دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی پرتره در خانه

عکاسی پرتره در خانه

عکاسی پرتره در منزل

عکاسی پرتره در خانه قبل از هر چیزی نیاز به یک آتلیه خانگی دارد. البته که لازم نیست این آتلیه تمام تجهیزات یک استودیو عکاسی را داشته باشد؛ اما باید به نحوی باشد که در نورپردازی و… مشکلی نداشته باشید. برای اینکه بتوانید در خانه عکاسی پرتره را انجام دهید؛ باید نکاتی را مد نظر قرار داده و تا حد امکان شرایط را برای این کار، مهیا کنید. مطالعه این مقاله تا حد زیادی به شما در این زمینه، کمک می کند.

آموزش عکاسی پرتره در خانه

اگر با اصول و قواعد عکاسی آشنا باشید؛ راحت تر می توانید این کار را در منزل، انجام دهید. ممکن است یک کودک خردسال داشته باشید و بخواهید از تمامی مراحل رشد کودک، تصاویری را به یادگار بگذارید. در این مقاله سعی کرده ایم نکات مهمی که برای انجام عکاسی پرتره در خانه نیاز است بدانید، ذکر کنیم. با این وجود اگر قصد دارید این کار را حرفه ای تر انجام دهید؛ پیشنهاد می کنیم در کلاس های عکاسی دانش هنر، ثبت نام کنید. آنچه که در این دوره های آموزشی دریافت می کنید تنها در رابطه با عکاسی پرتره نمی باشد؛ بلکه تمامی مباحث مربوط به عکاسی، نحوه تنظیم دوربین، عکاسی تبلیغاتی و… به هنرجویان، آموزش داده می شود. مزیتی ک شرکت در این دوره آموزشی دارد این است که شما در یک دوره عکاسی شرکت می کنید اما آموزش های مختلفی را دریافت می کنید. این دوره آموزشی آنقدر جامع و کامل است که حتی می توانید بلافاصله پس از اتمام دوره؛ وارد بازار کار شده و کار عکاسی پرتره را که امروزه یکی از شغل های پردرآمد محسوب می شود؛ به طور حرفه ای، انجام دهید. در صورتی که امکان شرکت در دوره های حضوری این آموزشگاه را ندارید؛ می توانید در کلاس آنلاین عکاسی، شرکت کنید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره در خانه

برای تنظیمات دوربین در ارتباط با عکاسی پرتره در خانه نمی توان یک نسخه ثابت برای تمامی موقعیت ها و شرایط مختلف، پیچید. همه چیز بستگی به نورپردازی آتلیه خانگی شما دارد؛ اما انجام تنظیمات زیر معمولا به بهتر شدن کیفیت عکس های شما، کمک می کند:

  • میزان ISO دوربین را روی پایین ترین حد، بگذارید.
  • هرچقدر فاصله کانونی تان بود، سرعت شاتر را از آن عدد، بیشتر انتخاب کنید؛ مثلا با فاصله کانونی ۲۰۰mm سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه را برای شاتر، انتخاب کنید.
  • تمامی رنگ ها را به جز رنگ سفید به صورت دستی به دقت، تنظیم کنید.
  • از لنزی لنزی با فاصله کانونی 50mm یا بلندتر، استفاده کنید؛ زیرا لنزهای واید صورت را دچار اعوجاج کرده و یک ظاهر غیرواقعی ایجاد می کنند.
  • سرعت شاتر و دریچه دیافراگم را به اختیار و به صورت دستی، تغییر بدهید.

تنظیم صحیح دوربین، عاملی اساسی برای یک عکاسی بی نقص است و زمانی در این کار مهارت پیدا می کنید که در این خصوص تمرین کرده و تجربه کسب کنید. به مرور متوجه می شوید که در هر موقعیتی؛ تنظیمات دوربین باید به چه صورت باشد. برای اینکه با تنظیمات دوربین در این سبک از عکاسی آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنیم آموزش عکاسی پرتره را مطالعه کنید.

تکنیکهای عکاسی پرتره در خانه

نکات نورپردازی عکاسی پرتره در خانه

اگر قرار است عکاسی پرتره را در روز انجام دهید و امکانات نورپردازی عکاسی پرتره خاصی در اختیار ندارید؛ بهتر است از سوژه بخواهید در نزدیکی یک پنجره قرار گیرد. در این صورت نور خوبی برای عکاسی خواهید داشت. همه عکاسان به این موضوع واقف هستند که نور طبیعی بسیار بهتر از نور فلاش، عمل می کند. اگر نور عبوری از پنجره مستقیم یا بیش از حد شدید بود؛ می توانید آن را با استفاده از پرده، کنترل کنید. حتی استفاده از یک تکه کاغذ سفید رنگ هم می تواند این مشکل را برطرف کند. کاغذ سفید نور را به خوبی پراکنده کرده و با حذف سایه های خشن، عکس ملایم ‌تری ایجاد می کند.

نکات عکاسی پرتره در خانه با موبایل

عکاسی پرتره در خانه هم همانند دیگر سبک های عکاسی نیاز به کسب مهارت دارد. حتی اگر این کار را به تازگی اغاز کرده باشید؛ نکاتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند عکس های نسبتا جذاب و حرفه ای بگیرید:

  1. دوربین را روی بهترین حالت، تنظیم کنید: سرعت شاتر، نوع لنز استفاده شده، دیافراگم و… چیزهایی هستند که اگر به درستی تنظیم شده باشند، برای عکاسی پرتره در خانه، تاثیرگزار هستند. توصیه می کنیم با تنظیم سرعت شاتر، به فاصله کانونی هم توجه داشته باشید؛ زیرا در مواقعی ممکن است با تنظیم سرعت شاتر نادرست، عکسی مات داشته باشید.
  2. از رفلکتور استفاده کنید: استفاده از یک بازتاب کننده نور به شما کمک می کند تصاویر حرفه ای تری بگیرید. می توانید این وسیله را در کنار پنجره قرار دهید و از آن برای پر کردن سایه های روی سوژه و نور دادن به قسمت هایی از سوژه که نور کمی دارند، استفاده کنید.
  3. با سوژه ارتباط صمیمانه ای برقرار کنید: هیچ کسی با یک عکاس بداخلاق نمی تواند کنار بیاید. سعی کنید در این کار صبور باشید و با لبخند کارتان را انجام دهید تا سوژه احساس راحتی کند.
  4. از زوایای مختلف عکس بگیرید: دیگر دوران گرفتن عکس های تمام قد، گذشته است. از زوایای مختلفی عکس بگیرید و سعی کنید بیشتر کادر تصویر را با سوژه، پر کنید. با کمی تمرین به راحتی می توانید بهترین کادربندی را پیدا کنید.
  5. از تجهیزات نورپردازی استفاده کنید: اگر هدف فقط عکاسی پرتره در خانه باشد؛ می توانید از تجهیزات کمی مثل فلاش اکسترنال، پس زمینه قابل حمل و چتر برای نورپردازی استفاده کنید و با قدرت خلاقیتی که دارید؛ تصاویر جذابی بگیرید.

تجهیزات لازم برای عکاسی پرتره در منزل

برای عکاسی پرتره در خانه به دوربین عکاسی نیاز دارید. البته منظور از دوربین، یک دوربین با امکانات بالا نیست. اگر خلاقیت داشته باشید؛ حتی با یک گوشی موبایل هم می توانید این کار را انجام دهید. پس از دوربین که جزء اصلی ترین تجهیزات عکاسی می باشد؛ این نورپردازی خوب است که می تواند به تصاویر رنگ بدهد. به این منظور پیشنهاد می کنیم مطلبی که در ارتباط با آموزش نورپردازی در عکاسی وجود دارد، مطالعه نمایید.

تجهیزاتی که برای عکاسی پرتره در خانه نیاز دارید شامل رفلکتور یا منعکس کننده نور، چتر، فلاش اکسترنال، پس زمینه (پرده) و نرم افزار ادیت تصاویر می شود. استفاده از منبع نور جانبی به تشخیص عکاس می باشد. ممکن است در یک مکان یا موقعیتی نور طبیعی به اندازه کافی وجود داشته باشد و در مکان دیگری نیاز به نور اضافه باشد. حتی ممکن است چند تصویر متفاوت در شرایط نوری یکسان داشته باشید زیرا میزان نوردهی از زوایای مختلف، متفاوت می باشد؛ بنابراین این قدرت مهارت و هنر عکاس است که بتواند بهترین زاویه عکاسی را پیدا کرده و بهترین ترکیب بندی را در کادر تصویر، داشته باشد.

بک گراند در عکاسی پرتره در منزل

اگرچه در عکاسی پرتره این سوژه است که از هر چیزی مهم تر است اما پس ‌زمینه هم نقش مهمی در میزان موفقیت شما در ارتباط با عکاسی پرتره در منزل، ایفا می کند. از آنجایی که هدف در عکاسی پرتره جلب توجه بیننده به سوژه اصلی می باشد؛ توصیه می شود برای این کار از یک پس زمینه ساده و ترجیحا رنگ روشن، استفاده شود.

برای انجام عکاسی پرتره در خانه می توانید از دیواری با یک رنگ ملایم به عنوان پس زمینه، استفاده کنید. حتی می توانید سوژه را در برابر پرده یا هر پارچه‌ ساده‌ دیگری قرار دهید. یک ترفند دیگر هم وجود دارد؛ اینکه اگر پس زمینه خوبی در اختیار ندارید؛ آنقدر به سوژه نزدیک‌ شوید تا میزان کمتری از فضای پس‌ زمینه در تصویر، دیده شود. برای اینکه بهترین موقعیت را پیدا کنید؛ بهتر است از زوایای مختلفی عکس بگیرید و در نهایت بهترین آن ها را انتخاب کنید.

چطور عکاسی پرتره در منزل انجام دهیم؟

این روزها و با حضور برجسته افراد در دنیای مجازی نیاز به عکاسی از هر زمان دیگری بیشتر احساس می شود؛ بنابراین برای راحتی بهتر است اصول عکاسی را بدانید تا بتوانید عکاسی پرتره در خانه و یا هر جای دیگر را به راحتی، انجام دهید. اگر نکات ذکر شده در این مقاله را برای عکاسی پرتره رعایت کنید؛ تا حد زیادی می توانید در این کار موفق شوید اما انجام این کار فوت و فن های دیگری هم دارد که ذکر همه آن ها در این مقاله، نمی گنجد. در صورتی که قصد دارید تمامی مباحث مربوط به عکاسی پرتره در خانه را بدانید و به دنبال یک کلاس عکاسی در تهران می گردید؛ بهتر است سرفصل هایی که دارند بررسی کرده و بهترین و کامل ترین کلاس عکاسی را انتخاب کنید.

در این مقاله با مهم ترین نکات و راهنمایی ها در زمینه عکاسی پرتره در خانه، آشنا شدید؛ اما چنانچه تصمیم گرفته اید این سبک عکاسی را به طور حرفه ای دنبال کنید؛ می توانید در کلاس عکاسی دانش هنر شرکت کنید. دوره های برگزار شده توسط این آموزشگاه از نظر مباحث آموزشی کامل بوده و تمامی مواردی که برای عکاسی باید بدانید، شامل می شود. در این دوره ها اصول و قواعد و همچنین نحوه تنظیم دوربین برای انجام عکاسی پرتره در خانه، به هنرجویان، آموزش داده می شود.

برای ثبت نام به صورت حضوری و غیرحضوری و شرکت در کلاس های عکاسی دانش هنر؛ با کارشناسان این مجموعه، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان