند تصاویر قابل‌توجهی از حیوانات در محیط اطرافشان ارائه دهد. سایر دستگاه‌های تخصصی، از جمله تله‌های دوربین، پوست، لباس‌های گلی و عکاسان حیوانات نیز از سیستم‌های پنهان‌سازی انرژی انسانی (معروف به HECS) برای کاهش مزاحمت‌های حیوانات هنگام عکس‌برداری کلوزآپ استفاده کرده‌اند.

برای عکاسی نماهای نزدیک به دوربینی دارای گزینه فوکوس نیاز دارید. این گزینه به شما امکان می دهد از فاصله بسیار نزدیک (20 سانتی متر) از سوژه عکس بگیرید. اکثر دوربین‌های دیجیتال امروزی؛ مجهز به گزینه فوکوس؛ یا می توانید از یک لنز ماکرو استفاده کنید. مزیت عکاسی کلوزآپ حیوانات این است که می توانید از هر لنز و دوربینی استفاده کنید. در صورتی که قصد یادگیری عکاسی را دارید می توانید با مراجعه و ثبت نام در کلاس های آموزشگاه دانش هنر، به صورت حرفه‌ای و در کنار اساتید خبره این هنر را بیاموزید.

نکات مهم برای عکاسی کلوزآپ حیوانات

استتار یک عنصر ضروری در عکاسی کلوزآپ حیوانات است. یک عکاس باید ظاهر خود را تغییر دهد و وسایل خود را با کلاهک ها و تورهای استتار مخصوص، استتار کند. پوشش‌های ویژه ای برای بی صدا کردن مکانیسم شاتر دوربین در دسترس است. صدای خش‌خش خازن‌های بارق معمولاً غیر طبیعی است و از دور شنیده می‌شود. حیوانات حس بویایی خوبی دارند. از استفاده از هرگونه دئودورانت خودداری کنید، عطر بسیار توصیه می‌شود. همچنین باید جهت باد را در نظر بگیرید، زیرا حیوانات در تشخیص بوی انسان خوب هستند.

یک توصیه کلی هنگام عکاسی کلوزآپ حیوانات این است که در پناهگاهی در کنار پناهگاه ساکت و بی حرکت باشید. یک عکاس قبل از هر چیز حیات‌وحش را می بیند. به مدل های خود احترام بگذارید و در رفتار حیوان دخالت نکنید. عکسی نگیرید که باعث ناراحتی غیر ضروری مدل شما شود. گاهی اوقات عکاسان از طعمه زنده برای گرفتن عکس کلوزآپ استفاده می کنند. عکس‌های گرفته شده به این روش در مسابقه‌های اصلی عکس رد می‌شود، زیرا غیراخلاقی است. همچنین می توانید با شرکت در کلاس های عکاسی دانش هنر کاملاً نکات و ملزومات عکاسی کلوزآپ حیوانات را یاد بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله اشاره کردیم که یکی از بهترین مزیت‌های عکاسی کلوزآپ حیوانات این است که می توانید از هر لنزی استفاده کنید. حیوانات متحرک در عکاسی کلوزآپ نه تنها جذاب هستند بلکه بسیار چالش برانگیز هستند. به عنوان مثال، عکاسی از پروانه‌ها، حشرات و پرندگان دشوار است، زیرا آن‌ها برای لحظه ای ثابت می‌مانند و سپس حرکت می کنند. مهم است که در این سبک عکاسی صبور باشید تا در نهایت بتوانید به نتیجه دلخواه برسید. همچنین می توانید با شرکت در کلاس های آموزشی عکاسی دانش هنر کاملاً با سبک عکاسی کلوزآپ آشنا شوید. کلاس های آموزش عکاسی دانش هنر به دو صورت مجازی و حضوری با بالاترین کیفیت و در کنار خبره‌ترین اساتید این حوزه برگزار می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا