دانش هنر / آموزش های عکاسی / رزولوشن برای چاپ عکس

رزولوشن برای چاپ عکس

امروزه عکاسی به یکی از رشته‌های پرطرف‌دار در سراسر دنیا تبدیل‌ شده است و هنردوستان همواره از طریق عکاسی، عکس‌های زیبایی را می‌گیرند و آن را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند. یکی از نکات مهم در یادگیری عکاسی و ثبت تصاویری با کیفیت بالا، آشنایی با رزولوشن برای چاپ عکس است. شما با یادگیری نحوه استفاده از این تکنیک می‌توانید عکس‌هایی با وضوح و کیفیت بالا را خلق کنید. آموزشگاه دانش هنر یکی از مراکزی است که همه تکنیک‌های عکاسی را به صورت حرفه ای به هنرجویان آموزش می‌دهد و همواره آن‌ها را حمایت و پشتیبانی می‌کند.

رزولوشن برای چاپ عکس چیست؟

رزولوشن به معنای تعداد نقطه‌ها یا همان پیکسل ها در یک اینچ مربع است که به زبان ساده رزولوشن یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت تصویر است و هر چقدر که رزولوشن عکس بیشتر باشد، کیفیت و وضوح آن عکس نیز بیشتر می‌شود. رزولوشن درواقع معیاری برای سنجش کیفیت تصاویر چاپ‌ شده و واحد اندازه‌گیری کیفیت در چاپ تصاویر به حساب می‌آید.

اهمیت رزولوشن برای چاپ عکس چیست؟

رزولوشن که با نام DPI نیز شناخته می‌شود مخفف عبارت (dot per inch) است که یک واحد اندازه‌گیری برای تعیین میزان کیفیت و وضوح تصاویر است. رزولوشن برای چاپ تصاویر اهمیت زیادی را دارد و بدون وجود آن تصاویر کیفیت پائین خواهند داشت. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل اهمیت رزولوشن در ایجاد تصاویر باکیفیت را برایتان توضیح بدهیم که بتوانید با شناخت این‌ موضوع، تصاویر بهتر و باکیفیت‌تری را ایجاد کنید.

هر تصویری که شما در صفحه‌ی گوشی یا مانیتور خود می‌بینید، از کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی از پیکسل ها ایجاد شده است. رزولوشن برای چاپ با شمارش نقطه‌ها یا پیکسل ها در یک اینچ مربع به ما اطلاعات زیادی را در درباره کیفیت تصاویر می‌دهد. در واقع هر چقدر که تعداد نقطه‌ها یا پیکسل ها در یک تصویر زیاد باشد، کیفیت و وضوح عکس چاپ‌ شده افزایش پیدا می‌کند و هر چقدر که تعداد این نقاط یا پیکسل ها کمتر باشد، کیفیت و وضوح تصاویر نیز در سطح کیفی پایین‌تری قرار خواهد گرفت.

بهترین رزولوشن برای عکس چیست؟

انتخاب روش مناسب برای چاپ عکس اهمیت زیادی را دارد، چون شما در واقع با انتخاب رزولوشن مناسب می‌توانید میزان کیفیت و وضوح تصاویر خود را تعیین کنید. این سؤال که بهترین رزولوشن برای چاپ عکس‌های مورد علاقه ما چقدر است؛ ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده‌ است. ما در این مقاله تمامی سعی خود را می‌کنیم که بهترین جزا رزولوشن برای چاپ عکس را برای شما عزیزان توضیح بدهیم.

در ابتدا باید بدانیم که بین رزولوشن چاپ عکس با رزولوشن صفحه نمایش تفاوت‌های زیادی وجود دارد؛ چراکه تصاویر مورد نظر شما ممکن است که روی صفحه نمایش رزولوشن خوبی را دارا باشند ولی زمانی‌ که این تصاویر را چاپ می‌کنید، متوجه کمتر شدن رزولوشن آن‌ها می‌شوید. دقت داشته باشید که شما برای چاپ تصاویر از عکس‌های با رزولوشن بسیار زیاد استفاده نکنید. در کل شما برای چاپ عکس به رزولوشن بیشتری نسبت‌ به تصاویر موجود در کامپیوتر احتیاج دارید؛ چون در زمان چاپ نقطه‌های جوهر یا همان پیکسل به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و این باعث پخش شدن جوهر و پائین آمدن کیفیت و وضوح عکس‌های چاپ‌ شده می‌شود.

حداقل رزولوشن برای تصاویر چاپی DPI ۳۰۰ است و حداقل رضا روشن برای تصاویری که دارای متن باشند، حدود DPI۳۵۰ از تصاویر موجود بر روی مانیتورهای کامپیوتر دارای رزولوشن ۷۲ و یا ۹۶ DPI هستند که این رزولوشن برای چاپ تصاویر اصلاً مناسب نیست و این تصاویر در هنگام چاپ تار یا دندانه‌دار می‌شوند.

لازم به ذکر است که شما برای گرفتن عکس‌هایی با کیفیت بالا و وضوح زیاد، علاوه‌ بر رزولوشن باید به مواردی همچون نوردهی تصویر هم دقت زیادی کنید. شما باید از فرمت RAW استفاده کنید که بتوانید در محیط‌هایی فعالیت عکاسی خود را انجام دهید که نور کافی داشته باشد تا بتوانید ایزو را پایین نگه دارید. شما با رعایت موارد گفته‌ شده احتیاجی به استفاده از دوربین‌های با رزولوشن بیشتر از ۳۰ مگاپیکسل ندارید.

رزولوشن برای چاپ در فتوشاپ

انتخاب رزولوشن مناسب یکی از موارد مهم و تأثیرگذار در انتخاب عکس‌های تجاری و عکس‌های چاپی فتوشاپ شده‌ است. برای عکس‌های فتوشاپی و چاپی افست کافی است که فایل‌های خود را با سایز اصلی و رزولوشن ۳۰۰ DPI تنظیم کنید. در صورتی که عکس خود را با رزولوشن پایین‌تری تنظیم کنید، عکس چاپ شده وضوح و کیفیت خوبی را نخواهد داشت. عکس‌های متنی نوشته‌ شده نیز سطح کیفی پایینی را خواهند داشت، حتی اگر این عکس‌ها بر روی صفحه مانیتور خوب و باکیفیت مشاهده شوند.

درصورتی‌که با نرم‌افزارهای وکتور مانند (کورل) کار طراحی خود را انجام می‌دهید و می‌خواهید که پایان کار شما به صورتی با پسوند TIF یا JPG باشد، باید حواستان را جمع کنید و تنظیمات خروجی را بر روی رزولوشن DPI ۳۰۰ تنظیم نمایید.

دقت کنید که از رزولوشن های بالاتر برای فتوشاپ و طراحی نباید استفاده کنید؛ چراکه باعث کاهش سطح کیفی عکس شما می‌شود، حجم فایل مورد استفاده را زیاد می‌کند و سرعت سیستم را در هنگام انجام فتوشاپ و طراحی به‌شدت کاهش می‌دهد. شما درصورتی‌که از رزولوشن بیشتر از DPI ۳۰۰ هم در کار طراحی خود استفاده کنید، تغییری در کیفیت نهایی عکس چاپی شما ایجاد نخواهد شد.

رزولوشن عکس برای چاپ بنر

امروزه شرکت‌های تبلیغاتی زیادی در زمینه چاپ بنر و پلات فعالیت می‌کنند که انتخاب رزولوشن برای چاپ از اهمیت زیادی در این شرکت‌ها برخوردار است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا رزولوشن مناسب برای چاپ و طراحی بنر و پلات را به شما معرفی کنیم. بیشتر شرکت‌های تولیدی و تبلیغاتی بنر را در سایز و اندازه‌های بزرگی چاپ می‌کنند و فاصله پوسترهای چاپ‌ شده بیشتر از کارهای افست است، ازاین‌رو سایز فونت‌های بنرها بسیار بزرگ‌تر از فایل‌های چاپ افست است؛ بنابراین لازم نیست که شما برای طرح‌های چاپ بنر یا پلات از رزولوشن ۳۰۰ استفاده کنید، در هنگام چاپ رزولوشن طرح را کاهش می‌دهند تا کار ارسال فایل به پلاتر با سرعت بیشتری پیش برود.

لازم به ذکر است که در طرح‌هایی که برای پلات این دور بر روی کاغذ کوتد و یا بک لایت انجام می‌شود، مناسب‌ترین رزولوشن برای انجام این کار ۱۷۰ DPI است که با سایز اصلی کار تناسب زیادی دارد. همچنین بهترین رزولوشن برای چاپ اوت دور که بر روی بنر یا فلکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد ۱۲۰ DPI است.

نکات انتخاب رزولوشن مناسب برای چاپ عکس

رزولوشن یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد تصویری واضح و باکیفیت است که شما برای یادگیری این تکنیک به رعایت چندین نکته و قانون احتیاج دارید که در زیر آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم:

  1. اندازه تصویر و رزولوشن باید با یکدیگر ارتباط مستقیمی داشته باشند؛ طوری که هر چقدر اندازه تصویر افزایش پیدا کند، رزولوشن برای چاپ تصویر کاهش می‌یابد و درصورتی‌که اندازه تصویر کاهش پیدا کند، رزولوشن و سطح کیفی تصویر افزایش می‌یابد.
  2. یکی از عواملی که کاهش دهنده کیفیت عکس است مربوط به چاپ مجدد یک تصویر است. شما نباید از اسکن تصاویر برای چاپ مجدد تصویر خود استفاده کنید؛ چراکه چاپ مجدد باعث ایجاد یک ناهماهنگی بین ترام ها می‌شود که به آن پیچازی می‌گویند.
  3. هیچ‌گاه رزولوشن یک تصویر را به‌صورت دستی و توسط نرم‌افزار فتوشاپ زیاد نکنید، چون با این کار رزولوشن برای چاپ عکس را کاهش می‌دهید و به‌جای آن می‌توانید ابعاد تصویر چاپی را کاهش بدهید.

جمع بندی

رزولوشن برای چاپ عکس یکی از تکنیک‌های مهم در هنر عکاسی است که شما می‌توانید با یادگیری و انجام درست این تکنیک تصاویری واضح و باکیفیت را به وجود بیاورید. ما در این مقاله سعی کردیم که این تکنیک را تا حدودی به شما آموزش بدهیم، اما شما برای یادگیری کامل و تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای باید این تکنیک را در کلاس‌های آموزش عکاسی بیاموزید. آموزشگاه دانش هنر یکی از آموزشگاه‌های معتبر در شهر تهران است که با بهره‌گیری از بهترین و قوی‌ترین تیم آموزشی و برگزاری کلاس‌های حضوری و غیر حضوری تمامی مهارت‌های عکاسی را به بهترین نحو ممکن به هنرجویان عزیز آموزش می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا