دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی از حیوانات

عکاسی از حیوانات

عکاسی حیات وحش

همه ما با دیدن عکس حیوانات در حیات وحش یا در سایر مناظر شگفت زده می شویم. این هنر عکاس است که با دقت کافی و از فواصل مناسبی اقدام به عکاسی از حیوانات کند. این موضوع نیز در ساخت مستندهای حیات وحش و راز بقا نیز اهمیت زیادی دارد. با وجود این که عکاسی حیوانات در دید برخی افراد مبتدی با سایر عکاسی ها تفاوتی ندارد؛ اما این نوع عکاسی نیز یکی از شاخه های پر طرفدار بین عکاسان است که از این راه درآمد نیز کسب می کنند. برای یادگیری اصول و تکنیک های عکاسی از حیوانات و سایر تجهیزات لازم برای این کار همراه ما باشید.

اموزش عکاسی از حیوانات

حیوانات حرکات زیادی حتی در مواقع خواب هم از خود نشان می‌دهند، به همین دلیل عکاسی از آن‌ها یکی از چالش بر انگیزترین انواع عکاسی است. حیوانات سوژه‌های بسیار خوبی برای عکاسی پرتره هستند. به‌گونه‌ای که با تنظیمات خاص و رعایت اصول و تکنیک های منحصربه‌فرد می‌توانید از حالات چهره آن‌ها در مواقع مختلف عکاسی کنید. برای این کار شما باید هر لحظه آماده‌باشید تا رفتار و حرکات آن‌ها را ثبت کنید. برای شروع عکاسی از حیوانات همواره باید تنظیمات دوربین شما آماده‌باشید. این موضوع برای حیوانات حیات وحش و وحشی اهمیت بیشتری دارد. در صورتی که تنظیمات دوربین شما کند یا ضعیف باشد، به راحتی سوژه را از دست می‌دهید. برای آموزش عکاسی از حیوانات اطلاع از شرایط نوری، نوع دوربین، تنظیمات دوربین، تنظیمات نور و … اهمیت زیادی دارد. برای شناخت کامل کلیه تنظیمات و تکنیک های ضروری می‌توانید در دوره جامع آموزش عکاسی آموزشگاه دانش هنر شرکت کنید. در این دوره به طور کامل به انواع روش‌های عکاسی پرتره و فضای باز و … بدون نیاز به پیش نیاز پرداخته می‌شود.

اصول عکاسی از حیوانات

آموزش نکات عکاسی از حیوانات

عکاسی از حیوانات به دلیل این که نمی‌توان به آن‌ها امر و نهی کرد و رفتارهای غیر منتظرانه ای دارند، با عکاسی از سوژه‌های دیگر تفاوت‌های زیادی دارد. به همین جهت اصول عکاسی از حیوانات هم بسیار حائز اهمیت است و آشنایی با این اصول کمک ویژه‌ای به ثبت لحظات و رفتارهای حیوانات می‌کند. در عکاسی‌های روزمره دوربین را معمولاً طوری تنظیم می‌کنید که شرایط از پیش تعیین‌شده و دقیق است؛ اما برای عکاسی از جانوران همواره باید آماده‌باشید. برای این کار باید دوربین را در حالت آماده‌باش قرار دهید تا سریع عکاسی کنید. مهم‌ترین اصول عکاسی از حیوانات به شرح زیر است:

  1. فلش دوربین را خاموش کنید: حیوانات نسبت به صدا و نور بسیار حساس هستند. اگر در شرایط نوری کم عکاسی می‌کنید، می‌توانید از تنظیمات ISO کمک بگیرید و کم نوری را جبران کنید.
  2. از حالت عکسبرداری پیاپی استفاده کنید: خیلی سخت می توان حالات و رفتار حیوانات را پیش بینی کرد؛ بنابراین توصیه می‌شود که چندین عکس با استفاده از حالت عکسبرداری پیاپی استفاده کنید.
  3. تنظیم دوربین روی فوکوس اتوماتیک پیاپی: حیوانات مدام در حال حرکت و تکان خوردن هستند. به همین دلیل فوکوس کردن روی حیوانات کار سختی است. برای عکاسی از حیواناتی که مداوم در حال حرکت هستند، از حالت فوکوس اتوماتیک پیاپی استفاده نمایید. در این حالت زمانی که دکمه شاتر تا نیمه پایین باشد، با تکان دادن دوربین سوژه فوکوس نیز تغییر می‌کند.
  4. ثبت بینی حیوان: بر خلاف سایر سوژه‌های عکاسی، قسمت مهم در عکاسی از حیوانات فوکوس و تمرکز روی بینی حیوان است. برای نشان دادن کلیه جزئیات صورت حیوانات و واقعی تر دیده شدن تصاویر حیوانات باید بینی آن‌ها کاملا واضح ثبت شود.
  5. خرید دوربین نیمه حرفه ای: منظور از دوربین حرفه ای دوربین های گران قیمت نیست. منظور این است از دوربینی استفاده کنید که قابلیت تطبیق و امکان استفاده از لنزهای دیگر را داشته باشد.
  6. سرعت عمل داشته باشید: همان طور که در قسمت های مختلف مقاله اشاره شد، حرکات حیوانات کاملا غیر قابل پیش بینی است. به همین دلیل تمرین کنید که سرعت عمل داشته باشید و از حرکات حیوانات غافل نشوید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از حیوانات

در این بخش با تنظیمات دوربین برای عکاسی از حیوانات بهتر آشنا می شویم که این تنظیمات عبارت اند از:

  • تنظیم نقاط فوکوس: طی حرکت کردن حیوانات معلوم نیست حیوان در کدام قسمت کادر قرار می گیرد. برای این شرایط تنظیم حالت فوکوس خودکار در نقطه خودکار (auto- area AF) کمک می‌کند که در نقطه نزدیک تر به دوربین فوکوس انجام شود.
  • تنظیم ایزو خودکار: استفاده از حالت ایزو خودکار کمک می‌کند که هنگام استفاده از پایین ترین مقدار ایزو در کنار سرعت شاتر بالا، از لرزش عکس جلوگیری می‌کند. این راه کار برای زمانی مناسب است که مدام شرایط نور کم و زیاد می‌شود.
  • تنظیم ایزو پایین: یکی از اقدامات مهم دیگر در عکاسی تنظیم ایزو صحیح است. برای عکاسی از حیوانات و در طبیعت بهترین حالت تنظیم دوربین در حالت ایزو پایین است. برای این شرایط بهتر است ایزوی دوربین را در حالت ایزو (200، 100 و …) قرار دهید تا از تار شدن تصاویر جلوگیری کند؛ اما در صورتی که در نور کم عکاسی می‌کنید از ایزوی بالاتر هم می‌توانید استفاده کنید تا کیفیت عکس کاهش پیدا نکند.
  • تنظیم سرعت شاتر: اگر قصد دارید از حیوانات وحشی و تند پا عکاسی کنید قبل از عکاسی دوربین را روی حالت سرعت شاتر بالا تنظیم کنید. انتخاب سریع ترین سرعت شاتر کمک می‌کند تا از هر گونه افکت موشن بلور جلوگیری شود.

لنز مناسب برای عکاسی از حیوانات

عکاسی از حیوانات خانگی

یکی از تجهیزات مهمی که برای عکاسی از حیوانات مهم و ضروری است، نوع لنز مناسب می باشد. بهترین لنز برای عکاسی از جانوران در شرایط نوری مختلف، در حالت پرتره یا فضای باز و … استفاده از لنز زوم است. استفاده از لنزهای زوم کمک می‌کند تا عکس ها واقعی تر به نظر برسد. با انتخاب این نوع لنز با خیال راحت و از فواصل دور هم می‌توانید عکاسی کنید. در واقع با لنزهای زوم نیازی به نزدیک شدن به حیوانات نیست. یکی از لنزهای مناسب دیگر، لنزهای تله فوتو است. این نوع لنز نیز قادر به عکاسی کردن از فواصل طولانی است. خرید لنزهای OS نیز از لرزش های ناشی از فوکوس را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد؛ اما این نوع لنزها قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر لنزها دارد.

وسایل لازم برای عکاسی از حیوانات

مهم‌ترین وسیله برای عکس برداری از حیوانات خرید دوربین مناسب است. برای عکاسی از طبیعت، عکاسی حیات وحش یا حتی از حیوانات اهلی و خانگی بهترین نوع دوربین، دوربین های بدون آینه و دوربین های DSLR است؛ اما توجه داشته باشید که دوربین باید مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف داشته باشد. یکی از تجهیزات مهم و ضروری دیگر خرید لنزهای تله فوتو، لنز زوم یا اگر بودجه کافی دارید، لنز OS است. با داشتن این لنزها اطمینان حاصل می‌شود که با کیفیت ترین عکس ها را بدون لرزش و تار شدن ثبت می‌کنید. لازمه رفتن به حیات وحش، جنگل و مناطق حساس با آب و هوای ویژه، همراه داشتن لنزهای زاپاس، کیف دوربین، دستمال های لازم برای تمیز کردن دوربین، کفش و لباس های راحت است. برای جلوگیری از آسیب دیدن نیز توصیه می‌شود لباس هایی بپوشید که با رنگ آن محیط هماهنگی داشته باشد. خرید سه پایه های محکم نیز برای حضور در حیات وحش و عکاسی از حیوانات اهمیت زیادی دارد. استفاده از سه پایه تأثیر زیادی در افزایش سرعت عمل هنگام عکاسی دارد.

جمع بندی

امروزه فعالیت در حرفه عکاسی به عنوان یکی از هیجان انگیزترین و چالش بر انگیزترین حرفه ها شناخته می‌شود؛ به ویژه عکاسی از حیوانات که در سالهای اخیر به خاطر زیاد شدن حیوانات خانگی طرفداران خاص خودش را پیدا کرده. اما لازمه موفقیت و کسب در آمد از عکاسی، آشنایی و یادگیری کامل اصول عکاسی در شرایط مختلف است. یادگیری تنظیمات دوربین های مختلف، شرایط نوری و آب و هوایی متفاوت این امکان را به علاقه مندان می دهد تا علاوه بر لذت بردن از عکاسی، از این حرفه درآمد هم داشته باشند. آموزشگاه دانش هنر با بهره گیری از برترین اساتید مجرب و فرهیخته در زمینه عکاسی اقدام به برگزاری دوره های عکاسی به صورت آنلاین و حضوری می‌کند. هر دو کلاس با اساتید مشترک و در سطح کیفیت یکسان برگزار می گردد. علاقه مندان می‌توانند با توجه به شرایط کاری و زندگی خود در کلاس های آنلاین یا حضوری که در 4 ترم برگزار می‌شود، شرکت کنند. کلیه جلسات اموزشی به صورت عملی خواهد بود و پس از پایان هر ترم ژوژمان نیز برگزار می گردد. هنرجویان پس از اتمام کل دوره نیز گواهینامه معتبر دریافت می کنند که امکان حضور در بازار کار را برای آنان فراهم می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان