دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی تبلیغاتی از غذا

عکاسی تبلیغاتی از غذا

عکاسی غذا

عکاسی تبلیغاتی از غذا به قدری محبوب و پرطرفدار شده است که علاوه بر سرآشپزها، افراد عادی هم از غذاهایی که در منزل یا در رستوران ها می خورند، عکاسی می کنند و حتی قبل از میل کردن؛ آن را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند. عکاسی تبلیغاتی از غذا ممکن است کار راحتی به نظر برسد اما نکات مخصوص به خود را دارد که بتوان غذا را به گونه ای در عکس نمایش داد که مخاطب با دیدن آن به تهیه و خوردن، ترغیب شود. ممکن است بخواهید از یک طراح صحنه یا عکاس برای گرفتن عکس های خوب، کمک بگیرید اما اگر در زمینه عکاسی دانش و خلاقیت داشته باشید؛ به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. در این مقاله نکات مهمی که برای عکاسی تبلیغاتی از غذا باید بدانید، ذکر کرده ایم.

منظور از عکاسی تبلیغاتی از غذا چیست؟

عکاسی تبلیغاتی از غذا سبک نوینی از عکاسی است که هدف اصلی آن تبلیغات می باشد. افرادی که دارای رستوران یا کافی شاپ هستند؛ سعی دارند با نمایش تصاویر نوشیدنی ها، غذاهای لذیذ ایرانی و بین المللی، شیرینی و شکلات و… مخاطب را جذب کنند و عده ای دیگر در شبکه های مجازی برای افزایش بازدیدکنندگان این کار را انجام می دهند. هدف هر چیزی که باشد؛ عکاسی تبلیغاتی از غذا نیاز به مهارت و تجربه دارد تا بتواند روی مخاطب، تأثیرگذار باشد. اگر بتوانید به نحوی از غذا عکس بگیرید که کاربر حداقل چند ثانیه برای دیدن آن وقت بگذارد و یا به گونه ای باشد که موجب تحریک اشتهای او شود؛ تا حد زیادی به هدف خود در عکاسی تبلیغاتی از غذا، رسیده اید.

آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا

عکاسی تبلیغاتی از غذا قواعد خاصی دارد که اگر آن ها را رعایت کنید؛ می توانید بدون کمک گرفتن از عکاسان، این کار را حتی در منزل و با یک گوشی موبایل، انجام دهید. در این مقاله سعی کرده ایم نکات مهمی که برای انجام عکاسی تبلیغاتی از غذا نیاز است بدانید؛ ذکر کنیم اما برخی افراد به این مقاله بسنده نکرده و سعی دارند این کار را به صورت حرفه ای، یاد بگیرند. به این منظور پیشنهاد می کنیم در کلاس های عکاسی دانش هنر، ثبت نام کنید. در این دوره آموزشی تمامی مباحث مربوط به آموزش عکاسی به صورت جامع و کامل به هنرجویان، آموزش داده می شود. حتی اگر تا به حال هیچ تجربه ای از عکاسی نداشته باشید؛ می توانید در این دوره ها شرکت کنید چرا که سرفصل های آموزشی آن؛ تمامی مباحث از جمله عکاسی تبلیغاتی از غذا را شامل می شود. حتی اگر فرصت کافی ندارید؛ می توانید در دوره آنلاین عکاسی شرکت کنید. تمامی مباحث ارائه شده در دوره های حضوری و آنلاین، مشابه می باشد.

نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی از غذا

به جرأت می توان گفت مهم ترین وجه تمایز تصاویر آماتور و حرفه ای در نحوه نورپردازی آن ها می باشد. اگرچه نور طبیعی برای این کار بسیار مناسب است اما از ایده های دیگری هم می توانید استفاده کنید؛ مثلاً برای ایجاد سایه روشن؛ از پارچه ای با سوراخ های متعدد در جلوی نور اصلی، استفاده کنید. همچنین برای تازه نشان دادن سبزیجات و میوه ها، می توانید از نورهای موضعی، استفاده کنید.

ترکیب بندی در عکاسی از مواد غذایی

برای اینکه تصویر جذابی از یک غذا بگیرید؛ در وهله اول باید غذای مورد نظر رنگ و لعاب خوبی داشته باشد و همچنین دورچین شده باشد. پس از آن چیزی که اهمیت دارد؛ نحوه ترکیب بندی و چیدمان است. غذا اصلی ترین سوژه در کادر تصویر شما محسوب می شود و باید به گونه ای ترکیب بندی را انجام دهید تا حواس بیننده از سوژه اصلی، منحرف نشود. عواملی مثل نور مناسب هم می توانند باعث چشمگیرتر شدن غذا شوند. در نهایت تجهیزات خوب به شما کمک می کند که یک تصویر جذاب و ماندگار را به ثبت برسانید. احتمال اینکه چنین تصویری را افراد پس از مشاهده با دوستان خود به اشتراک بگذارند، زیاد است.

نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی از غذا

یکی از موضوعات مهم در ارتباط با عکاسی تبلیغاتی از غذا که به آن عکاسی صنعتی هم می گویند، سرعت عمل می باشد. برخی از غذاها و یا دسرها (مثل انواع بستنی) به دما حساس بوده و نیاز است قبل از اینکه حالت خودشان را از دست بدهند، عکاسی شوند. نکته بعدی آماده سازی دکور و استفاده از سبزیجات تازه و… در کنار غذا می باشد. در این راستا هرچقدر خلاقیت بیشتری داشته باشید، نتیجه کار رضایت بخش تر خواهد شد. برای عکاسی از غذا لازم است با گرفتن عکس هایی از زوایای مختلف بهترین زاویه دید را پیدا کنید؛ و در آخر نقش ظروف را در زیبایی تصاویرتان، نادیده نگیرید.

عکاسی تبلیغاتی از غذا

اصول عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

برای اینکه بتوانید اشتهای مخاطبان را آن هم فقط با دیدن یک عکس تحریک کنید؛ باید با اصول و قواعد عکاسی تبلیغاتی از غذا، آشنایی داشته باشید. راهنمایی های زیر به شما در این زمینه، کمک می کند:

شکل دادن غذا

توصیه می کنیم بشقاب غذا را به چیزی تبدیل نکنید که نیست یا از اضافات بیهوده‌ ای استفاده نکنید که چشم بیننده را به‌ جای تمرکز روی غذا، به اطراف متمرکز کند. در عکاسی باید ثبات داشت و اولویت را از یاد نبرد. سوژه اصلی در اینجا به تصویر کشیدن غذاست.

نورپردازی

نورپردازی برای عکاسی بسیار موضوع مهمی است. برای عکاسی تبلیغاتی از غذا نباید از فلش استفاده کنید. منابع نور طبیعی همیشه بهتر از نور فلش هستند. نور مصنوعی شکل و رنگ غذا را به هم می ‌ریزد و درخشش ‌نامناسبی را در عکس به وجود می ‌آورد. می توانید روشنایی عکس را در مرحله ویرایش، بالا ببرید.

ترکیب بندی

عکس ‌هایی که ترکیب ‌خوبی داشته باشند سریع نظر مخاطب را به خود، جلب می ‌کنند. تزیینات را در عکس به شکلی مرتب کنید که در نگاه اول، چشمگیر باشد. قانون یک ‌سوم را در نظر داشته باشید. گوشی‌های هوشمند جدول ۹ بخشی قانونی یک‌ سوم را دارند. به طور مثال مرغ سوخاری را روی یکی از 4 محل تقاطع خطوط جدول 9 بخشی، قرار دهید. این 4 نقطه محل‌ هایی را نشان می ‌دهند که چشم انسان به ‌طور طبیعی هنگام نگاه کردن به یک تصویر به سمت آن ‌ها، کشیده شود.

فوکوس

فرض کنیم به یک رستوران رفته و یک بشقاب سیب زمینی سرخ شده و یک ساندویچ، سفارش داده ایم. اگر سیب‌ زمینی ‌ها را هنگام ویرایش عکس از فوکوس کامل خارج کنید؛ باز هم دیگران می ‌توانند تشخیص دهند که آن چیزهای زرد محوشده‌، سیب‌ زمینی سرخ ‌شده هستند که پشت ساندویچ شفاف، قرار دارند. با این روش بدون اینکه از ارزش سوژه ‌اصلی کم شود؛ توانسته ‌اید با افزودن یک سوژه جدید، جذابیت بیشتری به عکس بدهید.

 کادر و زاویه

در عکاسی دو زاویه مهم را باید در نظر داشت: زاویه 45 درجه که دید از پشت میز است و زاویه 90 درجه که دید از بالاست. این نکته را باید در نظر داشت که برای عکاسی غذا باید عکس از نزدیک گرفته شود.

خلاقیت

خلاقیت در عکاسی نیز از نکات ویژه است که مخصوصاً در غذای کودکان باید به آن، توجه کرد. به طور مثال می توان با فلفل دلمه ای ابر یا با تخم مرغ آب پز، جوجه درست کرد.

مزایای عکاسی تبلیغاتی از غذا

همان‌طور که می دانید برای دیده شدن یک تبلیغات، کیفیت تصاویر حرف اول را می زند. عکاسی تبلیغاتی از غذا برای افرادی که در فضای مجازی پیج های تبلیغات غذا یا آموزش انواع غذا و دسر و نوشیدنی و… دارند و همچنین سرآشپزها و رستوران دارها موضوع مهمی است چرا که به دنبال خود مزایایی دارد:

  • با استفاده از تصویر می توان ارتباط بهتری با مشتری، برقرار کرد.
  • تصاویر خوش رنگ و رو به راحتی می توانند افراد را وادار به تهیه و یا سفارش دادن غذا کنند.
  • با استفاده از جنبه تبلیغاتی آن می توان کسب و کار را رونق بخشید.
  • باعث می شود رستوران، کافه یا هتل، هویت تجاری و اقتصادی پیدا کند.
  • برند رستوران یا کافی شاپ در بین مردم شناخته می شود.

تنظیمات دوربین برای عکاسی تبلیغاتی غذا

اگر دوربین DSLR در اختیار دارید؛ بهتر است یک لنز مناسب برای آن، انتخاب کنید. شما لنزی با یک حداقل فاصله فوکوس کوتاه می خواهید تا هم بتوانید به اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید و هم غذای شما از آنچه واقعاً هست؛ بزرگ تر نشان داده شود. یک لنز ماکروی اختصاصی بیشتر از هر لنزی می تواند امکان نزدیک شدن داشته باشد. پس از آن، با تنظیم دستی سرعت شاتر و دیافراگم می توانید عکس بسیار زیبایی از غذا، بگیرید. تمامی این موارد در کلاس های عکاسی در تهران که در مرکز آموزش خانه صنعت و معدن برگزار می شود، به هنرجویان آموزش داده می شود.

عکاسی از غذاها

تجهیزات لازم برای عکاسی تبلیغاتی از غذا

به طور کلی بدون استفاده از تجهیزات مناسب نمی توان انتظار گرفتن تصاویر باکیفیت را داشت. برای عکاسی از غذا به تجهیزات زیر نیاز دارید:

دوربین و لنز

در مورد دوربین آنچه که اهمیت دارد تعداد مگا پیکسل آن نیست. حتی اینکه دوربین قابلیت فیلم برداری داشته باشد یا نه نیز مهم نمی باشد. این مهم است که ما با چه دوربینی راحت ترمی توانیم کار کنیم. برای این کار می توانید از دوربین های کانن و یا نیکون استفاده نمایید چون تجهیزات این دوربین ها در بازار فراوان است و حتی می توان این تجهیزات را اجاره کرد. لنزهای متنوع با برندهای متفاوتی در بازار برای دوربین ها وجود دارد. مناسب ترین لنزها برای این نوع عکاسی لنزهای ماکرو هستند زیرا باید بعضی مواقع عکس را از نزدیک گرفت.

سه پایه محکم

عکاسی غذا، عکاسی بدون حرکت است. به این دلیل وجود یک سه پایه محکم برای شما بسیار مهم است. چون این وسیله می تواند از لرزش دوربین به هنگام عکاسی، جلوگیری کند. از ویژگی هایی که به هنگام خرید سه پایه باید به آن توجه کرد؛ حداقل ارتفاع آن است. علاوه بر این باید به ویژگی هایی مثل استحکام، سبکی و میزان تحمل وزن آن نیز، توجه کنید.

بازوی سه پایه

اتصال بازو به مانت سه پایه آسان است و می توان عکاسی از زاویه بالا با هر ارتفاعی را انجام داد. اگر از بازوی سه پایه استفاده می کنید؛ به یک وزنه تعادل هم نیاز دارید تا از افتادن سه پایه، جلوگیری کنید.

ریموت شاتر

ریموت شاتر از بهترین تجهیزات عکاسی از غذا در زمان استفاده از سه پایه است. این وسیله به شما این امکان را می دهد که بتوانید بدون لمس دوربین، عکاسی کنید. با استفاده از ریموت می‌ توانید با دقت صحنه را آماده کنید و نگران این نباشید که ممکن است در زمان فشردن کلید شاتر، مجبور به جا به جا کردن سه پایه باشید.

کابل تتر

افراد زیادی از این کابل، استفاده می ‌کنند؛ زیرا می توانند تصاویر را به صورت مستقیم به لپ تاپ یا کامپیوتر، منتقل کنند. اگر شما هم قصد استفاده از آن را دارید؛ باید مطمئن شوید که هم دوربین و هم نرم‌ افزار ادیت شما از این قابلیت، پشتیبانی می‌ کنند.

نرم ‌افزار ادیت

برای کارهای مربوط به ادیت عکس “لایتروم 5” برنامه خوبی است. مهم ‌ترین کارهایی که در زمان ادیت غذا انجام می ‌دهید، عبارت است از تنظیم خط افق، وایت بالانس و نوردهی. توانایی حذف عناصر ناخواسته مبحث دیگری است که باید در نرم افزار، انجام داد.

کاربرد عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

بیشترین کاربرد عکاسی تبلیغاتی از غذا برای تبلیغات رستوران ها و کافه ها می باشد. همچنین افرادی هستند که در شبکه های اجتماعی پیج های آشپزی را مدیریت می کنند و برای دیده شدن بیشتر و افزایش فالوور؛ به این سبک از عکاسی، نیاز دارند.

چطور عکاسی تبلیغاتی از غذا را یاد بگیریم؟

در عکاسی تبلیغاتی از غذا باید به نکاتی مثل نورپردازی، فوکوس، زاویه و کادر، ترکیب بندی و … توجه کرد تا در نهایت بتوان تصاویر خیره کننده ای از غذا گرفت. هرچقدر حساسیت بیشتری در چیدمان و ترکیب بندی کادر عکاسی داشته باشید؛ می توانید تصاویر زیباتری، خلق کنید. با شرکت در کلاس عکاسی دانش هنر می توانید تمامی مباحث عکاسی از جمله عکاسی تبلیغاتی از غذا را از صفر تا صد آموزش ببینید. به گونه ای که حتی پس از اتمام دوره به راحتی بتوانید وارد بازار کار شوید. برای ثبت نام به صورت حضوری و غیرحضوری و شرکت در کلاس های عکاسی دانش هنر؛ با کارشناسان این مجموعه، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان