دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی از لباس

عکاسی از لباس

عکاسی تبلیغاتی از لباس برای اینستاگرام در منزل

با وجود فضای مجازی و ورود اپلیکیشن ها به زندگی افراد، تمامی کسب و کارها رنگ دیگری گرفته اند به گونه ای که اگر قصد ماندن در دنیای پررقابت امروزی را دارید؛ باید بتوانید خود را با تکنولوژی، هماهنگ سازید. همانطور که می دانید تبلیغات امروزه نقش مهمی در دیده شدن کسب و کارها دارد. یکی از روش های تبلیغات که امروزه بسیار رایج شده است؛ عکاسی از محصول و قرار دادن آن در اینستاگرام می باشد. شاید این کار در نگاه اول ساده به نظر برسد اما عکاسی از لباس نکات و فوت و فن هایی دارد که باعث برتری و جذابیت تصاویر می شود. عکاسی تبلیغاتی از لباس این روزها بسیار پرطرفدار شده است و علت آن فروش بالای پیج های اینستاگرامی است. ادامه این مقاله را دنبال کنید تا با نحوه عکاسی از لباس، آشنا شوید.

عکاسی تبلیغاتی از لباس چیست؟

یک فروشگاه لباس اینترنتی زمانی می تواند موفق باشد که بتواند مشتری را نسبت به خرید، ترغیب کند. ممکن است یک فروشگاه اجناس بسیار باکیفیتی هم عرضه کند اما به دلیل شیوه نادرستی که در زمینه تبلیغات در پیش گرفته است، فروش چندانی نداشته باشد. بنابراین به طور ساده می توان گفت عکاسی تبلیغاتی از لباس نوعی از عکاسی است که در آن پوشاک و البسه به گونه ‌ای به تصویر کشیده شود که مخاطب حس کند می تواند آن را از نزدیک، لمس کند.

عکاسی از لباس برای اینستاگرام

امروزه به دلیل مشغله های فراوانی که افراد دارند ترجیح می دهند به منظور صرفه جویی در وقت، بیشتر خرید های خود را به صورت اینترنتی انجام بدهند. اینجاست که نیاز به عکاسی از لباس، احساس می شود. عکاسی پوشاک و مد را می ‌توان از مهمترین و تاثیرگذارترین روش های تبلیغات در زمینه مد و پوشاک، دانست. وجود چنین تصاویری باعث فروش سریع انواع پوشاک می شود. همین موضوع به تنهایی کافی است تا صاحبان فروشگاه های اینترنتی به این کار روی آورند و یا کار عکاسی از لباس را به یک عکاس حرفه‌ ای، بسپارند. علاوه بر عکاسی موارد دیگری هم وجود دارد که دانستن آن ها در ارتباط با افزایش فروش پوشاک در فضای مجازی، خالی از لطف نیست. به طور مثال شخصی که قصد انجام عکاسی تبلیغاتی از لباس را دارد باید اطلاعات به روزی در زمینه مد داشته باشد. همچنین باید بداند که لباس‌ های مختلف مخصوص چه قشری از جامعه هستند و یا لباس هایی با بافت های مختلف در چه فصلی از سال، استفاده می شوند.

آموزش عکاسی تبلیغاتی از لباس برای سایت و فروشگاه

اگر به تازگی اقدام به ایجاد یک سایت یا فروشگاه اینترنتی کرده‌ اید؛ آنچه که بیش از همه برای شما اهمیت دارد و به موفقیت شما کمک می کند، دیده شدن کالاهای فروشگاه می باشد. قواعد و اصولی که برای عکاسی پوشاک در این مقاله ذکر شده است تا حد زیادی می‌ تواند کمک کننده باشد اما در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه‌ ای عکاسی از لباس را یاد بگیرید؛ پیشنهاد می کنیم در کلاس های حضوری و یا حتی کلاس آنلاین عکاسی شرکت کرده و اصول و قواعد عکاسی تبلیغاتی از لباس را به صورت اصولی و از پایه تا پیشرفته، آموزش ببینید. در کلاس های عکاسی دانشگاه هنر بحث عکاسی تبلیغاتی به طور کامل به هنرجویان آموزش داده می شود.همچنین علاوه بر یادگیری اصول و تکنیک های مهم عکاسی از لباس، در پایان دوره به هنرجو مدرک معتبر، ارائه می گردد که خود می‌ تواند یک رزومه قوی برای ورود به بازار کار تبلیغات باشد.

اصول عکاسی از لباس

برای عکاسی از لباس اصول و تکنیک های مختلفی وجود دارد. می توانید عکاسی تبلیغاتی از لباس را با استفاده از مانکن و یا بدون استفاده از مانکن و یا حتی با استفاده از مدل، انجام دهید. مشخص است که عکاسی از لباس با استفاده از مانکن بسیار ساده تر می باشد اما هستند فروشگاه های اینترنتی موفقی که برای نمایش لباس ها، از عکاسی های بدون مانکن هم استفاده کرده اند. اگرچه این شیوه عکاسی سختی ‌های خود را دارد اما اگر روش های انجام آن را به خوبی یاد بگیرید؛ می توانید به آسانی تصاویر جذابی از لباس ها گرفته و فروش خود را چندین برابر کنید.

برای عکاسی پوشاک بدون مانکن باید به نحوه چیدمان لباس و چگونگی عکاسی از آن، توجه داشته باشید. استفاده از این شیوه عکاسی برای فروش به صورت اینترنتی بسیار پربازده می باشد. به طور کلی دو تکنیک پر کاربرد در نحوه عکاسی از لباس وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

عکاسی از لباس در منزل با گوشی

تکنیک مانکن نامرئی

استفاده از این تکنیک در واقعی نشان دادن پوشاک بسیار موثر است. فراموش نکنید که رمز موفقیت در زمینه عکاسی از لباس یا هر کالای دیگری، این است که بتوانید حس واقعی و حقیقی بودن محصول را به مخاطب، القا کنید. بنابراین اگر بتوانید لباس را بگونه ‌ای به بیننده نمایش دهید که بتواند آن را در تن خود، تصور کند بازی را برده اید. تکنیک مانکن نامرئی می تواند برای مواقعی که مانکن در دسترس شما نیست، استفاده شود. به این صورت که با حذف پس زمینه عکس می ‌توانید به راحتی یک تصویر حرفه ای برای فروشگاه یا سایت اینترنتی خود، داشته باشید.

تکنیک استفاده از مدل

مسلماً وجود یک مدل می تواند کار نمایش لباس های شما را راحت کند. البته در کنار مزایایی که استفاده از مدل دارد؛ هزینه مورد نیاز برای استخدام او را هم باید در نظر داشته باشید. استفاده از مدل مزایای زیادی دارد. می ‌توانید هر ژست و حالتی که بخواهید، بایستد و با این کار به عکس شما روح ببخشد. این شیوه عکاسی از لباس در شبکه اجتماعی اینستاگرام بسیار محبوب می باشد. مدل انتخابی شما باید به گونه ‌ای باشد که توجه بیننده را تنها به لباس جلب کند. در واقع هدف از به کار گرفتن مدل این است که مخاطبان بتوانند جزئیات لباس را در حالتی که پوشیده اند، به راحتی تجسم کنند. با استفاده از یک مدل می ‌توانید تصاویر جذاب و متحرکی داشته باشید که در نهایت می تواند درصد فروش شما را بالاتر ببرد.

آموزش عکاسی از لباس با موبایل

اگر تنها تجهیزات شما برای عکاسی از لباس یک گوشی موبایل است باز هم می توانید کار عکاسی پوشاک را به راحتی، انجام دهید. مواردی برای عکاسی تبلیغاتی از لباس وجود دارد که می توانید با تکیه بر آن ها عکس های با کیفیت و خوبی با موبایل بگیرید:

 • سوژه: در هر تصویر بهتر است تنها روی یک سوژه فوکوس داشته باشید. در واقع سوژه اصلی شما بیش از هر چیز دیگری باید نگاه مخاطب را به خود، جلب کند.
 • فیلتر: اپلیکیشن ها و فیلترها می توانند تا حد زیادی نقص ها و ایرادات مربوط به عکاسی تبلیغاتی از لباس را بپوشانند. حتی اگر تجهیزات مناسبی برای نورپردازی در اختیار ندارید؛ می توانید به لطف وجود انواع و اقسام فیلترها، به تصاویر نوعی نور مجازی بتابانید.
 • زاویه دید: توصیه می شود زوایای جدید و خاصی را پیدا کنید و از سوژه در آن زوایا عکس بگیرید.
 • تقارن: اگر تقارن و هارمونی در تصویر وجود داشته باشد؛ باعث ایجاد یک زیبایی و تعادل شده و نظر بیننده را به خود، جلب می کند.
 • رنگ: به ترکیب رنگ در کادربندی خود توجه بیشتری داشته باشید. پیشنهاد می شود از لباس هایی به رنگ های مکمل در یک کادر استفاده کنید تا در نهایت زیبایی تصویر شما بیشتر شود.
 • لنز: اگر تمایل دارید عکس حرفه ای تری داشته باشید؛ می توانید از لنزهای مختلفی که در بازار وجود دارد، استفاده کرده و آن ها را به موبایل خود، اضافه کنید. در این صورت می توانید پرسپکتیو و کیفیت جدیدی به عکس های خود، ببخشید.

نکات عکاسی از لباس در منزل

لزوماً تمام تصاویر حرفه ای از مدل های لباس در یک استودیو با تجهیزات بالا گرفته نشده است. شما حتی در منزل و با استفاده از یک گوشی موبایل می توانید تصاویر با کیفیتی از پوشاک داشته باشید. در نظر گرفتن نکات زیر به حرفه ‌ای شدن بیشتر تصاویر شما در زمینه عکاسی تبلیغاتی از لباس، کمک می کند:

 • آماده سازی لباس: هیچ کسی از دیدن لباس های چروک و اتونشده ترغیب به خرید آن ها، نمی شود. پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که لباس را با دقت اتو و مرتب کنید.
 • پس زمینه: لازم نیست برای انجام عکاسی تبلیغاتی از لباس به سراغ بک گراند های عجیب و غریب بروید. همین که یک بک گراند ساده به رنگ سفید داشته باشید، کفایت می ‌کند.
 • نورپردازی: بخش قابل توجهی از جذابیت عکاسی تبلیغاتی مربوط به نورپردازی می باشد. معمولاً برای اینکه جلوه لباس بیشتر شود نباید تنها به نور طبیعی بسنده کنید. برای این کار استفاده از یک منبع نوری در کنار لباس، پیشنهاد می شود.
 • اکسسوری ها: مخاطب امروزی ایده‌آل گراست. بنابراین اگر در کنار لباسی که قصد عکسبرداری از آن را دارید؛ اکسسوری های مناسب قرار دهید؛ جذابیت آن را دوچندان کرده اید. مثلاً برای نمایش یک پلیور بافت زیبا می توانید یک جفت بوت یا چکمه شیک هم در کنار آن، قرار دهید.
 • ادیت: پس از اینکه کار عکاسی تبلیغاتی از لباس را به پایان رساندید؛ تصاویر را با دقت رصد کنید و در صورت نیاز از نرم افزارهای ادیت تصاویر مثل فتوشاپ برای برطرف کردن ایرادات تصویر، استفاده کنید.

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی از لباس

برای عکاسی پوشاک کافی است اصول و قواعد مربوط به این شیوه عکاسی را بدانید تا بتوانید به راحتی عکس های تبلیغاتی و جذابی از لباس ها بگیرید. با این وجود اگر تجهیزات بیشتری هم داشته باشید ضرر نکرده ‌اید. به طور کلی اگر بخواهید تصاویر حرفه ای داشته باشید؛ وجود تجهیزاتی مثل دوربین، پس زمینه، نورپردازی، سه پایه عکاسی، مانکن و یا مدل برای عکاسی پوشاک، لازم می باشد. همانطور که گفتیم در دوره جامع آموزش عکاسی تمامی مواردی که برای عکاسی تبلیغاتی از لباس نیاز است بدانید؛ به طور کامل توسط اساتید مجرب به هنرجو، آموزش داده می شود. برای دریافت مشاوره، ثبت نام و شرکت در کلاس های عکاسی با کارشناسان مربوطه دانش هنر از طریق شماره های درج شده در وب سایت، تماس بگیرید.

آموزش عکاسی لباس روی زمین

نورپردازی در عکاسی از لباس

نورپردازی در عکاسی موضوع بااهمیتی است. چرا که در ارتباط با عکاسی تبلیغاتی از لباس؛ تنها با وجود نور است که می ‌توان بافت لباس را به خوبی، نمایش داد و این موضوع برای شخصی که قصد خرید آن لباس یا پارچه را دارد، بسیار جالب توجه است. به این منظور باید از روش ها و تکنیک های کاربرد نور، آگاه باشید. معمولاً برای این کار از لازم است از تجهیزات جانبی (مثل اسپیدلایت) برای نورپردازی، استفاده شود. پارچه لباسی که قصد دارید آن را به فروش برسانید؛ باید از لحاظ الیاف و رنگ به خوبی و با بهترین کیفیت به بیننده، نشان داده شود.

برای نورپردازی در عکاسی از لباس توصیه می ‌شود از نورپردازی کناره ای استفاده کنید زیرا استفاده از نور مستقیم باعث کاهش وضوح بافت‌ لباس شده و آن طور که باید جزئیات دیده نمی شود. به طور مثال نمایش بافت لباس های جین، پارچه ای و کتان هر کدام نوع خاصی از نورپردازی نیاز دارد که با کسب مهارت و تمرین در این زمینه می توانید به راحتی هر کدام را به نمایش درآورید.

بک گراند عکاسی از لباس

یک لباس هرچقدر هم شیک و زیبا باشد؛ اگر بک گراند یا پس زمینه خوب و مناسبی نداشته باشد، به چشم نمی آید. البته پس زمینه استفاده شده نباید شلوغ باشد تا نگاه بیننده از سوره اصلی که همان لباس است، منحرف گردد. توصیه می شود برای انجام عکاسی تبلیغاتی از لباس از یک پس زمینه ساده و با رنگ روشن مثل سفید و خاکستری روشن، استفاده شود.

تنظیمات دوربین در عکاسی از پوشاک

زمانی که همه چیز را برای یک عکاسی حرفه ای فراهم کردید؛ نوبت به بخش اصلی یعنی تنظیمات دوربین می رسید. البته تمامی این موارد در دوره های آموزش عکاسی تبلیغاتی ارائه می شود اما به طور خلاصه بدانید که دهانه دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو مهمترین تنظیماتی هستند که باید برای دوربین، انجام دهید. دهانه دیافراگم برای انجام زوم و فوکوس استفاده می شود که برای عکاسی از لباس بهتر است بین ۸ و ۱۱ بادش. سرعت شاتر پیشنهادی برای عکاسی از پوشاک ۱.۲۵ می باشد و در نهایت ایزو عددی بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ خواهد بود که البته اگر تنها نور مورد استفاده شما نور طبیعی خورشید است، می تواند ۶۰۰ تا ۸۰۰ باشد.

اعدادی که برای تنظیمات مربوط به دوربین ذکر شد؛ برای تمامی سوژه ها و در شرایط مختلف، یکسان نیست. حرفه ای بودن تصاویر بیشتر مربوط به قدرت خلاقیت عکاس می باشد. چرا که باید سوژه را از زوایا و نورپردازی های مختلفی بررسی کرده و بر همان اساس تنظیمات دوربین را انجام داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان