دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی لباس عروس

عکاسی لباس عروس

عکاسی لباس عروس جزو عکاسی‌های بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است که اگر به‌درستی و با اصول خاص خود رعایت شود، هیجان و انگیزه عکاس در زمان عکاسی به بیننده نیز انتقال می‌یابد. در زمینه عکاسی،‌ سوژه‌های مختلفی وجود دارد ولی عکاسی از لباس عروس می‌تواند به‌تنهایی یک حرفه و مهارت مناسب برای کسب درآمد و یا حتی استفاده در کسب‌وکارهای داخلی باشد.

 شاید عکاسی از سوژه‌های مختلف در مرحله اول بسیار آسان و راحت به نظر آید ولی در حقیقت این تمام ماجرا نیست؛ زیرا اگر در زمان عکاسی به نورهای موجود برای تابش، کیفیت دوربین، نوع لباس، نظم آن و در نهایت موارد دخیل در یک عکاسی دقت نشود، مطمئناً خروجی مطلوبی نخواهد داشت. پس برای عدم وقوع چنین مسئله‌ای بهتر است از آموزش‌های لازم در این زمینه بهره برد و در کلاس عکاسی شرکت کرد تا بتوان عکس‌های خیره‌کننده گرفت و بیننده را به دوباره دیدن عکس‌ها ترغیب کرد.

آموزش تکنیک‌های عکاسی از لباس عروس

به نظر می‌رسد اولین تکنیک در عکاسی لباس عروس توجه به نورپردازی مناسب در عکاسی است. لباس‌های عروس، غالباً سفید هستند پس برای اینکه در عکس موردنظر، سفیدی لباس تأثیر منفی بر روی عکاسی نداشته باشد، باید تکنیک‌های مخصوصی به کار گرفته شود. البته در همین ابتدای مطالب بهتر است به این نکته اشاره کنیم که نوع دوربین موجود در دستان شما نیز اهمیت زیادی در این موضوع خواهد داشت و عکس‌های با رزولوشن مناسب توسط دوربین‌های باکیفیت به‌دست خواهد آمد.

استفاده از نور صبحگاهی

برای عکاسی از لباس عروس، سعی شود از اوایل صبح و زمانی که نور طلایی خورشید در آسمان است، بهره برده شود. وجود صحنه پس‌زمینه، شرایط موجود در نوع و رنگ لباس و در نهایت نور تابیده شده به عکس، می‌تواند علاوه بر حفظ جزئیات لباس که شامل تورها، مرواریدهای موجود در حاشیه لباس و یا در برخی موارد نوارهای موجود در دکلته است، به کیفیت عکس و جذابیت آن، کمک شایانی نماید.

اجتناب از نوردهی زیاد

شاید احساس کنید که نور تابیده‌شده به لباس هرچقدر بیشتر باشد، عکس لباس عروس همان‌قدر خوب و باکیفیت خواهد بود ولی در حقیقت بهتر است این نکته را مدنظر قرار دهید که لباس سفید، خود بازتاب‌دهنده نور است، مخصوصاً در زمانی که مرواریدهای درخشان و اکسسوری‌های مختلفی بر روی آن کار شده باشد این تابش بیش از حد خود خواهد بود. پس در زمان عکاسی لباس عروس توجه داشته باشید که در دام Overexposure  و Underexposure نیافتید.

حتماً با خود خواهید گفت، این عبارات چه معنایی دارند؟ در حقیقت می‌توان گفت، نور بیش از اندازه در یک مکان عکاسی باعث به وجود آمدن اووراکسپوزر خواهد شد و آندراکسپوزر نیز زمانی اتفاق می‌افتد که نور محیط عکاسی کمتر از میزان استاندارد خود باشد. با آموزش اصولی در مورد اصطلاحات عکاسی به مفهوم این دو موضوع به‌صورت کامل پی خواهید برد. در Overexposure  که نور بالاتر از اندازه متعادل خود است، امکان حذف جزئیات در عکاسی وجود دارد که البته جستجوی این جزئیات مهم که در حقیقت باعث زیباتر شدن لباس عروس می‌شوند نیز ناممکن خواهد بود. پس توجه به  استاپ‌ها در عکاسی لباس عروس اهمیت مشاهده جزئیات را تا حدود بسیار زیادی بالاتر خواهد برد. به نظر می‌رسد هر چه میزان استاپ در عکاسی بالاتر رود، جزئیات هم به همان اندازه شروع به محو شدن خواهند کرد.

توجه به استاپ‌ها

برای درک بهتر این موضوع می‌توان گفت، سایه‌های عکاسی لباس عروس در حالت stops+3 و Underexposure حتی باوجود نویزهای موجود در محیط قابل‌بازیابی است؛ اما این موضوع در ارتباط با رنگ سفید لباس عروس و هایلایت با stops+3 خاصیت Overexposure  پیدا می‌کند که نمایش جزئیات به‌سختی انجام خواهد گرفت.

محدودیت دیگر خاکستری شدن تنالیته‌ها خواهد بود. دوربین DSLR در صورت استفاده ناآگاهانه از آن، ممکن است تنالیته رنگ‌ها را به خاکستری مبدل کنند. پس برای عدم ایجاد چنین موقعیتی، تنظیم شاتر دوربین، دیافراگم و نورهای بازتابی مهم‌ترین مسئله است. اگر به این موارد توجه نشود، امکان دارد عکاسی از لباس عروس کیفیت مطلوبی نداشته باشد و یا حتی به رنگ خاکستری درآید.

نکات مهم در خصوص عکاسی از لباس عروس

عکاسی از لباس عروس، نکات و توجهاتی نیاز دارد که باعث شود یک عکس باکیفیت با رزولوشن مناسب به‌دست آید. در زیر به نمونه‌ایی از این نکات مهم پرداخته خواهد شد،

نوردهی مطلوب

برای اینکه عکاسی خیره‌کننده با تمام جزئیات لباس عروس انجام شود، بهتر است نوردهی منطقه VII مدنظر قرار گیرد. به عبارتی نورسنجی در عکاسی‌ لباس عروس و تسلط به تنظیمات دوربین مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکات مهم در یک عکاسی حرفه‌ای است.

توجه به لنز مناسب

استفاده از دوربین با یک لنز باکیفیت، جذابیت عکس را تا حدود بسیار زیادی بالا خواهد برد. برخی از افراد برای این عملیات از دوربین‌های موبایل خود استفاده می‌کنند که بهتر است به این نکته توجه داشته باشند به‌دست آوردن نتیجه حرفه‌ای نیازمند دستگاه و تجهیزات حرفه‌ای است.

توجه به دهانه دیافراگم

توجه به دهانه دیافراگم از نکات مهم دیگر در خصوص عکاسی لباس عروس است. گشودن دهانه دیافراگم بر کیفیت عکس تأثیر مستقیم دارد. فاکتورهای f/8 و f/11 برای تمرکز و زوم کردن در سوژه موردنظر بسیار مناسب خواهند بود.

سرعت شاتر

علاوه بر دیافراگم، سرعت شاتر نیز در کیفیت عکس، تغییراتی ایجاد می‌کند. میزان این سرعت برای عکاسی‌های مخصوص لباس عروس در حدود 1/25 است. در بحث نوردهی اصولی هم به نظر می‌رسد stops +1.5 نورسنجی مناسبی نسبت به سوژه باشد البته این میزان در هر دوربین و شدت تابش نور ممکن است متفاوت باشد. اگر این اصطلاحات و عبارت معنای نامفهومی برای شما دارند، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که با آموزش‌های مناسب در این زمینه و مقداری تمرین و ممارست می‌توانید نحوه کار کردن با این شرایط را به ‌بهترین شکل ممکن انجام دهید.

نکته مهم بعدی توجه به زاویه عکس است. البته بهتر است زیاد نگران این موضوع نباشید چراکه اگر دوربین باکیفیت و نورپردازی مناسبی داشته باشید تا حدود زیادی در کار خود موفق شده‌اید و توجه به این موارد تکمیل‌کننده است. البته بهتر است یک نکته جزئی در خصوص نور و زاویه آن، گفته شد و آن هم این است که استفاده از 3 نور در کنار سوژه‌های موردنظر بسیار کمک‌کننده است. نور اول دقیقاً در کنار دوربین و با فاصله کمی از آن قرار گیرد. نور دوم که نسبت به لباس در حدود 45 درجه، زاویه مناسبی خواهد بود و استفاده از نورِ آخر بین لباس عروس و پس‌زمینه، بهترین عکس را به شما تحویل خواهد داد.

تجهیزات موردنیاز برای عکاسی لباس عروس

همان‌طور که هر نوع عملیاتی برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیازمند یکسری تجهیزات مفید و سودمندی است در مورد عکاسی نیز تجهیزات مرتبطی لازم است که در ادامه به تمام آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دوربین DSLR

دوربین DSLR از انواع دوربین‌های مورداستفاده در عکاسی لباس عروس است. البته بسیاری از این دوربین‌ها، محدودیت‌های متعددی در زمان عکاسی دارند که اگر نحوه استفاده از آن‌ها را آموزش ندیده باشید ممکن است مشکلاتی بر سر راه عکاسی ایجاد شود. برای آموزش این نوع عکاسی می‌توانید از سایت دانش هنر استفاده کنید که علاوه بر کلاس عکاسی که در زمینه عکاسی از سوژه‌های مختلف فعالیت مفیدی انجام می‌دهند، کلاس طراحی لباس عروس نیز دارند و با بهره‌گیری از دانش و تجربه کافی استادان هنرمند در این زمینه، موارد مرتبط با عکاسی و طراحی را به‌خوبی آموزش می‌دهند.

 محدودیت‌ها و مشکلات موجود در ارتباط با عدم آگاهی از تنظیمات دوربین باعث به‌وجود آمدن مسئله‌های مهم خواهد شد. یکی از این مشکلات و مسئله‌ها، جستجوی جزئیات از سایه‌ها است که در موقعیت Underexposure نسبت به بازیابی موارد مهم در لباس‌های سفید و هایلایت در موقعیت Overexposure  بیشتر است و کارکرد بهتری خواهد داشت.

پس رعایت مسئله مهم و تخصصی جبران نوردهی در هنگام عکاسی از لباس عروس، اهمیت بسیار زیادی دارد. توجه به مثبت و منفی‌های استاپ نیز باعث به‌وجود آمدن عکس‌های متفاوت‌تر خواهد شد. در این دوربین‌ها عددهای منفی نشانگر تاریکی و سایه در تصویر د اعداد مثبت به معنای روشنایی بیش از حد مجاز است.

استفاده از فلاش اکسترنال

با استفاده از فلاش موجود در خود دوربین نور صحنه مقداری افزایش می‌یابد ولی برای افزایش کیفیت عکس‌ها می‌توان از فلاش اکسترنال یا خارجی نیز برای این کار استفاده کرد. کفشک دوربین مکان مناسبی برای نصب این فلاش است که هدایت آن با استفاده از سیم و بی‌سیم امکان‌پذیر است.

نرم‌کننده فلاش

با استفاده از این ابزار، نور صاف و نرم‌تری به تصویر منعکس خواهد شد. دیفیوزهای کاربردی برای ایجاد تصاویر با کیفیت بالا در دسترس هستند.

توجه به تمیزکننده لنز

از نکات مهم و اساسی در خصوص یک دوربین توجه به تمیز نگه‌داشتن لنز و دوربین است. با استفاده از یک دمنده می‌توانید آلودگی‌های موجود در لنز را برطرف کنید. کیت تمیزکننده حسگر نیز دراین‌باره بسیار مناسب خواهد بود. البته مزیت دوربین‌های DSLR این است که این دوربین‌ها بدون آینه از تمیزکننده‌های داخلی بهره‌ می‌برند.

استفاده از سه‌پایه عکاسی

در نهایت بهره گرفتن از سه‌پایه عکاسی به‌منظور استفاده در زیر دوربین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا یک عکس باکیفیت و بدون لرزش تولید شود.

ایده‌های عکاسی از لباس عروس

عکاسی‌ لباس عروس، زمانی جذاب و حیرت‌انگیز خواهد بود که عروس با آرایش شیک و موهای جذاب خود آن را به تن کند؛ یعنی به عبارتی جذابیت بالای لباس عروس زمانی بهتر دیده خواهد شد که مانکن طبیعی آن را بپوشد.

اگر ابعاد و اندازه بخش‌های پائینی لباس بیش از اندازه باشد، بهتر است از این قسمت نهایت استفاده انجام گیرد و با ایده‌های خلاقانه به آن بخش، زیبایی لباس عروس را بهتر به معرض نمایش گذاشت. به‌عنوان مثال لباس عروسی را در نظر بگیرید که بخش دامن آن بسیار بزرگ و بی‌نظیر است، با پهن کردن تمام قسمت‌های آن بر روی زمین در زمانی که عروس نشسته است، کیفیت عکس گرفته شده از بالا را تا حد بسیار زیادی بالا خواهد برد.

در ایده بعدی می‌توان این مورد را ذکر کرد که اگر فقط دنباله لباس عروس قابل‌توجه است، بهتر است از همین راه در ایجاد عکس خلاقانه استفاده شود. به این نحو که عروس با لباس خود روی زمین دراز کشیده و قسمت دنباله لباس به موازات او پهن شده و گل او نیز بر روی همان قسمت دنباله گذاشته شود. جذابیت این عکس در زمان ترکیب رنگ‌های هیجان‌انگیز گل با قسمت سفید لباس عروس، انکار ناپذیر نیست.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی عکاسی لباس عروس پرداخته شد که آگاهی یافتن از این موضوع می‌تواند علاوه بر عکاسی صحیح، فراگیری مهارت و دانسته‌ها نیز باشد. آگاهی از دوربین و نحوه برقراری ارتباط با آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که در سایت دانش هنر به‌طور کامل در این خصوص اطلاعات کلی و مفیدی می‌توانید به‌دست آورید تا از هر موقعیت و سوژه‌ای، عکاسی مطلوبی داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا