دانش هنر / آموزش های عکاسی / رزولوشن عکس در فتوشاپ

رزولوشن عکس در فتوشاپ

در زمان عکس‌برداری وضوح تصویر اهمیت زیادی دارد و این رزولوشن می‌تواند تعیین کننده کیفیت تصویر باشد. عکس‌ها معمولاً با رزولوشن های مختلفی گرفته می شوند و هر چه ابعاد تصویر بزرگ تر می شود کیفیت و وضوح آن هم بالاتر می رود تا چاپ خوبی داشته باشد. شما می توانید توسط برنامه‌های متنوعی که بهترین و کاربردی‌ترین آن‌ها فتوشاپ است رزولوشن عکس را به راحتی کم و زیاد کنید.

رزولوشن عکس در فتوشاپ چیست؟

رزولوشن عکس در فتوشاپ در واقع همان وضوح تصویر است که بر اساس معیارهای مختلفی از جمله نور سنجیده می شود. پیکسل‌های موجود در تصویر در صورتی که کیفیت بالا داشته باشند شما می توانید عکس را در هر ابعادی با کیفیت و وضوح خوب مشاهده کنید. بالا بودن رزولوشن به شما این امکان را می دهد تا جزئیات عکس را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

در فتوشاپ شما می توانید به آسانی به این رزولوشن دسترسی داشته و آن را تنظیم کنید. دستگاه‌هایی که شما کار عکاسی را با آن‌ها انجام می دهید در تعیین رزولوشن اصلی نقش مهمی دارند. دوربین‌های پیشرفته و حرفه ای همیشه عکس‌هایی با رزولوشن بالا ارائه می دهند. در فتوشاپ برای بیان وضوح واحدهای مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها dpi, lpi, ppi و pdd هستند و به روش‌های مختلفی اندازه گیری می شوند.

برای تغییر رزولوشن عکس در فتوشاپ شما باید واحدهای ذکر شده را تنظیم کنید تا بتوانید به وضوحی که مد نظر دارید دست پیدا کنید. در فتوشاپ هر عکس متشکل از پیکسل‌های مربعی شکلی بوده که وقتی روی آن‌ها زوم می کنيد این پیکسل ها به خوبی قابل مشاهده هستند و در واقع این نشان دهنده وضوح و کیفیت بالای تصویر است که در چاپ بیشتر مشهود است.

چگونه رزولوشن عکس را در فتوشاپ تغییر دهیم؟

رزولوشن عکس در چاپ نقش مهمی دارد به همین دلیل هنگام چاپ ابتدا وضوح و کیفیت تصویر مورد بررسی قرار می گیرد. شما می توانید با انجام مراحلی ساده رزولوشن عکس در فتوشاپ را تغییر دهید. برای انجام این کار باید ابتدا برنامه فتوشاپ را باز کرده و سپس فایل مورد نظر را از سربرگ مربوطه به این برنامه منتقل کنید. در این زمان عکس درون برنامه فتوشاپ برای شما باز می شود تا تغییرات را روی آن اعمال کنید.

تنظیم dpi مهم‌ترین کاری است که شما می توانید برای افزایش رزولوشن عکس انجام دهید. در واقع با تغییر رزولوشن بین ابعاد و کیفیت تناسب خاصی ایجاد می شود. dpi اگر روی ۳۰۰ قرار بگیرد استانداردترین حالت ممکن است. اگر در سربرگ image فرمان image size را اجرا کنید سربرگ برای شما باز می شود که دارای گزینه Resaniple Image است اگر آن را کلیک کنید وضوح تصویر به راحتی کم و زیاد می شود. این تغییر کیفیت روی عکس قابل مشاهده است تا شما به بهترین شکل آن را ثبت کنید.

 بالا بردن رزولوشن عکس در فتوشاپ

چون فتوشاپ یک برنامه گرافیکی است قابلیت‌های مختلفی هم دارد که شما می توانید به صورت هم‌زمان از آن‌ها استفاده کنید. بهترین این قابلیت‌ها افزایش رزولوشن عکس در فتوشاپ است. وقتی شما سربرگ Resaniple Image را اجرا می کنید در واقع صفحه ای مجزا برای شما باز می شود که شما باید داده های عکس را درون آن حفظ کنید. در قسمت Resolution باید وضوح مناسب را وارد کنید تا عکس کیفیت و پهنای مناسب را پیدا کند.‌

زمانی که عملیات بالا ثبت شد. سپس با انتخاب گزینه Auto Resolution تعداد خطوط صفحه را تنظیم کرده و کیفیت مورد نظر را هم انتخاب کنید. بالا بردن رزولوشن مزیت های زیادی دارد و علاوه بر اینکه چاپ را برای مشتری با کیفیت تر می کند بلکه این امکان را می دهد تا تمام جزئیات به خوبی قابل مشاهده باشند و در واقع این جذابیت عکس را افزایش می دهد. عکاسان حرفه ای برای چاپ تصاویر زیبا همیشه کیفیت را افزایش می دهند تا بتوانند نظر بیننده را جلب کنند.

کاهش رزولوشن عکس در فتوشاپ

مراحلی که شما برای افزایش رزولوشن در فتوشاپ انجام می دهید برای کاهش وضوح هم تکرار می شود اما با این تفاوت که شما در مرحله قبل کیفیت و وضوح را بالاتر بردید اما در اینجا باید مقادیر را کمتر وارد کنید تا جزئیات قابل مشاهده نباشند. بدین ترتیب شما بدون زوم کردن هم می توانید پیکسل‌های تصویر را ببینید و این شفافیت و کیفیت کار را کاهش می دهد. برای مات شدن عکس می توانید رزولوشن آن را کمتر کنید.

زمانی که دستوری در فتوشاپ اجرا می شود شما می توانید به صورت آنی این تغییرات را روی عکس مشاهده کنید و حتی در صورت نارضایتی این مراحل قابل بازگشت بوده و می توان مجدد آن را انجام داد. پایین بودن حجم dpi نشان می دهد که عکس شما با وضوح بالا گرفته نشده است و در واقع یک عکس بی‌کیفیت است. زمانی که رزولوشن کم می شود حجم عکس هم در زمان ذخیره سازی کاهش پیدا می کند‌ و شما هر زمانی که عکس را باز کنید رزولوشن کامل ثابت می‌ماند.

رزولوشن مناسب برای چاپ عکس در فتوشاپ

رزولوشن عکس در فتوشاپ مقادیر استانداردی دارد که زمان اصلاح عکس باید به آن توجه کنید. ۳۰۰ همیشه بهترین کیفیت را دارد و برای چاپ هم گزینه مناسبی است. برخی افراد برای چاپ dpi ۲۵۰ را هم انتخاب می‌کنند. برای اینکه رزولوشن مناسبی را برای چاپ انتخاب کنید باید به عوامل مختلفی که مهم‌ترین آن‌ها سایز عکس است توجه کنید. پس شما اول طول و عرض مناسب را در فتوشاپ تعیین می کنید و سپس کیفیت را مورد بررسی قرار می دهید.

اگر کیفیت و سایز با هم همخوانی دارند چاپ صورت می گیرد اما در غیر این صورت باید مقادیر dpi را هم بیشتر کنید تا جایی که شما تصویر را با وضوح بالا مشاهده می کنید و مطمئن هستید که در چاپ هم آیت کیفیت به خوبی قابل مشاهده است. افرادی که در زمینه عکاسی و گرافیک سررشته دارند بهتر می‌توانند برای تصاویر خود رزولوشن مناسب انتخاب کنند. عکسی که با کیفیت بالا چاپ می شوند قطعاً به صورت پیکسلی نیست و شما قادر هستید تا تمام جزئیات آن را به خوبی مشاهده کنید.

جمع بندی

جذابیتی که کار با نرم افزارهای گرافیکی دارد افراد را ترغیب به آموزش و یادگیری این هنر زیبا کرده است. افراد علاقه‌مند به کارهای گرافیکی خصوصاً فتوشاپ و همچنین هنر عکاسی می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آنلاین و حضوری دانش هنر با اساتید مجرب در ارتباط باشند و به پیشرفت‌های خوبی هم دست پیدا کنند. در این واحد آموزش به صورت کاملاً حرفه‌ای و پیشرفته صورت می‌گیرد بدین ترتیب شما قادر خواهید بود تا علاوه بر تغییر رزولوشن عکس تغییرات دیگری را هم‌روی آن اعمال کنید و عکس‌هایی با کیفیت و وضوح بالا برای چاپ داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا