دانش هنر / آموزش های عکاسی / رزولوشن چیست؟

رزولوشن چیست؟

معنی رزولوشن در عکاسی

برای شروع فعالیت در عرصه عکاسی، برخی از واژه ها و اصطلاحات پرتکرار و بسیار مهم هستند که بهتر است با آن ها آشنا شوید. یکی از اصطلاحات مهم در عکاسی، رزولوشن است. رزولوشن یکی از شاخص های مهم برای اندازه‌گیری و اطلاع از میزان کیفیت تصاویر می باشد. رزولوشن فقط به هنر عکاسی محدود نمی شود. بلکه هنگام خرید بسیاری از محصولات دیجیتال و برقی ازجمله تلویزیون، تلفن همراه، دوربین عکاسی و لپ تاپ هم بحث میزان رزولوشن تصاویر همیشه داغ است. در این مقاله نیز به طور کامل با مفهوم رزولوشن و روش های اندازه‌گیری آن و رزولوشن در عکاسی آشنا می شویم.

رزولوشن در عکاسی چیست؟

هنگام عکاسی یکی از اصطلاحات مهمی که تأثیر زیادی در بهبود یا کاهش کیفیت تصاویر دارد، رزولوشن است. رزولوشن در هر بخش از عکاسی دیجیتال معنای منحصر به فردی دارد. همچنین رزولوشن در هر عکاسی مشخصه و مقادیر متفاوتی با یک دیگر دارد، به گونه‌ای که این مقادیر با یک دیگر قابل قیاس نیستند. به طور کلی رزولوشن در عکاسی به این صورت تعریف می شود. میلیون ها پیکسل وجود دارد که یک حسگر عکس را در دوربین دیجیتال می سازد. هرکدام از پیکسل ها تا حدودی یک مربع حساس به نور می باشند.

درواقع هر پیکسل، نوری را که به آن می تابد، اندازه‌گیری و سپس ثبت می کند. برای دیدن پیکسل ها حتماً باید عکس را زوم کنید. رزولوشن در عکاسی یا وضوح تصویر نیز، به توانایی دوربین در دسته بندی کردن و ارائه مؤثر اطلاعاتی که منجر به تفکیک عکس می شوند، اشاره دارد. به طور کلی می توان گفت رزولوشن منجر به درک جزئیات، الگوها و بافت های ریز تصاویر می شود. رزولوشن نشان می دهد که یک عکس، چقدر می تواند بدون تار شدگی یا از دست دادن اطلاعات کوچک، بزرگنمایی شود. رزولوشن تصاویر بر حسب پیکسل بر اینچ یا ppi شناخته می شود.

رزولوشن در گوشی چیست

راهنمای اندازه‌گیری رزولوشن

هر پیکسل دارای تعدادی مربع کوچک در عرض و طول خود است. با شمردن تعداد پیکسل ها، بر حسب ابعاد طول و عرض هر پیکسل، می تواند رزولوشن را اندازه‌گیری کرد. برای مثال هنگام خرید دوربین، فروشنده یا مدیر سایت می گوید که رزولوشن دوربین 2598*3904 پیکسل است. این به معنی این است که دوربین دارای ۳۹۰۴×۲۵۹۸=۱۰, ۱۴۲, ۵۹2 پیکسل (طول* عرض) است. اگر این عدد به دست آمده را بر یک میلیون تقسیم کنید، عدد به دست آمده 10.1 مگا پیکسل است. درواقع یک مگا پیکسل معادل یک میلیون پیکسل است؛ بنابراین رزولوشن عکسی که با دوربین بالا می گیرد، 10.1 مگا پیکسل (10.1 mp) است. به همین دلیل می توان گفت یک قانون کلی وجود دارد، هر چه تعداد رزولوشن های یک عکس بیشتر باشد، اطلاعات و جزئیات عکس و درنتیجه رزولوشن یا وضوح آن هم بیشتر است.

رزولوشن در مانیتور

مانیتور کامپیوتر و مانیتور لپ تاپ با یک دیگر تفاوت دارند. مانتیورهای کامپیوتری به صورت قطری و بر حسب اینچ اندازه‌گیری می شوند. به همین دلیل تصویری که در صفحه نمایش مانیتور کامپیوتر نمایش داده می شود، ترکیبی از مربع های افقی و عمودی است. به تعداد کل پیکسل های قابل نمایش روی صفحه مانیتور، رزولوشن مانیتور گفته می شود. رزولوشن در مانیتور نیز به صورت جفت عدد بیان و معرفی می شود. سایزهای رایج در بین مانیتورها 800*600، 1024*768، 1280*1024 و 1600*1200 پیکسل هستند. این مانتیورها به ترتیب، SVGA، XGA، SXGA و UXGA نامیده می شوند. هر پیکسل در مانیتور ترکیبی از سه رنگ آبی، قرمز و سبز است. به المان های کوچکی که یک تصویر روی مانیتور را تشکیل می دهند، پیکسل می گویند؛ بنابراین رزولوشن مانیتور به صورت پیکسل بر اینچ مربع یا ppi معرفی می شود.

همه چیز در مورد رزولوشن در عکاسی

رزولوشن در چاپ عکس

همان‌طور که در قسمت های بالاتر به آن اشاره شد، رزولوشن در عکاسی به وضوح و کیفیت پیکسل های هر عکس اشاره دارد. همچنین هر چه تعداد پیکسل های یک عکس بیشتر باشد، جزئیات ریزی که در آن عکس نمایان می شوند، بیشتر خواهد بود و وضوح تصاویر هم افزایش خواهد یافت. درواقع افزایش وضوح تصاویر، به شما اجازه می دهد که بتوانید پرینت هایی با ابعاد بزرگ‌تر را چاپ کنید.

 رزولوشن در اسکنر

یکی از موارد دیگری که برای آن رزولوشن اهمیت زیادی دارد، رزولوشن در اسکنر است. اسکنر یک واسط بین فرمت های دیجیتال و غیر دیجیتال محسوب می شود؛ یعنی هر عکس آنالوگی را می توان با استفاده از دستگاه اسکنر به عکس دیجیتال تبدیل کرد. هنگام تبدیل عکس آنالوگ به عکس دیجیتال، اعدادی که بیانگر رزولوشن و وضوح تصاویر هستند، با یک دیگر جا به جا می شوند. هر چه ppi تصاویر بالاتر باشد، جزئیات و اطلاعاتی که در عکس ذخیره می شوند، بالاتر خواهند بود. همچنین جزئیات وضوح و دقت رنگ بیشتری در عکس مشاهده می شود، بنابراین برای ویرایش عکس نیز راحت‌تر و سریع‌تر خواهید بود و می توانید عکس را در مدت زمان کم‌تری ویرایش کنید. علاوه بر این، وضوح بالاتر اسکن به شما این امکان را می دهد که ویرایش های لازم را روی عکس اعمال کرده و پرینت های بزرگ‌تری بگیرید.

رزولوشن در پرینتر

همیشه دیدن عکس ها به صورت چاپ شده، لذت بخش تر بوده است. پرینتر به راحتی امکان چاپ عکس ها با کلیه فرمت ها را به راحتی فراهم می کند. رزولوشن پرینتر به میزان توانایی عکس ها به صورت دقیق گفته می شود. رزولوشن در پرینتر بر حسب تعداد نقطه های رنگ بر اینچ، (DPI یا Dots per inch) تعیین می شود. پرینترهای لیزری که از آن ها سال هاست استفاده می شود، دارای رزولوشن 600 dpi هستند. رزولوشن پرینترهای جوهرافشان نیز 2400 dpi یا بالاتر هستند. هر چه dpi تصاویر بالاتر باشد، دقت آن ها در چاپ تصاویر با جزئیات بیشتر و حتی نمایش سایه ها بالاتر است.

جمع‌بندی

برای خرید دوربین و ثبت تصاویر با جزئیات و کیفیت بالاتر، ابزارها و فاکتورهای مختلفی تأثیرگذار هستند. به همین دلیل مبحث رزولوشن در عکاسی های دیجیتال، ممکن است باعث سردرگمی عکاسان مبتدی شود. به طور کلی مقادیری که برای تعیین رزولوشن در عکاسی انتخاب می شوند، با یک دیگر قابل مقایسه نیستند. به همین دلیل لازم است که درک صحیحی از ارتباط بین وضوح ابزار های مختلف عکاسی با یک دیگر داشته باشید. این موضوع باعث می شود که بتوانید بهترین تصویر با رزولوشن بالا را به عنوان عکس نهایی ثبت کنید.

آیا رزولوشن بیشتر به معنای کیفیت بیشتر است؟

به طور کلی مگا پیکسل بیشتر، یعنی تراکم پیکسلی بیشتر در یک تصویر. علاوه بر این، اپتیک و کیفیت تراشه ضبط تصاویر نیز تأثیر ویژه‌ای بر افزایش رزولوشن دارد. همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد، هر چه رزولوشن تصاویر بیشتر باشد، پیکسل هایی که موقع زوم کردن تصاویر مشاهده می کنید، میزان جزئیات بیشتری را نمایش می دهد و این نشان دهنده افزایش کیفیت است.

آیا رزولوشن دوربین یکسان در لنزهای مختلف نتیجه یکسانی می دهد؟

برای افزایش کیفیت و رزولوشن تصاویر، عوامل مختلفی تأثیرگذار هستند؛ اما برای افزایش کیفیت تصاویر در دوربین هایی که میزان رزولوشن آن ها یکسان است، با خرید لنزهای قوی‌تر و پیشرفته‌تر، می تواند رزولوشن تصاویر را افزایش داد. درواقع می توان گفت اگر لنز دوربین ضعیف است، نمی تواند جزئیات زیاد و مناسبی از تصاویر را ارائه دهد. همچنین باید توجه داشته باشید که دوربین هایی با رزولوشن بالاتر، همیشه از نظر قدرت تفکیک پذیری فشار بیشتری را روی لنز دوربین اعمال می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان