دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی لانگ اکسپوژر

عکاسی لانگ اکسپوژر

لانگ اکسپوژر در عکاسی

همه ما عکاسی لانگ اکسپوژر را دیده ایم. حتی اگر نامش را ندانیم. عکس هایی که ماشین ها به وضوح در آن دیده نمی شوند، اما نور چراغ آن ها کشیده شده است و یا آبشاری که آب های آن به طور شگفت انگیزی نرم و ملایم دیده می شوند. در بسیاری از این عکس ها تصاویر واقعی به نظر نمی رسند و بعدی جدید از واقعیت را به ما نشان می دهند. چنین تصاویری با استفاده از یک تکنیک خاص به نام لانگ اکسپوژر در عکاسی وارد شده‌اند و شما نیز می توانید این سبک را با یادگیری برخی تکنیک ها انجام دهید. البته لازم به ذکر است که این تکنیک ها نیاز به صبر و دقت زیادی دارند و برای ثبت آن ها و همچنین گرفتن یک تصویر فوق‌العاده، باید زمان کافی بگذارید و همچنین این فرآیند و نکات مؤثر بر آن را به صورت عملی یاد بگیرید. در این مقاله به نوردهی طولانی در عکاسی و یا همان لانگ اکسپوژر می پردازیم و تمامی مسائل مربوط به آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

لانگ اکسپوژر در عکاسی چیست

لانگ اکسپوژر در عکاسی یک نوع انقلاب محسوب می شود. در اینجا نه خود افراد یا اشیاء، بلکه حرکت آن ها در دوربین ثبت می شود و همین نکته است که دید جدیدی از جهان اطراف را به ما ارائه می دهد. در واقع نوردهی طولانی در عکاسی، آثار را به بعدی مبهم و اسرارآمیز فرو می برد و برای بسیاری از عکاسان، چنین تکنیکی نو و بسیار جذاب به نظر می رسد. همان‌طور که احتمالاً درباره این موضوع بدانید، تاری و یا شفافیت عکس ها، با سرعت شاتر رابطه‌ای مستقیم دارد. از طریق تکنیک لانگ اکسپوژر و همچنین کاهش سرعت شاتر، می توانید حرکت ها را به شکلی تار و هنری در تصویر داشته باشید. عکاسی لانگ اکسپوژر به دنبال ثبت حرکت ها است، به نحوی که زیبا و هنری به نظر برسند.

از کاربرد های نوردهی طولانی در عکاسی می توان به نرمی تصاویر و همچنین حذف افراد از یک فریم اشاره کرد. شما می توانید با استفاده از این تکنیک، کار های فوق‌العاده‌ای انجام دهید و در شاخه های مختلف عکاسی از آن استفاده کرده و اتفاقات جدیدی را رقم بزنید. از نمونه نور آوری هایی که از طریق این تکنیک انجام شده‌اند، می توان به خلق افکت های جذاب نورانی در سطح شهر و نقاشی نور در عکس اشاره کرد.

تأثیر شاتر در عکاسی لانگ اکسپوژر

همان‌طور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، سرعت شاتر ارتباط مستقیمی با تکنیک نوردهی طولانی در عکاسی لانگ اکسپوژر دارد و می توانید از آن به طور مثبت استفاده کنید. در این بخش ابتدا به تعریف شاتر و کاربرد آن می پردازیم و بعد نقش آن را در تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی بیان می کنیم. سرعت شاتر در ساده‌ترین تعریف ممکن، اندازه باز بودن شاتر را مشخص می کند. شاتر در کمتر از یک ثانیه باز و بسته می شود و اگر اعداد با مخرج بزرگ‌تر باشند، به معنای سرعت بیشتر شاتر است. چنانچه مخرج اعداد کم‌تر باشد، سرعت شاتر نیز آهسته‌تر خواهد بود. این اعداد نشان می دهند شاتر شما با چه سرعتی باز و بسته می شود، یا دقیق‌تر بگوییم چقدر زمان می برد تا شاتر باز و بسته شود. زمانی که پرده شاتر بالا می‌رود، نور به سنسور می رسد و پردازشگر دوربین، تصاویر را از کانسپت آنالوگ به حالت دیجیتال در می آورد.

یعنی زمانی که شاتر باز می شود، هرچه در حال حرکت باشد نیز، در تصویر نهایی ثبت می شود و همین نکته در تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی کارایی خوبی دارد. سرعت شاتر یا همان شاتر اسپید، از نکات بسیار مهم در عکاسی های مبتدی تا حرفه‌ای است. معمولاً دیافراگم، سرعت شاتر و ISO، از مهم‌ترین نکاتی هستند که در عکس تأثیر مستقیم دارند. سرعت شاتر در این بین مربوط به افکت های حرکتی و ثبت آن ها است. به طور مثال زمانی که می خواهید در شب عکس های لانگ اکسپوژر بگیرید، می توانید با زمان دادن بیشتر، شاتر را باز بگذارید. در چنین شرایطی تمرکز روی نور کم‌تر می شود.

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در عکاسی شاتر اسپید محسوب می‌شود. به منظور ثبت یک عکس، دوربین ما به سه چیز مهم یعنی ISO، گشودگی دریچه دیافراگم و سرعت شاتر تکیه می‌کند. ISO با کیفیت عکس، گشودگی دریچه دیافراگم با عمق میدان و سرعت شاتر با افکت‌های حرکتی ارتباط پیدا می‌کند. این سه در کنار یکدیگر مثلث نوردهی را ترسیم می‌کنند. بیشتر باز ماندن شاتر سبب از بین رفتن نیاز به تمرکز زیاد روی منبع نور می‌شود. زمان زیادتر مساوی دریافت نور بیشتر توسط دوربین است. این موضوع اغلب در زمان عکاسی لانگ اکسپوژر در تاریکی شب اهمیت پیدا می‌کند.

معمولاً برای اجرای تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی، شاتر به زمانی بیشتر از یک ثانیه نیاز دارد و این می تواند با توجه به شرایط، موقعیت، نوع عکاسی و سلیقه، بیشتر یا کمتر هم بشود. برای یادگیری نوردهی طولانی در عکاسی به صورت حرفه‌ای و بهره‌مند شدن ازنظر استادان کار بلد در این سبک، می توانید در کلاس های دانش هنر شرکت کنید. این کلاس ها صفر تا صد عکاسی را آموزش می دهند و برای شرکت در آن ها به هیچ پیش زمینه‌ای نیاز نخواهید داشت.

عکاسی لانگ اکسپوژر در روز

اگر می خواهید در طور روز به ثبت عکس های لانگ اکسپوژر بپردازید، حتماً آب و هوا را چک کنید؛ زیرا تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی در روز های طوفانی و زمانی که باد شدید می وزد، کنترل شما را روی شرایط و تصویر کم می کند. همچنین تنظیمات سرعت شاتر در چنین شرایطی متفاوت خواهند بود. برای آموزش دقیق این مهارت ها و تنظیمات عکاسی لانگ اکسپوژر، می توانید از طریق شرکت در کلاس های عکاسی اتنش هنر اقدام به یادگیری نمایید. دانش هنر کادری مجرب در این زمینه دارد که طی چند ترم، عکاسی را به صورت عملی و تئوری به شما آموزش می دهند و بعد از گذراندن دوره نیز، می توانید مدرک بین‌المللی خود را دریافت کنید.

برای یادگیری عکاسی لانگ اکسپوژر به صورت تخصصی و تمامی شاخه های مربوط به عکاسی، می توانید در کلاس های عکاسی آموزشی دانش هنر که به صورت جامع برگزار می شوند و دوره های مبتدی تا پیشرفته را برگزار می کنند، شرکت کنید. این کلاس ها در بهترین سطح کیفی، هم به صورت آنلاین و هم حضوری تشکیل می شوند و می توانند شما را به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل نمایند.

تکنیک عکاسی لانگ اکسپوژر

آموزش تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی

تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی، می تواند با خلاقیت همراه شود و در راه های دیگری نیز مفید باشد. بسته به میزان نوآوری عکاس، تصاویر بسیار و نامحدودی را با این تکنیک می توان ثبت کرد. اگر عکاسی می کنید، احتمالاً با مفاهیم و اهمیت ترکیب بندی، کادربندی و پس زمینه آشنا هستید و باید هنگام پیاده سازی فن نوردهی بالا در عکاسی نیز، از آن ها استفاده کنید تا بهترین قاب را برای تصویر خود بسازید. سپس تنظیمات را انجام دهید و بعد یک عکس تستی گرفته و بعد از ثبت، با زوم داخل فریم قسمت‌های مختلفش را بررسی کنید. این عکس آزمایشی اجازه می‌دهد قبل از شروع عکاسی لانگ اکسپوژر که ممکن است تا 30 ثانیه زمان ببرد، به ایرادها پی برده و آن‌ها را برطرف کنید.

نکات مهمی که باید در نظر بگیرید

بهتر است حتما برای به کار گیری لانگ اکسپوژر در عکاسی از تری پادی استفاده کنید. همچنین منظره یاب دوربین را بپوشانید تا نور کنترل شود. اگر این کار را نکنید، حین اجرای عکاسی، نور هم از راه منظره یاب و هم لنز وارد دوربین شده و عکس را از حالت عادی و جذاب خارج می کند. البته لازم است بدانید که این مشکل تنها برای کسانی که دی اس ال آر دارند پیش می آید. حتماً از حالت BULB دوربین بهره ببرید. این ویژگی امکان ثبت تصویر در مدت زمان دلخواه را به شما می دهد و می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. وضعیت نور و موقعیت را در تکنیک نوردهی بالا در عکاسی، جدی بگیرید و حتماً باید حرکتی اتفاق بیافتد تا از این تکنیک استفاده کنید.

تجهیزات لازم برای عکاسی لانگ اکسپوژر

برای ثبت عکس ها با تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی، به تجهیزاتی نیاز دارید که کنترل شرایط را برایتان کمی آسان‌تر خواهند کرد. در این بخش به معرفی وسایلی که وجود آن ها برای اجرای تکنیک نوردهی طولانی در عکاسی ضروری است اشاره می کنیم:

  1. تری پاد یا سه پایه: همان‌طور که گفتیم، عکس های لانگ اکسپوژر حرکت را ثبت می کنند و به همین علت نباید هیچ‌گونه لغزشی روی دوبین ایجاد شود و به جای آن بهتر است از سه پایه عکاسی استفاده کنید.
  2. شاتر رها کننده با ریلیس این شاتر کمک می کند تا از تکان خوردن های جزئی هم جلوگیری کنیم. این وسیله به شما این امکان را می دهد که از راه دور تز نیز دوربین را کنترل کنید. این به خاطر تکان های ریزی است که حتی هنگام فشار دادن دکمه نیز ممکن است عکس های این تکنیک را خراب کنند. این شاتر ریلیس ها هم نمونه های کابلی دارند و هم نوعی را شامل می شوند که با گجت ارتباط دارند. اگر نخواستید این وسیله را تهیه کنید، می توانید از گذاشتن دوربین روی تایمر کمک بگیرید.

تنظیمات دوربین برای لانگ اکسپوژر

برای عکس‌برداری دوربینتان را روی یک سه پایه قرار دهید تا حرکات را به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن ثبت کند. فوکوس را دستی کنید تا از شارپ بودن عکس مطمئن شوید. همچنین تنظیمات دوربین را به صورت دقیق چک کرده و ISO را روی 100 تنظیم کنید. برای دیافراگم نیز درجه متوسط را در نظر بگیرید و سرعت شاتر را با توجه به تنظیمات انتخاب کنید. اگر می خواهید لانگ اکسپوژرتان از 30 ثانیه بیشتر شود، باید از حالت BULB در دوربین بهره ببرید. در دوره آنلاین عکاسی تمامی جزئیات مربوط به تنظیمات دوربین عکاسی توضیح داده خواهند شد.

همچنین از طریق فیلتر ND، می توانید نور را کنترل کرده و نور های اضافی را حذف نمایید. پیش از تنظیم فیلتر، حتماً فوکوس را تنظیم کرده و آن را روی حالت دستی بگذارید تا تغییر نکند. سپس به صورت امتحانی یک عکس بگیرید و زوم کنید و بخش های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید. بعد ایرادات را برطرف کرده و به عکاسی بپردازید.

به وسیله فیلتر ND از دریافت نور اضافی جلوگیری خواهید کرد، اما این موضوع به فوکوس مناسب در صحنه کمک نمی‌کند. در این حالت آن چه از طریق منظره یاب مشاهده می‌کنید بیش از اندازه تاریک خواهد بود. قبل از قرار دادن فیلتر، فوکوس را تنظیم کنید. از آن جایی که فوکوس را روی حالت دستی قرار داده‌اید، بعد از تعیین آن دیگر تغییر نخواهد کرد.

جمع‌بندی

لانگ اکسپوژر یکی از محبوب‌ترین و جادویی‌ترین تکنیک ها در عکاسی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و افراد زیادی آن را در عکس‌برداری های معمولی و همچنین روش های جدید به کار برده‌اند. از طریق تکنیک لانگ اکسپوژر در عکاسی می توانید به راحتی عکس های خلاقانه بگیرید. برای حرفه‌ای شدن در این سبک و به طور کلی پیشرفت در عکاسی، باید تجربه های جدیدی کسب کنید. عکاسی یک هنر عملی و رو به رشد است و بهتر است با شرکت در کلاس های تخصصی، مهارت های خود را تقویت کنید تا زودتر به نتیجه برسید.

دانش هنر با برگزاری کلاس های حضوری و آنلاین با بهترین اساتید، فرصتی مناسب را ایجاد کرده است تا بتوانید تمامی تکنیک های عکاسی را از مبتدی تا پیشرفته یاد بگیرید. تمامی آموزش ها به صورت عملی خواهند بود و بعد از هر ترم، به مرحله بعد می روید. در آخر مدرک بین‌المللی دریافت می کنید و به دلیل اینکه کلاس ها به صورت عملی هستند، شما را برای ورود به بازار کار نیز آماده خواهند کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان