دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / طراحی فیگور مانکن نشسته

طراحی فیگور مانکن نشسته

طراحی لباس یکی از رشته‌های بسیار محبوب و پر درآمد است که افراد زیادی را جذب خود می‌کند. علاوه بر آموزش‌های آکادمیک در دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های زیادی هستند که این فرصت را در اختیارتان می‌گذارند تا از طریق ارتباط با اساتید مجرب و خبره این رشته، بتوانید تمامی اصول طراحی لباس و تکنیک‌های مختلف آن را یاد بگیرید و در این زمینه مشغول به فعالیت شوید. طراحی لباس یعنی نشان دادن طرحی که در ذهن دارید روی کاغذ و یا گاهاً نرم افزارهای کامپیوتری که می‌تواند دید بهتری به مشتری‌ها و خیاط‌ها بدهد.

همچنین شما می‌آموزید استانداردهای طراحی لباس چه چیزهایی هستند و چه مطالبی را باید مد نظر قرار دهید تا بتوانید یک طراح ماهر شوید. باید بدانید که طراحی تنها به کشیدن لباس و پارچه ختم نمی شود و باید برای اینکه در این زمینه ماهر شوید، مهارت های مختلف خود را در طراحی پارچه، جنسیت سازی آن، کشیدن مدل ها و فیگور های مختلف بالا ببرید. یکی از مهم ترین مدل ها نیز طراحی فیگور مانکن نشسته است که به شما کمک می‌کند مدل لباس را در حالتی که مانکن نشسته است نشان دهید.

آموزش طراحی فیگور مانکن نشسته

همان طور که گفته شد، طراحی لباس یک هنر گسترده است که شامل تکنیک‌ها و شاخه‌های مختلفی می شود. برای اینکه بخواهید به یک طراح ماهر و با تجربه تبدیل شوید، باید نکات مختلفی را بدانید و انواع شیوه‌ها و استانداردهای طراحی را بیاموزید. همچنین باید بتوانید با بالا بردن مهارت‌هایتان بهترین نمونه از لباس را روی کاغذ نشان دهید. مهارت های مختلف در کنار شناخت و پیاده سازی سبک‌ها و تکنیک‌ها، به شما کمک می‌کنند تا سبک خود را پیدا کنید و نوآوری‌های زیادی نیز داشته باشید.

یک طراح لباس باید با انواع پارچه‌ها و تأثیر آن‌ها آشنا باشد و آناتومی بدن‌های مختلف را بشناسد تا بتواند تشخیص دهد چه لباسی برای چه مدل بدن‌هایی مناسب است. همچنین باید بتواند جنس پارچه‌ها را با استفاده از نرم افزار و مدادرنگی یا مداد سیاه نشان دهد. شناخت فیگورها و طراحی آن‌ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

یک طراح همچنین باید توانایی این را داشته باشید تا مدل‌های مختلف را بکشد، عضله سازی کند، آن‌ها را در فیگور های نیم رخ، تمام رخ و سه خ بکشید و حالت های مختلف ایستاده و نشسته را به تصویر بکشد تا نشان دهد به طور مثال لباسی که در ذهن دارد در فیگور مورد نظر چطور بر تن مدل نشان داده می شود. همچنین باید بتوانید طراحی فیگور مانکن نشسته و یا ایستاده را روی کاغذ و یا نرم افزار طراحی کنید. برای این کار بهترین راه که زمان کم تری از شما می گیرد و از طریق آن می توانید طراحی لباس را به صورت اصولی یاد بگیرید، شرکت در کلاس‌های طراحی لباس است. مجموعه دانش هنر کلاس‌های طراحی لباس را با بهترین شرایط و اساتید خبره برای داوطلبین برگزار می‌کند.

مراحل طراحی فیگور مانکن نشسته

برای اینکه بتوانید یک مدل و فیگور نشسته را طراحی کنید، باید از قوانین ساده ای پیروی کنید و مراحل آن را به دقت انجام دهید. برای این کار اول باید یک خط عمود بکشید به طوری که صفحه کاغذتان از طریق این خط به دو بخش مساوی تقسیم شود. بهتر است بالا و پایین خط را کمی از لبه ی اصلی کاغذ فاصله دهید.

سر در بالا ترین بخش خط قرار می گیرد و باید آن را به شکل یک بیضی رسم کنید. این بیضی باید به شکل اریب باشد و جهت آن به سمتی که می خواهید صورت رو به آن سمت قرار بگیرد تنظیم شود. بعد از این مرحله یک خط اریب را پایین تر از بیضی و متمایل به سمتی که بیضی سر متمایل است، بکشید. این خط برای مشخص کردن محدوده شانه‌ها می‌باشد. در این مرحله باید یک دایره را زیر خط و گوشه سمتی که خطوط به آن متمایل هستند، رسم کنید و بعد سر و خط اریب شانه‌ها را با یک خط به یکدیگر وصل نمایید.

برای رسم آرنج دست باید یک دایره کوچک را در جایی نزدیک خط مرکزی بکشید و مچ‌ها را نیز از طریق کشیدن دایره‌های کوچک‌تری نسبت به قبلی‌ها، به گونه ای رسم کنید که در تماس با خط مرکزی باشند. بعد از کشیدن دایره ها، نقاط آرنج و مچ را با خطوط به هم وصل کنید و دقت کنید که این خطوط باید به موازات خط مرکزی تصویر کشیده شوند. برای اینکه نتیجه کار بهتر از آب در بیاید، باید در طراحی دست ها دقت به خرج دهید تا طراحی کامل شود و این نکته در طراحی فیگور مانکن نشسته اهمیت زیادی دارد. در آخر نیز باید نیم دایره ای که برای سر مشخص شده است را به مچ‌ها وصل کنید و بعد از بالاتنه مدل نشسته برای کشیدن پاهای آن اقدام کنید.

پاها در طراحی فیگور مانکن نشسته به صورت خمیده طراحی می شوند و برای کشیدن پاهای مانکن باید اول خط اریبی از مچ دست رو به بالا طراحی کنید و ارتفاع آن باید شبیه به شانه‌ها باشد. بعد از این خط نیز در بخش انتهایی آن یک دایره متوسط بکشید و فاصله آن را با بازو دست کم یک سانتی متر در نظر گرفته شود. اندازه خط و دایره روی هم نباید بیشتر از شانه‌ها باشد. حالا شما جای یکی از زانوها را مشخص کرده‌اید و برای کشیدن پای دیگر اقدام می کنید.

برای این کار باید از بخش مچ دست خطی به صورت افقی رسم کنید که سمت آن باید همان سمتی باشد که بیضی سر به آن متمایل است. بعد از این از بخش زانویی که خم شده است، خطی به صورت اریب و شیب معکوس را رو به پایین بکشید. نقطه ای که این دو خط را قطع می‌کند، باید در ارتفاع زیر دایره زانویی که اول رسم کرده اید قرار بگیرد. حالا باید زانوی دوم را از طریق یک خط با شیب و به صورت هم اندازه با خط اولی، به مچ پای دوم متصل شود. بعد از اینکه جای اجزاء بدن مشخص شد، باید ماهیچه‌ها و عضله‌های بدن مانکن را بکشید.

 نکات طراحی فیگور مانکن نشسته

با یادگیری برخی نکات و به کار گیری آن‌ها طراحی برایتان ساده تر خواهد شد. فاصله بین شانه و آرنج باید به گونه ای باشد که به اندازه بیضی سر رسم شود و فاصله بین آرنج تا مچ دو سوم بیضی سر خواهد بود. در طراحی فیگور مانکن نشسته، باید اجزاء مختلف بدن با همدیگر تناسب داشته باشند تا تصویر لباس را بهتر نشان بدهند. دقت کنید اندازه طول خط و دایره خط اولی که برای پا می کشید، نباید از شانه بالا تر برود.

جمع بندی

برای اینکه طراحی را به صورت حرفه ای یاد بگیرید، لازم است تا مهارت های مختلف خود را تقویت کنید و علم به روز را به صورت اصولی یاد بگیرید. مجموعه دانش هنر با برگزاری کلاس‌های حرفه ای طراحی لباس به صورت صفر تا صد تمامی نکات را به شما یاد می دهد. این کلاس‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می شوند و کیفیت کلاس‌های آنلاین نیز بسیار زیاد است. برای شرکت در آن‌ها نیز نیاز به پیش زمینه ندارید و می توانید همه چیز را از اول به شکل اصولی یاد بگیرید. بعد از پایان دوره‌ها نیز مدرک بین‌المللی دریافت می کنید و می توانید به راحتی وارد بازار کار شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا