دانش هنر / آموزش های عکاسی / عکاسی از اجسام شیشه ای

عکاسی از اجسام شیشه ای

عکاسی از شیشه

هنر عکاسی در طی سال های متوالی طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. به گونه‌ای که بسیاری از افراد حتی با در دست داشتن موبایل‌های شخصی هم شروع به عکاسی و انتشار آن در شبکه‌های مختلف می‌کنند. با این وجود عکاسی های حرفه‌ای به ثبت تصاویر زیبا از طبیعت و چهره و مناظر محدود نمی‌شود. یکی از شاخه‌های تخصصی که امروزه درآمد زیادی برای عکاسان حرفه‌ای دارد، عکاسی از اجسام شیشه ای است. در صنایع مختلف افراد زیادی به تولید و عرضه اجسام شیشه ای و شفاف می‌پردازند. به همین جهت عکاسی کردن از محصولات و وسایل چنین کسب و کارهایی برای کسب و کارها به ویژه پروژه های بزرگ اهمیت زیادی دارد. در این مقاله با آموزش عکاسی از اجسام شیشه ای همراه شما خواهیم بود.

آموزش عکاسی از اجسام شیشه ای

عکاسی از لیوان آب

عکاسی از ظروف شیشه ای و شفاف یکی از سخت ترین و چالش برانگیزترین سوژه‌ها در بین عکاسان است. سختی عکاسی از این اجسام به دلیل انعکاس و بازتاب نور و احتمال کم کیفیت شدن تصویر است. حتی در صنایع شیشه و بلور نیز از عکاسانی دعوت به همکاری می‌شود که مهارت زیادی در نور پردازی و نمایان کردن ظرافت‌های ظروف شیشه ای دارند. در آموزش عکاسی از اجسام شیشه ای یکی از مهم‌ترین نکات انتخاب زاویه مناسب از اجسام شیشه ای است. به همین دلیل توجه به تکنیک بک لایت اهمیت زیادی دارد. برای نمایش زیبایی و جلوه بیشتر از شیشه و بلور بهتر است که پس زمینه عکاسی تیره باشد. با این کار کلیه ظرافت ها و قوس ها و درخشندگی ظرف شیشه ای به خوبی نمایش داده می‌شود. عکاسی از اجسام شفاف و یادگیری آن اصول مهمی دارد که در دوره عکاسی آموزشگاه دانش هنر به آن پرداخته می‌شود. در این دوره آموزشی به کلیه نکات از مقدماتی تا پیشرفته پرداخته می‌شود، به گونه‌ای که بدون نیاز به گذراندن دوره پیش نیاز می‌توانید در این دوره جامع شرکت کنید.

اصول عکاسی از اجسام شیشه ای

همان طور که در قسمت بالا هم به آن اشاره شد، عکاسی کردن از اجسام شفاف و شیشه ای در مقایسه با سایر اجسام کار دشوارتری است. این موضوع به دلیل بازتاب نور در اجسام و عدم نمایش همه ویژگی ها و زیبایی های جسم شیشه ای است. به همین جهت آشنایی و یادگیری اصول عکاسی از اجسام شیشه ای می تواند در ثبت تصاویری زیبا و موفقیت در این رشته تأثیر ویژه‌ای داشته باشد. مهم‌ترین اصول عکاسی از اجسام شیشه ای به شرح زیر است:

 • تمیز کردن جسم شیشه ای: یکی از مهم‌ترین نکات ساده‌ای که در افزایش کیفیت عکاسی می تواند تأثیرگذار باشد، تمیز و شفاف بودن جسم شیشه ای است. قبل از عکاسی جسم شیشه ای را از هر گونه گرد و غبار و اثر انگشت با استفاده از شیشه پاک کن و دستمال پاک کنید.
 • به جسم شیشه ای (سوژه عکاسی) نزدیک شوید: اگر علاقه دارید که از پشت شیشه یا ویترین مغازه ای از محصولات عکاسی کنید، کاملاً به شیشه نزدیک شوید. این کار علاوه بر جلوگیری از دیده شدن ذرات گرد و غبار، باعث ثبات بیشتر لنز دوربین می‌شود. یکی از مزایای دیگر این کار این است که تأثیر زیادی در کاهش سرعت شاتر دارد و باعث می‌شود نور بیشتری وارد دوربین شود. همچنین در صورتی که قصد عکاسی از اجسام شیشه ای را دارید، فاصله خود را با جسم کاهش داده و سعی کنید زاویه دوربین با جسم 90 درجه باشد. در غیر این صورت شکست نور اتفاق می افتد و عکس تیره می‌شود.
 • ایجاد بک لایت: با روش های مختلفی می توان بک لایت ایجاد کرد. یکی از ساده ترین روش های ایجاد بک لایت استفاده از یک تکه پلاستیک یا کاغذ سفید است. برای این کار یک تکه از پلاستیک یا کاغذ سفید را پشت سوژه قرار داده و آن را با دو اسپید لایت نور پردازی کنید. با این روش سوژه یا جسم هم از سمت اسپید لایت نور دریافت می‌کند و هم از بازتاب نور پس زمینه.
 • استفاده از تکنیک پارچه: یکی از روش های ساده و مطمئن برای جلوگیری از شکست نور، این است که ابتدا لنز دوربین را به شیشه یا جسم نزدیک کرده و سپس لنز دوربین را با استفاده از یک پارچه تیره بپوشانید. قرار دادن پارچه روی لنز از ورود نور به فضای شیشه و لنز جلوگیری می‌کند. همچنین موجب می‌شود که تمرکز بیشتری روی جسم شیشه ای داشته باشید.
 • زمان مناسب برای عکاسی: نور پردازی هنگام عکاسی از اجسام شیشه ای یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین کیفیت عکاسی است. در واقع نور پردازی اشتباه می تواند عکس را خراب کند. مناسب ترین زمان برای عکاسی از اجسام شیشه ای صبح زود یا هنگام سحر است. در این زمان نور زرد رنگ متمایل به نارنجی در عکس دیده می‌شود که بسیار ملایم است.
 • استفاده از پس زمینه خام: یکی از روش های ساده و ارزان برای عکاسی از اجسام شیشه ای استفاده از پس زمینه خام مانند یک دیوار کرمی یا خاکستری رنگ است. همچنین می‌توانید قبل از عکاسی آن را روی یک میز با رنگ های ذکر شده قرار دهید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از اجسام شیشه ای

عکاسی از ظروف شیشه ای

علاوه بر نکات ذکر شده در مورد تکنیک ها و اصول عکاسی از اجسام شفاف و شیشه ای، توجه به تنظیمات دوربین نیز اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین موارد در تنظیمات دوربین تعیین فاصله کانونی صحیح است. برای مثال می‌توانید از لنز 105 میلیمتری استفاده کنید. این کار به شما اجازه می دهد که از فاصله دورتری عکاسی کنید. همچنین موجب می‌شود که عکس خودتان در شیشه به حداقل برسد. همچنین با استفاده از چنین لنزی می‌توانید از پس زمینه های کوچک تر هم استفاده کنید. لنزهایی که فاصله کانونی طولانی دارند، فضا را فشرده کرده و سبب می‌شود که فضای کم تری در پشت فضا دیده شود. علاوه بر این، نباید از دیافراگم کم تر و ایزوی کم نیز استفاده کنید. همچنین برای این که میزان نویز تصاویر به حداقل برسد، توصیه می‌شود که از ایزوی پایین استفاده کنید. انتخاب ایزوی بالا می تواند در تغییر رنگ اجسام دیگری که در اطراف سوژه و جسم قرار دارد، تأثیر بگذارد.

 1. تظیمات نور : یکی از فاکتورهای دیگر در افزایش کیفیت عکاسی از اجسام شیشه ای و شفاف توجه به تنظیمات نور است. بهترین روش نور پردازی در چنین عکاسی هایی پخش کردن نور است. برای پخش کردن نور سه روش وجود دارد.
 2. عکاسی در روز بارانی: یکی از ساده ترین روش ها، عکاسی در روز بارانی است. در روزهای بارانی ابرها در فاصله کم تری از زمین قرار می گیرند و نور به صورت روزانه های کوچک روی اجسام می تابد.
 3. استفاده از خیمه نور: روش دیگر برای پخش نور استفاده از خیمه نور است. در صورتی که از خیمه نور برای تنظیم نور و نور پردازی استفاده می کنید، باید زاویه مناسب برای عکاسی را پیدا کنید. چون باعث می‌شود که نور از سه جهت و به صورت یکسان به سوژه بتابد. برای جلوگیری از صاف و یک دست دیده شدن جسم شیشه ای پیدا کردن زاویه مناسب اهمیت زیادی دارد.
 4. استفاده از سافت باکس: استفاده از سافت باکس برای ایجاد تنظیمات نور، بازتاب بسیار خوبی به سوژه می دهد. برای این کار باید سافت باکس را در یک سمت سوژه قرار داده و عکاسی کنید.
 5. پیدا کردن فاصله مناسب: یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در افزایش یا کاهش درخشندگی و شفافیت جسم شیشه ای تأثیر دارد، فاصله منبع نور با جسم است. اگر منبع نور به جسم شیشه ای نزدیک باشد، جسم روشن تر دیده می‌شود. همچنین هر چه منبع نور دورتر باشد، جسم تیره تر می‌شود.

وسایل لازم برای عکاسی از اجسام شیشه ای

با وجود این که عکاسی از اجسام شیشه ای یکی از چالش بر انگیزترین روش های عکاسی صنعتی است؛ اما برای عکاسی نیازی به وسایل و تجهیزات گران قیمتی ندارید. یکی از وسایل ضروری خرید نور سنج است. با این وسیله می‌توانید نور مناسب برای هر جسم و در شرایط نوری مختلف را اندازه گیری کنید. برای زیباتر شدن اجسام شیشه ای نیز می‌توانید از مواد غذایی یا رنگ ها نیز استفاده کنید. یکی از تجهیزات دیگری که در نور پردازی کمک ویژه‌ای می‌کند، سافت باکس است. همچنین می‌توانید برای ایجاد بک لایت نیز از پارچه یا کاغذهای خاکستری، کرم و سیاه هم استفاده کنید.

جمع بندی

یکی از شروط موفقیت در حرفه عکاسی به ویژه عکاسی از اجسام شیشه ای، یادگیری و رعایت اصول عکاسی به صورت حرفه‌ای است. برای یادگیری این اصول می‌توانید در دوره جامع آموزش عکاسی شرکت کنید. در این دوره به طور کامل به کلیه اصول و فنون عکاسی در طی 4 دوره پرداخته می‌شود؛ بنابراین نیازی به گذراندن دوره های پیش نیاز نخواهید داشت. این کلاس به دو صورت حضوری و آنلاین و با سطح کیفی کاملاً یکسان برگزار می‌شود. در هر دو روش هنرجویان به صورت تعاملی مستلزم به انجام پروژه های عکاسی خواهند بود. پس از اتمام دوره نیز گواهینامه معتبر به افرادی که حد نصاب نمره قبولی را کسب کنند، اعطا می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان