دانش هنر / آموزش های عکاسی / رفلکتور چیست؟

رفلکتور چیست؟

معنی رفلکتور چیست

رفلکتور یکی از تجهیزات بسیار کاربردی و مشهور عکاسی است که در انواع شاخه های عکاسی استفاده می شود و کاربرد های بسیار مهمی دارد. به رفلکتور، بازتابنده‌ی نور نیز گفته می شود که برای نورپردازی در جهت دلخواه، در عکاسی استفاده می شود. فرقی ندارد که کار شما عکاسی پرتره باشد و یا در عرصه عکاسی صنعتی کار کنید، وسیله در تمام مراحل به کمک شما خواهد آمد. رفلکتور عکاسی به شما این امکان را می دهد تا نور را در نقاط دلخواهتان تنظیم کنید و شدت آن را نیز کم یا زیاد نمایید. در این مقاله قصد داریم انواع رفلکتور عکاسی و کاربرد این قطعه را با شما در میان بگذاریم.

 معنی رفلکتور چیست؟

رفلکتور به معنای بازتاب دهنده و یا منعکس کننده است. رفلکتور عکاسی یک صفحه منعکس کننده می باشد که نور را انعکاس می دهد تا سایه ها ی اضافه و ای نور شدید را کنترل کند. همچنین می تواند با پراکنده کردن نور، تغییرات چشمگیری در عکاسی ایجاد کند. رفلکتور عکاسی وسیله‌ای است که در عکاسی برای نورپردازی استفاده می شود. این نور می تواند با شدت های مختلف باشد و قابل تنظیم است. از طرفی مسیر نور در اختیار عکاس قرار دارد تا بتواند در جهتی که می خواهد آن را کنترل کند و عکس هایی با کیفیت و خاص بگیرد. اگر در زمینه‌ی عکاسی فعالیت کرده باشید، می دانید که نورپردازی تقریباً مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در عکاسی شمرده می شود و از طریق آن، می توانید عکس های حرفه‌ای بگیرید.

تأثیر و کاربرد رفلکتور در عکاسی چیست؟

رفلکتور عکاسی به شما این اجازه را می دهد که کنترل کاملی روی نورپردازی داشته باشید و از این طریق می توانید سایه ها و نور ها را حذف و یا اضافه کنید و سوژه را آن‌طور که می خواهید، نشان دهید. زمانی که کنترل شما بیشتر شود، می توانید نتایج حرفه‌ای‌تری نیز بگیرید. حتی عکاسان مبتدی با یادگیری کنترل نور، می توانند عکس های بسیار تکنیکی و ویژه‌ای را ثبت کنند. تابش نور رفلکتور عکاسی باعث می شود سایه های ملایمی ایجاد شوند و به ویژه در عکاسی پرتره، اجزاء صورت و به طور کلی جزئیات تصویر، بسیار ظریف‌تر و زیباتر دیده شوند. همچنین در عکاسی از اشیاء نیز با رفلکتور می توانید سایه های اضافه را حذف کرده و نور را به دلخواه کنترل کنید. یک رفلکتور عکاسی استاندارد، نور ها را در انواع حالات، به صورت نرمی به سوژه می تاباند و سایه ها و نور های ملایمی را ایجاد می نماید که این نکته از برجستگی ها و تیزی های نامتوازن جلوگیری می کند.

رفلکتور عکاسی

انواع رفلکتور عکاسی

5 رفلکتور عکاسی اصلی وجود دارند که شامل رفلکتور سفید، طلایی، نقره‌ای، مشکی و رفلکتور شفاف می شوند. درواقع معمولاً در اکثر موارد از نمونه های سفید، طلائی و نقره‌ای استفاده می شود، اما رفلکتور های مشکی و شفاف نیز کاربرد های خاصی دارند که برخی عکاسان از آن ها استفاده می کنند. برای یادگیری بهتر عکاسی می توانید در کلاس آنلاین عکاسی ثبت نام کنید. در این بخش به معرفی انواع رفلکتور عکاسی می پردازیم و کاربرد هریک را به طور کامل توضیح می دهیم.

رفلکتور عکاسی سفید

معمولاً این رفلکتور را در عکاسی هایی که نمی خواهند در آن از فلاشر استفاده کنند؛ به کار می برند و در عکاسی های کلاسیک از آن استقبال می شود. نوری که می توانید از این رفلکتور عکاسی بگیرید، بسیار نرم و خنثی می باشد و سایه های تیز و نور های شدید را کنترل می کند و در انواع عکاسی های استودیویی و فضای باز می توان از آن استفاده کرد. این رفلکتور همچنین قابلیت بسیار خوبی در خنثی کردن و کنترل درصد کنتراست نور های پر کننده و نور اصلی، دارد و بدون تغییر نور ایجاد شده، برای نرم کردن نور روی سوژه نیز کاربرد دارد. بسیاری از افراد از این رفلکتور در عکاسی های پرتره و به ویژه عکس های مراسمی مانند مراسم عروسی و یا تولد استفاده می کنند. این رفلکتور بازتاب ضعیفی دارد و باید آن را تا حد ممکن به سوژه نزدیک کنید.

رفلکتور عکاسی نقره‌ای

این رفلکتور به دلیل بازتاب نور زیاد و بسیار عالی، گزینه‌ای عالی برای مبتدیان و کسانی است که به تازگی عکاسی را شروع کرده‌اند. همچنین اگر در فضای کم نوری باشید و جایی که بخواهید کنتراست را بیشتر کنید، می توانید با استفاده از این رفلکتور عکاسی، نوری که می خواهید را در فضا ایجاد کنید. این رفلکتور در فضای باز به سرد کردن نور نیز کمک می کند. معمولاً رفلکتور عکاسی نقره‌ای در دو نوع مات و براق ساخته می شود و برای عکاسی پرتره، بیشتر نوع مات آن توصیه می شود. از رفلکتور نقره‌ای براق نیز در عکاسی های ورزشی و مسابقات استفاده می شود، زیرا جزئیات بدنی را به خوبی مشخص می کند و عکس ها را جذاب‌تر نشان می دهد.

رفلکتور عکاسی طلائی

این رفلکتور نیز طرفداران زیادی دارد و می تواند سبک عکاسی شما را نیز بسیار جذاب کند و مسیر آن را عوض نماید. معمولاً عکس هایی که با این رفلکتور گرفته می شوند، چهره و حال و هوای عکس را پرنشاط نشان می دهند و نور گرمی مانند آفتاب هنگام طلوع، به عکس اضافه می کنند. همچنین رنگ پوست را بسیار جذاب نشان می دهد. از این رفلکتور در عکاسی هایی که در ساحل و یا هنگام غروب گرفته می شوند بسیار استفاده می شود، زیرا حال و هوای خاصی در عکس ایجاد می کند و تنالیته ای طلایی روی پوست و یا عکس ایجاد می نماید. همچنین می توانید در کنار آن از رفلکتور های دیگر نیز، برای کنترل نور بهتر و ایجاد فضای دلخواه، استفاده کنید.

تنها نکته‌ای که باید مراقب آن باشید شدت نور این رفلکتور عکاسی است. اگر نور آن خیلی شدید باشد، پوست به زردی می زند و بهتر است آن را کنترل کنید و به یاد داشته باشید استفاده حرفه‌ای و اصلی از این رفلکتور در فضای باز است. اگر کار شما به گونه‌ای است که به صورت کامل در استودیو کار می کنید و یا بخش مهمی از کار شما در این فضا می باشد، باید حتماً رفلکتور عکاسی مشکی را تهیه کنید. رفلکتور مشکی نور را یکدست می نماید و نور را جذب می کند. همچنین باعث تغییر دمای رنگ تصویر و جزئیات آن نمی شود و می تواند فضا و یا چهره ها را بسیار واقعی‌تر نشان دهد.

به ویژه زمانی که عکاسی صنعتی و یا عکاسی از جواهرات را انجام می دهید، این رفلکتور می تواند در ثبت تصاویر جذاب و حرفه‌ای به شما کمک کند. به ویژه در عکاسی پرتره‌ای که در استودیو انجام می شود، می توانید عکس های بسیار جذاب و باکیفیتی را با این رفلکتور بگیرید. این رفلکتور به شما کمک می کند عکس های دراماتیک بگیرید و کنتراست تصاویر را کنترل کنید.

رفلکتور شفاف

رفلکتور شفاف با اسم دیفیوز نیز معروف است و کاربرد های مهم آن شامل بازتاب بخشی از نور و پخش کردن نور می باشد. این وسیله بیشتر برای کنترل نور و کم کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از فضاها، به ویژه زمانی که در فضای باز عکاسی می کنید، نور شدن زیادی دارد. از طریق این رفلکتور عکاسی می توانید نور را کنترل کنید و عکس های باکیفیت‌تری بگیرید. می توانید در عکاسی هایی که در طول روز و در فضای باز انجام می شوند، از این وسیله برای کنترل نور و جلوگیری از شدت زیاد نور در بخش های خاصی استفاده کنید.

انواع رفلکتور عکاسی

نکات مهم در انتخاب رفلکتور

اگر بخواهید رفلکتور عکاسی تهیه کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید یکه ببینید از چه رفلکتوری استفاده کنید و با شناخت معیار ها، می توانید انتخاب بهتری داشته باشید. در این بخش برخی از نکات مهم را که بهتر است پیش از انتخاب و تهیه رفلکتور عکاسی بدانید، با شما در میان می گذاریم. بسته به نوع عکاسی و شاخه‌ای که در آن فعالیت می کنید، باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. می توانید پک های کامل را خریداری کنید که همه 5 مدل را ارائه می کنند تا بتوانید در انواع عکاسی، از هرکدام به فراخور محیط و موقعیت استفاده کنید.

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات نیز این است که اگر در فضای باز نیز عکاسی می کنید، رفلکتوری تهیه کنید که قابل حمل باشد و برای جا به جایی آن دچار سختی و مشکل نشوید. رفلکتور های تا شو برای این کار بهترین گزینه می باشند. همچنین باید بودجه خود را چک کنید و بهترین گزینه را با توجه به قیمت و کیفیت تهیه نمایید. به طور مثال اگر تازه شروع به این کار کرده‌اید، حتماً از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید تا بهترین گزینه را تهیه نمایید.

تمامی این نکات باید به صورت عملی نیز آموخته شوند و به صورت تجربه دربیایند. داشتن استادی که در این زمینه ماهر باشد، می تواند شما را چند سال جلو بی اندازد. مجموعه دانش هنر اقدام به برگزاری دوره های آموزش عکاسی از صفر تا صد کرده است و افراد مختلف می توانند با شرکت در این کلاس ها و دریافت نمره ها در پایان هر ترم، مدرک بین‌المللی دریافت کنند. در جلسات غیرحضوری، شما می توانید سوا لاتتان را بعد از هر جلسه از پشتیبان تخصصی بپرسید. پس لازم نیست نگران باشید، چرا که کلاس های غیرحضوری با کیفیتی هم‌سطح با کلاس های حضوری پیش می روند.

آموزش استفاده از رفلکتور در عکاسی

برای استفاده از رفلکتور عکاسی، می توانید آن را خودتان نگهدارید و یا از کسی بخواهید به شما کمک کند. همچنین می توانید آن را به سوژه بدهید و یا آن را در جایی تنظیم نمایید. حتی از پایه های مخصوص برای این کار نیز استفاده می شود. این وسیله نور را منعکس می نماید و اگر از انواع نقره‌ای با طلایی استفاده می کنید، عکاسی را به گونه‌ای انجام دهید که سوژه به این رفلکتور نگاه نکند. هنگام استفاده از رفلکتور سفید نیز آن را عقب جلو ببرید تا بهترین زاویه و فاصله را پیدا کنید. هرچه رفلکتور عکاسی بزرگ‌تر باشد، نور را بهتر می تاباند و نور نرم‌تری را ایجاد می کند. اگر به نور نرم نیاز دارید، از رفلکتور های سفید و نقره‌ای استفاده کنید و آن ها را به سوژه نزدیک کنید. همچنین اگر منبع نور قوی ندارید و از نور کمکی بهره می گیرید، حتماً آن را دورتر بگذارید تا نور زیاد نشود و عکس خراب نشود. در واقع باید سعی کنید یک نور پر کننده باشد.

رفلکتور در نور طبیعی

بهترین تنظیمات باید توسط خود عکاس و از طریق تجربه برای رفلکتور نور طبیعی لحاظ شود. با این حال برخی نکات را که شاید بتواند برایتان کمک کننده باشد، معرفی می کنیم. اگر عکس های شما دارای نور پس زمینه هستند، عکاسی در طول روز و یا ساعات طلایی، بهتر است با یک رفلکتور سفید انجام شود. رفلکتور را نزدیک صورت خودتان بگیرید تا نور پس زمینه را روی صورت سوژه بازتاب دهد. اگر نور فضا خوب بود اما چهره سوژه و یا به صورت کلی وسیله‌ای که از آن عکاسی می کنید در قیمت تاریکی قرار دارد، می توانید رفلکتور بزرگی را نزدیک صورت سوژه بگیرید.

چنانچه نور محیط به دلیل ابری بودن هوا و یا وجود سایه های تیره خوب نبود، رفلکتور را دقیقه زیر صورت سوژه تنظیم کنید و یا سوژه آن را زیر سینه‌اش بگیرد تا نور چانه و زیر چشم ها را پر کند و بعد اقدام به عکاسی نمایید.

رفلکتور در نور مصنوعی

استفاده از رفلکتور در عکاسی استودیویی یک ضرورت به شمار می رود و عکاسان در این فضا همیشه از انواع رفلکتور ها استفاده می کنند. درواقع رفلکتور ها تأثیری بسیار بهتر از فلاشر ها دارند و نورپردازی را بسیار راحت‌تر می کنند. همچنین می توانید نور را به دلخواه کنترل کنید و از رفلکتور عکاسی به عنوان نور های پر کننده نیز استفاده کنید.

جمع‌بندی
رفلکتور عکاسی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین ابزار عکاسی است که هر عکاس حرفه‌ای از آن ها استفاده می کند. رفلکتور ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع عکاسی و هدف از آن، مورد استفاده قرار می گیرند. با آشنایی با آن ها، می توانید در مواقع لازم، از هریک به نحو درست کمک بگیرید تا نورپردازی دلخواه را روی عکس ها انجام دهید. همان طور که پیش از این نیز به این موضوع اشاره شد، آموزشگاه دانش هنر، با بهترین کادر و برجسته‌ترین اساتید، اقدام به برگزاری کلاس های مختلف جامع عکاسی از مبتدی تا پیشرفته را به بهترین نحو می کند. این کلاس ها هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی برگزار می شوند و سطح کیفی آن ها به گونه‌ای است که می توانید بعد از این کلاس ها، وارد بازار کار شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان