دانش هنر / آموزش های عکاسی / چگونه رزولوشن عکس را بفهمیم؟

چگونه رزولوشن عکس را بفهمیم؟

همان‌طور که می­دانید تصویر دیجیتال مستطیلی است که از مربع‌های کوچک رنگی به نام پیکسل تشکیل شده است. تعداد پیکسل‌ها در عرض و ارتفاع تصویر رزولوشن نامیده می‌شود. به­طور مثال تصویری با عرض 640 پیکسل و ارتفاع 480 پیکسل وضوح 640480 را نشان می­دهد.

هرچه تعداد پیکسل‌های فایل تصویر بیشتر باشد، وضوح تصویر بالاتر است. جالب است بدانید که بسیاری از دوربین‌ها رزولوشن‌های انتخابی از 640×480 تا 50003500 یا بالاتر را ارائه می‌دهند. هرچه وضوح فایل بزرگ‌تر باشد، تصاویر کمتری روی کارت حافظه دوربین شما قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که یکی از بزرگ‌ترین سوء تفاهم‌ها از مفهوم رزولوشن ناشی می‌شود. اگر این مورد شماست، باور کنید که تنها نیستید. برخی بر این باورند که رزولوشن همان اندازه است.

اگرچه هر دوی آن‌ها با پیکسل‌ها ارتباط دارند اما این موضوع کاملاً اشتباه است. تصور کنید همین‌الان با دوربین دیجیتال خود، یک عکس دیجیتال گرفته­اید. در ابتدا باید بدانید که عکس دیجیتال یک چیز غیرقابل تقسیم نیست. اگر به اندازه کافی زوم کنید، می‌بینید که تصویر شما شبیه موزاییکی است که توسط کاشی‌های کوچک تشکیل شده است که در عکاسی به آن‌ها پیکسل می‌گویند. سؤال مهم اینجاست که چگونه پیکسل‌ها در تعیین رزولوشن تأثیر گذار هستند؟

راه های فهمیدن رزولوشن عکس

در ابتدا باید به یک موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید. اینکه مقدار پیکسل‌ها و نحوه توزیع آن‌ها دو فاکتوری است که برای درک وضوح باید در نظر گرفته شوند.

تعداد پیکسل

وضوح تصویر معمولاً در PPI توصیف می‌شود که به تعداد پیکسل در هر اینچ از یک تصویر اشاره می‌کند. وضوح بالاتر به این معنی است که پیکسل‌های بیشتری در هر اینچ (PPI) وجود دارد که در نتیجه اطلاعات پیکسلی بیشتری ایجاد می‌شود و تصویری با کیفیت و واضح ایجاد می‌کند. تصاویر با وضوح پایین تر پیکسل کمتری دارند و اگر این چند پیکسل خیلی بزرگ باشد (معمولاً زمانی که تصویر کشیده می‌شود)، می توانند کیفیت آن را تا حد زیادی پایین آورد؛ به عبارت دیگر در پاسخ به این سؤال که چگونه وضوح عکس را بررسی کنیم، باید بگوییم که اولین نوع وضوح به تعداد پیکسل‌ها اشاره دارد که تعداد پیکسل‌هایی است که عکس شما را تشکیل می‌دهند.

برای محاسبه این وضوح شما فقط از همان فرمولی استفاده می کنید که برای مساحت هر مستطیل استفاده می کنید. طول را در ارتفاع ضرب کنید برای مثال، اگر عکسی دارید که دارای 4500 پیکسل در سمت افقی و 3000 پیکسل در اندازه عمودی است، در مجموع 13،500،000 پیکسل به شما می‌دهد. از آنجایی که استفاده از این عدد بسیار غیر عملی است، می­توانید آن را بر یک میلیون تقسیم کنید تا آن را به مگاپیکسل تبدیل نمایید.

تراکم پیکسلی

نوع دیگر وضوح در مورد نحوه توزیع کل پیکسل‌های شما است که معمولاً به عنوان تراکم پیکسل نامیده می‌شود. اکنون، وضوح بر حسب dpi (یا ppi) بیان می‌شود که مخفف نقطه (پیکسل) در هر اینچ است؛ بنابراین، اگر شما 72 نقطه در اینچ را ببینید، به این معنی است که تصویر 72 پیکسل در هر اینچ خواهد داشت. اگر دیدید 300 dpi یعنی 300 پیکسل در اینچ و غیره. بهتر است بگوییم که اندازه نهایی تصویر شما به وضوحی که انتخاب می کنید بستگی دارد.

فرض کنید عکس مورد نظر شما در ابعاد 4500 در 3000 پیکسل باشد، در این صورت چنانچه رزولوشن را روی 300 نقطه در اینچ تنظیم نمایید، در ابعاد 15 در 10 اینچ چاپ خواهد شد اما dpi آن 72 اینچ خواهد بود. در حالی که اندازه چاپ شما تغییر می‌کند، شما اندازه عکس خود (فایل تصویر) را تغییر نمی‌دهید، بلکه فقط پیکسل‌های موجود را سازماندهی مجدد می کنید. برای روشن شدن موضوع یک نوار لاستیکی را تصور کنید، می‌توانید آن را کشیده یا کوچک کنید، اما ترکیب باند را تغییر نمی‌دهید، در حقیقت هیچ یک از بخش­های لاستیک را اضافه یا برش نخواهید داد.

پنجره ها (Windows Explorer)

 

عکس‌های پیکسلی یا تار قطعاً در زمان چاپ نهایی بسیار بی کیفیت دیده می­شوند؛ بنابراین لطفاً مطمئن شوید که عکس‌های شما رزولوشن لازم را برای اندازه ای که انتخاب کرده‌اید داشته باشند. برای بررسی وضوح عکس در رایانه شخصی ویندوز، فایلی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید. در این قسمت بر روی تصویر کلیک راست نموده و گزینه “Properties” را انتخاب نمایید. اکنون پنجره ای با جزئیات تصویر بر روی صفحه کامپیوتر شما ظاهر می‌شود. برای مشاهده ابعاد و وضوح تصویر به تب جزئیات بروید.

Mac OSX(OSX Finder)

بررسی وضوح عکس در مک شبیه کامپیوتر شخصی است. تصویری را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید و روی آن کلیک راست نمایید. سپس بر روی گزینه «دریافت اطلاعات» کلیک کنید. در ادامه تصویر خود را در HappyMoose آپلود کرده و منتظر بمانید. کمی بعد پنجره اطلاعات تصویر باز می‌شود. می‌توانید ابعاد و وضوح تصویر را در برگه «اطلاعات بیشتر» بیابید. بدین ترتیب خواهید توانست سطح رزولوشن تصویر را مشخص نمایید.

جمع بندی

وقتی رزولوشن یک تصویر را تغییر می دهید، می‌گویید چند پیکسل می خواهید در هر اینچ از تصویر وجود داشته باشد. به عنوان مثال، تصویری با وضوح 600 ppi دارای 600 پیکسل در هر اینچ تصویر است. 600 پیکسل‌های زیادی برای زندگی در یک اینچ است، به همین دلیل است که تصاویر 600ppi بسیار واضح و دقیق به نظر می‌رسند. اکنون، آن را با تصویری با تراکم 72ppi مقایسه کنید که پیکسل در هر اینچ آن بسیار کمتر است.

همان‌طور که احتمالاً حدس زده‌اید، به وضوح تصویر 600ppi نیست. قانون کلی رزولوشن این است که هنگام اسکن یا عکاسی، همیشه سعی کنید تصویر را با بیشترین وضوح یعنی کیفیت بالا ثبت کنید. جالب است بدانید که برای برنامه‌های ویرایش تصویر مانند فتوشاپ، دور انداختن اطلاعات ناخواسته تصویر (کاهش اندازه تصویر) بسیار آسان‌تر از ایجاد اطلاعات پیکسلی جدید (بزرگ‌نمایی تصویر) است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا