دانش هنر / آموزش های عکاسی / نورپردازی یک طرفه

نورپردازی یک طرفه

نورپردازی اسپلیت

نورپردازی یک طرفه از سبک های اصلی نورپردازی است که توسط بسیاری از عکاسان مورد استفاده قرار می گیرد. این یک سبک رایج و محبوب برای عکاسی پرتره است که با ایجاد سایه های دراماتیک روی چهره سوژه، عکس را هنری و خاص می کند. استفاده از آن با یادگیری تکنیک ها بسیار ساده بوده و با کمترین امکانات قابل انجام است. در این مقاله به معرفی نورپردازی یک طرفه و آموزش آن می پردازیم.

نورپردازی یک طرفه چیست؟

این نوع نورپردازی از نحوه قرارگیری سایه ها و نور روی چهره سوژه شکل می گیرد. این حالت در هنگام عکاسی روی سوژه ایجاد می شود و منبع آن می تواند نور طبیعی و یا نور مصنوعی باشد. در نورپردازی یک طرفه، منبع نوری که برای عکاسی پرتره در نظر گرفته‌اید، باید در زاویه 90 درجه با چهره سوژه قرار بگیرد. این نور باید به گونه‌ای روی چهره بتابد که صورت به در حالت عمودی به دو قسمت تقسیم شود. نورپردازی عکاسی جزء عنصر های اصلی این رشته محسوب می شود.

معمولاً سایه هایی که روی صورت سوژه ایجاد می شوند، حالتی دراماتیک در عکس ایجاد می کنند و برای گرفتن عکس های هنری و مبهم، از این نورپردازی استفاده می شود. بسیاری از بازیگران و هنرمندان نیز از این سبک استقبال می کنند.

 

عکاسی یک طرفه چیست؟

در عکاسی با نورپردازی یک طرفه یا split lighting، نور تنها یک بخش از صورت را کاملاً روشن می کند که به آن نورپردازی اسپلیت هم گفته می شود. این نور می تواند اجزاء صورت و فرم آن را لاغرتر نشان دهد. افرادی که صورت و بینی پهنی دارند، می توانند با این شیوه عکاسی، تصاویر زیباتری داشته باشند. همچنین می توانید از منبع نور پرکننده به گونه‌ای استفاده کنید که بی‌نظمی های صورت را از بین ببرید. البته در عکاسی های دراماتیک، از نور پرکننده استفاده نمی شود.

تجهیزات لازم برای عکاسی با نورپردازی یک طرفه

هنگامی که می خواهید با استفاده از نورپردازی یک طرفه عکاسی پرتره انجام دهید، در اصل به یک دوربین و منبع نورپردازی نیاز خواهید داشت. در ابتدا شما به یک KEY LIGHT و همچنین به یک رفلکتور با V-flat نیاز خواهید داشت. بعد از اینکه منبع نور را در زاویه نود درجه تنظیم کردید و در یک طرف سوژه قرار دادید، باید دوربین را تنظیم کنید و بهترین زاویه عکاسی را پیدا کنید.

شما می توانید از نور طبیعی و یا نور مصنوعی برای عکاسی با نورپردازی یک طرفه استفاده کنید. نورپردازی طبیعی با نور خورشید و پنجره ممکن می شود که در آن باید خودتان زاویه مناسب را پیدا کنید و کنترل نور کمی سخت خواهد بود اما بسیاری از افراد از همین نور ها استفاده کرده‌اند و موفق شده‌اند عکس هایی با کیفیت بالا و دراماتیک ثبت کنند. نورپردازی در عکاسی پرتره درواقع تفاوت سبک ها و نتیجه عملیات عکاسی را مشخص می کند که هرکدام تعریف و تأثیر جداگانه‌ای دارد.

برای نورپردازی مصنوعی نیز که بیشتر در عکاسی استودیویی استفاده می شود، باید از یک منبع نور مداوم مانند strobe و Speedlight کمک بگیرید و می توانید نور را کاملاً کنترل کنید. اگر روی نتیجه حساس هستید و می خواهید کاری بدون نقص و فوری تحویل دهید، نور مصنوعی انتخاب بهتری است. همچنین اگر می خواهید نور نرم‌تری داشته باشید، می توانید از modifier استفاده کنید تا نور ها و سایه ها زیاد تیز نباشند.

تکنیک نورپردازی یک طرفه

اگرچه در نورپردازی یک طرفه نیازی به دوربین یا لنز خاصی ندارید و می توانید از انواع دوربین های کانن و یا سونی و دیگر برند ها استفاده کنید، اما بهتر است از لنزی استفاده کنید که فاصله کانونی آن از 50 میلی‌متر بیشتر باشد زیرا لنز هایی به طور مثال با فاصله کانونی 35 میلی‌متر، تصاویر را موج‌دار ضبط می کند.

استفاده از رفلکتور ها نیز می تواند تغییر زیادی روی زیبایی و کیفیت عکس شما ایجاد کند. اگرچه داشتن آن الزامی نیست اما می تواند عکس های زیباتری را تحویلتان دهد. در نورپردازی در عکاسی مدلینگ بهتر است از رفلکتور ها استفاده کنید تا همه جزئیات بهتر به نظر برسند و همچنین از نور مصنوعی و بهترین شرایط برای ثبت چنین عکس هایی استفاده کنید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی با نورپردازی یک طرفه

اگر می خواهید عکاسی را با فلش انجام دهید، وقت تنظیم بهتر است از نور مدل‌سازی شده استفاده کنید تا سایه ها و نور را روی سوژه ببینید و نسبت به چهره و اجزاء صورت او تنظیمات را دقیق‌تر اعمال کنید. این‌گونه بعد از تنظیم نور، می توانید منبع نور را روی مد فلش بگذارید. شدت نور را تغییر دهید تا بتوانید به یک تنظیمات خوب و مطلوب برسید و از این طریق می توانید برای هریک از سوژه ها تنظیمات درست را ایجاد کنید. تنظیمات فوکوس دوربین را روی حالت دستی بگذارید و با فوکوس روی چشم های سوژه، عکسی جذاب‌تر بگیرید.

نکات نورپردازی یک طرفه

عکاسی با نورپردازی یک طرفه معمولاً برای بیان احساسات و ایجاد یک حس در عکس استفاده می شوند که بسیاری از آقایان به این سبک توجه ویژه‌ای دارند. در این عکاسی یک طرف عکس تیره‌تر است و اجزاء صورت به خوبی نشان داده می شوند. این نوع نورپردازی حس اعتماد به نفس را نیز ایجاد می کند و صورت را بهتر و زیباتر نشان می دهد. با اینکه عکس های نورپردازی یک طرفه معمولاً دراماتیک هستند اما خانم ها هم عکس های خاص و جذابی از این طریق می گیرند. این نورپردازی ابتدا در هالیوود برای ایجاد حالت درام استفاده می شد و بعد به صورت کلی در عکاسی راه پیدا کرد.

جمع‌بندی

همه افراد حتی افراد آماتور نیز می توانند این عکس ها را با رعایت اصول اولیه آن انجام دهند. زاویه باید عمود باشد و از طریق یک منبع نور مصنوعی و یا طبیعی شروع به عکاسی کنید. برای انجام نورپردازی یک طرفه شما قطعاً به اطلاعات جامع و تکنیک هایی نیاز خواهید داشت تا بتوانید در مدت زمان کوتاه‌تری به خواسته‌تان برسید و به عکاسی حرفه‌ای تبدیل شوید. شرکت در کلاس آنلان عکاسی بهترین شرایط را برای یادگیری شما فراهم می کند و می تواند یک نقطه پرتاب باشد.

مجموعه دانش هنر، دوره های جامع مبتدی تا پیشرفته عکاسی را به دو صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می کند. در این دوره های مبحث نورپردازی به ویژه نورپردازی یک طرفه به طور کامل به هنرجویان آموزش داده می شود. همه افراد و حتی کسانی که هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشته‌اند، می توانند تنها با داشتن یک دوربین DSLR در این کلاس ها شرکت کنند. کلاس های آنلاین دقیقه به کیفیت کلاس های حضوری هستند و با پشتیبانی تخصصی همراه هستند. این کلاس ها از صفر تا صد عکاسی را آموزش می دهند و بعد از دوره می توانید وارد بازار کار شوید. در صورتی که نمره قبولی را از استادان دریافت کنید، با پایان دوره مدرک بین‌المللی به شما داده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان