دانش هنر / آموزش های عکاسی / نورپردازی در عکاسی مدلینگ

نورپردازی در عکاسی مدلینگ

نورپردازی مدلینگ

نورپردازی در عکاسی مدلینگ شاید چیزی شبیه به سایر انواع عکاسی، به نظر برسد اما فوت و فن های خود را دارد. عکاسی مدلینگ یکی از پردرآمدترین شیوه های عکاسی برای عکاسان محسوب می شود؛ اما این به شرطی است که بتوانند تصاویر حرفه ای و جذابی از مدل ها، بگیرند. به این منظور باید با اصول و قواعد این نوع عکاسی به خوبی، آشنا باشید. ورپردازی از اصول مهم در عکاسی مدلینگ است که در این مقاله قصد داریم با اصول آن، آشنا شویم.

آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ

قواعد عکاسی مدلینگ در برخی از موارد بسیار مشابه با سبک های دیگر عکاسی می باشد اما در مبحث مهمی مثل نورپردازی تفاوت هایی دارد. امروزه این سبک عکاسی طرفداران زیادی پیدا کرده است و دلیل آن پیروز شدن در عرصه رقابت و تبلیغات محصولات مختلف، می باشد؛ بنابراین اگر بتوانید به خوبی قواعد آن را یاد بگیرید و در عمل به کار گیرید؛ می توانید وارد بازار کار شده و درآمد خوبی داشته باشید. در این مقاله سعی کرده ایم نکات مهمی که برای انجام عکاسی مدلینگ نیاز است بدانید؛ ذکر کنیم. با این وجود اگر قصد دارید به یک عکاس مدلینگ حرفه ای تبدیل شوید؛ پیشنهاد می کنیم در کلاس های عکاسی دانش هنر، ثبت نام کنید. در این دوره آموزشی تمامی مباحث مربوط به آموزش عکاسی به صورت جامع و کامل به هنرجویان، آموزش داده می شود که عکاسی مدلینگ را هم شامل می شود. در واقع شما در یک دوره عکاسی شرکت می کنید اما آموزش های مختلفی را دریافت می کنید. این دوره آموزشی آنقدر جامع و کامل است که برای ورود به بازار کار نیاز به هیچ دوره مکمل دیگری، نخواهید داشت. حتی اگر فرصت کافی برای شرکت در دوره های حضوری این آموزشگاه را ندارید؛ می توانید در دوره عکاسی آنلاین شرکت کنید. تمامی مباحث ارائه شده در دوره های حضوری و آنلاین، مشابه می باشد.

اصول نورپردازی در عکاسی مدلینگ

هر سبک از عکاسی اگر بدون استفاده از تجهیزات نورپردازی و رعایت اصول آن، انجام شود؛ نمی تواند گیرایی خاصی داشته باشد. نورپردازی در عکاسی مدلینگ هم از این قاعده مستثنی نبوده و اهمیت زیادی دارد. پیشنهاد می کنیم در این راستا مقاله ای که تحت عنوان آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ نوشته شده است، مطالعه کنید. موارد زیر که از اصول نورپردازی در عکاسی مدلینگ است؛ کمک می کند بتوانید عکس های باکیفیت و جذابی، بگیرید.

نور را پخش کنید

برای اینکه بتوانید یک نور ملایم داشته باشید، باید آن را پخش کنید. در این صورت است که می توانید یک پرتره زیبا از مدل، داشته باشید. این کار را می توانید با قرار دادن چیزی مثل یک کاغذ نیمه شفاف در جلوی نور، به راحتی انجام داده و یک نور ملایم ایجاد کنید. اگر منبع نور در دسترس ندارید؛ به سراغ پنجره های بزرگی که احتمالا در اطرافتان قرار دارد، بروید. نور طبیعی در این حالت به اندازه کافی ملایم است.

از نور فلش دوربین، استفاده نکنید

اگرچه نور فلش ها ممکن است برای عکسبرداری از یک موقعیت خاص، راهگشا باشند اما در زمنیه نورپردازی برای عکاسی مدلینگ چندان مناسب نیستند زیرا نور خروجی فلش ها تند و ناخوشایند است و هیچ سایه ای ایجاد نمی کند. این مضوع سبب می شود تصویر نهایی شما حالت دو بعدی پیدا کند.

تکنیک های نورپردازی در عکاسی مدلینگ

در نورپردازی عکاسی مدلینگ نور اضافه کنید

در برخی موارد برای زیباتر شدن، می بایست علاوه بر نور اصلی، نورهای دیگری مثل نور مو و… ایجاد کنید. این موضوع مخصوصا در عکاسی مدلینگ و پرتره بسیار جالب توجه خواهد بود.

به طور تصادفی عکس بگیرید

عکسبرداری تصادفی به نوبه خود می تواند ایده جالبی در زمینه عکاسی مدلینگ باشد. برای این نوع عکسبرداری بدون کسب اجازه از مدل؛ در موقعیت های مختلفی عکس می گیرید. البته بهتر است تنها برای دوستان خود این کار را انجام دهید. ممکن است در نگاه اول خوشایند به نظر نرسد اما با گذشت زمان همان عکس ها به تصاویری دوست داشتنی تبدیل می شوند. برای انجام این کار کافی است نور یک لامپ و نوری طبیعی که از پنجره وارد می شود، داشته باشید.

نور را منعکس کنید

به واقع ایجاد نور در چشمان مدل باعث جذابیت بیشتر تصویر می شود. برای این کار می بایست منبع نور و مدل مورد نظر در مکان مناسبی باشند. اگر توجه داشته باشید؛ این بازتاب را در تمامی عکس هایی که برنده جایزه شده اند، می بینید.

تجهیزات نورپردازی در عکاسی مدلینگ

چنانچه بخواهید کار عکاسی از مدل را در خانه انجام دهید به وسایل و تجهیزاتی نیاز دارید. همانطور که گفتیم چه در استودیو عکاسی کنید و چه در هر مکان دیگری، به نورپردازی در عکاسی مدلینگ باید توجه ویژه داشته باشید. در زیر تعدادی از وسایل مورد نیاز برای نورپردازی را ذکر کرده ایم که برای عکاسی در خانه می تواند جوابگوی نیاز شما باشد:

اسنوت و لانه زنبوری

وجود اسنوت و لانه زنبوری باعث می شود نور متمرکزتری پخش کنید. در صورتی که بخواهید قسمت خاصی از تصویر را نشان دهید؛ می توانید از این وسایل، استفاده کنید. البته در برخی موارد برای نورپردازی پس زمینه هم از این وسایل، استفاده می شود.

چتر نور

چترهای مخصوص نورپردازی در عکاسی مدلینگ در رنگ های مختلف نقره ای، طلایی و سفید در بازار وجود دارند که می توانید به راحتی آن ها را تهیه کرده و نور را در فضا، منعکس کنید. چترها استانداردترین تجهیزات نورپردازی برای عکاسی، محسوب می شوند.

 پایه فلاش

برای اینکه بتوانید یک منبع نور (فلاش) را در فاصله معینی از سوژه قرار دهید؛ به پایه فلاش نیاز دارید. با استفاده از فلاش این امکان وجود دارد که نور ملایمی برای عکسبرداری در اختیار داشته باشید.

 فلاش

معمولا برای نورپردازی در عکاسی مدلینگ از دو فلاش استفاده می شود. به این صورت که در مکان های تاریک که نور به اندازه کافی وجود ندارد؛ از ” modeling light” استفاده می شود. اکثر این فلاش ها گزینه ای به نام ” Slave ” دارند که با استفاده از آن می توان یک فلاش را تابع فلاش دیگر کرد. در این حالت زمانی که دوربین به یک فلاش متصل می شود؛ به طور خودکار هر دو فلاش، روشن می شوند.

وسایل نورپردازی در عکاسی مدلینگ

رفلکتور یا بازتابنده

رفلکتور از دیگر تجهیزات نورپردازی در عکاسی مدلینگ است که وظیفه آن، انعکاس نور به طرف سوژه و روشن کردن سایه های تیره است. رفلکتور در خیلی از مواقع می تواند برای ایجاد نور مورد نظر، مفید باشد.

سافت باکس

سافت باکس هم وسیله ای است که برای نورپردازی در عکاسی مدلینگ، کاربرد دارد. این وسیله چیزی شبیه به چادرهای مسافرتی است که باعث می شود نور ملایم تر شده و روشنایی بیشتری داشته باشد.

چطور نورپردازی عکاسی مدلینگ یاد بگیریم؟

این روزها که بحث تبلیغات در فضای مجازی حسابی داغ است؛ نیاز به عکاسی مدلینگ روز به روز بیشتر می شود؛ بنابراین منطقی است که این سبک از عکاسی را به طور اصولی و صحیح، یاد بگیرید و سپس وارد این عرصه کاری شوید. با رعایت اصولی که در این مقاله به ذکر آن ها پرداخته شد؛ تا حدی می توانید این کار را انجام دهید اما عکاسی مدلینگ قواعد و پیچیدگی های بیشتری دارد که نمی توان تمامی آن ها را در این مقاله، ذکر کرد. در صورتی که قصد دارید تمامی مباحث مربوط به نورپردازی را بدانید؛ بهتر است در کلاس های عکاسی، شرکت کنید.

در این مقاله با مهم ترین اصول نورپردازی در عکاسی مدلینگ آشنا شدید؛ اما چنانچه تصمیم گرفته اید این سبک عکاسی را به طور حرفه ای دنبال کنید؛ می توانید در کلاس عکاسی دانش هنر شرکت کنید. دوره های برگزار شده توسط این آموزشگاه جامع بوده و تمامی مباحث عکاسی از پایه تا پیشرفته از جمله نورپردازی در عکاسی مدلینگ و اصول و قواعد آن را شامل می شود.

برای ثبت نام به صورت حضوری و غیرحضوری و شرکت در کلاس های عکاسی دانش هنر؛ با کارشناسان این مجموعه، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان