مولاژ لباس

مولاژ در طراحی لباس

مولاژ لباس برای طراحان لباس یک متد آشنا و البته محبوب است. امروزه بسیاری از طراحان لباس در سطح حرفه ای از این متد برای به واقعیت رساندن ایده های ذهنی خود، استفاده می کنند. مولاژ در طراحی لباس قواعد و اصول خاصی دارد که با رعایت آن ها می توانید طرح مورد نظر خود را به مرحله اجرا برسانید. این مقاله را دنبال کنید تا با اصول مولاژ در طراحی لباس، آشنا شوید.

مولاژ لباس چیست؟

مولاژ در طراحی لباس یکی از جدیدترین روش های طراحی لباس است که در جهان طرفداران زیادی دارد. شاید جالب باشد بدانید اکثر طراحان برجسته دنیا از این روش برای طراحی لباس، استفاده می کنند. اگر بخواهیم معنی لغوی این واژه را بررسی کنیم؛ به یک واژه فرانسوی به معنای حجم سازی می رسیم. در این روش طراح قادر خواهد بود لباسی که در ذهن دارد را بصورت سه بعدی به وسیله پارچه و سوزن روی مانکن، فرم دهد تا به طرح دلخواه خود برسد. در این روش به آسانی می توان اشکالات مدل مورد نظر خود را در همان مراحل ابتدایی، برطرف کرد. اگر به طراحی لباس علاقه مند هستید اما فرصت کافی برای یادگیری ندارید؛ می توانید در کلاس طراحی لباس آنلاین شرکت کنید. در این دوره تمامی اصول و قواعد ساخت مولاژ لباس، آموزش داده می شود.

وسایل لازم برای ساخت مولاژ در طراحی لباس

برای اینکه یک طراح لباس حرفه ای شوید؛ باید از مهارت و خلاقیت خود در کنار تمرین زیاد، استفاده کنید. با تمرین و کسب تجربه است که قادر خواهید بود طرح های ذهنی خود را سریعاً به مرحله اجرا برسانید. یکی از مزیت هایی که روش مولاژ دارد این است که می توانید لباسی طراحی کنید که کاملاً قالب بدن شخص باشد. مسلماً هر متد و روشی در حیطه طراحی لباس ابزار و وسایل خاص خود را می طلبد. برای ساخت مولاژ در طراحی لباس به وسایل زیر نیاز دارید:

 • کاغذ الگو (80 سانتی متری)
 • مداد سیاه و مداد رنگی
 • خط کش
 • قیچی
 • چسب نواری
 • پیستوله
 • کش (2.5 سانتی یا کمی پهن تر به اندازه چند متر)
 • زنجیر گردنبند
 • کاغذ شفاف
 • رولت خیاطی
 • پارچه متقال
 • زیپ 80 سانتی متری

پس از اینکه وسایل و ابزار لازم را آماده کردید؛ باید مرحله به مرحله، ساخت مولاژ لباس را انجام دهید.

آموزش مولاژ لباس

مراحل ساخت مولاژ لباس

قبل از اینکه به سراغ مراحل ساخت مولاژ لباس برویم باید یادآوری کنیم که فردی که قصد دارد این کار را یاد بگیرد نه تنها باید با انواع پارچه ها آشنایی داشته باشد؛ بلکه بایستی به تکنیک های الگو و دوخت تسلط داشته باشد تا بتواند تمامی موارد مربوط به الگوسازی و دوخت لباس را در نظر بگیرد. یکی از مهم ترین مزیت های روش مولاژ در طراحی لباس این است که نیازی نیست افراد به طور مکرر برای پرو لباس مراجعه کنند و تنها کافی است سایز خود را ارائه دهند. این موضوع مخصوصاً برای طراحی لباس مجلسی سبب محبوبیت این متد در طراحی لباس شده است.

شاید جالب باشد بدانید بسیاری از افراد معروف دنیا برای دوخت لباس هایشان نیازی به پرو ندارند. آن ها مانکنی به سایز خود دارند و تنها لباس مد نظر را سفارش داده و به صورت دوخته شده، تحویل می گیرند. مراحل ساخت مولاژ لباس به صورت زیر می باشد:

سایز بدن را اندازه گرفته و یادداشت کنید

در مرحله اول از ساخت مولاژ در طراحی لباس اندازه گیری بسیار با اهمیت است. اندازه گیری اگرچه به ظاهر کار ساده ای به نظر می رسد اما فوت و فن هایی هم دارد. اگر قرار است اولین کار را با این متد انجام دهید؛ بهتر است فردی با اندام متناسب را انتخاب کنید. چنین فردی زمانی که برای اندازه گیری مراجعه می کند؛ باید لباسی تنگ و چسبان مثل ساپورت و یا تیشرت های کشی متناسب با فرم بدن خود، به تن داشته باشد.

برای اندازه گیری و تعیین سایز می بایست یک تکه کش را دور کمر و قطعه دیگر کش را به دور برجستگی باسن، گره بزنید. برای اندازه گرفتن دور گردن هم باید زنجیر گردنبند به دور گردن حلقه شود و اضافی آن به سمت پایین در قسمت چاله گلو، آویزان شود. بلندی زنجیر باید به گونه ای باشد که حدود 7 تا 10 سانت زنجیر، آویزان بماند.

حال باید به سراغ اندازه مولاژ لباس بروید. برای این کار سانتی متر را دور بدن مدل قرار داده، به طوری که انگشت سبابه زیر متر قرار گرفته و بتوانید با انگشت شست انتهای دو سر متر را روی همدیگر، نگه دارید. تمام اندازه گیری هایی که انجام می دهید؛ روی یک کاغذ، یادداشت کنید.

محاسبه کنید

در مرحله دوم منظور از محاسبه؛ انتگرال گرفتن و به توان رساندن نیست. اگر در ریاضیات چندان قوی نیستید؛ نگران نشوید. ساخت مولاژ در طراحی لباس محاسبات ساده ای لازم دارد. در کلاس طراحی لباس دانش هنر تمامی محاسباتی که نیاز است بدانید؛ به طور کامل و به زبان ساده، آموزش داده می شود. محاسباتی که انجام می دهید؛ روی یک برگ کاغذ یادداشت کنید تا بتوانید در تهیه مولاژ لباس، از آن ها استفاده کنید. برای برخی از لباس ها مخصوصاً لباس عروس که حساسیت بیشتری دارد؛ محاسبات باید کاملاً دقیق باشد. اگر به طراحی لباس عروس علاقه مند هستید این مطلب را از دست ندهید.

الگوی کاغذی بکشید

در مرحله سوم، نوبت به رسم الگوی کاغذی می رسد. برای این کار باید از اندازه ها و نتایج محاسباتی که انجام داده اید، استفاده کنید. به این ترتیب که با استفاده از مداد و خط کش، خطوط مرجع و اصلی را بر روی یک کاغذ بزرگ رسم کرده و سپس شروع به اضافه کردن اطلاعات و اندازه های شخصی نمایید. بر این اساس می توانید الگوی قسمت پشت و جلوی مولاژ لباس را تهیه کنید.

از روی الگوی کاغذی، مولاژ پارچه ای را بسازید

در مرحله چهارم وقت آن رسیده است که از الگوی کاغذی برای ایجاد خطوط برش و دوخت روی پارچه، استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم برای کارهای ابتدایی از پارچه متقال، استفاده کنید. پس از اینکه پارچه را برش زدید؛ لبه ها را به دقت، لبه دوزی کنید. سپس زیپ را در قسمت پشت مولاژ قرار داده و آن را به پارچه، بدوزید. استفاده از زیپ بر روی مولاژ لباس این امکان را به شما می دهد که هر زمانی که اداره کردید بتوانید مولاژ را به مانکن پوشانده یا آن را از بدن مانکن، خارج کنید. با این کار به سرعت می توانید متوجه ایرادات احتمالی شوید.

آموزش ساخت مولاژ در طراحی لباس

اشکالات پارچه را برطرف کنید.

در آخرین مرحله از ساخت مولاژ در طراحی لباس به رفع اشکالات می پردازیم. برای این کار مولاژ تهیه شده را از نظر اینکه به خوبی قالب تن مشتری باشد؛ بررسی نموده و تمامی اندازه ها را چک می کنیم. اگر شکاف یا چین و چروکی روی پارچه مشاهده کردیم آن را برطرف می کنیم تا صاف و درست روی بدن مشتری، قرار گیرد. پس از اینکه تمامی اصلاحات را روی مولاژ پارچه ای انجام دادیم، آن ها را به همان صورت روی الگوی کاغذی مولاژ نیز پیاده می کنیم تا برای دوخت مجدد لباس در آینده، مشکلی نداشته باشیم.

چطور مولاژ در طراحی لباس را یاد بگیریم؟

همان‌طور که در این مقاله توضیح دادیم؛ مولاژ در طراحی لباس یک روش محبوب اما دقیق، محسوب می شود. مواردی که در این مقاله ذکر شد؛ تا حد زیادی می تواند به شما در ساخت مولاژ لباس، کمک کند اما اگر خواهان آموزش های جامع تری هستید و یا در این مسیر نیاز به معلم یا استاد برای رفع اشکالات خود دارید؛ پیشنهاد می کنیم در کلاس طراحی لباس دانش هنر، شرکت کنید. این دوره آموزشی کامل بوده و شامل تمامی آموزش ها در حیطه طراحی لباس (از جمله آموزش ساخت مولاژ لباس) می باشد. مزیتی که شرکت در این دوره آموزشی دارد این است که برای ورود به بازار کار نیاز به گذراندن دوره مکملی نخواهید داشت و از طرفی در پایان دوره به هنرجو مدرک معتبری ارائه می گردد که در داشتن یک رزومه قوی، قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.

برای ثبت نام و شرکت در دوره طراحی لباس به صورت حضوری و یا غیر حضوری با کارشناسان مربوطه در سایت تماس گرفته و از راهنمایی های آنان، استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان