دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی لباس عروس

عکاسی لباس عروس

با وجود این که همه ما با در دست داشتن دوربین عکاسی و حتی تلفن همراه می توانیم از سوژه‌های مختلف عکاسی کنیم، اما ثبت تصاویر با کیفیت و شگفت انگیز کار چندان ساده ای هم نیست. عکاسی از سوژه‌های مختلف نیاز به یادگیری تکنیک های منحصر به فردی هم دارد. یکی از روش هایی که به صنعت مزون و طراحی لباس عروس کمک کرده، عکاسی لباس و انتشار آن است. یکی از تفاوت های مهم عکاسی از لباس عروس با سایر سوژه‌های عکاسی تفاوت در رنگ لباس است. رنگ عمده‌ای که تقریباً 99 درصد از عروس‌ها انتخاب می‌کنند، لباس عروس سفید است. به همین جهت انتخاب زاویه عکاسی، تنظیم نورپردازی و رعایت سایر تکنیک های مهم عکاسی اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به طور کامل با تکنیک های عکاسی لباس عروس، ایده های مختلف عکاسی و … آشنا می‌شویم.

آموزش تکنیک های عکاسی لباس عروس

یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش هایی که امروزه کسب و کارها و صنایع مختلف برای افزایش فروش، برند سازی و افزایش آگاهی و جذب مخاطبان از آن استفاده می‌کنند، فعالیت در سایت و شبکه های اجتماعی است. بسیاری از کسب و کارها امروزه علاوه بر فعالیت در فضایی فیزیکی و به صورت حضوری، به صورت آنلاین نیز در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها فعالیت دارند. این کار تأثیر به سزایی در افزایش فروش و برند سازی داشته است. به همین جهت اهمیت عکاسی لباس عروس و رعایت نکات مهم آن تأثیر به سزایی در افزایش کیفیت تصاویر دارد. در ادامه به آموزش تکنیک های عکاسی لباس عروس می پردازیم. مهم ترین تکنیک ها به شرح زیر است:

 • تنظیم نورپردازی: یکی از مهم ترین نکات در عکاسی از لباس عروس، تنظیم نور و انتخاب زمان مناسب برای عکاسی است. وقتی که نور زیادی هنگام عکاسی در صحنه وجود داشته باشد، به عکس اور اکسپوز (over Expos) گفته می شود. همچنین زمانی که نور تصویر برداری پایین باشد، به عکس آندر اکسپوز می گویند. برای نمایش و ثبت تصاویر با کیفیت و دیدن جزئیات لباس عروس، می توانید عکاسی در فضای باز را در ساعات مناسب روز که نور نسبتا کامل است، انجام دهید؛ اما در صورتی که در فضای بسته آتلیه عکاسی می کنید، از یک کیت نور خیمه عکاسی با سایز مناسب آتلیه و فاصله سوژه عکاسی استفاده کنید.
 • تنظیم دیافراگم دوربین عکاسی: همان طور که در پاراگراف قبلی اشاره شد، در عکاسی لباس عروس یکی از مهم ترین موارد نمایش جزئیات لباس است. لباس عروس ممکن است از جنس خاصی استفاده شده باشد. همچنین ممکن است در دوخت آن از جزئیات و تور منحصر به فردی استفاده شود. به همین دلیل نشان دادن جزئیات بسیار مهم است. برای نمایش این جزئیات نیز انتخاب گشودگی صحیح برای دیافراگم اهمیت زیادی دارد. بهترین تنظیم دیافراگم از f/8 تا f/11 است. با این دیافراگم می توانید در صورت لزوم از فوکوس و زوم بیشتری استفاده کنید.
 • انتخاب و ایزوی مناسب: در عکاسی از لباس عروس و به طور کلی عکاسی تبلیغاتی به ویژه از پوشاک، یکی از مهم ترین تکنیک ها تنظیم ایزوی مناسب و صحیح است. برای انتخاب ایزوی مناسب عوامل مختلفی از جمله زمان عکاسی و عکاسی در فضای باز یا بسته اهمیت زیادی دارد. اگر زمان عکاسی در فضای باز و هنگام تابش نور خورشید است، می توانید دوربین را روی ایزوی 600 تا 800 تنظیم کنید. با انتخاب این ایزو نویز تصاویر تا حد زیادی کاهش یافته و باعث افزایش وضوح تصاویر و نمایش رنگ دقیق لباس می شود.
 • تنظیم زاویه دوربین: یکی از مهم ترین موارد دیگر در عکاسی، زاویه دادن به عکس و اریب گرفتن دوربین عکاسی است. برای این کار لازم نیست که تعداد زیادی عکس در زوایای اریب بگیرید. یک الی 2 عکس برای تغییر زاویه نمایش لباس عروس و افزایش جلب توجه مخاطبان نیز کافی است.

ایده های عکاسی از لباس عروس

امروزه با افزایش طراحی و دوخت انواع و اقسام لباس عروس و حتی استفاده از رنگ های غیر متعارف برای لباس عروس، خرید و انتخاب لباس دشوار شده است. به همین دلیل زوج ها ترجیح می دهند قبل از انتخاب مدل لباس عروس ابتدا آن را در شبکه های اجتماعی یا وب سایت ها ببینند. با انتخاب ایده های صحیح و مناسب عکاسی از لباس عروس تا حد زیادی می توانید عروس‌ها را برای خرید و انتخاب لباس های مزون خود ترغیب کنید. بهترین ایده های عکاسی از لباس عروس به شرح زیر است:

 1. از مانکن استفاده کنید: اگر برای پوشیدن لباس عروس و عکاسی از آن مدل یا بودجه کافی برای پرداخت به مدل ندارید، می توانید از مانکن استفاده کنید. برای این کار کاملاً لباسی سایز با بدن مانکن طراحی کرده و بدوزید. پس از پوشاندن لباس نیز می توانید اگر کاملاً سایز نیست با استفاده از سنجاق و سوزن آن را به خوبی سایز کنید.
 2. عکاسی نشسته از لباس عروس: در برخی موارد ممکن است جزئیات زیبایی لباس عروس در حالت ایستاده به خوبی مشخص نشود. برای این کار می توانید از مدل بخواهید روی زمین و ترجیحاً با پس زمینه سفید یا رنگ روشن نشسته و کلیه قسمت های دامن را باز کند. این مورد برای لباس عروس‌هایی که دامن های بزرگ و دنباله دارند بسیار مناسب است.
 3. عکاسی از پشت لباس: علاوه بر جلوه زیبایی جلوی لباس عروس، بسیاری از عروس‌ها به مدل پشت لباس عروس هم توجه زیادی دارند. برای این کار موهای مدل را کاملاً پشت سر جمع کرده تا پشت لباس عروس هم به خوبی دیده شود. سپس از زوایای مختلف از پشت لباس عروس و با رعایت تکنیک های گفته شده در قسمت های قبلی شروع به عکاسی کنید.
 4. عکاسی از بالا: عروس‌ها هنگام انتخاب یا خرید لباس عروس به فاکتورهای زیادی توجه می‌کنند. یکی از مهم ترین فاکتورها این است که لباس عروس هنگام عکاسی از فضای بالا چگونه دیده می شود. برای این کار از مدل بخواهید در پایین پله ها رفته و با باز نگه داشتن لباس عروس کلیه قسمت ها و جزئیات مدل را نمایش دهد. با این روش عروس با دید بازتری می تواند مدل مورد نظر خود را انتخاب کند.

وسایل لازم برای عکاسی لباس عروسی

عکاسی از کلیه سوژه در شرایط مختلف نیاز به وسایل و تجهیزات منحصر به فردی دارد. خرید تجهیزات و وسایل لازم برای عکاسی و همراه داشتن آن در شرایط آب و هوایی مختلف و در شرایط نوری متفاوت بسیار کمک کننده است. از مهم ترین وسایل لازم برای عکاسی لباس عروسی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوربین عکاسی حرفه ای: مهم ترین وسیله ای که در ثبت تصاویری با کیفیت و با جزئیات بالا از لباس عروس لازم است، خرید دوربین عکاسی است. برای این کار اگر بودجه خیلی زیادی ندارید، می توانید از دوربین های DSLR که قیمت مقرون به صرفه ای دارند، استفاده کنید. این دوربین ها تنظیمات بسیار پیشرفته و حرفه ای دارند که برای عکاسی از جزئیات زیبایی لباس عروس نیز بسیار مناسب است.
 • لنز تله فوتو: در عکاسی های فوق حرفه ای مجهز کردن دوربین به لنزهای حرفه ای اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم ترین موارد برای عکاسی لباس عروس، خرید لنز تله فوتو است که قابلیت فوکوس و زوم بسیار حرفه ای دارد.
 • سافت باکس: یکی از تجهیزات حرفه ای عکاسی خرید سافت باکس است. از سافت باکس برای عکاسی های تبلیغاتی به ویژه عکاسی از پوشاک، استفاده می شود که وظیفه نرم کردن نور را بر عهده دارد. در صورتی که در فضای باز و زمان تابش آفتاب عکاسی می کنید، می توانید از سافت باکس های مختلف با سایزهای متفاوت یا رنگ های نقره ای و طلایی استفاده کنید.
 • فون (پشت آویز عکاسی): به پارچه ای که به عنوان پشت زمینه عکاسی آتلیه استفاده می شود، فون می گویند. برای عکاسی لباس عروس توصیه می شود از رنگ هایی که به خوبی زیبایی و جلوه لباس عروس را نشان دهد استفاده کنید.
 • شارژر دوربین: از مهم ترین تجهیزات عکاسی می توان به شارژر اشاره کرد. در صورتی که چندین ساعت می خواهید از چندین مدل لباس عروس عکاسی کنید، همراه داشتن شارژر دوربین بسیار ضروری است.

جمع بندی

عکاسی از سوژه ها و در شرایط نوری مختلف نیاز به یادگیری تکنیک و فنون ویژه ای دارد که باعث افزایش کیفیت تصاویر می شود. یکی از پر طرفدارترین موارد برای عکاسی نیز عکاسی از لباس است. برای یادگیری کامل تکنیک های عکاسی لباس عروس و ایده های اجرایی خاص می توانید در دوره جامع عکاسی آموزشگاه دانش هنر که با بهره گیری از بهترین اساتید این حوزه برگزار می شود، شرکت کنید. در این دوره آموزشی پس از گذراندن هر ترم به صورت آنلاین یا حضوری ژوژمان برگزار خواهد شد که در صورت قبولی گواهینامه معتبر بین المللی به هنرجویان اعطا می گردد. با دریافت گواهی معتبر امکان ورود در بازار کار و شروع عکاسی حرفه ای نیز امکان پذیرتر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان