دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی کلوزآپ

عکاسی کلوزآپ

عکس کلوز آپ یعنی چه

حتما شما هم تصاویر بسیار نزدیکی از قطرات باران بر روی گلبرگ ها را مشاهده کرده و از دیدن آن ها، لذت برده اید. در دنیای عکاسی به این شیوه عکاسی، کلوز آپ می گویند. در عکاسی کلوزآپ باید بتوانید تا حد ممکن به سوژه مورد نظر، نزدیک شوید. این موضوع باعث می شود که مخاطب با دیدن چنین تصویری، محیط پیرامون خود را به گونه ای دیگر، بنگرد. عکاسی کلوزآپ امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم با این شیوه عکاسی و اصولی که دارد، آشنا شویم.

عکاسی کلوزآپ چیست؟

عکاسی کلوزآپ یا ماکرو شیوه ای از عکاسی است که در آن عکس از نمای بسیار نزدیک از سوژه گرفته می شود. اگرچه طبیعت بهترین سوژه ها را برای عکاسی ماکرو در اختیار عکاسان قرار می دهد؛ اما از هر چیزی می توان برای این نوع عکاسی، استفاده کرد. اشیای قدیمی سوژه های مناسبی برای عکاسی کلوزآپ هستند. اگرچه در این مقاله تا حد زیادی با اصول و تکنیک های عکاسی کلوزآپ آشنا می‌شوید اما اگر قصد دارید تمامی مباحث را از پایه تا پیشرفته بدانید؛ پیشنهاد می‌کنیم در کلاس حضوری و یا حتی کلاس آنلاین عکاسی، شرکت کنید.

آموزش عکاسی کلوز آپ

عکاسی هنری است که به مهارت و تجربه نیاز دارد. اگر قصد دارید در عکاسی کلوزآپ حرفه ای باشید؛ باید قبل از هر چیزی با قواعد و اصول آن و همچنین تنظیمات دوربین برای این کار، آشنا باشید. پس از آن تنها تمرین فراوان است که می‌ تواند شما را به یک عکاس حرفه‌ ای کلوزآپ، تبدیل کند. زمانی که برای گرفتن یک عکس ماکرو تا حد زیادی به سوژه مورد نظرتان، نزدیک شوید؛ در واقع جزئیاتی را می ‌بینید که از فاصله دور، مشخص نبودند. ایده های خلاقانه برای ثبت تصاویر کلوز آپ بی نهایت هستند. نمایش چرخ دنده های یک ساعت، نقوش روی حلقه ازدواج، پرچم گل ها، پاهای زنبور عسل و… تنها تعداد کمی از سوژه های خاص برای عکاسی ماکرو محسوب می شوند. برای عکاسی ماکرو لازم است دوربین خود را در حالت فوکوس دستی یا خودکار قرار دهید و تا جایی که تصویر جذاب تر باشد به سوژه، نزدیک شوید. هنگامی که بر روی سوژه فوکوس کردید و تصویر آن واضح شد؛ به اجزای مختلف تصویر و نحوه قرارگرفتن آن ها در کنار هم دقت کنید‌ و اگر همه چیز خوب بود، دکمه شاتر را فشار دهید.

آموزش گرفتن عکس کلوز آپ

عکاسی کلوزآپ به دلیل جذابیتی که دارد سرگرم کننده بوده و شاید باعث شود شما ساعت ها به این کار مشغول شوید بدون آنکه متوجه گذر زمان باشید. اگر به دنبال یک کلاس عکاسی در تهران هستید تا بتوانید تمامی قواعد عکاسی را از صفر تا صد یاد بگیرید؛ پیشنهاد می کنیم در کلاس عکاسی دانش هنر که در مرکز آموزش خانه صنعت و معدن برگزار می شود؛ شرکت کنید.

فاصله تا سوژه در عکاسی کلوزآپ

این سوال بسیاری از عکاسانی است که به تازگی به عکاسی ماکرو، روی آورده اند. قانون کلی برای پاسخ به این سوال وجود ندارد. شما باید با توجه به سوژه مورد نظر و انجام آزمون و خطا، بهترین فاصله مناسب را پیدا کنید اما به طور کلی زمانی که فاصله از سوژه کم شود؛ فوکوس نزدیک را به دست می آورید و می توانید حداقل فاصله کانونی خود را مشخص کنید. حال اگر بخواهید جزئیات بیشتری را نمایش دهید؛ می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  1. تیوپ فاصله لنز: ب اضافه کردن یک تیوب فاصله لنز قابل تنظیم، لوله های کششی بین سنسور و دوربین افزایش پیدا می کند و همانطور که می دانید هر چه لوله کشش بیشتر باشد؛ بزرگنمایی آن، نزدیک تر است.
  2. عدسی معکوس: استفاده از عدسی معکوس می تواند باعث بزرگنمایی بیشتر شود. البته برای این کار ممکن است به یک حلقه معکوس یا سایر لوازم جانبی دوربین، نیاز داشته باشید، به این صورت که یک لنز از نزدیک را در لنز ماکرو اختصاصی خود، اضافه کنید. اگرچه این یک روش ارزان برای کمک به بزرگنمایی تصاویر شما می باشد؛ اما با این حال این لنزها ممکن است کیفیت تصاویر را کاهش دهند.

دوربین برای عکاسی کلوزآپ

مسلما هر نوع عکاسی به تجهیزات خاصی، نیاز دارد. دوربین اولین چیزی است که برای این کار نیاز دارید. دوربین انتخابی شما باید دارای سیستم فوکوس خودکار باشد تا بتوانید تصاویری با فاصله ۲۰ سانتی متری از سوژه مورد نظر، بگیرید. دوربین های کامپکت دارای تنظیمات ماکرو هستند. لنز بزرگنمایی استاندارد همراه با دوربین DSLR تا حدود یک یا یک و نیم متر، متمرکز می شود.

لنز برای عکاسی کلوزآپ

نیازی نیست برای گرفتن عکس های ماکرو حتما لنز ماکرو در اختیار داشته باشید. تقریبا از هر لنزی می توانید برای این کار، استفاده کنید. تفاوت لنزهای ماکرو و لنزهای غیر ماکرو تنها در فاصله کانونی آن هاست. به این صورت که لنزهای ماکرو فاصله کانونی بسیار کمتری دارند. همچنین یک لنز ماکرو نسبت بزرگنمایی 1:1 دارد و می تواند تصویر سوژه را در اندازه واقعی خود روی سنسور دوربین، ایجاد کند. اگر نسبت لنز 1:2 یا 1:3 باشد؛ به این معنی است که تصویر سوژه روی سنسور نصف اندازه واقعی آن یا کمتر خواهد بود. برای اینکه بهترین لنز را برای عکاسی کلوزآپ انتخاب کنید؛ باید این شیوه عکاسی را با انواع مختلف لنزها، امتحان کنید. به مرور زمان و با کسب تجربه متوجه می شود که کدام لنز بهتر عمل می کند‌. پیشنهاد می ‌کنیم برای شروع از لنزهای پرایم یا ثابت استفاده کنید زیرا کیفیت تصویر و وضوح بالایی دارد.

عمق میدان در عکاسی کلوز آپ

عمق میدان روی تصاویر کلوزآپ تاثیر زیادی دارد. به طور مثال ممکن است بخواهید از یک گل عکس ماکرو بگیرید. اگر گلبرگ های جلویی و پشت گل در تصویر محو شود؛ به این معناست که عمق میدان خوبی نداشته اید. در واقع یکی از مشکلاتی که در عکاسی ماکرو مطرح است؛ همین میزان وضوح محدود در جلو و پشت نقطه اصلی، می باشد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید؛ راهکارهای زیر را به کار گیرید:

  1. راهکار اول: می توانید فاصله را با سوژه اصلی کمی بیشتر کنید و سپس تصویر به دست آمده را کراپ کنید. مسلم است که در این روش به دلیل اینکه تصویر پیکسل کمتری دارد؛ وضوح مناسبی نخواهید داشت و چیزی که در عکاسی کلوزآپ بسیار مهم است، همین وضوح و کیفیت تصویر است.
  2. راهکار دوم: با تنظیم دیافراگم می توانید تا حدی این مشکل را برطرف کنید زیرا با کم کردن دیافراگم نور کمتری به سنسور می رسد. البته زمانی که دیافراگم روی عدد کمتری تنظیم شود؛ سرعت شاتر باید بالاتر باشد. مسئله دیگری که در این حالت ممکن است با آن مواجه شوید؛ فزایش لرزش دوربین می باشد. اگر سوژه مورد نظر شما در حالت سکون باشد؛ می توانید با قرار دادن دوربین روی سه پایه این مشکل را حل کنید. در صورتی که سوژه در حال حرکت است باید سرعت شاتر و احتمالا ایزو را افزایش دهید. در این صورت می توانید از دیافراگم کمتری، استفاده کنید.

اگرچه تصاویری که با عمق میدان بیشتری گرفته شوند، وضوح بالاتری هم دارند اما برخی از عکاسان ترجیح می دهند از عمق میدان کم برای نشان دادن قسمتی از تصویر با وضوح بالا، استفاده کنند. این تکنیک در خیلی از موارد باعث ثبت تصاویر بسیار خلاقانه ای می شود.

نکته مهم: اگر فوکوس نزدیک دوربین شما محدود باشد، می توانید برای افزایش بزرگنمایی، تنظیمات تله را بزرگنمایی کنید. البته در این مورد، عمق میدان کمی خواهید داشت.

دنیای عکاسی کلوزآپ بسیار شگفت انگیز است به طوری که می توانید بی نهایت سوژه زیبا برای عکاسی داشته باشید. برای حرفه ای شدن در عکاسی کلوزآپ؛ هر چقدر در دنیای واقعی، بیشتر تمرین کنید، موفق تر خواهید بود. در هر فرصتی که برایتان پیش می آید دوربین محبوبتان را بردارید و بی باکانه به دل طبیعت بروید. قول می دهیم عکاسی ماکرو به دلیل جذابیتی که دارد شما را خسته نکند. اگر در ابتدای راه هستید؛ به شما پیشنهاد می کنیم در دوره های عکاسی شرکت کنید و اصول و قواعد آن را از پایه تا پیشرفته، یاد بگیرید. اگر به عکاسی از چهره هم علاقه مند هستید؛ می توانید با مطالعه آموزش عکاسی پرتره، با اصول و قواعد این شیوه از عکاسی، آشنا شوید.

در دوره جامع آموزش عکاسی دانش هنر تمامی تکنیک ها و قواعد مربوط به عکاسی از جمله عکاسی کلوزآپ به هنرجو، آموزش داده می شود حتی اگر فرصت کافی برای حضور در کلاس های حضوری این آموزشگاه ندارید؛ این امکان فراهم شده است که بتوانید تمامی مباحث آموزشی را به صورت آنلاین، دریافت کنید. دوره های حضوری و آنلاین از نظر کیفیت آموزشی هیچ تفاوتی با هم ندارند و هر دو دوره توسط اساتید مجربی، آموزش داده می شود.

خوشبختانه در پایان دوره آموزشی، مدرک معتبر و مورد تایید وزارت صنعت و معدن به هنرجو، ارائه می شود. این مدرک به شما در داشتن یک رزومه قوی، کمک کرده و مسلما برای ورود به بازار کار، راه را برایتان هموارتر می کند. البته مباحث ارائه شده در این دوره ها به گونه ای است که شما با شرکت در آن می توانید بلافاصله وارد بازار کار شده و برای تکمیل دانش خود، به دوره آموزشی مکمل دیگری، نیاز نداشته باشید.

برای دریافت مشاوره، ثبت نام و شرکت در دوره جامع آموزش عکاسی با کارشناسان مربوطه دانش هنر از طریق شماره های درج شده در وب سایت، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان