دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / خیاطی با متد مولر

خیاطی با متد مولر

روش روش الگوی لباس در خیاطی با متد مولر

خیاطی با متد مولر یکی از محبوب ترین متدها در صنعت مد و لباس است. دوخت و الگوی مناسب لباس بسیار مهم است؛ زیرا دوخت و الگوی صحیح و مناسب با فرم بدن افراد، کمک می کند تا لباس ها بیشتر بر تن بنشیند و جذاب تر به نظر برسد. پس استفاده از متد های الگو و برش یکی از موارد مهمی است که لازم است به آن توجه ویژه ای شود. در این مقاله به خیاطی با متد مولر می پردازیم.

 

روش روش الگوی لباس در خیاطی با متد مولر

خیاطی با متد مولر چیست؟

در اواخر قرن نوزدهم، مایکل مولر یک متدی جهت برش پارچه ابداع کرد که امروزه به نام وی یعنی به عنوان متد مولر شناخته می شود و پایه و اساس بسیاری از الگو ها در صنایع دستی و پوشاک می باشد. خیاطی با متد مولر طی 100 سال گذشته، به طور مداوم پیشرفت های چشم گیری داشته است و با جهان مدرن سازگار شده است. متد مولر توسط اکثر شرکت های نساجی در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا امکان اجرای طرح ها و برش هایی با اندازه دقیق و مناسب را برای خیاط ها فراهم می کند.

خیاطی با متد مولر تجاری چیست؟

به طور کلی می توان گفت یکی از صنایع دوخت و دوز تجاری، خیاطی با متد مولر تجاری است؛ که کار آن بر مبنای سایزبندی انجام می شود. یکی از نکاتی که می توان به آن اشاره کرد، استفاده از این سبک برای تولید کارهای انبوه است؛ زیرا برای تولیدات انبوه متدهای شخصی دوزی، کارایی چندانی ندارد. علت عدم کارایی متدهای شخصی دوزی استفاده از الگوهایی است که به یک فرد اختصاص دارد و برای عموم و اکثر مردم نمی توان از آن استفاده نمود.

امروزه بسیاری از هنرمندانی که در این زمینه تخصص دارند و به طور کامل بر روی متد مولر تسلط دارند، الگوهایی را آماده کرده اند که مطابق با اندازه های استاندارد است و برای اکثر افراد قابل استفاده و مناسب می باشد. در این میان باید توجه داشت که اندازه های استاندارد به طور معمول، شامل سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ می باشند. اصول کلی متد مولر در کلاس های طراحی لباس به طور دقیق آموزش داده می شود.

نکات مهم خیاطی با متد مولر

حال به چند نکته مهم در مورد پهن کردن الگو روی پارچه می پردازیم. یکی از نکات حائز اهمیت که باید از ابتدای کار به آن توجه نمود، اتو کردن الگوها می باشد. قیچی کردن دقیق و درست پارچه نیز از نکات بسیار مهم می باشد که توسط پهن کردن الگو روی پارچه انجام می شود. همچنین خیاطان و هنرمندان عزیز باید توجه داشته باشند که خطوط عمودی موجود در الگو باید موازی با خطوطی باشد که بر روی پارچه قرار است قیچی شود. لذا نیاز است الگو بر روی پارچه، فیکس و محکم شود. برای محکم کردن الگو بر روی پارچه از سنجاق استفاده می شود.

حتماً باید توجه داشت که پس از اینکه الگو به پارچه سنجاق زده شد، برای پیاده سازی الگو بر روی پارچه از کاربن استفاده شود. برای دوخت لباس های فردی و اختصاصی، باید اندازه های شخص را گرفته و بعد از کشیدن الگو، مجدداً آن را با اندازه های گرفته شده از فرد، مقایسه و بررسی نمود.

مزایای خیاطی با متد مولر

یکی دیگر از موارد مهمی که لازم است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، قبل از شروع کار خیاطی با متد مولر، از آن آگاهی داشته باشیم، محاسبات ریز و فرمول های فراوان موجود در این متد است. این محاسبات برای به دست آوردن اندازه های دقیق دور سینه، دور کمر و دور باسن انجام می شوند که بسیار حائز اهمیت بوده و لازم است در همه ی متد های خیاطی نیز از آنها استفاده شود.

این متد در الگوسازی لباس بسیار پیچیده تر و وقت گیرتر از روش های دیگر است اما نتیجه دقیق تر است. یکی از مزایای متد مولر ارائه ی لباسی بسیار زیبا، شکیل و جذاب در انتهای کار است. این روش برای افرادی که به تمیزی دوخت اهمیت می دهند و در این زمینه بسیار سخت گیر و دقیق هستند، بسیار مناسب می باشد. غالبا تن خور زیبا از مزایای لباس هایی است که طبق متد مولر دوخته می شود. متد مولر برای افرادی که فرم بدن نرمالی دارند، گزینه ی مناسبی می باشد. این الگو در لباس هایی که برای افرادی با استایل نرمال تهیه می شود، به دلیل تناسب در بالا تنه و پایین تنه مناسب تر می باشد.

 

ابزار خیاطی با متد مولر

اندازه گیری ها در با متد مولر

در خیاطی با متد مولر که یکی از محبوب ترین متد های رسم الگوی خیاطی است با گرفتن چهار اندازه اصلی بدن که شامل دور سینه، دور کمر، دور باسن و قد کامل می باشد، آغاز می شود. سایر اندازه های بدن با فرمول های خاصی محاسبه می شود که بسیار دقیق است. این اندازه ها شامل دور باسن، قد بالاتنه و… می باشد. یکی از روش هایی که امروزه برای استفاده از این روش از آن استفاده می شود و به محاسبات کمک می کند، استفاده از برنامه ی الگوساز مولر است.

  • برای اندازه گیری ابتدا باید به صورت تمام قد و بدون کفش کنار دیوار ایستاد و با استفاده از گونیا روی سر با دیوار زاویه قائمه تشکیل داد و سپس از زمین تا نقطه ی به دست آمده را اندازه گیری کرد.
  • حال نوبت اندازه گیری دور سینه است. برای این کار باید متر را روی کمر، قسمت خط مرکزی قرار داد و سپس از زیر بغل و روی برجستگی های سینه عبور داد و اندازه ی مناسب برای لباس های آزاد تر را به دست آورد این اندازه برای لباس های چسبان مناسب نمی باشد.
  • در خیاطی با متد مولر برای اندازه گیری دورکمر، قبل از شروع، توسط یک نوار، روی بدن به شکلی که دست ها کنار بدن قرار گرفته و رو به روی خط آرنج و ناف باشد، بسته می شود. سپس باید متر را روی کمر در نقطه وسط قرار داد. سپس از پشت کمر عبور داده تا اندازه ی دقیق دور کمر به دست آید.
  • برای اندازه گیری دور باسن باید متر در نقطه ای در وسط روی خط باسن قرار داد و سپس روی برجسته ترین قسمت پشت عبور داد. نهایتاً برای اندازه گیری قد آستین، باید دست ها را به طرف جلو و کمی به حالت خمیده نگه داشته و متر را از گوشه ی گردن روی سر شانه قرار داد. سپس باید متر را از روی آرنج تا مچ دست عبور داده و قد آستین را اندازه گیری کرد و برای به دست آوردن اندازه ی نهایی، آن را از اندازه ی سرشانه کم می کنیم. همان طور که قبل هم به آن اشاره شد اندازه های دیگه به وسیله فرمول ها به دست می آید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان