دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / مراحل طراحی لباس

مراحل طراحی لباس

آموزش مراحل طراحی لباس

امروزه طراحی لباس به یکی از مهم‌ترین رشته‌ها و شغل‌ها تبدیل شده است. با وجود سلیقه‌های متنوع، هر برند سعی می‌کند طرح‌های جدیدی را با توجه به مد روز تولید و عرضه کند. طراحی لباس یک رشته بسیار مهیج و جذاب است که افراد زیادی به آن تمایل دارند. این هنر به طور خاص در قرن 19 میلادی در زندگی مردم وارد شد. پیش از این معمولاً پوشش مردم بر اساس آنچه خاندان‌های سلطنتی و پادشاهان می‌پوشیدند تعریف می‌شد. در قرن 19، فردریک ورث خانه  مد خود را تأسیس کرد و قصد داشت با طراحی‌های خود، پوشش مردم عادی را نیز تغییر دهد.

طراحی لباس به صورت عمده یعنی ارائه یک طرح برای دوختن یک لباس و در نظر گرفتن اکسسوری‌های متناسب با آن لباس. مراحل طراحی لباس مختلف هستند که برای انجام آن باید طراحی لباس را یاد بگیرید و با کسب تجربه در این کار حرفه‌ای شوید. میلان در ایتالیا، پاریس واقع در فرانسه و نیویورک در آمریکا، مهم‌ترین شهرهای مد و فشن هستند که بر این صنعت جهانی تأثیرات مهمی نیز می‌گذارند. در ادامه به مراحل طراحی لباس به صورت کامل می‌پردازیم.

مراحل طراحی لباس چیست؟

معمولاً افراد فکر می‌کنند طراحی لباس کاری با ساخت الگو ندارد و لازم نیست طراح لباس با این جزئیات درگیر شود. با این وجود این تعریف شامل افرادی می‌شود که می‌خواهند تنها طرح لباس را بکشند و دوخت و ارائه آن روی پارچه را بر عهده ندارند. بسیاری از افرادی که وارد بازار کار می‌شوند، کشیدن الگو و دوخت و دوز را یاد می‌گیرند و با انواع پارچه، مدل‌ها و موارد دیگر آشنایی پیدا می‌کنند تا بتوانند در کار خود حرفه‌ای شوند. درواقع برای ایجاد طرح‌های بهتر، لازم است از انواع پارچه‌ها، الگوها و فرم‌های بدنی اطلاعات خوبی داشته باشید تا لباس‌های کاربردی تری طراحی کنید.

انتخاب حیطه کاری و بررسی نیازها

شما به عنوان یک طراح لباس، ابتدا باید در نظر بگیرید می‌خواهید برای چه افرادی لباس طراحی کنید و نیا زهای آن‌ها را شناسایی کنید. گاهی برخی افراد برای فرد یا افراد خاصی کار می‌کنند و طراحی‌ها به صورت شخصی و با توجه به سلیقه، خواسته و اندازه‌های هر مشتری ارائه می‌شوند. در این بخش نیاز نیست نیازهای جهانی را بررسی کنید و حتماً طبق مد روز کار کنید.

با این حال زمانی که می‌خواهید در یک شرکت مد به عنوان طراح لباس مشغول به کار شوید، یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی لباس این است که نیازهای جامعه و مد روز را به خوبی بشناسید و روز به روز با آن پیش بروید. اشخاص مهم و سرشناس این حیطه را شناسایی کرده و با دنبال کردن کارهایشان از آن‌ها الهام بگیرید. به عنوان یک طراح لباس به روز و حرفه‌ای همچنین لازم است رویدادهای جهانی را دنبال کنید زیرا بسیاری از این رویدادها در صنعت مد و فشن تأثیرات عجیب و مستقیمی می‌گذارند.

مراحل طراحی لباس در برندهای بزرگ

تهیه ابزار مورد نیاز

قدم بعدی تهیه لوازم مورد نیاز طراحی است. در مراحل طراحی لباس نباید از هر کاغذ و قلمی که در نزدیکی‌تان است استفاده کنید. استفاده از ابزار غیر مرتبط و غیراستاندارد می‌تواند نتیجه کار شما را تحت تأثیر قرار دهد. برای شروع می‌توانید برای کشیدن ابعاد ظریف و حساس از مدادهایی که نوک سفتی دارند استفاده کنید. مدادهای مدل H برای این کار بهترین گزینه می‌باشند. رد این مدادها نیز به راحتی پاک می‌شود و فرو رفتگی در کاغذ ایجاد نخواهد شد.

به یک پاک کن مرغوب و کاغذ ضخیم هم نیاز دارید تا بتوانید طرح‌های موردنظر را بکشید. مداد را فشار ندهید و طرح‌ها را به آرامی روی کاغذ ایجاد کنید. ماژیک و مداد رنگی‌های روغنی نیز در حیطه‌های دیگر مانند طراحی لباس با مداد رنگی و غیره لازمتان خواهد شد.

ژست مورد نظر طرحتان را انتخاب کنید

بر اساس مدل لباسی که می‌خواهید آن را بکشید، باید یک ژست و یا کروکی برای طرح خود انتخاب کنید. درواقع ژست مناسب می‌تواند تمام جزئیات لباس را به نمایش بگذارد و مناطقی که می‌خواهید در آن‌ها تأکید کنید را بهتر به نمایش بگذارد. مدل‌ها را می‌توانید در حالت ایستاده، نشسته، در حال راه رفتن، خم شدن و بسیاری از موقعیت‌های دیگر طراحی کنید. برای مبتدی‌ها معمولاً ران وی یا باند در نظر گرفته می‌شوند. یعنی مدل در حال راه رفتن یا ایستاده است. این زاویه طرح را به خوبی نمایش می‌دهد و فرصت زیادی برای نمایش جزئیات خواهید داشت. در نظر گرفتن زوایا و تقسیم بندی‌های کروکی بسیار مهم است که به شما اجازه می‌دهد مدل را در انواع ژست‌ها به تصویر بکشید.

چگونه یک کروکی بکشیم؟

اگر بخواهید می‌توانید کروکی طرح را خودتان بکشید و این‌گونه طراحی دقیق‌تر و با محاسبات بهتری قابل انجام است و هنگام دوخت لباس نیز اگر خودتان بخواهید بدوزید، می‌توانید راحت‌تر این کار را انجام دهید. می‌توانید یک کروکی که برای قالب‌های مختلف مناسب است را دانلود کنید و با دنبال کردن یک مدل از روی عکس، مدل را گذاشته و کروکی آن را به آرامی بکشید. سپس لباس را طراحی کرده و جزئیات و اکسسوری را پیاده سازی می‌کنید. برای یادگیری کشیدن کروکی و مراحل کشیدن مدل می‌توانید در کلاس‌های تخصصی شرکت کنید.

استفاده از نرم‌افزار برای طراحی لباس

یکی از مراحل طراحی لباس، طراحی مدل است که می‌توانید تمامی آن‌ها را روی نرم‌افزار نیز انجام دهید. نرم‌افزارهای مهم زیادی روی کار آمده‌اند که با مسلط شدن بر آن‌ها درصد خطای شما بسیار پایین می‌آید و سرعت عملتان نیز بالا می‌رود. در کلاس‌های آنلاین و غیر آنلاین طراحی لباس می‌آموزید چگونه با طراحی لباس با نرم افزار انجام دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

برآورد هزینه لباس

در طراحی لباس همچنین می‌توانید مشخص کنید بر اساس فرم‌ها و پارچه‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد، هزینه تقریبی را تخمین بزنید و برای این کار نیاز دارید انواع پارچه را بشناسید و با بازار کار و صنعت مد در ارتباط باشید و اطلاعاتتان را به روز کنید.

جمع‌بندی

یادگیری مراحل طراحی لباس و انجام آن‌ها نیاز به اطلاعات کافی و مهارت دارد که برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است از افرادی که در این زمینه خبره‌اند کمک بگیرید. برای یادگیری این هنر یا باید رشته دانشگاهی آن را انتخاب کنید و یا به کلاس‌های طراحی لباس بروید. مجموعه دانش هنر کلاس‌های آموزش طراحی لباس را به صورت حضوری و غیرحضوری با بهترین کیفیت برگزار می‌کند.

کیفیت دوره‌های حضوری و غیرحضوری هیچ تفاوتی باهم ندارد و هرکدام در بهترین سطح و با اساتید کار بلد برگزار می‌شوند. کلاس‌های حضوری 2 جلسه و مجازی 3 جلسه در هفته می‌باشند. هنرآموزان باید در کلاس‌ها شرکت کنند و بعد از کلاس ویدیو هایی که از استادان با بهترین کیفیت تهیه شده است، در اختیار آن قرار می‌گیرد. کلاس‌ها کاملاً تعاملی برگزار می‌شوند و بعد از آن‌هم می‌توانید سوالاتتان را از پشتیبان بپرسید. این دوره‌های چند ماهه از مبتدی تا حرفه‌ای هستند و حتی اگر هیچ پیشینه‌ای هم نداشته باشید، می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. بعد از اتمام دوره بر اساس ژوژمان هایی که تحویل داده‌اید، اگر نمره قبولی را بیاورید، مدرک بین‌المللی می‌گیرید و می‌توانید وارد بازار کار شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان