دانش هنر / آموزش های آرایشگری / طراحی لباس بچه گانه

طراحی لباس بچه گانه

طراحی لباس کودک

طراحی لباس بچه گانه در دهه‌های اخیر رشد چشمگیری یافته است. اخیراً طیف گسترده‌ای از تغییرات اجتماعی بر لباس کودکان تأثیرگذار بوده است. علاوه بر این خانواده‌ها بیشتر سعی دارند لباس‌های متفاوت‌تری بر تن کوکان خود کنند. به همین دلیل است که نقش طراح لباس بچه بسیار پررنگ‌تر شده است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به جزئیات طراحی لباس بچه بپردازیم.

آموزش طراحی لباس بچه گانه

طراحی لباس و پوشاک کودکان با نحوه آموزش طراحی لباس زنانه بزرگ‌سالان تفاوت چشمگیری دارد، زیرا در طراحی لباس بچه گانه، از پارچه کمتری استفاده می‌شود وغالبا طرح‌های لباس کودکان دارای برش‌های کمتری می‌باشد. از پارچه‌هایی جهت طراحی و دوخت لباس کودکان استفاده می‌شود که از الیاف طبیعی ساخته شده‌اند تا با پوست حساس آن‌ها، سازگار باشد. ممکن است با توجه به محیطی که کودک در آن زندگی می‌کند و آب‌وهوای محل سکونت وی، از پارچه هایی با الیاف پشم، ابریشم، نخ پنبه، استفاده شود. فرهنگ در طراحي لباس کودکان نکته قابل بحث و حائز اهميتی می‌باشد زیرا طراح بايد جهت طراحي بهتر لباس کودک به شرايط اقليمي و فرهنگي محیط زندگی کودک آگاه باشد. آموزش طراحی لباس کودکان به چند بخش از جمله، آناتومی و فیگور، طراحی لباس خطی، رنگ شناسی و تکنیک جنسیت شناسی، تقسیم می‌شود.

طراحی‌ها پیرامون برخی مفاهیم اساسی توسعه یافته‌اند. در واقع، رعایت نکاتی چون راحتی لباس، ایمنی لباس و طراحی مناسب سن و جنسیت کودکان دغدغه اصلی طراحان لباس بچه محسوب می‌شود. در طراحی لباس بچه گانه باید به این نکته توجه کرد که در شرایط گوناگون باید از طراحی‌های متفاوتی جهت حفظ دوام لباس استفاده کرد، به عبارت دیگر برای طراحی لباس های روزانه و راحت کودکان باید طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که لباس در حین بازی دچار آسیب دیدگی نشود اما این نکته در طراحی لباس مهمانی کودکان چندان حائز اهمیت نمی‌باشد. برای ایجاد کارهای خلاقانه در کلاس طراحی لباس در تهران که توسط مجموعه صنعت و معدن برگزار می شود خواهید آموخت که چگونه یک فیگور کودک را بکشید و از چه رنگ‌هایی برای آن‌ها استفاده کنید و اینکه می‌توانید در ترم خلاقیت به صورت تخصصی روی لباس کودک ایده‌های خود را عملی کنید.

طراحی لباس دخترانه

همه می‌دانند که تفاوت‌های فاحشی بین لباس دخترانه و پسرانه وجود دارد. طراحی لباس دخترانه در کودکان نسبت به طراحی لباس پسرانه پیچیدگی‌های بسیار بیشتری دارد. طراحی لباس کودک دخترانه شامل طراحی لباس های مجلسی، لباس های اسپرت، لباس راحتی و خانگی، لباس فرم مدرسه و … می‌باشد. تنوع طرح برای لباس های دخترانه بسیار طیف گسترده‌ای دارد. در صورتی که طراحی لباس بچه گانه پسرانه از تنوع کمتری برخوردار است.

 

 طراحی لباس های دخترانه ساده

طراحی لباس بچه گانه پسرانه

طراحی لباس بچه گانه پسرانه به پیچیدگی و گستردگی لباس بچه گانه دخترانه نیست. لباس های پسرانه غالباً شامل، لباس های اسپرت و ورزشی، لباس راحتی خانگی، بلوز و شلوارهای مهمانی و همچنین کت و شلوارهایی که غالباً در مهمانی‌ها استفاده می‌شوند، می‌باشد. طراحی لباس پسرانه نسبت به لباس های دخترانه تنوع کمتری دارد. در این طرح نیز باید تا جایی که ممکن است قیمت مناسب برای طرح در نظر گرفته شود زیرا پارچه هایی که مخصوص کودکان است به دلیل الیاف طبیعی بودن آن‌ها، گران قیمت‌تر هستند.

 

طراحی لباس بچه پسرانه

اصول طراحی لباس کودک

از نکات و اصولی که هنگام طراحی لباس بچه گانه باید به آن‌ها توجه کرد عملی بودن اجرای طرح، به روز بودن طراحی و همچنین به قیمت بودن لباس پس از اجرای طرح می‌باشد. یکی دیگر از اصول پایه‌ای در طراحی لباس کودک گانه توجه به سرعت رشد آن‌ها می‌باشد از این رو بهتر است تا لباس به‌گونه‌ای طراحی شود که کودک بتواند مدت‌زمان بیشتری از لباس استفاده کند. مهم‌ترین اصول طراحی لباس کودک شامل:

 • اولین و مهم‌ترین اصولی که در طراحی لباس کودک باید در نظر گرفته شود، استفاده از رنگ‌ها شاد و روشن است.
 • در انتخاب پارچه باید دقت شود که ضخامت آن به چه اندازه است؛ زیرا اگر پارچه نازک باشد و نور را از خود عبور دهد باعث می‌شود به راحتی پاره شود و بعد از یک‌بار پوشیدن، دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.
 • در طراحی لباس فرم دانش آموزان بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده شود تا آلودگی را نشان دهد و سریع شسته شود؛ که متأسفانه در کشور ما این امر صورت نمی‌گیرد و اغلب از پاچه‌های تیره استفاده می‌شود.
 • جای درزها و نوع دوخت لباس بسیار مهم است زیرا درزها می‌توانند به راحتی از هم جدا شوند.
 • برای انتخاب پارچه باید دقت کنید که جنس آن زبر نیز نباشد.
 • در طراحی لباس بچه گانه می‌توانید از مدل‌های سرهمی نیز استفاده کنید. بچه‌ها اغلب تا 3 سالگی از مدل سرهمی می‌توانند استفاده کنند. یقه ی لباس را در نظر بگیرید که خیلی تنگ نباشد.
 • در کمر لباس کش های سفت به کار نبرید؛ زیرا مورد آزار کودک قرار می گیرد.
 • پارچه‌ی لباس بسیار مهم است که در گرما و سرما مناسب باشد. پس در هنگام طراحی دقت کنید که لباس مخصوص کدام فصل است.
 • در هنگام طراحی به صورت انبوه، باید قد و وزن کوک را به صوت استاندارد در نظر بگیرید؛ و باید بدانید که به طور مثال: یک کودک 1 ساله در چه قد و وزنی استاندارد است تا لباس را به همان صورت طراحی کنید.

همه‌ی این نکات مواردی هستند که در دوره طراحی لباس خواهید آموخت و با اصول طراحی لباس از صفر آشنا خواهید شد.

طراحی الگو لباس بچه گانه

جهت طراحی لباس بچه گانه مانند سایر لباس‌ها، یادگیری مبانی آموزش طراحی الگوی لباس نقش مهمی ایفا می‌کند. الگوها با توجه به سن، وزن و جنسیت کودکان در انواع متنوعی طراحی می‌شوند. جهت دوخت لباس برای کودکان نیز مانند بزرگ‌سالان به طراحی الگو نیاز است که این کار توسط اندازه‌گیری کودکان صورت می گیرد. طراحی الگو لباس کودک بر اساس وزن و قد آن‌ها طبقه‌بندی می‌شود در واقع نمی‌توان بر اساس سن کودکان برای آن‌ها الگوی لباس طراحی کرد.

 1. اولین نکته‌ای که برای کشیدن الگو لباس کودکان باید به آن توجه کرد، اندازه‌گیری قسمت‌هایی از بدن است که در طراحی لباس بچه گانه به آن نیاز داریم و پس از اندازه‌گیری، شروع به رسم الگوی لباس می‌کنیم. نخست یک نوار دور کمر کودک بسته و سپس متر را از کنار گردن تا روی نوار دور کمر امتداد می‌دهیم تا بتوانیم قد بالاتنه جلو را اندازه‌گیری کنیم مجدداً این عمل را برای اندازه‌گیری بالاتنه‌ی پشت تکرار می‌کنیم.
 2. جهت اندازه‌گیری سرشانه، متر را کنار گردن گذاشته و تا انتهای شانه آن را امتداد می‌دهیم. در این مرحله باید کارور جلو را اندازه‌گیری کرد، برای اندازه‌گیری آن، متر را باید روی قسمتی قرارداد که متر از بدن جدا می‌شود و تا سمت دیگر امتداد داد تا اندازه‌ای به دست آید که اندازه کارور جلو خواهد بود، برای اندازه‌گیری کارور پشت نیز به انجام همین مراحل نیاز است، توجه داشته باشید اندازه‌ی کارور جلو از اندازه‌ی کارور پشت کمتر می‌باشد.
 3. جهت اندازه‌گیری دور گردن باید ابتدا متر را روی گودی گردن قرارداد و دور گردن آن‌قدر پیچید که دوباره به گودی گردن برسد. جهت اندازه‌گیری دور سینه کودک، متر را دور سینه قرار داده و انگشت اشاره و انگشت میانه را به هم می‌چسبانیم و بین متر و بدن به حالت عمودی قرار داده تا بتوانیم به صورت دقیق اندازه‌ی دور سینه را محاسبه کنیم.

مراحل ذکرشده که اندازه‌گیری کودکان می‌باشد قبل از کشیدن الگو ضروری می‌باشد لذا در محاسبه‌ی این اندازه‌ها لازم است تا بسیار دقت شود.

نکات رسم الگوی لباس بچه گانه

سعی کنید در رسم الگو لباس بچه گانه به نکات زیر توجه کنید:

 • در رسم الگوی لباس بچه گانه توجه داشته باشید که لباس به هیچ وجه تنگ نباشد زیرا کودک باید بتواند به راحتی لباس را بپوشد. البته لازم به ذکر است که طراحی لباس گشاد هم برای کودکان توصیه نمی‌شود چون ممکن است لباس به سادگی و به راحتی از تن کودک خارج شود.
 • در طراحی لباس بچه به این نکته توجه شود که دکمه‌های لباس پشت لباس قرار نگیرد زیرا باز و بسته کردن دکمه‌ها برای کودکان مشکل خواهد بود.
 • نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه ویژه‌ای شود طراحی الگوی لباس رویی می‌باشد در این دسته از لباس‌ها طراحی باید به گونه‌ای باشد که کمی آزادتر از سایز کودک باشد تا کودک بتواند راحت‌تر حرکت کند و در هنگام جنب و جوش دچار مشکل نشود. همچنین توجه داشته باشید، اندام‌های کودکان دارای برجستگی نمی‌باشد، از این رو، تقریباً دور سینه، کمر و باسن کودکان اندازه‌ی یکسانی دارند.

نرم افزار طراحی لباس بچه گانه

یکی از نرم افزارهای مناسب جهت طراحی لباس بچه نرم افزارهای طراحی الگوی دو بعدی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. نرم افزارهای الگوسازی دو بعدی مناسب طراحی الگوی لباس می‌باشند و قسمت‌های مختلف لباس را مدل‌سازی می‌کنند. این نرم افزارها به گونه‌ای عمل می‌کنند که مدل لباس و سایز مورد نظر را انتخاب می‌کند و الگوی نهایی آن را متناسب با خواسته‌های فرد ایجاد می‌کند.

 1. 2 نمونه از برنامه‌های طراحی الگوی دو بعدی Gemini و Gerber می‌باشند که بسیار کاربردی بوده و به افرادی که به دنبال نرم افزارهای طراحی لباس می‌باشند توصیه می‌شوند. Gemini برنامه‌ای است که باعث می‌شود تا الگو به صورت دقیق و بدون ایراد در کمترین زمان ممکن طراحی شود. Gerber برنامه‌ای است که با Gemini تشابه زیادی دارد، این نرم افزار برای انجام دوخت لباس بسیار پرکاربرد است و به نحوی عمل می‌کند که یک نمونه‌ی شبیه سازی شده را به صورت سه بعدی قبل از دوخت بر تن مانکن به طراح، نشان می‌دهد.
 2. نرم افزار Marvelous Designer نیز ایده‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کند و طراحی الگوها در این برنامه با دقت بسیاری انجام می‌شود. از ویژگی‌های این برنامه توانایی طراحی لباس بچه و بزرگسال، بدون استفاده از نرم‌افزارهایی مانند CAD می‌باشد؛ که شما در ترم آخر طراحی لباس با این نرم افزار آشنا خواهید شد. این نرم افزار در همه جای دنیا بسیار پرکاربرد بوده و می‌توانید بعد از اجرای طرح در فضای سه بعدی به راحتی از آن رند بگیرید و لباس را به صورت فیزیکی اجرایی کنید.

 

 آموزش طراحی لباس کودکانه

رشته طراحی لباس کودک

دوره های آموزش طراحی لباس بچه گانه، یکی از پرکاربردترین کلاس‌های آموزشی محسوب می‌شود. در دوره های آموزشی طراحی لباس کودک مهارت‌های زیادی جهت ایجاد طرح‌های خیره‌کننده آموزش داده می‌شود. روش‌های جدید به گونه‌ای آموزش داده خواهد شد که کاملاً شفاف و قابل فهم باشد. یک طراح لباس کودک، وظیفه توسعه و طراحی لباس‌هایی را دارد که مورد توجه والدین و کودکان قرار گیرند. در رشته طراحی لباس بچه به آموزش‌هایی چون طراحی لباس برای نوزادان، کودکان نوپا، کودکان و نوجوانان پرداخته می‌شود. در رشته طراحی لباس بچه، طراحان باید دارای ویژگی‌هایی چون توانایی هنری و خلاقیت، مهارت‌های ارتباطی و مهارت‌های رایانه‌ای، باشند. در این رشته هنری، طراحان مد ممکن است مجبور شوند قبل از پیشرفت در این زمینه، به عنوان دستیار طراحان باتجربه، در مشاغل سطح پایین مشغول به کار شوند.

برخی از برنامه‌های طراحی مد در رشته طراحی لباس کودک، شامل دوره های تجاری یا بازاریابی مد می‌باشد. این دوره‌ها به طراحان مشتاق در این زمینه کمک می‌کند تا بتوانند مد را پیش بینی کنند و طرح‌های جذاب و به روزی ایجاد نمایند. دوره های طراحی لباس کودک یکی از درآمدزاترین دوره‌های آموزش طراحی لباس محسوب می‌شوند. این رشته هنری دارای بازار کار بسیار خوب و چشمگیری می‌باشد و می‌توان با شرکت در این دوره‌ها و یاد گیری دروس این رشته به سرعت وارد بازار کار شد. در دوره آموزشی طراحی لباس کودک، انواع لباس های راحتی، لباس های مهمانی، لباس خواب و …برای گروه سنی تا 14 سال آموزش داده می‌شود.

پارچه های مناسب برای طراحی لباس کودک و نوجوان

ایده های متعددی برای طراحی لباس بچه گانه وجود دارد که برای اجرای این طرح ها به پارچه های متناسب با آن‌ها نیاز است.

 • اولین و مهم‌ترین نکته هنگام انتخاب پارچه توجه به عدم تحریک پوست کودک می‌باشد. برای نوزادان و کودکان، راحتی و ایمنی پارچه به عنوان مهم‌ترین موارد در نظر گرفته می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که به این نکته توجه شود پارچه‌ی منتخب برای کودکان چسبناک، لیز و یا بیش از حد ضخیم نباشد.
 • پارچه هایی که به اندازه کافی سبک هستند برای طراحی لباس کودک مناسبند. برخی از ویژگی‌های دیگری که باید به دنبال آن‌ها باشید، مقاومت در برابر آتش و سهولت در نگهداری آن‌ها است. سهولت شستشو یک عامل بسیار مهم در نگهداری پارچه محسوب می‌شود.
 • جهت طراحی لباس بچه برای مهمانی، لازم نیست بادوام ترین پارچه را انتخاب کنید اما برای لباس های راحتی و لباس‌هایی که در خانه از آن‌ها استفاده می‌شود، باید پارچه‌ای را انتخاب کنید که در برابر انواع آسیب ها مقاوم باشد. ظاهر لباس و چگونگی استفاده از آن تعیین کننده نوع پارچه می‌باشد و نهایتاً لازم است پارچه‌ای مورد استفاده قرار گیرد که بیشترین راحتی را برای بچه‌ها فراهم کند.
 • معمولاً اولین و بهترین انتخاب برای تهیه لباس بچه گانه لباس های سبک و نرمی هستند که از الیاف پنبه‌ای ساخته می‌شوند. همچنین باید با توجه به تغییر فصل نوع پارچه انتخابی را تغییر داد و از پارچه های گره‌ای یا پارچه های پشمی برای فصول سرد سال استفاده نمود. پارچه های جین نرم برای شلوارهای دخترانه و پسرانه مناسب می‌باشند.
 • بهتر است برای لباس های کودکان از پارچه های نایلون، ریون و پلی استر به هیچ عنوان استفاده نشود، زیرا برای پوست کودکان ناخوشایند می‌باشد. برای کودکان مبتلا به اگزما و سایر بیماری‌های پوستی، هنگام انتخاب پارچه برای طراحی لباس بچه باید توجه ویژه‌ای شود و جهت محافظت از پوست آن‌ها در برابر آفتاب، از پارچه های ضد آفتاب استفاده گردد.

به طور کلی برای انتخاب پارچه جهت استفاده در لباس کودکان بهتر است نکات زیر رعایت شود:

 1. استفاده از پارچه هایی با جنس پنبه یا کتان برای لباس‌هایی که کودک روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنند مناسب می‌باشد تا کودک در آن احساس راحتی کند و به پوست کودک آسیب نرسد.
 2. هنگامی که کودکان به فعالیت‌های جسمانی و ورزش می‌پردازند بهتر است تا جنس لباس‌هایشان از نخ و الیاف‌های نخی باشد زیرا بدن هنگام ورزش و فعالیت‌های بدنی عرق کرده و اگر جنس پارچه لباس مناسب نباشد پوست دچار حساسیت می‌شود.

مدل طراحی روی لباس بچه گانه

جهت طراحی لباس بچه می‌توان از انواع گلدوزی استفاده کرد هم چنین می‌توان با اسموک دوزی و ایجاد چین یا پیلی به لباس کودک زیبایی بیشتری بخشید. ایجاد طرح و یا گل دوزی با توجه به جنسیت و سن کودکان متنوع می‌باشد در لباس های دخترانه غالباً این تزئینات روی سینه یا روی دامن لباس طراحی می‌شود.

پاسخ به سوالات متداول کاربران

مهمترین اصل در طراحی لباس کودک چیست؟

اولین اصل مهمی که باید در نظر بگیرید استفاده از رنگ های روشن و شاد است. همچنین در کمر لباس کش های سفت به کار نبرید. در مقالله تمامی اصول را برایتان اورده ایم کلیک کنید.

چه پارچه های مناسب برای طراحی لباس کودک و نوجوان هستند؟

بهتر است از پارچه های با جنس پنبه و کتان استفاده کنید. نوع پارچه با توجه به سن فرد از نوزاد تا نوجوان فرق میکند برای مطالعه کلیک کنید.

آیا می توانم لباس ها را با نرم افزار طراحی کنم؟

بله به راحتی می توانید با استفاده از Marvelous Designer و جمینی این کار را انجام دهید. چگونه؟ کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان