دانش هنر / آموزش های عکاسی / پرسپکتیو خطی در عکاسی

پرسپکتیو خطی در عکاسی

پرسپکتیو خطی در عکاسی یکی از تکنیک های منحصر به فرد و ویژه در عکاسی است که باعث ایجاد عمق می‌شود. با عکاسی پرسپکتیو ذهن مخاطب و بیننده را به مسیر مورد نظر هدایت می‌کند. تکنیک پرسپکتیو ظاهر خطوط صاف را نیز تحت نظر قرار می دهد. در واقع هر خطی که در عکس وجود داشته باشد، حتی هر چه از چشم بیننده دورتر باشد یا به خط افق نزدیک تر باشد، به صورت خمیده تر دیده می شود.

به طور کلی می توان گفت پرسپکتیو می تواند نحوه دیده شدن و ثبت یک شی را بر اساس سایز و فاصله‌ای که با دوربین دارد را تعیین کند. پرسپکتیو خطی در عکاسی تأثیر زیادی در ایجاد حس عمق در تصویر و آثار هنری دارد. در این مقاله به طور کامل با آموزش پرسپکتیو خطی، کاربرد آن در عکاسی و انواع آن آشنا می شویم.

پرسپکتیو خطی در عکاسی چیست؟

پرسپکتیو خطی در عکاسی توسط عکاسان برای ایجاد عمق و افزایش حس در تصاویر و مکان‌های بزرگ مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنیک منحصر به فرد با استفاده از اندازه و موقعیت نسبی اشیاء موجود در صحنه به صورت گروهی انجام می‌گردد. این تکنیک برای افزایش زیبایی تصاویر نیاز به مؤلفه‌های مختلف از جمله خطوط موازی، خطوط ناپدید شدن و خط افق دارد. در واقع به کمک این مؤلفه ها صحنه ای که قصد عکاسی کردن از آن را دارید، شبیه به تصویری می شود که چشم انسان به صورت سه بعدی آن را می بیند.

منظور از اجرای این تکنیک این است اشیاء نزدیک به بیننده بزرگ تر و اشیاء دورتر کوچک تر دیده شود. عکاس برای به نمایش در آوردن و رسیدن به هدف ذکر شده، خطوط افقی را در امتداد تصاویر قرار می دهد. همچنین خطوط موازی هم‌زمان با عقب رفتن در تصویر به سمت یک دیگر پیش می رود. علاوه بر این، برای افزایش عمق در تصاویر، این خطوط تا جایی در خط افق به صورت همگرا پیش می رود که دو خط به یک خط منتهی شود.

آموزش ایجاد پرسپکتیو خطی در عکاسی

پرسپکتیو خطی در عکاسی به معنای مقدار فشردگی اشیاء در تصاویر است. با اجرای صحیح اصول این تکنیک می‌توانید به اجسامی که در کادر دوربین قرار دارد، بٌعد داده و زیبایی آن را دو چندان کنید. بیننده با دیدن تصاویر پرسپکتیو به میزان عمق و رابطه بین سوژه هایی که در کادر وجود دارد، پی می برد. برای یادگیری و آموزش ایجاد پرسپکتیو خطی در عکاسی می توانید در کلاس های آموزش جامع عکاسی آموزشگاه دانش هنر شرکت نمایید. برای افزایش کیفیت عکاسی پرسپکتیو باید موقعیت قرار گرفتن دوربین از سوژه و فاصله کانونی را چندین بار تغییر داده تا به کادر مورد نظر برسید. نکته حائز اهمیت این است که هر چه فاصله کانونی کم تر باشد، پرسپکتیو و عمق تصویر بیشتر می شود.

همچنین هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد، عمق تصویر کاهش می یابد. علاوه بر این، برای افزایش عمق در تصاویر و پرسپکتیو بیشتر می توانید از لنزهای واید استفاده کنید. یکی از موارد دیگری که زمان پرسپکتیو خطی در عکاسی باید به آن توجه داشته باشید این است که باید زوایای مختلف را امتحان کنید. برای مثال عکاسی از بالا یا نقطه پایین تصویر باعث افزایش جذابیت عکاسی می شود؛ بنابراین به طور کلی می توان گفت برای این نوع عکاسی باید به سه نکته مهم تغییر ارتفاع، تغییر در زاویه دید و تغییر فاصله کانونی لنز توجه داشته باشید.

نکات مهم پرسپکتیو خطی در عکاسی

برای ثبت تصاویر به صورت خلاقانه تر با استفاده از تکنیک پرسپکتیو خطی در عکاسی نکات و قواعد منحصر به فردی وجود دارد. یکی از نکات مهمی که در این نوع تکنیک وجود دارد، این است که از لنز به ویژه از لنز واید استفاده کنید. لنزهای واید یک زاویه دید عریض و گسترده در اختیار عکاس قرار می دهد. یکی از روش‌ها و نکاتی که باعث افزایش جذابیت عکاسی با روش پرسپکتیو می شود، عکاسی در زوایای مختلف است. یکی از زوایا که باعث افزایش ارتفاع و بلندتر نشان داده شدن می شود، عکاسی از زاویه پایین سوژه است. همچنین متمرکز شدن سطح فوکوس روی قسمت‌هایی از کنار تصاویر باعث افزایش عمق تصاویر می شود. برای یادگیری نکات کامل پرسپکتیو خطی در عکاسی می توانید در کلاس های آموزشی آموزشگاه هنر دانش شرکت نمایید. این دوره به صورت حضوری و آنلاین با بالاترین سطح کیفی برگزار می گردد.

انواع پرسپکتیو خطی در عکاسی

در بسیاری از موارد قصد از عکاسی کردن ثبت تصاویر به صورت خلاقانه و به صورت هنری است. هدف از پرسپکتیو خطی در عکاسی نیز این است که اجزای نزدیک به دوربین بزرگ تر و عناصر دورتر کوچک تر و به صورت خلاقانه و با عمق بالا ثبت شود. هر چه پرسپکتیو خلاقانه تر باشد، مخاطب راحت تر با آن ارتباط برقرار می کند. علاوه بر این، یکی از موارد دیگری که باعث افزایش زیبایی تصاویر زمان عکاسی به صورت پرسپکتیو می شود، آشنایی با انواع این تکنیک و نحوه استفاده از آن است. انواع پرسپکتیو خطی در عکاسی به شرح زیر است:

پرسپکتیو تک نقطه ای: یک جاده صاف و طولانی را تصور کنید که در یک نقطه دور به تلاقی می رسد. به این نوع پرسپکتیو، تک نقطه ای گفته می شود. استفاده از این نوع پرسپکتیو برای عکاسی باعث ایجاد عمق تصاویر می شود. هر چه خطوط موازی به یک دیگر نزدیک تر باشد، فاصله دورتر نشان داده می شود.
پرسپکتیو دو نقطه ای: بر خلاف تعریف بالا، در پرسپکتیو دو نقطه ای، دو نقطه تلاقی وجود دارد. به گونه ای که فاصله دور به این دو نقطه ختم می شود. برای مثال نمونه این نوع پرسپکتیو عکاسی از یک گوشه ساختمان است. به گونه ای که می توانید از یک سوژه که در محل تلاقی دو دیوار قرار دارد به بهترین نحو عکاسی کنید. در این نوع عکاسی دو وجه دیوار ناپدید شده و با داشتن دو نقطه تلاقی، عمق تصویر افزایش می یابد.

پرسپکتیو سه نقطه ای: وقتی که خطوط فرضی موجود در یک صحنه در سه جهت متفاوت خرکت کند، باعث ایجاد سه نقطه تلاقی می شود. از این نوع پرسپکتیو زمانی استفاده می شود که بخواهید از زاویه بالاتر یا پایین تر از سوژه عکاسی کنید.

پرسپکتیو جوی: نام دیگر پرسپکتیو جوی پرسپکتیو هوایی است. در این نوع هر چه فاصله بین دوربین و سوژه بیشتر باشد، تشخیص سوژه اصلی سخت تر خواهد بود. این نوع پرسپکتیو برای ایجاد یک چشم انداز مبهم و از فاصله دور می توان استفاده نمود.

پرسپکتیو همپوشا: اشیایی که در جلوی یک منظره قرار دارند، باعث مسدود شدن اشیاء دور دست می شود. در واقع به اصطلاح اشیاء موجود در دور دست همپوشا می شود. استفاده از پرسپکتیو همپوشا باعث می شود جسم حالت دو بعدی و سه بعدی شود.

کاربرد پرسپکتیو خطی در عکاسی

از تکنیک پرسپکتیو خطی در عکاسی برای اهداف مختلف استفاده می شود. تصاویری که با استفاده از این تکنیک گرفته می شود، یک زاویه دید بسیار منحصر به فرد به بیننده می دهد. کاربرد گسترده از این تکنیک معمولاً در پروژه‌های معماری، عکاسی از ساختمان‌ها، به ویژه بناهای تاریخی است. بسیاری از باستان شناس ها و علاقه‌مندان به بناهای تاریخی و فعالان رشته عمران و معماری برای نمایش بناها به صورت خلاقانه، از این تکنیک استفاده می کنند. همچنین در پروژه های فیلم سازی و ایجاد فضای سه بٌعدی برای درک بهتر و هنرمندانه برای کاربران از این تکنیک استفاده می شود.

نمونه پرسپکتیو خطی در عکاسی

مهم ترین و بهترین نمونه های پرسپکتیو خطی در عکاسی در پروژه های عکاسی از ساختمان و بناهای قدیمی و تاریخی است. علاوه بر این، می توانید برای ثبت تصاویر با چشم اندازهای زیبا مانند بازتاب آینه و نور، دیوارها و ساختمان های شیشه ای بلند و … است. این صحنه ها و سوژه‌ها به صورت منحصر به فرد و خلاقانه باعث نمایش و ثبت تصاویری خلاقانه و جذاب می شود.

جمع بندی

پرسپکتیو خطی در عکاسی یکی از تکنیک های منحصر به فرد و خاص در عکاسی است که عکاسان حرفه ای برای پروژه های مختلف از آن استفاده می کنند. در این مقاله به طور کامل با کاربرد این تکنیک، نمونه های موفق و جذاب این تکنیک، انواع پرسپکتیو و نکات مهم این تکنیک آشنا شدیم. برای آشنایی کامل با این تکنیک و روش و نکات منحصر به فرد آن برای ثبت تصاویر با کیفیت بسیار مطلوب می توانید در دوره آموزش عکاسی جامع آموزشگاه دانش هنر شرکت نمایید. در این دوره به صورت آنلاین و حضوری و با دعوت از برترین اساتید این حرفه برگزار می گردد. همچنین پس از اتمام دوره به کلیه هنرجویان مدرک بین المللی اعطاء می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا