دانش هنر / آموزش های عکاسی / عمر دوربین عکاسی

عمر دوربین عکاسی

عمر مفید دوربین عکاسی

عمر دوربین عکاسی مانند هر وسیله دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد. همان گونه که می‌دانید حتی در خریدوفروش دوربین دست‌دوم، به عمر دوربین در ابتدا توجه و سپس قیمت آن را تعیین می‌کنند. به همین دلیل است که امروزه تا این حد این موضوع جدی گرفته می‌شود و ما در این مقاله، قصد داریم با شما کاربران هنردوست درباره عوامل تأثیرگذار در طول عمر دوربین عکاسی و راه‌های بالابردن عمر دوربین‌های عکاسی به‌صورت مختصر و مفید صحبت کنیم. چنانچه قصد شرکت در کلاس‌های دانش هنر را به‌صورت حضوری و یا غیر حضوری دارید، برای حفظ کیفیت دوربین در طولانی مدت مطالعه این محتوا برای شما لازم و ضروری است.

عمر دوربین عکاسی چیست؟

ساختار پیچیده دوربین عکاسی باعث شده است که تعداد شات دوربین جزء مسائل بسیار مهم شمرده شود و تعداد شات به طول عمر دوربین عکاسی اشاره واضحی دارد. قطعات الکترونیکی دوربین شما در هر شات به میزان کارکردی که دارد، از عمر مفید دوربین عکاسی کم می‌کند. معمولاً در زمان خرید دوربین دست‌دوم تعداد شات برای برآورد عمر دوربین عکاسی جزء عوامل بسیار مهم به حساب می‌آید.

عوامل تاثیر گذار در طول عمر دوربین عکاسی

عمر دوربین های عکاسی

به هر حال عوامل بسیاری بر روی عمر دوربین های عکاسی تأثیر می‌گذارند. شما با تحقیق در این حوزه می‌توانید از دوربین خود به نحو احسن در طولانی مدت استفاده کنید. چه بسا بسیاری از کاربران به این دلیل که با عوامل تأثیر گذار در طول عمر دوربین آشنایی ندارند، در کوتاه مدت با مشکلات ریز و درشت رو به رو می‌شوند و شناخت این عوامل باعث می‌شود که فرد بتواند از دوربین عکاسی خود در طولانی مدت به درستی استفاده کند. از جمله عوامل تاثیر‌گذار در طول عمر دوربین عکاسی شامل:

 1. استفاده از دستمال‌های مخصوص و پارچه‌های میکروفایبر جهت تمیز کردن لنز
 2. استفاده از بند دوربین و کیف دوربین مناسب
 3. کاربرد درب و فیلتر لنز
 4. محافظت از سنسور دوربین
 5. عدم خارج‌کردن کارت حافظه در هنگام استفاده از دوربین
 6. شارژ کامل باتری قبل از عکاسی
 7. بررسی تعداد شات‌های ثبت شده با دوربین

راه های بالابردن عمر دوربین های عکاسی

راهکارهای مختلفی وجود دارند که به عمر مفید دوربین عکاسی کمک می‌کنند. شناخت این راهکارها و روش‌ها کاربر را از هزینه تعمیر و یا خرید مجدد دوربین دور نگه می‌دارد. همچنین باعث می‌شود تا زمان خرید و فروش دوربین به‌عنوان دست دوم با قیمت معقولانه‌تری کاربر دوربین خود را به فروش برساند. ما در ادامه شما را با 8 راهکار جهت بالابردن عمر دوربین‌های عکاسی آشنا می‌کنیم که عبارتند از:

 • از خیس شدن دوربین جلوگیری کنید:

برخی از دوربین‌ها کاملاً ضدآب هستند که ساختار این نوع دوربین به همین نحو ساخته شده است؛ اما دوربین‌هایی که ضدآب نیستند شاید در مقابل چند قطره باران مقاوم عمل کنند، اما نباید اجازه دهید که دوربین کاملاً خیس شود و به شرایط جوی در هنگام عکاسی بهتر است توجه بیشتری داشته باشید.

 • استفاده از درب لنز برای محافظت:

لنز یکی از قطعات بسیار مهم انواع دوربین عکاسی است. به همین ترتیب باید از یک فیلتر مناسب برای محافظت لنز موردنظر دوربین استفاده کنید. در صورت عدم فیلتر مناسب هرنوع ضربه حتی به ظاهر کوچک می‌تواند به لنز دوربین آسیب جدی وارد آورد. همچنین در این شرایط هودلنز یک انتخاب و گزینه مناسب به شمار می‌آید.

 • خاموش کردن دوربین قبل از جدا کردن لنز:

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از خاموش کردن دوربین، جایز نیست که لنز آن را جدا کنید. تعویض لنز درحالی‌که دوربین روشن است به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود به این دلیل که در صورت روشن بودن دوربین، سنسور آمادگی خود را برای عکاسی اعلام می‌کند و باز کردن لنز در این شرایط، انواع گردوغبار را به درون دوربین جذب می‌کند.

 • انتخاب کیف و بند مناسب دوربین:

بدون شک هر وسیله‌ای به محافظت نیاز دارد، انتخاب کیف و بند مناسب دوربین به عمر دوربین عکاسی به شکل ویژه‌ای کمک می‌کند. خصوصاً در زمان مسافرت و یا یافتن سوژه، کیف و کوله پشتی دوربین از وسیله در مقابل انواع ضربه و حتی شرایط جوی نامناسب محافظت می‌کند.

 • تمیز بودن دوربین:

قاعدتاً هر وسیله‌ای به نگهداری و تمیزکاری نیاز دارد، دوربین عکاسی نیز از این قضیه مستثنا نیست. دستگاه‌های دستی مکنده برای تمیز کردن اطراف دکمه و Visor دوربین مناسب است. همچنین از دستمال‌های ماکروفیبر می‌توانید برای تمیز کردن لنز استفاده کنید. تمیزی باتری و محل اتصالات الکترونیکی را نیز نباید از یاد برد.

 • به‌روزسانی نرم افزار دوربین:

طول عمر دوربین عکاسی

برای اضافه کردن قابلیت‌های جدید و به روز دوربین به‌روزرسانی نرم افزار دوربین را از یاد نبرید. دقت و سرعت دوربین با این روش تأیید می‌شود و از عیب و ایراد احتمالی جلوگیری می‌کند. برای انجام این‌کار می‌توانید از وب‌سایت شرکت سازنده دوربین خود استفاده کنید.

 • بررسی تعداد شات‌های ثبت شده:

برای بررسی شات باید در ابتدا بدانید که شاتر چیست؟

 شاتر به پرده‌ای که در مقال حسگر دوربین قرار دارد گفته می‌شود و سرعت شاتر (Shutter Speed) که یکی از 3 اصل مهم عکاسی است به مدت زمان باز ماندن شاتر می‌گویند. عمر مفید شاتر چیزی حدوداً بین 100 هزار تا 400 هزار است. زمانی‌که تعداد شات را بررسی کنید، چنانچه به پایان عمر شاتر نزدیک شده باشید می‌توانید به‌جای تعویض دوربین، قطعات شاتر را تعویض کنید.

 • شارژ باتری قبل از عکاسی:

این توصیه را از ما نشنیده نگیرید. شاید برخی به این موضوع توجهی نداشته باشند، اما حقیقتاً یک توصیه لازم و ضروری برای حفظ عمر مفید دوربین است. قبل از عکاسی باید باتری مورد بررسی قرار گیرد و هرچه سریع‌تر شارژ شود و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

جمع بندی

حال که در مورد عمر دوربین عکاسی با شما در این مقاله صحبت کردیم، شما می‌توانید از دوربین خود به نحو احسن در طولانی مدت بعد از گذراندن کلاس‌های دانش هنر استفاده کنید. دانش هنر از جمله آموزشگاه‌های معتبری است که کلاس‌های آموزشی خود را به‌صورت آنلاین و یا حضوری تشکیل می‌دهد. شما با هزینه‌ای معقولانه می‌توانید بعد از گذراندن کلاس‌های این آموزشگاه به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا