دانش هنر / آموزش های عکاسی / کلوزآپ حشرات

کلوزآپ حشرات

بدون شک تصاویری که شما از حشرات از نمایی بسیار نزدیک می بینید، آن‌ها را تبدیل به یک سری موجوداتی می‌کند که شاید تصویر دیده شده دور از ذهن شما باشد و به این نمای خارق‌العاده کلوزآپ حشرات گفته می‌شود و ما قصد داریم در این مقاله شمارا به شکل قابل قبول تری با ایده‌های ناب، تجهیزات لازم این بخش از هنر عکاسی آشنا کنیم. صد درصد در کلاس‌های عکاسی دانش هنر بسیار جزئی به این موضوع پرداخته می‌شود.

کلوزآپ حشرات چیست

کلوزآپ حشرات خلاقیت اصلی عکاس را به نمایش می‌گذارد و می‌تواند جزئیات اصلی تصویر را به رخ بکشد. این روش در عکاسی باعث می‌شود تا حالات متفاوت و گاهاً خنده دار حشرات به وضوح توسط عکاس ثبت گردند. مشاهده کردن یک تصویر از فاصله ای نزدیک قطعاً می‌تواند جذابیت عکاسی را چند برابر کند. خاویر راپرز از جمله عکاسان اسپانیایی است که در این عرصه فعالیت چشمگیری داشته است.

بدون شک با لنز مخصوص خود جزئیات کامل حشرات در را خارق‌العاده ترین شرایط به ثبت می رساند. این عکاسی اسپانیایی با توسط عکاسی ماکرو از انواع مگس، پشه و یا حتی عنکبوت‌های خانه خود تصاویری خلق کرده است که بی نظیر است. حتی این شخص ماهر و خوش ذوق این چنین می گوید که در هنگام ثبت عکس حشرات برای عدم آزار حشرات نفس خود را در سینه حبس می‌کرد. بدین ترتیب آن چنان که شما فکر می کنید کلوزآپ حشرات کار آسانی نیست.

ایده برای کلوزآپ حشرات

پیدا کردن ایده حقیقتاً کار آسانی نیست، ولی در کلاس‌های عکاسی دانش هنر به شما اصولی را آموزش می‌دهند که چگونه بهترین ایده را پیدا کنید. به هر حال شرایط کوچک و گاهاً بسیار ریز هستند و کلوزآپ حشرات برای برخی از عکاسان مبتدی شاید کار آسانی نباشد. انواع حشرات مانند کفشدوزک، مگس، پروانه، مورچه و حتی سوسک می‌تواند ایده شما برای این نوع عکاسی باشد. البته حشرات متحرک خلاقیت عکس شمارا چند برابر می کنند. به دنبال ایده هایی باشید که رنگ های زنده را به رخ می کشند، این چنین جزئیات بیشتر به چشم می آید. به هر حال حشرات در طول روز فعالیت گوناگون برای انجام دادن دارند که شما می‌تواند فعالیت آن‌ها را شکار کنید.

تجهیزات لازم برای عکاسی کلوزآپ حشرات

ابتدای امر بسیاری این گونه فکر می کنند که تنها لنز ماکرو یک لنز بی نظیر برای کلوزآپ حشرات است؛ اما اساتید مجموعه دانش هنر به هنرآموزان مبتدی خود اینگونه توصیه می کنند که نباید خیلی سخت بگیرند و با یک دوربین ساده تر هم کار آن‌ها راه می‌افتد. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که متناسب با نوع عکاسی شما تجهیزات مورد نیاز مشخص می شوند خب لنز ماکرو یک لنز عالی است و این موضوع هیچ گونه شک و تردیدی باقی نمی گذارد.

سه پایه و رفلکتور نیز جزء تجهیزات مفید برای عکاسی حشرات است که نباید نادیده گرفته شوند البته اساتید مجموعه به آن دسته از مبتدیانی که بودجه خرید لنز ماکرو را ندارند، پیشنهاد می‌دهند به خرید extension tube بپردازند. به این علت که فاصله بین لنز و سنسور دوربین به راحتی افزایش پیدا می کند و فاصله فوکوس دوربین بسیار کمتر می‌شود و همچنین فیلترهای کلوزآپ نیز در جلوی لنز می‌تواند یکی از تجهیزات مفید باشد که نباید از استفاده غافل شد. فلاش‌های حلقه ای برای قرارگیری بر روی انتهای لنز مورد استفاده قرار می گیرند. با به‌کارگیری این نوع فلاش‌ها جزئیات بسیار تمیز و بدون سایه مشاهده می شوند.

نکات مهم برای عکاسی کلوزآپ حشرات

برای عکاسی کلوزآپ حشرات شما نباید روند بسیار آسانی را در نظر بگیرید؛ چرا نکات کاربردی این نوع عکاسی نیز کم نیست. اگر توجه داشته باشید عکسبرداری از حشرات 3 مشکل عمده را به وجود می‌آورد. این مشکلات شامل این قضایا است که فاصله نزدیک عکاسی به این دلیل که حشرات بسیار کوچک هستند، به خاطر چالاکی همیشه در حال فرار هستند و موارد این چنینی کار را برای عکاس بسیار سخت می کند. نورپردازی به خاطر فاصله لنز تا سوژه عکاس را با مشکلات زیادی رو به رو می کند و نمی‌تواند کیفیت لازم را به دست آورد. پایین آمدن عمق میدان نیز به خاطر فاصله نزدیک خود یکی از مشکلات بزرگ محسوب می‌شود و باید برای این 3 مشکل چاره ای اندیشید.

فوکوس دستی یکی از نکات کلیدی است که نباید عکاس آن را به هیچ عنوان فراموش کند که این مورد به تنظیمات دوربین بر می گردد. با قفل کردن فوکوس و به عقب و جلو بردن دوربین می‌تواند یک موقعیت عالی را برای فوکوس پیدا کند. زوم‌های حداکثری دوربین نیز برای زمانی که گوشه‌های تیره در عکس وجود دارد یک راه حل به حساب می آید. استفاده از دیافراگم کوچک به عمق میدان بیشتر کمک می کند. البته این نکته را یادآور شوم که فلاش اجباری نیز ایده بدی نیست و نباید آن را نادیده گرفت. حتی مد دستی نیز با F8 به بالا بردن سرعت شاتر کمک می کند.

جمع بندی

کلاس‌های عکاسی دانش هنر یک مجموعه کامل برای آن دسته از هنرجویانی است که با هزینه کمتر به دنبال کیفیت بیشتر برای آموزش عکاسی هستند. در حرفه عکاسی چنان چه افراد با نکات اصلی آشنایی نداشته باشند، عملاً یادگیری آن‌ها بی فایده است، پس شما بهتر است از شرایط استثنایی این آموزشگاه که کلاس‌های حضوری و آنلاین خود را به بهترین شکل ممکن ارائه می‌دهد به نحو احسن برای ورود به بازار کار آماده کنید.

ما در این مقاله شمارا با مفهوم کلوزآپ حشرات، ایده این نوع عکاسی، تجهیزات مورد نیاز برای کلوزآپ حشرات و نکات مهم این روش منحصر به فرد آشنا کردیم تا بتوانید بدون دغدغه بهترین لحظات را شکار کنید و از ثبت لحظات بی نظیر لذت ببرید. کلوزآپ بدون شک نشان دادن پیچیدگی و عظمت خلقت خداست که شاید هرکسی به آن توجهی نشان نمی‌دهد، به این دلیل که نمی بیند و نمی‌تواند درک کند؛ اما شما به خوبی می توانید این عظمت را به نمایش بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا