دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / طراحی مانکن تمام رخ

طراحی مانکن تمام رخ

اموزش طراحی مانکن تمام رخ

طراحی مانکن یکی از نکاتی است که در طراحی لباس آموزش داده می‌شود و انواع مختلفی نیز دارد. با این کار شما می‌توانید جزئیات طرح را به شکل دقیق‌تر و بهتری ارائه کنید و در نتیجه خریداران و یا افراد دیگر، بهتر می‌توانند آنچه در ذهن شما به عنوان یک طراح می گذرد را متوجه شوند. طراحی مانکن تمام رخ ازجمله تکنیک هایی است که بسیار کاربردی و مهم به شمار می‌رود. در این مقاله به چگونگی طراحی مانکن از رو به رو می پردازیم.

آموزش طراحی مانکن تمام رخ

با آموزش طراحی مانکن تمام رخ، شما می‌توانید طرح هایی که به صورت انتزاعی در ذهن دارید را، به سادگی روی کاغذ بیاورید. انواع طراحی مراحلی دارند که باید آن ها را گام به گام آموزش ببینید و سپس با رعایت تمامی نکات، طرح ذهنی خود را روی کاغذ بیاورید. هریک از انواع طراحی ها کاربرد خود را دارند که با توجه به نوع و مدل لباس، به شما آموزش داده می‌شود کدام یک را استفاده کنید. از این طریق می‌توانید قرارگیری پارچه و نحوه اتمام کار را بهتر انتقال دهید. با تقویت مهارت های طراحی و به ویژه شرکت کردن در کلاس‌های معتبر طراحی لباس، می‌توانید در این زمینه حرفه ای شوید. اکثر طراحان کاربلد و مشهور، طراحی لباس را به خوبی آموخته‌اند و از آن در کارهایشان استفاده می‌کنند.

مراحل طراحی مانکن تمام رخ

آموزش طراحی مانکن از رو به رو

برای طراحی مانکن از رو به رو باید ابتدا یک خط صاف را به صورت عمودی رسم کنید. این خط درست وسط مدل رسم می‌شود و باید دو سانتی متر از بالا و پایین کاغذ فاصله داشته باشد. سپس وسط خط یک نقطه رسم کنید. اندازه بخش‌های مختلف با توجه به اندازه سر در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی به علاوه سر، 7 بخش دیگر به همین اندازه کشیده می‌شوند و بخش آخر که پای مانکن است، نصف اندازه سر می‌باشد. به طور مثال اگر سر 3 سانتی متر باشد، تمام 8 قسمت می‌شود 24 سانتی متر و پای آن 1.5 سانتی متر خواهد بود. بخش‌ها به ترتیب فرق سر، چانه، سینه، کمر، باسن، ران، زانو، ساق پا و مچ پا می‌باشند.

بعد بخش‌های بالایی و پایینی را به 5 بخش به صورت مساوی تقسیم بندی کرده و در نهایت خط رسم شده باید به ده قسمت مساوی تقسیم شود. اندازه این مانکن در ابعاد 8.5 سر است. عرض سر را 2 سانتی متر و شانه ها را 2.5 سانتی متر در نظر بگیرید. در اصل به طور خام 2 سانتی متر است اما با احتساب مفاصل سر شانه این اندازه را در نظر بگیرید.

در این مرحله از طراحی مانکن تمام رخ ابتدا سر را رسم کنید. سر به صورت بیضی کشیده می‌شود و پهنای آن، دو سوم طول آن در نظر گرفته می‌شود. برای اندازه مچ ها نیز یک چهارم عرض سر را در نظر بگیرید. سپس در تمامی نواحی گفته شده نقاطی را با توجه به اندازه‌های گفته شده رسم کنید. سپس این نقاط را به هم دیگر وصل کنید تا شکل و محدوده کلی بدن مشخص شود.

برای کشیدن دست ها باید آن ها را با فاصله نیم سانتی متر از عرض شانه به سمت پایین و تا خط باسن بکشید. اندازه سینه‌ها هم یک چهارم عرض سینه در نظر بگیرید. اندازه کمر یک و یک چهارم سر در نظر گرفته می‌شود که برابر است با 2.5 سانتی متر و باسن را دو عرض سر، یعنی 4 سانتی متر، در نظر می‌گیریم. در آخر خطوط اصلی را پر رنگ کرده و حالت کلی بدن را رسم کنید. این طراحی به شما دید کاملی از بخش جلویی لباس می‌دهد و می‌توانید تمامی جزئیات را از این دید نشان دهید.

نکات طراحی مانکن تمام رخ

طراحی مانکن تمام رخ از رو به رو

برای اینکه از طراحی مانکن تمام رخ نتیجه بهتری بگیرید، خطوط را کمرنگ رسم کنید و در نهایت و بعد از مشخص شدن فرم کلی، بخش‌های اصلی را با مداد پر رنگ کنید. اندازه‌ها بر اساس اندازه سر مشخص می‌شوند و باید یکسان باشند تا طرح دقیق و منظم دیده شود و نتیجه کار بی نقص باشد. بر اساس نوع پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید، شکل ایستادن آن در تن ممکن است متفاوت باشد پس بهتر است به این موضوع اهمیت دهید. مراحل را گام به گام جلو ببرید و اندازه‌ها را دقی رسم کنید. بهتر است ابتدا با خط کش اندازه‌ها را مشخص کنید و بعد که دستتان دقیق‌تر شد، به صورت چشمی محاسبه کنید. در ادامه پیشنهاد میکنیم حتما این صفحه را بخوانید: آموزش کشیدن مانکن برای طراحی لباس

جمع بندی

طراحی مانکن از رو به رو و تمامی فیگورهای مختلف، نیاز به مهارت بالایی دارد. این مهارت به راحتی از طریق آموزش درست و اصولی و همچنین تمرین به دست می‌آید. از این طریق شما می‌توانید آنچه در ذهن دارید را روی کاغذ نشان دهید. بهترین راه برای یادگیری تمامی نکات طراحی، شرکت در کلاس‌های حرفه ای در این زمینه است. مجموعه دانش هنر اقدام به برگزاری کلاس‌های جامعی در زمینه طراحی لباس از صفر تا صد کرده است. شما می‌توانید با شرکت در این کلاس‌ها به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید و حتی به راحتی بعد از اتمام آموزش ها وارد بازار کار شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا