دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / طراحی صورت مانکن

طراحی صورت مانکن

طراحی لباس از رشته‌های بسیار پر طرفدار و جذاب است که بازار کار خوبی نیز دارد و با یادگیری آن می‌توانید وارد صنعت مد و فشن نیز بشوید. امروزه افراد معمولی گرفته تا اشخاص شناخته شده و سلبریتی ها، به استایل و لباس‌هایشان اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. چرا که پوشش و نوع لباس گویای شخصیت و علایق است و افراد زیادی به عنوان طراح لباس، المان‌ها و سبک‌های مختلفی را به این رشته اضافه می‌کنند.

یکی از مراحلی که در طراحی لباس آموزش داده می‌شود، طراحی صورت مانکن است. البته می‌توانید مانکن را بدون چهره طراحی کنید، اما وجود چهره در طراحی شما، رنگ و لعاب خاصی به آن می‌دهد و باعث می‌شود زیبا تر به نظر برسد. در این مقاله قصد داریم مراحل طراحی چهره در مانکن را آموزش دهیم، پس با ما همراه باشید.

آموزش طراحی صورت مانکن

طراحی صورت مانکن نیز مانند تمامی تکنیک‌های این هنر، از مراحل مختلفی تشکیل می‌شود که با تمرین و تکرار آن‌ها، می‌توانید یک طراحی بی نقص ارائه کنید. نقاشی صورت مانکن باید با ظرافت و حوصله انجام شود و اصلاً نباید آن را بی اهمیت بدانید. همچنین بهتر است به اندازه‌ها و مقیاس‌هایی که در ادامه توضیح داده می‌شوند، توجه کنید و آن‌ها را در کارتان پیاده نمایید. زمانی که یاد بگیرید چگونه طراحی صورت مانکن را انجام دهید، دستتان سریع تر می‌شود و می‌توانید زیبایی طراحی‌تان را بیشتر کنید.

برای یادگیری تمامی تکنیک‌های طراحی، بهترین راه شرکت در کلاس‌های طراحی لباس می‌باشد. مراجعه به آموزشگاه‌های معتبر و آموزش دیدن نزد اساتید خبره، به شما اجازه این را می‌دهد تا از تجربیاتشان استفاده کنید و بهترین راه‌ها برای اجرای طرح‌های خود را یاد بگیرید. سرفصل‌های اصولی و آموزش سریع، تنها بخش‌ها کوچکی از مزایای شرکت در این کلاس‌ها هستند. اگر به طراحی علاقه دارید، می‌توانید در کلاس‌های جامع دانش هنر شرکت کنید.

مراحل طراحی چهره برای مانکن

طراحی چهره در مانکن اجباری نیست اما وجود آن می‌تواند نتیجه کار شما را هم زیباتر و هم تأثیرگذارتر نشان دهد. زمانی که یاد بگیرید چطور طراحی صورت مانکن را انجام دهید، وقت زیادی از شما نمی‌گیرد و می‌توانید متناسب با حالت بدن، مدل لباس و آنچه در ذهن دارید، به صورت نیز فرم دهید. چهره ناخودآگاه در ذهن بیننده تأثیر دارد و به همین جهت است که یادگیری و کشیدن چهره برای مانکن در طراحی لباس، ارزشش را دارد. در این بخش به توضیح و آموزش مراحل طراحی چهره برای مانکن می‌پردازیم.

برای طراحی بخش سر و صورت مانکن، ابتدا باید تناسبات طولی و عرضی آن را به خوبی بدانید و به دقت در طراحی‌تان رعایت کنید. بخش اول بخش تناسبات طولی است. در این مرحله باید سر را به شکل تخم مرغی برعکس رسم کنید و بعد طول صورت را به دو بخش مساوی تقسیم نمایید. به خطی که کشیده‌اید و در وسط سر قرار می‌گیرد، خط مرکزی و یا خط چشم می‌گویند. این نام گذاری به دلیل رسم چشم‌ها روی این خط می‌باشد. سپس فاصله کانونی بین چشم‌ها تا بخش چانه را به 5 بخش مساوی تقسیم کرده و عدد گذاری کنید. 2.5 بخش بالایی، برای رسم بینی چهره در نظر گرفته می‌شود.

طول گوش‌های مانکن را نیز باید مساوی با طول بینی در نظر بگیرید و با فاصله 5.2 از خط چشم کشیده می‌شود. لب‌ها را نیز باید در فاصله 5.3 از خط مرکزی یا خط چشم تا چانه بکشید. در مرحله بعد فاصله کانونی قسمت بالایی سر را تا خط چشم در نظر بگیرید و آن را نیز به 5 قسمت مساوی تقسیم کنید. بخش 5.1 بالای آن برای مو در نظر گرفته می‌شود و 5.1 پایینی محل کشیدن ابروها می‌باشد.

در این مرحله به تناسبات عرضی چهره مانکن می‌رسیم. حالا باید خط چشم را به 5 قسمت مساوی تقسیم کرده و خطوط را کمرنگ بکشید. برای هر چشم اندازه ای مساوی با 5.1 عرض سر در نظر بگیرید. بین دو چشم نیز به همین اندازه باید با همدیگر فاصله داشته باشند. دقت کنید تا اندازه پره‌های بینی در طراحی صورت مانکن، باید برابر با پهنای یک چشم آن باشد. برای مشخص کردن محدوده پره‌های بینی نیز، باید از بخش گوشه داخلی هر دو چشم خطوط صافی تا 5.2 پایین رسم کنید.

سایز لب و پهنای آن به اندازه فاصله و پهنایی است که بین دو چشم در نظر گرفته‌اید. برای مشخص کردن محدوده آن‌ها نیز کافیست از مردمک هر چشم خطی صاف تا 5.3 به سمت پایین بکشید و لب را در آن بخش رسم کنید. تمامی تناسباتی که در طراحی چهره مانکن استفاده می‌شوند، از فرم‌ها و سایزهای مجسمه‌های یونانی وام گرفته‌شده‌اند. دلیل این اقتباس نیز مقبولیت این مجسمه‌ها و خنثی بودنشان نزد هنرمندان و افراد مختلف است.

بعد از اینکه محدوده اجزاء صورت مشخص شد، نوبت به کشیدن ابرو می‌رسد. ابروها در چهره و چگونه به نظر رسیدن آن نقش مهمی دارند و به همین دلیل بهتر است این بخش را با حوصله تمرین و اجرا کنید. برای رسم ابروها کافیست ابتدا با رسم خطی فرم آن را مشخص کرده و بعد با خطوط مویی ابرو را پر کرده و حالت دهید. ابرو را به صورت کادری نکشید. همچنین باید ابروها را کمی بزرگ تر از چشم‌ها در بیاورید تا زیباتر دیده شوند. بخش‌های گوشه داخلی چشم‌ها و ابروها باید در یک راسته قرار بگیرند، اما بخش گوشه‌های خارجی و انتهای ابرو، دور تر و بیشتر از گوشه‌های چشم امتداد پیدا می‌کند.

حالا نوبت به طراحی چشم‌ها می‌رسد. برای طراحی چشم‌ها باید ابتدا یک بیضی که گوشه‌های آن کمی متمایل به تیزی هستند را رسم کنید. اندازه عرض قسمت عنبیه هر چشم 3.1 عرض سفیدی چشم در نظر گرفته می‌شود. عنبیه را باید به شکل و فرم C رسم کنید و بعد بخش‌های داخلی آن را پر نموده و قسمتی از آن را سفید بگذارید تا انعکاس نور را در مردمک نشان دهید. عنبیه با خط‌های ریز دقیق تر است و می‌توانید از طریق این خطوط مویرگ‌های رنگی را نشان دهید.

بعد از کشیدن عنبیه، باید پلک‌ها و مژه را رسم کنید. ابتدا برای کشیدن پلک بالایی، شکل دایره وار عنبیه چشم را با نقطه چین‌هایی پر کرده و پلک را بالای نقطه چین در نظر بگیرید. مژه‌ها را هم با خطوطی که کمی انحنا دارند در زیر پلک‌ها به سمت بیرون و رو به بالا رسم کنید. همچنین به یاد داشته باشید در بخش گوشه بیرونی چشم، مژه‌ها بلند تر کشیده می‌شوند. در صورت دلخواه می‌توانید در پایین پلک‌ها نیز مژه بکشید.

سپس لب را در محدوده ای که مشخص کرده‌اید رسم کنید. بخش پایینی کمی پهن تر از بخش‌های بالایی است. سپس نوبت به رسم بینی مانکن می‌رسد. برای کشیدن بینی در طراحی صورت مانکن، ابتدا باید سه دایره کوچک در بخش مورد نظر رسم کنید. یک دایره نسبتاً بزرگ وسط و دو دایره ریز در دو طرف آن که گوشه‌ی هریک 1.5 آن در دایره بزرگ قرار بگیرد. هریک از دایره‌های بیرونی یک پره بینی فرد هستند و محل تماس آن‌ها با دایره وسط، سوراخ‌های بینی را تشکیل می‌دهد. باید حواستان را جمع کنید که اندازه دایره‌ها از محدوده مشخص شده برای بینی بیشتر نباشد. بعد از کشیدن بخش پایینی، باقی آن را به شکل سایه بکشید.

گوش‌ها که مشخص کرده محدوده‌شان را پیش تر توضیح دادیم، در مانکنی که نمای تمام رخ دارد، مانند بیضی فشرده کشیده می‌شوند. عرض گوش‌ها نیز برابر 4.1 طول آن‌ها است. نیازی نیست در طراحی صورت مانکن خطوط لاله‌های گوش را بکشید زیرا آن‌ها در ابعاد کوچکی کشیده می‌شوند و جزئیاتشان به چشم نمی‌آید.

در آخر باید موهای مانکن را بکشید. مو همیشه نقش مهمی در چهره ایفا می‌کند و می‌تواند ظاهری بسیار زیبا به طراحی‌تان ببخشید. شکلی که برای قرار گرفتن و نمای مو روی سر دارید و جهتی که دسته‌های آن روی سر، مدل موی مانکن را نشان می‌دهند. در طراحی صورت مانکن بهترین حالت این است که موها را از بخش فرق سر و به شکل خط‌خط رسم کنید. البته پیش از کشیدن کل مو، باید توجه داشته باشید که فرق سر را باید به شکل یک خط صاف نگهدارید و بین موهایی که در دو سمت سر قرار می‌گیرند، تار موها را به شکل دسته‌دسته بکشید و چند تار مو را از نقاطی مشترک شروع کنید و بعد به ساق دسته دیگر بروید. این‌طور موها حالتی زیباتر و باور پذیر تر به خود می‌گیرند. اگر موهایی مجعد می‌خواهید، به میزانی که در نظر دارید باید به موها پیچ بیشتری بدهید.

جمع بندی

تمامی مراحل گفته شده باید به دقت و به صورت کامل انجام شوند تا بتوانید طراحی چهره را به صورت کامل پشت سر بگذارید. با کمی تمرین و وقت گذاشتن، سرعت شما در طراحی بالا می رود و زمانی که نتیجه وجود چهره روی طرح‌هایتان را ببینید، متوجه تأثیر آن خواهید شد. کلاس‌های مجموعه هنر دانش، به طور کامل تمامی تکنیک ها را به شما آموزش می‌دهند، به طوری که در پایان دوره مدرک بین‌المللی دریافت می‌کنید و می‌توانید وارد بازار کار نیز بشوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا