دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / طراحی لباس عروس با کلاژ

طراحی لباس عروس با کلاژ

کلاژ یکی از کلماتی است که از زبان فرانسه می‌آید. درواقع یک تکنیک هنر محسوب می‌شود که با چسباندن و چیدن تکه‌های متفاوت به هم و تشکیل طرح واقعی جدید، خلق می‌شود. این تکنیک در انواع هنرها دیده می‌شود و به دلیل گستره بازی که برای خلاقیت دارد، در طراحی لباس نیز از آن استفاده شده است. این تکه‌ها می‌توانند از جنس روزنامه، پارچه، کاغذ های رنگی، روبان و یا دیگر جزئیات باشند. افراد مختلف با استفاده از خلاقیتشان، توانسته اند لباس‌هایی بسیار زیبا و خاص طراحی کنند. این مبحث نیز به طراحی لباس عروس با کلاژ می‌پردازد.

آموزش طراحی لباس عروس با کلاژ

کلاژ از تکنیک‌هایی است که برای طراحی لباس‌های خاص و یونیک استفاده می‌شود و می‌توانید از انواع وسایل در طرح مورد نظرتان استفاده کنید. این تکنیک دست شما را برای انتخاب متریال باز می‌گذارد و همین نکته می‌تواند خیال پردازی و خلاقیت شما را به تصویر بکشد. درواقع این هنر فرصتی را در اختیارتان می‌گذارد تا ایده‌هایی که دارید را بدون محدودیت روی کاغذ بیاورید. آزادی نیز تمام آن چیزی است که یک هنرمند نیاز دارد.

برای طراحی با کلاژ کافیست طرح کلی و محدوده آن را مشخص کنید و زمانی که نوبت به رنگ آمیزی و یا سایه زدن می‌رسد، بخش‌های مختلف لباس را با متریال ها و یا پارچه‌های مورد نظرتان پر کنید. در طراحی لباس عروس با کلاژ نیز به همین منوال می‌توانید متفاوت‌ترین آثار را به تصویر بکشید. اگر بتوانید خلاقیتتان را به شکلی حرفه ای در طراحی لباس نشان دهید، حتی می‌توانید با تکه پارچه‌هایی که شاید بی ارزش به نظر برسند، طرح‌هایی باورنکردنی و بی نظیر بسازید.

هرچه دانش و خلاقیت شما بیشتر باشد، بهتر از پس این چالش بر می‌آیید و به بهترین شکل لباس‌هایی زیبا طراحی می‌کنید. به طور مثال می‌توانید از گل‌ها، کاغذ های رنگی، تور و پارچه و بسیاری از جزئیات دیگر، لباس عروس طراحی کنید. حتی می‌توانید به صورت بداهه از وسایلی متفاوت استفاده کنید تا نتیجه خاص و متفاوت به نظر برسد. جالب است بدانید که این سبک در عکاسی و سینما هم کاربرد دارد و هنرمندان مطرح و بزرگی ازجمله پیکاسو و جرج براک در رشد آن تأثیر بسزایی داشته اند.

مراحل طراحی لباس عروس با کلاژ

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، هنر کلاژ یعنی چسباندن تکه‌های مختلفی از متریال های مورد نظر به همدیگر و تشکیل یک اثر هنری. این سبک در طراحی لباس جایگاه خوبی دارد و بسیاری از افراد توانسته اند از این طریق خلاقیت‌های خود را نشان دهند و در این صنعت حرفی برای زدن داشته باشند. همچنین بسیار سرگرم کننده و متفاوت است و می‌توانید از انواع نوآوری‌ها در آن رونمایی کنید. زمانی که این طراحی به‌وسیله پارچه انجام می‌شود، ظرافت‌ها و حساسیت هایی دارد که قابل توجه هستند و جزئیاتی را به وجود می‌آورند که طرح‌های ارائه شده را متمایز می‌کنند.

انواع کلاژ ها

کلاژ انواع مختلفی دارد که بسته به متریال های استفاده شده در طراحی لباس عروس با کلاژ، متفاوت می‌باشند. در این بخش به آن‌ها اشاره مختصری خواهیم داشت:

کلاژ لباس عروس می‌تواند با استفاده از کاغذ انجام شود. برای این کار باید فیگور و مانکنی که می‌خواهید را طراحی کنید و بعد روی کاغذ بکشید. بعد از اتمام کار آن را جدا کنید و حواستان را جمع کنید تا برای ایجاد چروک‌های لباس عروس، آن را کمی بزرگ‌تر در نظر بگیرید. بعد آن را روی مقوا بچسبانید و زمانی که چسب خشک نشده است، چروک‌ها را در مناطق مورد نظر به وجود بیاورید. بعد از خشک شدن چسب، با استفاده از آبرنگ طرح‌های پارچه را روی آن رسم کنید.

کلاژ را همچنین می‌توانید با استفاده از عکس‌ها نیز انجام دهید. در این نوع طراحی باید عکس‌های مختلف را به گونه ای که دوست دارید کنار یکدیگر قرار دهید و نتیجه ای منحصر به فرد رقم برنید. البته در طراحی لباس عروس با کلاژ باید دقت کنید تا تم مورد نظر را حفظ کنید و نوآوری‌های خود را نیز در کنار آن داشته باشید.

از مهم‌ترین و رایج‌ترین کلاژ ها در طراحی لباس، کلاژ پارچه است. در این روش می‌توانید با در کنار هم قرار دادن تکه‌های مختلف پارچه‌ها، لباس عروس و یا لباس‌های دیگر مورد نظرتان را طراحی کنید. برای این کار ابتدا باید طرح کلی لباس را بکشید و بخش‌هایی که لباس نمی‌پوشاند را کامل بکشید و بعد بخش‌هایی که باید پر شوند را با تکه‌های پارچه‌ها و یا متریال هایی که مد نظر دارید، بپوشانید. اگر از پارچه‌های هم رنگ و زیبا استفاده کنید و یا در ترکیب آن‌ها خلاقیت داشته باشید، نتیجه بسیار زیبا و فوق العاده خواهد بود.

کلاژ با پارچه

در این تکنیک طرح را روی پارچه به صورت تکه تکه می‌کشید و بعد می‌برید و در آخر می‌چسبانید. در این روش هرچقدر تنوع پارچه‌ها بیشتر باشد طرح زیباتر خواهد بود. درواقع می‌توانید از نقش و نگار پارچه‌ها در کلاژ به خوبی استفاده کنید. در این تکنیک دقت داشته باشید که هرچه تنوع پارچه‌ها بالاتر باشد، کار کلاژ بسیار زیباتر و خلاقانه‌تر خواهد شد.

جمع بندی

تکنیک کلاژ از نمونه‌هایی است که به شما آزادی عمل می‌دهد تا طرح‌هایی متفاوت خلق کنید و هنرتان را به نمایش بگذارید. برای این کار بهترین راه یادگیری طراحی لباس به صورت حرفه ای می‌باشد. شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های مختلف علاوه بر طراحی لباس عروس با کلاژ، مهارتتان را نیز افزایش دهید و طرح‌های دلخواهتان را ارائه کنید. مجموعه دانش هنر با به روز ترین آموزش‌ها کلاس‌های طراحی لباس را برگزار می‌کند. شما تمامی مهارت‌های لازم برای طراحی لباس را در این دوره‌ها می‌آموزید و می‌توانید بعد از اتمام دوره مشغول به کار شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا