دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی پرتره سیاه و سفید

عکاسی پرتره سیاه و سفید

عکاسی پرتره سیاه سفید

شاید تصور کنید با وجود دوربین های بسیار پیشرفته که قابلیت ثبت میلیون ‌ها رنگ جذاب و فریبنده را دارند؛ دیگر نیازی به گرفتن عکس های سفید و سیاه نمی باشد اما این تصور شما کاملاً اشتباه است. هنوز هم عکس های پرتره سیاه و سفید جزء تصاویر پرطرفدار می باشند که می توان با استفاده از آن ها مفهوم خاصی را به مخاطب، انتقال داد. برای عکاسی پرتره سیاه و سفید نیاز است نکاتی را درباره آن، بدانید. ما در ادامه این مقاله این سبک از عکاسی پرتره و تکنیک های مهم آن را ذکر خواهیم کرد.

آموزش عکاسی پرتره سیاه و سفید

یکی از دلایلی که باعث می شود افراد به سمت تصاویر پرتره سیاه و سفید بروند؛ جذب مخاطب به مفهوم اصلی می باشد. زیرا هرچقدر تصاویر پر از رنگ و شلوغ باشند؛ توجه مخاطب از سوژه اصلی تصویر، دور می شود. واقعیت این است که عکس های پرتره سیاه و سفید تصاویری کلاسیک، زیبا و جذاب هستند. این گونه تصاویر می ‌توانند بیان ‌کننده یک فضای عاشقانه هم باشند. به همین دلیل است که حتی با وجود رنگ های جذاب و خیره کننده؛ هنوزهم عکاسی پرتره سیاه و سفید جایگاه محبوب خود را دارد. برای اینکه بتوانید به صورت اصولی این شیوه عکاسی را یاد بگیرید؛ پیشنهاد می کنیم در دوره عکاسی، شرکت کنید. با این کار تمامی نکات مربوط به عکاسی پرتره سیاه و سفید را  به طور اصولی، یاد می گیرید. البته انتخاب یک دوره عکاسی معتبر اهمیت زیادی دارد. باید به گونه ای باشد که شما را از شرکت در هر دوره مکمل دیگری، بی نیاز کند.

آموزش عکس پرتره سیاه و سفید با فتوشاپ

اگرعلاقه مند هستید برخی از تصاویر رنگی خود را به عکس پرتره سیاه و سفید تبدیل کنید؛ می توانید از نرم افزارهایی مثل فتوشاپ، استفاده کنید. برخی از دوربین ها هستند که تست عکس ها را تنها به صورت حالتی جیپ ذخیره می کند بنابراین بهتر است این تصاویر را به صورت رنگی گرفته و بعدا آن ها را به تصاویر سیاه و سفید، تبدیل کنید. برای این کار پیشنهاد می کنیم از یک لایه تنظیماتی سیاه و سفید، استفاده کنید.

برای آموزش عکاسی پرتره آن هم به صورت سیاه و سفید باید ابتدا از قسمت Layer گزینه New Adjustment Layer را انتخاب کرده و پس از باز شدن، گزینه Black & White را انتخاب کنید. پس از اینکه مراحل بالا را طی کردید؛ کافی است روی ok کلیک کنید تا لایه تنظیماتی جدید برای شما، باز شود. در پنجره باز شده می توانید با کشیدن اسلایدرهای رنگی به سمت راست و چپ، رنگ مورد نظرتان را ایجاد کنید. با استفاده از اسلایدرها می توانید به راحتی یک عکس سیاه و سفید سفارشی، ایجاد کنید.

اصول عکاسی پرتره سیاه وسفید

تکنیک های عکاسی پرتره سیاه و سفید

برخی از عکس های پرتره سیاه و سفید حتی از تصاویر رنگی هم جذاب تر هستند. اگرچه کیفیت دوربین های امروزی و وجود تجهیزات مناسب برای عکاسی، می تواند تا حد زیادی برای ثبت تصاویر جذاب سیاه و سفید، اثرگذار باشد؛ اما مهارت و تجربه عکاس را هم نمی ‌توان در این زمینه، نادیده گرفت. برای انجام عکاسی پرتره در خانه؛ باید تکنیک های زیر را در نظر داشته باشید.

تصاویر رنگی بگیرید

شاید در یک موقعیت خاص، ثبت یک تصویر رنگی بسیار آسان تر باشد. بسیار خوب، همین کار را انجام می دهیم و سپس تصویر رنگی را در نرم افزارهای ویرایش تصاویر؛ به یک عکس سیاه و سفید زیبا، تبدیل می کنیم. در این صورت می توانید کنترل بیشتری روی عکس، داشته باشید. بنابراین با خیال راحت عکس های رنگی بگیرید. تمامی تصاویر قابلیت تبدیل شدن به عکس سیاه و سفید را دارند.

روی کنتراست تاکید کنید

با تاکید بر روی بخش های متضاد؛ می‌ توانید عناصر مختلف عکس را برجسته کنید. به طور مثال معمولا در زمینه عکاسی پرتره سیاه و سفید؛ یک عکس پرتره روشن در مقابل یک پس زمینه تاریک، قرار داده می شود. این مسئله موجب تاکید بر روی موضوع اصلی تصویر می شود. این کار را می توانید از طریق اضافه کردن رنگ و سایه به عکس انجام داده و عمق مورد نظرتان را در تصویر، ایجاد کنید.

به چشم ها اهمیت دهید

در عکاسی پرتره سیاه و سفید چشم ها نقطه کانونی هستند که لازم است بیشتر از یک تصویر معمولی به آن ها، اهمیت داده شود. اگر می خواهید یک عکس پرتره سیاه و سفید جذاب بگیرید؛ بیش از همه مطمئن شوید که چشم های سوژه در عکس پرتره، آن گیرایی و جذابیت خاص را دارد. می توانید در صورت لزوم روی چشم ها، فوکوس داشته باشید.

بهترین نورپردازی را انتخاب کنید

قانون خاصی برای نورپردازی در عکاسی پرتره وجود ندارد. اما برای اینکه سایه ها در پرتره های سیاه و سفید به وضوح مشخص باشند؛ بهتر است از یک منبع نور پرقدرت استفاده کنید اما مواقعی که قصد دارید یک تصویر با تن رنگی ملایم داشته باشید؛ می توانید از یک منبع نور با شدت کمتر، استفاده کنید. این مورد کاملا سلیقه ای است.

به انتخاب سوژه دقت کنید

برخی از افراد چهره مناسبی برای گرفتن تصاویر پرتره سیاه و سفید دارند. برای اینکه بتوانید یک سوژه مناسب پیدا کنید؛ باید عکس های رنگی همان سوژه را نگاه کنید و دقت کنید که در چنین تصاویری چه بخش مهمی باعث گیرایی و جذابیت آن تصویر شده است و در گرفتن عکس پرتره سیاه و سفید روی همان قسمت، تمرکز داشته باشید.

عکاسی پرتره سیاه و سفید هنری

حالت های مختلف چهره را امتحان کنید

در تصاویر پرتره سیاه و سفید بیشتر روی حالت های چهره مانور داده می شود. حتی یک تغییر حالت کوچک در چهره می تواند مفهوم جدیدی را ایجاد کند. برای اینکه بهترین حالت چهره را پیدا کنید؛ باید از سوژه بخواهید حالات مختلفی را چهره خود ایجاد کند. حالت هایی مثل عصبانیت، عشق، لذت، افسردگی و…

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره سیاه و سفید

به جز مهارت عکاس، انتخاب تنظیمات صحیح دوربین هم کار شما را برای عکاسی پرتره سیاه و سفید، آسان ‌تر می ‌کند. به این منظور پیشنهاد می کنیم دوربین خود را روی حالت مونوکروم یا Picture Style یا Picture Control ، قرار دهید. این کار به شما کمک می ‌کند بتوانید یک پیش نمایش سیاه و سفید از سوژه، ببینید. مورد دیگری که وجود دارد این است که به دست عکاسی در حالت Raw گرفته شود؛ زیرا بالاترین کیفیت و طیف وسیعی از گزینه‌ ها را برای تبدیل عکس رنگی به عکس سیاه و سفید به شما، ارائه می دهد. اگر یک دوربین DSLR در اختیار دارید؛ می توانید از حالت Live View هم استفاده کنید و یک حالت سیاه و سفید را روی صفحه نمایش دوربین، ببینید. در مورد Iso بهتر است از سطوح پایین آن استفاده کنید زیرا ایزو بالا باعث ایجاد نویز یا برفک روی تصاویر می شود.

در این مقاله تا حدی شما را به عنوان یک عکاس مبتدی با ساز و کار گرفتن عکس های پرتره سیاه و سفید آشنا ساختیم. اگرچه با همین تکنیک های ارائه شده می توانید تصاویر زیبایی بگیرید؛ اما نکات مهم دیگری هم وجود دارد که ذکر همه آن ها در این مقاله، نمی گنجد. پیشنهاد می کنیم برای یادگیری عکاسی از پایه تا پیشرفته در کلاس عکاسی دانش هنر ثبت نام و شرکت کنید. در این دوره صفر تا صد آنچه که برای عکاسی نیاز دارید، به شما آموزش داده می ‌شود و البته نحوه عکاسی پرتره سیاه و سفید هم جزئی از سر فصل های ارائه شده در این دوره آموزشی می باشد.

به منظور دریافت مشاوره و همچنین ثبت نام و شرکت در کلاس عکاسی دانش هنر با کارشناسان مربوطه از طریق شماره های درج شده در سایت، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان