ریم لایت

ریم لایت (Rim-Light) چیست؟

تکنیک‌های نورپردازی در عکاسی مختلف هستند. شما به عنوان یک عکاس باید این مهارت را داشته باشید که در هر موقعیتی، بهترین روش را برای نورپردازی، انتخاب کنید. به عنوان مثال نورپردازی برای عکاسی از طبیعت با نورپردازی مورد نیاز برای عکاسی پرتره، متفاوت است. اگر به تازگی یادگیری عکاسی را آغاز کرده‌اید؛ بهتر است تمامی تکنیک‌ها در زمینه نورپردازی را امتحان کنید تا در این کار مهارت لازم را کسب کنید. یکی از روش‌هایی که برای عکاسی پرتره بسیار محبوب واقع شده است؛ نورپردازی ریم لایت است. ادامه این مقاله را دنبال کنید تا با نحوه انجام عکاسی با این شیوه نورپردازی، آشنا شوید.

ریم لایت چیست؟

نوعی تکنیک نورپردازی است که باعث می‌شود عکس جلوه خاصی پیدا کند. آنچه که باعث می‌شود عکاسان به سراغ این تکنیک بروند؛ امکان برجسته سازی سوژه نسبت به پس زمینه اصلی می‌باشد. اگر به تازگی عکاسی را شروع کرده‌اید؛ بهتر است با این تکنیک عکاسی کنید تا بتوانید در زمینه نورپردازی مهارت لازم را کسب کنید. در عکس‌هایی که با استفاده از این تکنیک گرفته می‌شود؛ تصاویر به صورتی است که هاله‌ای از نور قوی سوژه اصلی را احاطه کرده است به گونه‌ای که سوژه نسبت به عکس‌های ضد نور استاندارد، واضح‌تر است و هاله‌ای از نور درخشان در اطراف سوژه، دیده می‌شود. این نور درخشان ریم لایت نامیده می‌شود.

اگر قصد دارید چگونگی استفاده از نورپردازی در عکاسی مخصوصاً ریم لایت را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید؛ توصیه می‌کنیم در کلاس عکاسی دانش هنر، شرکت کنید. دوره آموزشی مذکور در مرکز آموزش خانه صنعت و معدن که یکی از آموزشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت صنعت و معدن است، برگزار می‌شود. حتی برای افرادی که فرصت کافی برای شرکت در دوره‌های حضوری را ندارند هم چاره‌ای اندیشیده شده است. این افراد می‌توانند بدون هیچ محدودیت مکانی در کلاس جامع عکاسی غیر حضوری این آموزشگاه، شرکت کنند. لازم به ذکر است که تمامی مباحث ارائه شده در دوره‌های حضوری و غیر حضوری، یکسان بوده و توسط اساتید مجرب، آموزش داده می‌شود.

کاربرد ریم لایت در عکاسی

ریم لایت (Rim Light) یکی از شیوه‌های نورپردازی در عکاسی است که بیشتر در عکاسی پرتره کاربرد دارد. گاهی اوقات برای اینکه یک عکس پرتره جلوه‌ای خاص داشته باشد؛ سعی می‌کنند با یک منبع نور لبه‌های سوژه را روشن کنند. در چنین شرایطی اصلاً اهمیت ندارد که منبع نور در چه زاویه و ارتفاعی نسبت به سوژه قرار می‌گیرد. شاید بتوان این تکنیک را برای عکاسی از هر چیزی به کار برد و نتیجه خوبی هم گرفت اما برای ثبت تصاویر پرتره، مناسب‌تر است.

نحوه گرفتن عکس ریم لایت

نحوه عکس گرفتن ریم لایت

برای این کار ابتدا باید مقدمات آن را فراهم کنید. در قدم اول به یک پس زمینه تیره، نیاز دارید. باید رنگ پس زمینه‌ای که استفاده می‌کنید؛ تیره‌تر از رنگ لباس سوژه باشد تا هاله نور اطراف سوژه به وضوح، مشخص گردد. اگر قصد دارید عکاسی را انجام دهید؛ می‌بایست سوژه در جایی بین شما و منبع نور، قرار گیرد. به طور مثال برای عکاسی از یک کودک در حال بازی کافی است منبع نور را که می‌تواند مصنوعی یا طبیعی باشد؛ جایی در پشت سر کودک، قرار دهید.

اگر قرار است از منبع نور طبیعی استفاده کنید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم در ساعت‌های طلایی روز این کار را انجام دهید. حتماً می‌پرسید چه ساعاتی از روز طلایی محسوب می‌شوند؟! زمان‌هایی که نور خورشید به طور مستقیم نباشد؛ برای انجام این نوع عکاسی، مناسب است. در طلوع و غروب، خورشید در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد و برای این نوع عکاسی، زمان خوبی می‌باشد. به جز نورپردازی ریم لایت، نورپردازی رامبراند هم در زمینه عکاسی پرتره، کاربرد دارد.

در این مقاله تا حدی با نورپردازی ریم لایت و روش انجام آن، آشنا شدید. مسلماً نورپردازی انواع دیگری هم دارد که ذکر تمامی آن‌ها در این مقاله، نمی‌گنجد. پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری عکاسی و تمام فوت و فن‌هایی که دارد؛ در یک دوره آموزش عکاسی شرکت کرده و تمامی مباحث عکاسی را از صفر تا صد، آموزش ببینید. دوره آموزش عکاسی دانش هنر تمامی این مباحث را پوشش داده و به گونه‌ای است که حتی برای ورود به بازار کار نیاز به هیچ دوره مکملی، نخواهید داشت. از طرفی در پایان دوره به شما مدرک معتبر هم ارائه می‌گردد که خود می‌تواند یک رزومه قوی برای ورود به بازار کار باشد. اگر همیشه در ذهن خود رویای عکاس شدن را داشته‌اید؛ وقت آن رسیده است که آن را تحقق ببخشید. ما تا رسیدن به رویایتان همراه شما خواهیم بود.

برای دریافت مشاوره و ثبت نام در کلاس عکاسی دانش هنر؛ با کارشناسان این مجموعه از طریق شماره‌های درج شده در سایت، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان