دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی از غروب خورشید

عکاسی از غروب خورشید

غروب خورشید یکی از زیباترین مناظری است که هر عکاسی می‌تواند عکس‌های بسیار زیبا و خاصی را از آن ثبت کند. عکاسی از غروب خورشید در هر دوره و شرایطی جذاب است و با رعایت برخی نکات، می‌توانید آثار فوق‌العاده‌ای را با دوربینتان ثبت کنید. در بسیاری از اوقات رنگ‌های تصویر، ترکیب بندی و جزئیات آن طور که دلخواه است نمی افتند و نتیجه کار کیفیت لازم را نخواهد داشت. علاوه بر لوکیشن مناسب و دوربین، تکنیک های عکاسی مهم ترین عواملی هستند که برای عکاسی از غروب خورشید و هر سبک دیگری به کارتان می‌آیند. در این مقاله به آموزش عکاسی از غروب خورشید و نکات مربوط به آن می پردازیم.

آموزش عکاسی از غروب خورشید

همیشه غروب خورشید منظره های شگفت انگیزی خلق می کند و رنگ‌های گرم و زنده‌ای که به وجود می‌آیند، هرکسی را به ثبت تصویر ترغیب می‌نمایند. برای عکاسی از این منظره لازم است برخی نکات را رعایت کنید تا بتوانید عکس‌های زیبایی بگیرید. یکی از مهم ترین نکات در آموزش عکاسی از غروب خورشید نحوه تنظیم فاصله کانونی و پیدا کردن زاویه مناسب برای عکاسی است. همچنین در برخی منظره ها لنز واید می‌تواند تصاویر زیبایی را ایجاد کند، با این حال برای بعضی مناظر انتخاب مناسبی نیست و باید با توجه به شرایط از لنز مناسب نیز استفاده کنید. همچنین بهتر است زوایای مختلف را امتحان کنید و بهترین آن ها را برای عکاسی پیدا کنید.

دقت کنید و مطمئن شوید تنظیمات دوربین مانند نور و دیگر گزینه ها را به گونه ای تنظیم نمایید که رنگ در عکاسی از غروب خورشید تا حد ممکن به واقعیت نزدیک باشند. همچنین بهتر است بدانید که خورشید در عکس ها بزرگ تر از حالت واقعی می افتد و برای تنظیمات این نکته را در نظر بگیرید. همچنین تنظیمات آی اس او را در نظر بگیرید و طبق شرایط از آن استفاده کنید. چنانچه تنظیمات را به صورت دستی انجام می دهید و از سه پایه نیز استفاده نمی کنید، out is می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

هنگام آفتاب منظره به سرعت تغییر می کند و مدت کمی برای عکاسی و ثبت تصاویر دارید. به همین خاطر بهتر است حتماً زوایای مختلف را امتحان کنید و از ابتکار و خلاقیت بهره ببرید تا بتوانید آنچه دلخواهتان است را ایجاد کنید. همچنین اگر می خواهید از سوژه ای دیگر استفاده کنید که غروب خورشید در بک گراند آن قرار داشته باشد، می‌توانید از نقطه کانونی طولانی تری استفاده کنید و از زاویه ای این کار را انجام دهید که نتیجه دلخواهتان در قاب دیده شود.

نکات عکاسی از غروب آفتاب

همان طور که پیش از این نیز بیان شد، یکی از نکاتی که می‌تواند در ثبت تصاویر مناسب و خاص در عکاسی از غروب خورشید به کارتان بیاید، دانستن تکنیک ها و نکات عکاسی در این زمینه و استفاده از این ترفند هاست. به همین جهت در این بخش به بررسی مهم ترین ترفند های عکاسی از غروب خورشید و توضیح آن ها می پردازیم. دقت کنید استفاده از این نکات می‌تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت عکس ها کند.

در ساعات طلایی عکس بگیرید

معمولاً به ساعات اولیه غروب که نور بیشتری وجود دارد، ساعت طلایی گفته می‌شود و عکس‌هایی که در این بازه زمانی گرفته می شوند، بسیار زیبا و رؤیایی هستند. همچنین می‌توانید منتظر بمانید تا نور خورشید کمتر به چشم بخورد و در حالت افق کوتاه قرار بگیرد تا زاویه را از رو به رو تنظیم کنید و عکسی زیبا را ثبت کنید. این ترفند به ویژه در عکاسی از غروب خورشید در کنار دریا به کار می آید. همچنین امکان اینکه لنز دوربین به دلیل تابش مستقیم نور خورشید تصاویر را به صورت تار بگیرد نیز ممکن است که می‌توانید از این حالت برای گرفتن عکس‌های هنری استفاده کنید.

زوایای مختلف را امتحان کنید

یکی دیگر از نکات بسیار مهم که قبل تر هم بیان کردیم، امتحان کردن زوایای مختلف و پیدا کردن منظره جدید است. حتی یک جزء کوچک و یک المان که ممکن است به نظرتان مهم نیاید، می‌تواند تغییر زیادی در عکس ایجاد کند. به طور مثال حضور یک درخت که کنار دریا و غروب خورشید به صورت سایه دیده می‌شود، حالت واید در آسمانی که منظره ای وسیع و زیبا را در اختیارتان می گذارد و بسیاری از نکات دیگر، قطعاً در نتیجه تفاوت ایجاد می کند. به همین دلیل بهتر است هنگامی که به عکاسی از غروب خورشید مشغول هستید، حتماً زوایا و منظره ها را به دقت بررسی و امتحان کنید.

آماده باشید

همانطور که می دانید، غروب خورشید زیاد طول نمی کشد و از طرفی عکس‌هایی فوق العاده می شوند که در ساعات طلایی غروب، یعنی اوایل آن گرفته شوند. به همین جهت بهتر است از قبل به لوکیشن بروید، به ژست ها و زوایا دقت کنید و همه چیز را آماده کنید تا بتوانید عکس‌های بیشتری از این لحظه های زیبا ثبت کنید. با این کار استرس کمتری نیز هنگام کار به سراغتان خواهد آمد و می‌توانید با خیال راحت به عکاسی از غروب خورشید بپردازید. به ویژه اگر می خواهید ازسوژه در این کانسپت عکاسی کنید، به این نکته دقت کنید.

آفتاب را به طور مستقیم در عکس نیاورید

ممکن است برخی عکس ها زمانی ثبت شوند که نور خورشید در آسمان خیلی زیاد است و انعکاس آن می‌تواند عکس ها را خراب کند. برای اینکه بدانید چه کاری بهتر است، ابتدا چند عکس بگیرید و اگر نور آفتاب انعکاس زیادی داشت، خورشید را پشت یک فانوس دریایی و سوژه ای دیگر پنهان کنید تا هم نور آن و هم رنگ‌های گرم را در تصویر داشته باشید اماباید مراقب باشید که این انعکاس ها هم کارتان را خراب نکنند.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از غروب

اگر بخواهید تنظیمات سفیدی را روی outo بگذارید، سایه ها را اصلاح کند و طی این روند امکان دارد روی تصاویرتان نویز بیافتد و از کیفیت آن کاسته شود. همچنین بهتر است از تنظیمات sunshine white balance استفاده کنید تا در نور خورشید تعادل ایجاد شود و عکستان بیش از حد روشن نشود. همچنین می‌توانید تعادل سفیدی عکس را از طریق گزینه های متفاوت مانند daylight، cloudy و shade روی عکس امتحان کنید.

البته بهتر است طبق شرایط ببینید تنظیمات دستی بهتر است یا این حالات، زیرا در لحظه عکاسی ممکن است بخواهید آزادی عمل و کنترل بیشتری بر تنظیمات و جزئیات آن داشته باشید. شما می‌توانید در طول غروب خورشید عکس‌های مختلفی بگیرید. گاهی آسمان ترکیبی از رنگ آبی وآثاری از رنگ‌های گرم است که می‌تواند برای عکاسی از غروب خورشید بسیار رؤیایی باشد. همچنین می‌توانید زمانی که رنگ ها به اوج خود می رسند و آسمان پر از رنگ گرم است، عکاسی خود را انجام دهید. شما می‌توانید سایه ها را بعد از عکاسی در ادیت و ویرایش از بین ببرید.

تجهیزات لازم برای عکاسی از غروب خورشید

برای عکاسی از غروب خورشید به دوربینی که بتوانید تنظیمات مختلفی را همراه با آن ثبت کنید نیاز دارید و در صورتی که بخواهید از زوایایی مشخصی بدون کوچک‌ترین نویز و لرزشی عکس بگیرید، می‌توانید از سه پایه دوربین نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای نوردهی در ساعاتی که نور کمتر می‌شود، از تجهیزات نوری نیز استفاده کنید تا عکس بهتری بگیرید.

جمع بندی

برای اینکه بتوانید عکس‌های خوبی را ثبت کنید، باید بدانید از چه تکنیک هایی و در چه زمانی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. یکی از بهترین راه ها شرکت در کلاس های عکاسی است که همه چیز را به صورت اصولی آموزش می دهند. موسسه دانش هنر کلاس های مبتدی تا پیشرفته را برای افرادی که حتی تجربه ای در این زمینه ندارند هم در نظر گرفته است. این کلاس ها هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری برگزار می شوند و بعد از اتمام دوره می‌توانید به راحتی در زمینه های مختلف عکاسی کنید و حتی از این راه به کسب درآمد بپردازید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان