دانش هنر / آموزش های عکاسی /  نورپردازی گسترده

 نورپردازی گسترده

آموزش نورپردازی گسترده Broad lighting

عکاسی حرفه ‌ای نیاز به یک سری نکات و مفاهیم دارد که برای بهتر شدن کار باید حتماً به نکات آن توجه کرد. نورپردازی یکی از اصول اساسی در عکاسی می‌ باشد که در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از انواع نورپردازی آشنا کنیم. نورپردازی گسترده یکی از انواع نورپردازی در عکاسی است و البته نمی ‌توان آن را یک الگوی خاص و شاخص در عکاسی به حساب آورد و در واقع نوعی سبک روشنایی است.

در واقع این نوع نورپردازی جزئی از آموزش نورپردازی در عکاسی پرتره می باشد، نورپردازی گسترده معمولاً صورت را پهن ‌تر نشان می ‌دهد و بنابراین باید از آن برای چهره ‌هایی که صورت لاغر و باریک تری دارند استفاده کرد. چنانچه فردی مشکل یا ایراد یا نقصی در بخشی از صورت خود دارد که نمی‌خواهد دیده شود با استفاده از نورپردازی گسترده می‌توان آن نقص را در سایه قرار داد تا در عکس مشخص نشود و تمرکز را روی بخش دیگر صورت در عکاسی قرار داد.

 نورپردازی گسترده در عکاسی چیست؟

 نورپردازی گسترده یا Broad lighting یک نوع از الگوی نورپردازی در عکاسی پرتره است، در حقیقت منظور از نورپردازی گسترده این است که نور شما برای عکاسی به طرف وسیع‌تر صورت بتابد. در این نوع نورپردازی، طرفی از چهره که به شما نزدیک‌ تر است طرف گسترده ‌است و شما می ‌توانید جزئیات بیشتری از صورت را نسبت ‌به بخش دیگر ببینید و نور نیز باید به این طرف بتابد. در این روش، شما می‌توانید بخشی یا قسمتی را که بیشتر می‌خواهید دیده شود را بیشتر نشان دهید و در عوض بخش دیگر در سایه قرار بگیرد تا خیلی در معرض دید قرار نگیرد. در نورپردازی گسترده تضاد بین روشنایی و تاریکی است، برای مثال در افرادی که صورت چاق یا گرد دارند این سبک اصلاً مناسب نخواهد بود؛ و به ‌طورکلی باشد اشاره کرد که وسیع ‌ترین بخش صورت را در این روش روشن خواهید دید.

آموزش نورپردازی گسترده

 معمولاً عکاسی نورپردازی گسترده و کوتاه، به دلیل شباهت ‌های زیادی که در نحوه اجرا و حتی توصیف آن ‌ها وجود دارد با هم اشتباه گرفته می‌شوند. با این حال در ادامه سعی شده به شما به برپا کردن چیدمان برای آموزش نورپردازی گسترده کمک کنیم، این کاری بسیار آسان است و به‌راحتی می‌توانید آن را انجام دهید. برای شروع در این روش باید از سوژه خود بخواهید تا صورت خود را بچرخاند تا به حالت مناسب برسد؛ و نور را باید با زاویه ۴۵ درجه از سوژه خود قرار دهید. سپس صورت باید دور از منبع نور قرار گیرد و همچنین برای رفع کنتراست می‌توانید از نورهای پرکننده یا فیلرها استفاده کرد. سپس باید منبع نور خود را در سمت چپ یا راست سوژه قرار دهید و آن را به سمت سوژه یا به سمت پایین بچرخانید، البته باید بدن سوژه را از نور کمی دور کنید و صورتش را به سمت دوربین تنظیم کنید. توجه داشته باشید که باید قسمت وسیعی از چهره فرد که به دوربین نزدیک است و می‌خواهید بیشتر نشان داده شود را در جلوی نور قرار داده و قسمت کمی از صورت‌ را در قسمت سایه قرار دهید.

آموزش نورپردازی گسترده در عکاسی

 حالا نوبت گرفتن عکس است و می‌توانید چندین عکس گرفته و در صورت مناسب بودن عکس نهایی خود را بگیرید؛ اما اگر می‌خواهید به‌صورت حرفه‌ای در این زمینه و یا نورپردازی های مدلینگ مهارت کسب کنید می‌توانید در دوره‌های جامع دانش هنر شرکت کنید. در این دوره‌ها هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین می‌توانید شرکت کنید و دقت داشته باشید که کیفیت کلاس آنلاین همانند کیفیت کلاس‌های حضوری می‌ باشد.

 تجهیزات لازم برای نورپردازی گسترده

برای فعالیت در شاخه ‌های مختلف عکاسی، باید تجهیزات نورپردازی مربوط به آن را نیز بشناسید و بعد اقدام به خرید این تجهیزات کنید.

  •  برخی از این تجهیزات برای نورپردازی گسترده عبارت‌اند از:
  • سه‌پایه نور که برای گذاشتن نور استفاده می‌شود.
  • نورهای ال ‌ای ‌دی که کم ‌مصرف هستند و خیلی هم داغ نمی‌شوند.
  • نورهای پرکننده که برای رفع کنتراست استفاده می شوند.
  • سافت باکس که باعث نرم شدن نور می‌شود ولی ممکن است همیشه نیازی به سافت باکس‌ها نباشد.

 ازآنجایی‌که نورپردازی گسترده روشی آسان و راحت است نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و شما به‌راحتی می‌توانید با یک الی دو منبع نور و یک دوربین حرفه‌ای این کار را انجام دهید. برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای باید با روش‌های مختلف عکاسی و همچنین نورپردازی آشنا شوید که در این مقاله به یکی از این روش‌ها پرداختیم. این روش بسیار آسان است و می‌توانید با تمرین بسیار در این کار مهارت لازم را کسب کنید و جالب است بدانید روش نورپردازی نیاز به امکانات و تجهیزات خیلی زیاد و گران ‌قیمت نیز ندارد. همچنین همان‌طور که قبلاً گفته ‌ایم می‌توانید برای دیدن آموزش ‌های بهتر و بیشتر در دوره ‌های آنلاین و همچنین حضوری جامع دانش هنر شرکت کنید و این مهارت و مهارت های دیگر در عکاسی را به ‌صورت حرفه‌ای کسب نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان