عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب چیست؟

برخی از زیباترین و جذاب‌ترین مناظر دنیا از دید افراد عادی خارج است؛ ﺁنها زیر ﺁب هستند. عکاسی زیر آب، سبکی از عکاسی است که در زیر سطح درخشان اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها عکس‌برداری انجام می‌شود. این دنیا با داشتن موجودات شگفت‌انگیز و در برخی موارد گنجینه‌های دست‌ساز انسان که در قرن‌ها دیده نشده‌اند، بسیار متفاوت از دنیای ما است. تنها تعداد معدودی از افراد این بعد متفاوت را از نزدیک می‌بینند و لذت میبرند. بقیه ما فقط باید به عکسشان بسنده کنیم‌. به عنوان یک عکاس می دانیم که سوژه‌های خارق‌العاده برای عکاسی به ندرت در جاهای ساده وجود دارد. ما می خواهیم عکسی بگیریم که هیچکس دیگری نگرفته است و ایده‌ای بکار ببریم که هیچکس حتی به ذهنش هم خطور نکرده است و چه دنیایی بهتر از زیر آب. بیش از 90 درصد اقیانوس ها کشف نشده‌اند و عکاسی زیر آب باعث می شود بسیاری از سرزمین های ناشناخته کشف شوند.

عکاسی در زیر آب، فرد را قادر می سازد تا نگاه کوچکی به این دنیای زیبا بیندازد. برخی از عکس های زیر آب ممکن است حیات وحش دریایی، مانند ماهی ها و گیاهان را به تصویر بکشند در حالی که سایر عکس های زیر آب ممکن است بر روی چشم انداز تمرکز کنند. عکاسی در زیر آب همچنین به انسان امکان می دهد تا تصاویری از سازه‌ها و اشیا فراموش شده مانند کشتی ها یا جواهرات را ثبت کنند. در این مقاله از دانش هنر تمام موضوعات مربوط به عکاسی در زیر آب را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تاریخچه عکاسی زیر آب

ویلیام تامپسون (انگلستان) در سال ۱۸۵۶ اولین عکس زیر آب جهان را در خلیج ویموث گرفت. تامپسون دوربین را در داخل محفظه‌ای که از چوب و آهن ساخته شده بود، بر روی یک سه پایه نصب کرد و آن را از کنار قایقش با استفاده از طناب تا عمق 5.5 متر (18 فوت) پایین فرستاد. او از عرشه قایق خود شاتر دوربین را کنترل می‌کرد. این ایده هنگام تماشای یک پل موج دار به ذهنش رسید. تامپسون این عکس را با استفاده از فرایند شیشه خیس کلودیونی، که در آن شیشه با محلول کلودیون پوشیده شده و همزمان که مرطوب است در دوربین گذاشته و نوردهی انجام می‌شود، گرفته است. تامپسون به مدت 10 دقیقه شاتر دوربین خود را باز نگه داشت و سعی کرد نور کافی را به حداکثر برساند. اگرچه این تصویر به هیچ وجه یک شاهکار نبود اما با این وجود دستاورد بزرگی بود. اگر به عکاسی علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم حتما در کلاس های آنلاین عکاسی شرکت کنید.

عکاسی پرتره زیر آب

در گذشته عکاسی در زیر آب به حیات وحش دریایی محدود می‌شد، اما امروزه عکاسی زیر آب به هنرهای زیبا و قلمروهای تجاری گسترش یافته است و شما می توانید پرتره های زیر آب را در کمپین های تبلیغاتی، انتشار مجله ها، عکس های مربوط به بارداری و حتی مراسم نامزدی پیدا کنید. عکاسی پرتره در زیر آب به اندازه زندگی دریایی در دورترین مکان های غواصی، دارای تنوع است. عکاسی پرتره در زیر آب سرگرم کننده، چالش برانگیز و بی نظیر است؛ و تمام آنچه برای شروع به کار نیاز دارید دوربین، لنز زاویه عریض و محفظه است.

دوربین

برای عکاسی زیر آب اگر می توانید یک دوربین تمام فریم با قابلیت های نور کم و امکانات قابل توجه داشته باشید، بسیار عالی می‌شود. اما برای شروع با یک دوربین جمع و جور با کیفیت نیز می‌توانید بهترین عکس‌ها را بگیرید.

لنز

داشتن لنزی با زاویه دید پهن بسیار مهم است. لنزهای زاویه پهن راست خطی به شما امکان می‌دهد تا بسیار نزدیکتر به سوژه خود باشید. هرچه آب بین دوربین و سوژه کمتر باشد، تصویر شما واضح تر خواهد بود. اگر از دوربین کامپکت استفاده می کنید، حتماً یک لنز مرطوب با زاویه دید عریض استفاده کنید تا زاویه دید را به بیش از 140 درجه برگرداند.

محفظه

برای تهیه محفظه زیر آب نیازی به هزینه آنچنانی ندارید. اما برای عکاسی زیر آب باید روی چیزی با کیفیت بالا و محکم سرمایه گذاری کنید. اکثر عکاسان برای عکاسی زیرآب از محفظه های Ikelite استفاده می کنند. ثابت شده که قابلیت اطمینانند، مانور آسان دارند و به عکاس اجازه می دهند تا تنظیمات دوربین را به راحتی انجام دهند.

این کار را ساده انجام دهید

هنگام شروع به کار با عکاسی پرتره در زیر آب نیازی به تهیه مجموعه ای کامل از استروب های دوربین نیست. بجای آن بر روی ایجاد سبک خود با نور موجود تمرکز کنید؛ بنابراین، همه شما برای شروع به یک دوربین، لنز زاویه باز، و یک محفظه قابل اعتماد نیاز دارید.

عکاسی زیر آب با گوشی موبایل

مردم به همان دلیلی که از هر چیزی در خشکی عکس می گیرند از زیر آب نیز عکس می گیرند. صحنه های زیر آب زیبا و نفس گیر هستند، به خصوص وقتی مرجان ها، ماهی ها، لاک پشت ها و سایر موجودات دریایی رنگارنگ وجود داشته باشد؛ و اگر تمام آنچه در اختیار دارید تلفن همراهتان است، نباید مانعی برای عکس گرفتن شما از این مناظر شود. در اینجا نکاتی برای عکاسی زیر آب با گوشی همراه آورده شده است از جمله:

 • استفاده از تجهیزات مناسب: قبل از شروع هرگونه کار عکاسی در زیر آب، برای خشک نگه داشتن تلفن خود به یک کیف یا محفظه ضد آب نیاز دارید.
 • در استخر شنا تلفن همراه خود را تست کنید: استخر روباز یکی از بهترین مکان ها برای گرفتن عکس های زیر آب است. آب زلال امکان نور بهتر را فراهم می کند و محیط کنترل شده خطر ایمنی شما را محدود می کند و اگر سیستم ضد آب بودن گوشی شما خراب بود، خطر آسیب زدن آب شیرین به گوشی همراهتان کمتر از آب شور است.
 • نورپردازی مناسب داشته باشید: عکاسی خود را در بعد از ظهر که آفتاب درخشان است انجام دهید و خود را در موقعیتی قرار دهید که اشعه های آن از پشت سر شما بتابند. خود را در زیر سوژه قرار دهید تا انعکاس آب را به تصویر بکشید، یا عکسهایی را که نصف آن زیر آب و نصف آن روی آب است را امتحان کنید.
 • از دکمه های کم و زیاد صدا (+ و -) استفاده کنید: به محض اینکه تلفن شما به زیر آب برود، صفحه لمسی آن از کار می‌افتد. قبل از شیرجه رفتن برنامه دوربین را باز کنید و با کلیک کردن روی دکمه های + و – صدا در کنار دستگاه عکس بگیرید.
 • تا آنجا که ممکن است به سوژه نزدیک شوید. حباب بزنید یا با یک سوژه متحرک عکس بگیرید.

نکات عکاسی زیر آب

در عکاسی زیر آب دو نکته را باید مد نظر داشته باشید یکی وضوح آب و دیگری جریان شدید آب؛ که از هر جنبه آن را بررسی می کنیم. البته ناگفته نماند که تمامی نکات مربوط به عکاسی در کلاس آموزش عکاسی توضیح داده می شود:

 1. وضوح آب: وضوح آب تاثیر زیادی روی شفاف ‌بودن عکس های زیر آب دارد. هرچه آب بین دوربین و سوژه کمتر باشد، وضوح آب تأثیر کمتری بر کیفیت تصویر دارد. به همین دلیل، نزدیک شدن به سوژه مهم است.
 2. جریان شدید: جریان شدید آب، یافتن موقعیت دقیق مورد نیاز برای کادربندی، نورپردازی و تمرکز روی سوژه های زیر آب را برای عکاسان دشوار می کند. از آنجا که بسیاری از جریانات توسط جزر و مد هدایت می شوند، اپراتورهای غواصی باتجربه معمولاً در مناطق کم آب و یا هنگامی که جریان آب در جهت مطلوب است، عکاسی می‌کنند. سعی کنید هنگام عکاسی زیر آب در این موقعیت، آمادگی روحی و جسمی داشته باشید و خلاف جریان آب شنا کنید.

تکنیک‌ های عکاسی زیر آب

ما ۷ ترفند را برای بهتر شدن عکس‌های زیر آب خلاصه کرده‌ایم. این تکنیک‌ها به شما کمک می کند هنگام غواصی مهارت های عکاسی خود را ارتقا دهید. ازجمله:

 • استفاده از رنگ برای عکاسی زیر آب: مردم عاشق عکسهایی هستند که پر از رنگهای روشن، به ویژه قرمز، نارنجی و زرد.
 • قرمز: این بهترین رنگ برای عکاسی است! برای گرفتن بهترین عکس قرمز، خیلی به سوژه نزدیک شوید.
 • نارنجی یا زرد: اینها نیز رنگ های عالی هستند. اگر می توانید سعی کنید یک پس زمینه آبی با این رنگ ها درست کنید.
 • سبز: سبز رنگ طبیعت است. زمینه ها با رنگ سبز در آنها عالی به نظر می رسند. رنگ سبز با ترکیب قرمز، صورتی یا نارنجی نیز خیلی کاربردی و زیبا است.
 • استفاده از فضای منفی (داشتن زمینه خوب)
 • پیدا کردن یک رنگ مکمل
 • عکاسی در مقابل یک ماهی دریایی یا مرجان
 • محو کردن پس زمینه با دیافراگم بزرگ
 • جداکردن سوژه با پس زمینه سیاه
 • انتخاب هوشمندانه دوربین: دوربینی تهیه کنید که متناسب با نیازهای عکاسی شما باشد. به عنوان یک تازه کار، پیشنهاد ما این است که با یک دوربین جمع و جور شروع کنید.
 • تنظیم دوربین برای عکاسی در زیر آب: هنگام تقویت مهارت عکاسی در زیر آب خود، استفاده از حالت خودکار / برنامه یک حالت بسیار خوب برای عکاسی زیر آب است و استرس ناشی از کار با تنظیمات دستی را کم می‌کند.
 • تعیین موقعیت عکسبرداری: عکسبرداری در زیر آب از بسیاری جهات با عکاسی روی زمین فرق دارد. هنگام غواصی به دلیل قرار گرفتن بدن بصورت خطی و افقی، معمولاً به پایین نگاه می کنیم. این امر همچنین باعث عادت به عکسبرداری در همان جهت می شود. بهتر است از همان بالا و سپس از سطح چشم یا جهت بالا از سوژه عکس بگیرید، بلافاصله شاهد پیشرفت فوق‌العاده ای خواهید بود.
 • پر کردن فریم: پر کردن قاب با یک سوژه یک تکنیک ترکیبی رایج است و نمای زیبایی به عکس می بخشد.
 • نرم افزار‌های ویرایش عکاسی زیر آب را بیاموزید: ویرایش تصاویر پس از عکاسی زیر آب نقش بزرگی در زیبا جلوه دادن عکس‌های شما دارد. بعضی اوقات با دیدن عکس‌هایی که به نظرتان جالب نبوده ولی با ویرایش عالی شده‌اند، شگفت زده می‌شوید. آموزشها را تماشا کنید، با اصول اصلاح رنگ آشنا شوید و مهارت خود را به سطح بالاتری برسانید.

تجهیزات عکاسی زیر آب

داشتن تجهیزات مناسب می تواند تفاوت ایجاد کند اما باید طرز کار با این تجهیزات را بدانید. اگر تازه وارد حرفه‌ی عکاسی در زیر آب شده‌اید، کار خود را با یک دوربین کوچک و جمع جور شروع کنید. طیف گسترده ای از دوربین های جمع و جور شگفت انگیز در بازار وجود دارد که کارایی بالایی دارند و از نظر هزینه مقرون به صرفه‌اند. سعی کنید یک دوربینی تهیه کنید که به شما امکان کنترل برخی از تنظیمات را بدهد تا بتوانید بدون نیاز به خرید دوربین جدید، از حالت کنترل خودکار به حالت کنترل دستی تبدیل شود که با این کار می‌توانید تعادل رنگ سفید، دیافراگم، سرعت شاتر و ISO دوربین را همزمان با پیشرفت و یادگیریتان تنظیم کنید. از یک محفظه ضد آب با کیفیت برای نگهداری دوربین خود استفاده کنید.

پس از تسلط بر اصول عکاسی زیر آب، ممکن است بخواهید سایر لوازم جانبی دوربین مانند استروب ها، چراغ ها و لنزها (زاویه ماکرو و عریض) را تهیه کنید. تهیه این وسایل یک روند کاملاً جدید برای یادگیری به شما نشان می‌دهد، اما زیبایی عکاسی در زیر آب این است که شما همیشه می توانید رشد کنید و چیزهای جدیدی یاد بگیرید، بنابراین هرگز از عکاسی با دوربین خسته نمی شوید!

 

سوژه‌های عکاسی زیر آب

هنگامی که تجهیزات عکاسی زیر آب را تهیه کردید و با تکنیک‌ها آشنا شدید، وقت آن است که سوژه‌ها را پیدا کنید و عکس بگیرید. دو نوع عکاسی اصلی در زیر آب وجود دارد: ماکرو (تمرکز بر روی چیزهای کوچکتر مانند حلزون های دریایی، قورباغه، عقرب ماهی، اسب های دریایی) یا عکاسی با زاویه دید عریض (تمرکز بر زندگی دریایی بزرگتر مانند پرتوهای غول‌پیکر مانتا، کوسه ها، نهنگ). اگر به طور کلی کار را شروع کنید، عکاسی ماکرو عالی است، سوژه ثابت می ماند و به شما امکان نزدیک شدن می دهد و بنابراین تعداد ذرات بین شما و سوژه را کاهش می دهد، اما لازم است هنگام غواصی قابلیت شناوری خود را کنترل کنید. زاویه دید عریض برای گرفتن سوژه بزرگتر بسیار عالی است، اما به دلیل عواملی مانند جریان آب، دیدپذیری و به طور کلی شنا کردن ماهی ها باعث ایجاد مشکل می شود؛ اما این‌ها هم بخشی از سرگرمی هستند!

دوربین عکاسی زیر آب

در ادامه دوربین‌های کامپکت در مقابل دوربین‌های بدون آینه و dSLR را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دوربین عکاسی زیر آب کامپکت

دارای یک لنز متصل هستند که این لنز قابل تعویض نیست در حالی که هر دو دوربین بدون آینه و dSLR از لنزهای قابل تعویض استفاده می کنند. بسیاری از افراد پس از عکسبرداری با دوربین کامپکت، ترجیح میدهند از دوربین بدون آینه یا dSLR استفاده کنند. مزیت آشکار این نوع دوربین‌ها قابل تعویض بودن لنز آنها است. این تفاوت قابل توجهی است که انعطاف پذیری دوربین کامپکت را محدود می کند. دوربین های دارای لنز قابل تعویض باعث کاهش تاخیر شاتر و قابلیت فوکوس سریعتر دارند. اینها مزایای بزرگی هستند. عکسبرداری با دوربین عکاسی زیر آب dSLR خیلی لذت بخش است و تعداد کمی از افراد از خرید آن پشیمان هستند. با این حال، یک دوربین کامپکت در دست راست گاهی می تواند عکس هایی بگیرد که با عکس‌های دوربین dSLR رقابت می کند.

مزایای دوربین عکاسی زیر آب کامپکت:

 • اندازه جمع و جور برای سفر
 • امکان تغییر لنزها در زیر آب (فقط لنزهای مرطوب) که لنز‌ها می‌توانند هنگام غواصی از زاویه باز به ماکرو تغییر یابند.
 • دارای هزینه بسیار کمتر (با وجود هزینه یک محفظه، لنزهای مرطوب، آداپتورها و غیره)
 • دارای وزن کمتر و حمل آسان تر هنگام غواصی

معایب دوربین عکاسی زیر آب کامپکت:

 • سنسور کوچکتر (نویز بیشتر، جزئیات کمتر، دامنه دینامیکی کمتر و غیره)
 • دارای سرعت فوکوس کمتر
 • عمر باتری کمتر
 • دارای نویز زیاد در ISO بالا

کنترل کمتر بر عمق میدان. یک سنسور بزرگ dSLR دارای عمق میدان کمتری در یک دیافراگم بزرگ است و باعث ایجاد پس زمینه تار می شود. تحقق این امر با یک دوربین کامپکت دشوار است.

 

دوربین عکاسی زیر آب بدون آینه

دوربین های بدون آینه در حال حاضر محبوب ترین نوع دوربین عکاسی زیر آب هستند. چه چیزی آنها را بسیار متفاوت می کند؟ دوربین های دارای لنز قابل تعویض از آینه برای بازتاب صحنه به منظره یاب استفاده می کنند تا کاربر بتواند آنچه را که دوربین می بیند تشخیص دهد. با حذف آینه، کل سیستم کوچکتر و بسیار سبک تر می‌شود. طراحی بدون آینه برای اولین بار در سال 2008 توسط Olympus با Pansonic برای دوربین های میکرو چهار سوم ساخته شد.

دوربین‌ عکاسی زیر آب DSLR

انواع زیادی از دوربین DSLR در بازار وجود دارد. 2 مارک اصلی مورد استفاده در عکاسی UW Nikon & Canon است. هرکدام از برند ها را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که از انتخاب لنزی که برند پشتیبانی می کند راضی هستید. لنز خوب، ترکیب بندی مناسب و نور مناسب برای گرفتن عکس های عالی مهم است. بدنه دوربین از اهمیت کمتری برخوردار است و می توان با بدنه های Canon یا Nikon عکس های عالی گرفت. بعید است فقط با تعویض بدنه دوربین عکاسی شما به طرز چشمگیری بهبود یابد.

اگر دوربین دوربین عکاسی زیر آب Canon یا Nikon را انتخاب کنید، باید بین دوربین های کراپ سنسور یا دوربین های فول فریم نیز یکی را انتخاب کنید. اگر اندازه و هزینه آن کمتر باشد، یک دوربین کامل dSLR به دلیل کیفیت تصویر استثنایی و سریعترین سرعت فوکوس و بهترین دوربین زیر آب برای شما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان