دانش هنر / آموزش های عکاسی /  عکاسی سلف پرتره

 عکاسی سلف پرتره

آموزش عکس سلف پرتره

عکاسی سلف پرتره به این معناست که خودتان، سوژه اصلی شوید و جلوی دوربین قرار بگیرید. این کار ممکن است برای بسیاری از عکاسان نیز سخت باشد زیرا عکاسی از خود تکنیک های خاصی دارد که با دانستن و به کار گیری آن ها، می توانید نتایج بهتری بگیرید. عکاسی سلف پرتره کار سختی نیست اما نیاز به دقت و حوصله دارد. پیش از گرفتن عکس های سلف پرتره، باید کمی درباره آن بدانید و با آگاهی پیش بروید. از دو طریق می توانید عکاسی سلف پرتره را انجام دهید. اول باید دوربین یا وسیله‌ای داشته باشید که بتوانید آن را روی تایمر بگذارید. راه دوم این است که عکس را با دوربین موبایل بگیرید. معمولاً برای موبایل باید از یک وسیله برای نگه‌داشتن آن استفاده کنید تا دوربین آن را در فاصله مناسب از خود قرار دهید. در این مقاله به نکات و ترفند هایی که می توانند در عکاسی سلف پرتره به شما کمک کنند اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

آموزش عکس سلف پرتره

عکس سلف پرتره چیست؟

پرتره به تنهایی به معنای تصویر و یا نقاشی است. پرتره ها می توانند در موقعیت های مختلف عکاسی تکرار شوند و یکی از بهترین و رایج‌ترین سبک های عکاسی هستند. شاید اولین پرتره های جهان همان نقاشی هایی باشند که بسیاری از اشخاص مهم مانند شاهان و حاکمان، تصویر خود را در آن ها می دیدند و برای کشیده شدن آن تصاویر، ساعت ها و حتی روز ها بی حرکت می ماندند تا تصویرشان آماده شود.

از طرفی گفته می شود، اولین سلف پرتره ثبت شده در جهان، مربوط به رابرت کورنلیوس، یک شیمی‌دان اهل فیلادلفیا بود که عکس او در سال 1839 گرفته شده است. در آن زمان گوشی هوشمند نبود و او با برداشتن درپوش لنز، سریعاً جلوی دوربین قرار گرفت و یک دقیقه بی حرکت ایستاد تا دوربین تصویر را ضبط کند. سلف پرتره او در حال حاضر در کتابخانه Daguerreotype قرار دارد.

به طور تخصصی، عکس سلف پرتره به تصویری گفته می شود که شخص از خود می گیرد. شاید فکر کنید این نوع عکاسی با سلفی یکی است، اما این دو باهم تفاوت هایی اساسی دارند. عکس های سلف پرتره باید دقیق باشند و ترکیب بندی در آن ها حرف اول را می زند. این سلف پرتره ها در پی ثبت تصاویری جذاب و ماندگار هستند؛ اما عکس های سلفی با گوشی گرفته می شوند و اگر مورد پسند قرار نگیرند، حذف خواهند شد.

 مدل عکاسی سلف پرتره

تکنیک های عکاسی سلف پرتره

عکاسی سلف پرتره یکی از انواع سبک های بسیار پرطرفدار است که توسط عکاسان زیادی انجام می شود و عکس های بسیار زیبایی می توانید از این طریق بگیرید. با یادگیری چند ترفند ساده و کار کردن روی آن ها، می توانید عکاسی پرتره را به بهترین شکل انجام دهید. در این بخش به چند تکنیک ساده و در عین حال کار ساز اشاره می کنیم.

  • پیدا کردن پرسپکتیو جدید :در ابتدا لازم نیست سخت بگیرید و می توانید از نقاط اطرافتان شروع کنید. سعی کنید یک موقعیت خوب با نور کافی و مناسب پیدا کنید و در آن عکاسی کنید. این موقعیت می تواند گوشه‌ای دنج در خانه و یا کنار پنجره باشد. حتی می توانید در حیاط و یا محیطی باز در نزدیکی خانه‌تان عکاسی سلف پرتره را انجام دهید. شما می توانید بخش هایی از بدن یا صورتتان را نمایان کنید و یا سبک خاصی را در حال و هوای عکس پیاده کنید. پیدا کردن نقاط جدید و ریسک کردن می تواند تجربه شما را بیشتر کند و همین نکته از شما یک عکاس حرفه‌ای خواهد ساخت.
  • انعکاس : بسیاری از عکاسی های سلف پرتره در آینه انجام می شوند و در موقعیت های مختلف، می توانید با استفاده از خلاقیتتان، عکس هایی متفاوت و جدید بگیرید. بهتر است عکس را طوری بگیرید که انگار مخاطبتان هم در آنجاست و از این طریق، عکس هایی بسیار جذاب و خاص داشته باشید. برای افزایش خلاقیت و تبدیل ایده‌هایتان به یک ترفند خاص، می توانید در کلاس های عکاسی آنلاین نیز شرکت کنید. کلاس های عکاسی دانش هنر با بهترین اساتید و شرایط ویژه برگزار می شوند و با شرکت در آن ها می توانید انواع سبک عکاسی ها را یاد بگیرید.
  • خلاقیت به خرج دهید : اگر می خواهید عکس هایی خاص و متفاوت داشته باشید، می توانید در موقعیت های عادی و خاص خود ظاهر شوید و بعد آن ها را از زاویه دیگری ببینید و یا ادیت های حرفه‌ای بزنید و اثری تازه خلق کنید.
  • از زوایای مختلف عکس بگیرید :عکس‌برداری از زوایای مختلف به شما این اجازه را می دهد تا بهترین عکس ها را انتخای کنید و حتی آن ها را کنار هم قرار دهید. با این کار عکس های بیشتری دارید و می توانید از عکس های مناسب استفاده کنید و به مرور زمان در این زمینه حرفه‌ای خواهید شد.
  • سایه ها : سایه ها می توانند بسیار جذاب باشند و در عکاسی سلف پرتره بسیار کاربردی هستند. برای ایجاد چنین حالت هایی، می توانید از سایه های طبیعی استفاده کنید و یا می توانید از سایه های ساخته شده توسط خودتان استفاده کنید. برای ایجاد سایه ها و استفاده درست از آن ها، باید برخی قوانین را بلد باشید تا نتیجه بهتری بگیرید. شرکت در کلاس های آموزش عکاسی، می تواند به شما در حرفه‌ای شدن و کسب تجربه کمک کند.
  • نورپردازی : نورپردازی یکی از مهم‌ترین ارکان هر نوع عکاسی محسوب می شود و استفاده از نور های مصنوعی، هرچند از منبع ضعیف، می تواند حالتی دراماتیک به عکس بدهد.

جمع‌بندی

عکاسی سلف پرتره از شاخه های پرطرفدار است که توسط افراد مختلف انجام می شود و با استفاده از برخی تکنیک های گفته شده، می توانید عکس های خلاقانه و زیبا بگیرید. دانش هنر کلاس های آموزش عکاسی را به صورت آنلاین و حضوری برگزار می کند. کیفیت این دو کاملا شبیه به هم هستند و بعد از گذراندن دوره ها، مدرکی بین‌المللی دریافت خواهید کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان