جنسیت سازی چرم

آموزش جنسیت سازی چرم

یکی از مواردی که بسیار مورد توجه طراحان لباس است، جنسیت سازی پارچه است. در مواردی که طراح از چرم برای طراحی مدل لباس خاصی استفاده کرده باشد؛ لازم است تا به گونه ای بافت آن را به بیننده، نشان دهد. برای این کار به وسایل مربوط به رنگ آمیزی که برای جنسیت سازی چرم مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز است. تکنیک جنسیت سازی برای هر نوع پارچه ای مثل پارچه های کتان، تور و… متفاوت است و به بافت پارچه، بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم با نحوه جنسیت سازی چرم، آشنا شویم.

 

جنسیت سازی چرم چیست؟

جنسیت سازی به زبان ساده به تصویر کشیدن جنس پارچه بر روی مدل طراحی شده توسط طراح می باشد که بر حسب نوع پارچه تکنیک های مختلفی برای آن، وجود دارد. علاوه بر جنبه زیبایی موارد دیگری نیز در طراحی لباس باید مورد توجه قرار گیرد که شامل نگرش های فرهنگی و اجتماعی دوران های متفاوت می شود. در واقع این ها مواردی هستند که همواره بر طراحی لباس تاثیرگذار بوده اند. برای اینکه یک طرح کاغذی به مرحله سفارش و تولید انبوه برسد؛ باید طراح آن سلیقه بازار و نوع پوشش افراد جامعه را در نظر گرفته باشد.

برای جنسیت سازی چرم لازم است از خطوط و طیف های رنگی و سایه روشن ها استفاده شود. افراد زیادی هستند که به لباس چرم علاقه دارند و اینجاست که اهمیت جنسیت سازی مطرح می شود. در واقع جنسیت سازی نشان می دهد که در نهایت این لباس در تن مصرف کننده چگونه خواهد بود. اگر به طراحی لباس علاقه مند هستید و قصد دارید این حرفه را به صورت جدی دنبال کنید؛ می توانید در دوره های آموزشی خانه صنعت و معدن که به این منظور تشکیل می شود، شرکت کنید. در این دوره ها، تمامی مباحث مربوط به طراحی لباس از جمله جنسیت سازی پارچه به طور کامل، آموزش داده می شود. جهت ثبت نام در کلاس های طراحی لباس با کارشناسان مربوطه، تماس بگیرید.

آموزش جنسیت سازی چرم در طراحی لباس

چرم ماده بادوام و انعطاف پذیری است که از پوست حیوانات (گاو، بز و…) تهیه می شود. چرم گاوی از استحکام زیادی نسبت به دیگر انواع چرم برخوردار بوده و طرفداران زیادی دارد. امروزه استفاده از چرم در صنعت مدلینگ جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. برای اینکه بتوانید کار جنسیت سازی چرم را به راحتی انجام دهید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: در اولین قدم برای این کار باید آن بخش هایی از لباس که براق تر هستند را در قالب اشکال هندسی نامنظم، طراحی کرد. به این منظور لازم نیست برای طراحی قسمت‌های براق نزدیک لبه ‌ها از رنگ سفید استفاده کرد، بلکه می توان از طیف رنگ ‌های روشن که به رنگ اصلی لباس نزدیک تر هستند، استفاده کرد. این مورد تنها برای طراحی لباس های بالاتنه چرم مثل کت های چرم، صدق می کند. برای جنسیت سازی شلوار چرم از رنگ‌ های سیاه ‌و سفید، استفاده می شود.

حال نوبت به نمایش دادن سایه ها می رسد که در واقع بخش مهمی از کار جنسیت سازی را تشکیل می دهد. ابزاری که برای این کار نیاز دارید همان مداد سفید و سیاه است. روال عادی کار به این صورت است که می بایست تمامی قسمت هایی که سایه می افتد، با مداد، تیره کنید. این قسمت ها شامل زیر یقه و زیر زیب می باشد. یقه لباس هم معمولا تیره تر از سایر نواحی می شود.

اگر بخواهید این آموزش جنسیت سازی پارچه را به خوبی پیش ببرید؛ در ابتدا باید با طراحی فیگور آن را شروع کنید. لازم است برای این کار زمان کافی بگذارید و مطمئن شوید که فیگوری که برای این کار طراحی کرده اید، کاملا بی نقص است. در واقع فیگور پایه و اساس یک طراحی لباس زیبا را تشکیل می دهد.

مرحله دوم: کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که شکل لباس را در اطراف بدن بکشید. نکته ای که وجود دارد این است که باید حین طراحی بین بدن و لباس چرم فاصله ای را در نظر بگیرید و لباس را خیلی نزدیک بدن طراحی نکنید. چرا که در حالت عادی زیر لباس چرم هم لباس های دیگری، باید وجود داشته باشند.

مرحله سوم: در این قسمت می بایست تمامی خطوطی که برای طراحی مدل کشیده اید، پاک کنید به طوری که هیچ خطی قابل مشاهده نباشد. البته خطوطی که مربوط به خط آستین و کمربند هستند، باید کشیده شوند. این خطوط را باید به صورت منحنی، بکشید.

جنسیت سازی پارچه چرم

مرحله چهارم: در این مرحله از جنسیت سازی چرم باید تمامی جزئیات، اضافه شود. تنها در این صورت است که می توانید طرح خود را به واقعیت، نزدیک کنید. جزئیاتی مثل طراحی دقیق یقه لباس، دوخت ها، آستین و… باید به طور دقیق و واضح، مشخص گردد.

مرحله پنجم: حال نوبت به نشان دادن چین و چروک های پارچه می رسد. پارچه چرم معمولا چروک های تیزی دارد و این چروک ها بیشتر در قسمت هایی مثل آرنج که محل تا شدن لباس است، دیده می شوند.

مرحله ششم: همانطور که گفتیم هرچقدر بیشتر بتوانید جزئیات را به تصویر بکشید، طرح نهایی تان واقعی تر به نظر می رسد؛ بنابراین توصیه می شود مواردی مثل جیب ها، زیپ ها و دکمه ها را حتماً طراحی کنید. این کار باعث می شود یک طراحی منحصر به فرد در زمینه جنسیت سازی لباس چرم، داشته باشید.

مرحله هفتم: رنگ آمیزی تاثیر زیادی در واقعی شدن طرح شما دارد. در جنسیت سازی لباس چرم، برای اینکه بهتر بتوانید جنس پارچه را نمایش دهید؛ باید قسمت های براقی را نزدیک به خطوط طرح به طور نامنظم، رنگ آمیزی کنید. سایه ها را می توان با یک مداد سیاه روی کاغذ، ایجاد کرد.

مرحله هشتم: آخرین مرحله در جنسیت سازی مدل لباس های چرم، ایجاد نور است. برای کار خطوط کوچکی را در چند نقطه مختلف به رنگ سفید، ایجاد کنید. توجه داشته باشید که اگر میزان روشنایی ایجاد شده بیش از اندازه باشد؛ طرح نهایی از واقعیت دور می شود.

جنسیت سازی پارچه چرم

نکات جنسیت سازی چرم در طراحی لباس

اگرچه در جنسیت سازی هر نوع پارچه ای، تمرکز اصلی کار بر روی طراحی بافت پارچه و ایجاد سایه روشن روی آن می باشد اما اگر بتوانید یک مانکن با جزئیات کامل داشته باشید؛ در نهایت طراحی باکیفیت تری ارائه می دهید. به طور مثال شما می توانید مانكن را بدون چهره طراحي كنيد ولي با طراحي چهره و همچنین اضافه کردن جزئیاتی مانند رنگ پوست، مدل مو و… طرح شما جلوه بيشتری پیدا می کند. برای رنگ پوست ابتدا با ماژیک کرم روشن چهره و همچنین قسمت هایی از بدن که مشخص است را به طور کامل، رنگ آمیزی می کنیم و سپس با مداد رنگی کرم تیره تر، سایه روشن های اولیه را ایجاد می کنیم.

  • پس هرچقدر توانایی شما در طراحی قوی تر باشد، کار جنسیت سازی پارچه را راحت تر می توانید انجام دهید.
  • اصلی ترین مسئله در جنسیت سازی هر نوع پارچه ای توجه به بافت آن است. اگر بتوانید بافت پارچه را به خوبی و به طور واضح نمایش دهید، طراحی زیباتری خواهید داشت. در مورد پارچه های چرم تمرکز بر روی قسمت های تیره و روشن می تواند چرم بودن لباس را به خوبی به تصویر بکشد.
  • نکته دیگری که وجود دارد مربوط به طراحی فیگور می شود. معمولا فیگورها برای این کار به صورت سه رخ طراحی می شوند تا بتوان با استفاده از آن ها؛ به خوبی مدل لباس را به معرض نمایش گذاشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان