دانش هنر / آموزش های عکاسی / قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک سوم عکاسی

قانون یک سوم از ترفند های پرکاربرد عکاسی است که بسیاری از عکاسان برای گرفتن عکس های حرفه‌ای از آن استفاده می کنند. قانون یک سوم اصولی دارد که با اجرای آن ها به صورت آگاهانه، می توانید مهارتتان را در عکاسی ارتقا دهید و تصاویری با کیفیت و تأثیرگذاری بهتر ثبت کنید. با اینکه قانون یک سوم در عکاسی از رایج‌ترین تکنیک هایی است که عکاسان مبتدی و حرفه‌ای از آن استفاده می کنند، اما بسیاری از آنان چرایی آن را نمی دانند و جایگاه استفاده بهینه و درست آن را نمی شناسند. در این مقاله به چیستی و چرایی قانون یک سوم در عکاسی می پردازیم و بیان می کنیم چگونه و در چه موقعیتی می توانید از آن بهره ببرید.

قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

قانون یک سوم در عکاسی، درواقع اصلی می باشد که طبق آن، تمامی عناصر و جزئیات تصویر در قابی 3 در 3 قرار می گیرند و تصویر به 9 بخش مساوی تقسیم می شود. در این شرایط شما می توانید نقاط فوکوس را به صورت دقیق پیدا کنید و عکس هایی با دقت و کیفیت بسیار بالاتر داشته باشید. بسیاری این اصل را بهترین ترکیب بندی برای بسیاری از سبک های عکاسی می دانند و حتی در آموزش عکاسی حرفه‌ ای هم از آن استفاده می کنند. در این ترکیب بندی، چهار خط در تصویر تصور می شود که در اثر برخورد و تقاطع آن ها، چهار نقطه نیز در محل تلاقی شکل می گیرند.

بهتر است سوژه موردنظر روی یکی از نقاط تقاطع باشد و در صورتی که از طبیعت عکاسی می کنید، حتماً درخت و یا سوژه ها را در یکی از خطوط عمودی یا افقی جای دهید. رعایت این نکات باعث می شود تا عکس ها احساس بهتری را منتقل کنند و حتی عکاسان مبتدی هم با استفاده از قانون یک سوم در عکاسی، می توانند عکس های حرفه‌ای و ژورنالی بگیرند.

منظور قانون یک سوم چیست؟

در قانون یک سوم در عکاسی، تصویر به 9 قسمت تقسیم می شود که دو خط عمودی و دو خط افقی را شامل می شود تا بتوانید تقسیم بندی فضا را ببینید و نقاط تأثیرگذار را پیدا کنید. درواقع چیزی که باید موردتوجه باشد، روی نقاط تقاطع قرار می گیرد. حتی تنظیمات دوربین موبایل های پیشرفته این امکان را دارند. در اینجا شما سه قسمت تقسیم شده و 4 نقطه دارید که با استفاده از اصول این قانون، می توانید عکس های باکیفیت و حرفه‌ای داشته باشید.

قانون یک سوم در عکاسی پرتره

در عکاسی پرتره نیز می توانید از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید. همان‌طور که احتمالاً می دانید، چشم ها مهم‌ترین و تأثیرگذار ترین عناصر در عکاسی پرتره محسوب می شوند. چه سوژه در تصویر نگاه کند و چه چشم ها رد زاویه دیگری قرار گرفته باشند، قرار گرفتن آن ها به شیوه درست، می تواند یک ترکیب بندی عالی را ایجاد کند. کافی است چشم ها را روی خط افقی بالای تصویر تنظیم کنید و سوژه را در دو سوم چپ و یا دو سوم راست قرار دهید. با این کار می توانید بهترین عکس های پرتره را بگیرید. حتی در آموزش عکاسی پرتره هنری نیز می توانید از قانون یک سوم استفاده کنید.

قانون یک سوم در عکس پرتره

قانون یک سوم در عکس های گروهی

زمانی که می خواهید از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید، باید دقت کنید تا آن ها را در فضایی متعادل و کادربندی مناسب قرار دهید. می توانید از عناصر اطراف عکس استفاده کنید و آن ها را در جهات مناسب قرار دهید. باید نقاط طلایی عکس را پیدا کنید و با استفاده از خلاقیت خودتان، آن ها را روی خطوط یا نقطه ها تنظیم کنید. حتی اگر سوژه شما در حال حرکت است، می توانید زاویه را طوری تنظیم کنید که در جهت جرکت سوژه باشد.

تاریخچه قانون یک سوم در عکاسی

ممکن است کمتر کسی با تاریخچه قانون یک سوم در عکاسی آشنا باشد. این سبک توسط نویسده و نقاشی به نام توماس اسمیت در سال 1797 استفاده شد که از آن برای تفسیر نقاشی گهواره رامبرانت که حدود دو سوم آن در سایه و یک سوم آن در نور بود، بهره برد.

آموزش قانون یک سوم در عکاسی

کی از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنیم؟

قانون یک سوم در عکاسی به شما کمک می کند تا علاوه بر مرکزیت سوژه، عناصر را در جهات و نقاط مختلف قرار دهید و ببینید کدام‌یک احساس بهتری را ایجاد می کند. اگرچه تصاویری که سوژه در آن ها مرکزیت دارد سبک ویژه‌ای هستند، اما سبک یک سوم، می تواند تنوع بسیار جالبی باشد که همه عکاسان از مبتدی تا حرفه‌ای می توانند از آن استفاده کنند.

  • تفاوتی که ایجاد می کند، عکس ها را از حالت کسل کنندگی و یک نواختی درمیاورد و حال خوبی در آن ها ایجاد می کند. بنابراین اگر از یک نواختی عکس ها خسته شده‌اید، می توانید از این سبک استفاده کنید.
  • در عکاسی منظره، عکس های هنری، عکس های مفهومی و عکاسی پرتره و بسیاری از شاخه های دیگر این هنر می توانید از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید.

کی از قانون یک سوم در عکاسی استفاده نکنیم؟

درست است که قانون یک سوم در عکاسی بسیار خلاقانه بوده و استفاده از آن بسیار ساده است، اما نباید خودتان را علاوه بر عکس ها مرکزی، به این سبک محدود کنید. شما می توانید با جا به جایی عناصر سوژه ها و خود سوژه به گوشه و یا قرار دادن آن ها روی خطوط و نقطه ها، عکس هایی بسیار زیبا و با کیفیت داشته باشید.

ممکن است گاهی مجبور شوید برخی عناصر را از تصویر حذف کنید تا بتوانید به قانون یک سوم در نقاشی پایبند بمانید. با شرکت در کلاس آنلاین عکاسی می توانید تمامی فوت و فن ها را یاد بگیرید و به یک عکاس حرفه‌ای شوید.

عکس هایی با قانون یک سوم

تمامی عکس هایی که با قانون یک سوم در عکاسی گرفته می شوند، از خلاقیت زیادی برخوردارند و نتیجه آن ها بسیار خاص شده است. این عکس ها اصولی گرفته شده اند و تأثیر مستقیمی روی برداشت مخاطب از عکس خواهند داشت. در ادامه برخی از عکس هایی که با قانون یک سوم گرفته‌اند را با شما به اشتراک می گذاریم.

جمع‌بندی

با شرکت در کلاس های حرفه‌ای می توانید عکاسی را در زمینه های مختلف، به صورت حرفه‌ای ادامه دهید. این کلاس ها با بهترین اطلاعات و سطح کیفی بسیار بالا، بهترین امکانات را برای شما در نظر گرفته‌اند. مواردی از قبیل آموزش نورپردازی در عکاسی، آموزش عکاسی پرتره و بسیاری از آموزش ها توسط دانش هنر ارائه می شوند.

کلاس های دانش هنر به دو صورت حضوری و غیرحضوری تقسیم می شوند. کلاس های مجازی کیفیت بالایی دارند و در هفته سه جلسه به دوره غیرحضوری 2 جلسه به کلاس های حضوری اختصاص داده می شود. شما بعد از اتمام دوره مدرک بین‌المللی دریافت می کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان