دانش هنر / آموزش های عکاسی / ساخت لایت باکس عکاسی

ساخت لایت باکس عکاسی

آموزش ساخت لایت باکس عکاسی

ساخت لایت باکس عکاسی به شکل های گوناگونی انجام می گیرد و انواع مختلفی نیز دارد که برخی به صورت تخصصی برای کار خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال برخی در عکاسی کاربرد دارند و برخی در عکس های رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از لایت باکس ها برای عکاسی ساخته می شوند و در واقع یک کانسپت توخالی است که از بالا و حاشیه ها، به آن نور تابیده می شود. این لایت باکس ها معمولاً در عکاسی صنعتی، به ویژه عکاسی های نزدیک مانند عکاسی از جواهرات، کاربرد ویژه‌ای دارند. لایت باکس ها علاوه بر کاربردی که دارند، قیمت زیادی را نیز شامل می شوند. با این حال می توانید خودتان با راه کار هایی ارزان‌تر، یک سافت باکس دستی بسازید و در عکاسی از آن استفاده کنید.

لایت باکس عکاسی چیست؟

لایت باکس عکاسی که به آن خیمه عکاسی هم می گویند، یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات عکاسی است که به ویژه در عکاسی لباس و محصول از آن استفاده می شود و از طریق آن، محصول را با جزئیات بهتری مشاهده می کنید. در واقع این وسیله، محیطی را فراهم می کند که نورپردازی و پی زمینه به طور آماده در اختیارتان قرار می گیرند و محصولات را به بهترین شکل نشان می دهند. با استفاده از لایت باکس در هنگام عکاسی، کمتر نیاز به روتوش خواهید داشت و ادیت عکس ها نیز برایتان بسیار راحت خواهد شد. در ادامه راهکار هایی را پیش روی شما می گذاریم تا از طریق آن ها بتوانید لایت باکس های خود را بسازید و از آن ها در عکاسی استفاده کنید.

روش های ساخت لایت باکس عکاسی

ساخت جعبه نور عکاسی

همان‌طور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، وجود لایت باکس عکاسی می تواند عکاسی از محصولات را بسیار راحت کند و از این طریق عکس ها باکیفیت بهتری ثبت می شوند و می توانید در مرحله فتوشاپ، وقت کم‌تری برای آن ها صرف نمایید. لایت باکس ها محصولات را جذاب‌تر و با جزئیات کامل به نمایش می گذارند. در این بخش می توانید از طریق راه کار های زیر، یک لایت باکس کاربردی بسیارید. در کلاس عکاسی دانش هنر می توانید انواع ترفند های عکاسی از محصولات و نکات لازم را به شکل تخصصی یاد بگیرید.

روش اول ساخت لایت باکس

در این روش برای ساخت لایت باکس عکاسی به یک جعبه با ابعاد دلخواه، پارچه، چسب نواری، چسب قطره‌ای، مقوای بریستول سفید، منبع نور که می تواند چراغ مطالعه باشد و ابزارآلات دیگر، نیاز خواهید داشت. بهتر است جعبه کلفت باشد و لامپی که در چراغ یا منبع نور قرار می گیرد، سفید در نظر گرفته شود.

برای ساخت لایت باکس عکاسی لازم است که ابتدا از طریق متر یا خط کش، لبه های جعبه را 5 سانتی‌متر اندازه‌گیری کرده آن ها را علامت گذاری نمایید. بعد نقاط علامت گذاری شده را به هم وصل کنید تا محلی که باید جدا شود را ببینید. بعد محل علامت گذاری شده را جدا کنید و این کار را در تمامی جهات جعبه، به جز قسمت زیرین، انجام دهید. بعد از جدا کردن این بخش ها، مقوای بریستول با از طریق ماژیک 16 بخش آن را با ارتفاع 5 سانتی‌متر علامت بزنید و این شانزده بخش را با قیچی ببرید. سپس کاغذ های بریده شده را با چسب قطره‌ای از داخل به بدنه بچسبانید و مواظب باشید نقاط خط کشی شده دیده نشوند.

در مرحله بعد کاغذ بریستول دیگری را بردارید و آن را به گونه‌ای ببرید که عرضش اندازه عرض توی جعبه باشد و ارتفاعش کمی از خود جعبه بیشتر باشد. مقوا را داخل جعبه بگذارید و آن را طوری قرار دهید که انحنایش در بخش زیرین جعبه باشد. حواستان باشد که مقوا نباید از جعبه بیرون بزند.در این قسمت پارچه‌ای که در نظر گرفته‌اید را به اندازه سوراخ های ایجاد شده ببرید و یکی را بزرگ‌تر از بقیه در نظر بگیرید. این پارچه باید کل جعبه را بگیرد. با پارچه ها سوراخ ها را کاملاً بپوشانید. دقت کنید قسمتی که پس زمینه از آن مشخص می شود را نپوشانید. بعد پارچه ها را با نوار چسب بچسبانید. حالا می توانید منبع نور را از بالا به آن بتابانید و از لایت باکس خود استفاده کنید.

روش دوم ساخت لایت باکس

آموزش ساخت خیمه عکاسی

برای ساخت لایت باکس عکاسی به این روش ابتدا کارتن مناسبی انتخاب کنید. ابعاد کارتن باید به گونه‌ای باشد که محصول مورد نظر در آن قرار بگیرد. می توانید برای محصولات با اندازه های متفاوت، چند لایت باکس جداگانه در نظر بگیرید. سپس بخش زیرین کارتن را با کمک چسب کارتن محکم کنید و بعد کارتن را روی میز کار یا زمین به گونه‌ای بگذارید که بخش باز آن رو به روی شما قرار بگیرد.

می توانید از طریق خط کش یا متر، کناره ها و بالای کارتن خطوطی با فاصله دو و نیم سانتی‌متر از لبه ها بکشید. بعد با استفاده از کاتر، خطوط را برش بزنید. سپس لبه های جلویی کارتن را با دقت به‌وسیله کاتر جدا کنید. بعد از پارچه کتان سفید کمک بگیرید تا بخش های بریده شده را پوشش دهید و پارچه ها را با چسب نواری از بیرون روی کارتن بزنید، به گونه‌ای که بخش های بریده شده را کاملاً پوشش دهند. البته دهانه جلویی آن را باز بگذارید.

بعد مقوای سفید مات را با توجه به اندازه لایت باکس برش بزنید. این مقوا باید مستطیل شکل باشد و عرض آن، باید با عرض کناره های کارتن اندازه باشد و طول آن دو برابر این اندازه در نظر گرفته شود. بعد از برش، مقوای سفید را طوری خم کنید که نشکند و چروک نیافتد، سپس آن را داخل جعبه بگذارید. مقواهای سیاه را نیز به اندازه بخش های بریده شده، در نظر بگیرید و برش بزنید. بعد نور ها را که می تواند فلاش و یا جراغ مطالعه باشد، از بالا به جعبه اضافه کنید.

 جمع‌بندی

می توانید برای ساخت لایت باکس عکاسی خود را از ساده ترین روش استفاده کنید و عکاسی خود را با کیفیتی عالی‌تر انجام دهید. اگر می خواهید انواع ترفند های عکاسی و نکات این دانش را به شکل تخصصی یاد بگیرید، می توانید با شرکت در کلاس های حرفه‌ای و صفر تا صد دانش هنر، به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید. این کلاس ها به صورت حضوری و غیرحضوری با بهترین کیفیت برگزار می شوند. این دوره از صفر تا صد است و افراد مبتدی تا پیشرفته می توانند در آن شرکت نمایند. بعد از اتمام دوره ها نیز مدرکی بین‌المللی دریافت می کنید. کیفیت کلاس های آنلاین درست مانند دوره های حضوری است و همگی به صورت عملی و تجربی هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان