دانش هنر / آموزش های طراحی‌لباس / تکنیک مانکن نامرئی

تکنیک مانکن نامرئی

تکنیک مانکن نا مرئی در عکاسی

تکنیک نامرئی یکی از روش های بسیار رایج محبوب در عکاسی تبلیغاتی است که در آن اجناس به صورت کاملاً مطلوبی نمایش داده می شوند و تصاویر علاوه بر اینکه جذاب‌تر هستند، نیازی به روتوش نیز نخواهند داشت. در این نوع عکاسی معمولاً بک‌گراند را با توجه به محصول مشخص می کنند و بعد زمینه و اکسسوری ها را با توجه به آن انتخاب می کنند. از پالت رنگی کمی هم برای انجام تکنیک مانکن نامرئی استفاده می شود. استفاده از این نوع عکس ها، به ویژه در سوشال مدیا و اینستاگرام، می تواند به نوعی تبلیغ باشد و مشتری های بسیاری را برایتان جلب کند. در این مقاله به این تکنیک و چگونگی انجام آن می پردازیم.

تکنیک مانکن نامرئی چیست؟

در عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی، لباس را تن یک مانکن بی‌جان می کنند و بعد با تکنیک های عکاسی شروع به عکس‌برداری از آن می نمایند. از مزایای این مانکن ها می توان به فوکوس کامل روی لباس اشاره کرد. درواقع هرچقدر هم که مدل لباس حرفه‌ای باشد، بازهم ممکن است حواس بیننده به مدل و یا محیط اطرافش جلب شود؛ اما مانکن ها این‌طور نیستند و لباس را در بهترین حالت خود نشان می دهند. از طرفی مانکن های بی‌جان حرکت نمی کنند و عکس‌برداری از آن ها بسیار راحت‌تر است.

از تکنیک مانکن نامرئی برای تبلیغ و فروش لباس ها در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام و سایت ها استفاده می شود. این عکس ها لباس را کاملاً با جزئیات نشان می دهند. این نوع عکاسی ها در شاخه عکاسی تبلیغاتی قرار می گیرند که باعث می شوند تمامی جنبه های لباس دیده شوند و کاربران ویژگی های مختلف لباس را ببینند. این‌گونه راحت‌تر به خرید آنلاین ترغیب می شوند.

آموزش اجرای تکنیک مانکن نامرئی

برای بک‌گراند عکستان می توانید از رنگ سفید استفاده کنید زیرا با اکثر لباس ها سازگار است و کار شما را در بخش فتوشاپ راحت‌تر می کند و زودتر هم آماده پخش می شود، زیرا درگیری آن آسان است. در این عکاسی، لباس را تن مانکن می کنید و با دوربین از آن عکاسی می کنید. لباس باید کاملاً مرتب قرار بگیرد و تمیز باشد. در نهایت نیز باید عکس را فتوشاپ و درگیری کنید و به معرض نمایش بگذارید. در دوره های آموزش عکاسی تبلیغاتی، تمامی این نکات به طور کامل به شما گفته می شوند و با کمی تمرین می توانید به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید و یا اجناستان را از این طریق به فروش برسانید. تکنیک مانکن نامرئی یکی از بهترین سبک های عکاسی در تبلیغ و معرفی محصولات است.

عکاسی با بک‌گراند سفید با استفاده از یک مانکن سفید رنگ استفاده از این رنگ مانکن به این دلیل است در هنگام درگیری در فوتوشاپ راحت‌تر است و باعث می‌شود کار با سرعت بالاتری پیش رود. این تکنیک سرعت بالایی دارد و درصد خطای آن بسیار پایین است. به همین دلیل افراد زیادی از آن استقبال می کنند.

نکات اجرای تکنیک مانکن نامرئی

تکنیک مانکن نامرئی برای نشان دادن محصول بسیار کاربردی و مناسب است و می توانید از طریق آن محصولات را به راحتی به فروش برسانید. در این شیوه دیگر لازم نیست مانکن زنده داشته باشید و لباس با همه جزئیاتش برای مشتری نمایان می شود. البته عکس‌برداری درست و اصولی آن نیاز به اطلاعات دقیق و کافی دارد تا بتوانید تمامی مبانی را روی آن پیاده سازی کنید. در این بخش به برخی از این نکات کلیدی اشاره می کنیم.

پس زمینه سفید یا خاکستری

استفاده از زمینه‌ای با رنگ سفید و یا خاکستری، بسیار خنثی است و می توانید انواع لباس ها را روی آن ها عکس‌برداری کنید. لباس ها خود را نشان می دهند و اگر از مانکنی استفاده می کنید که قطعاتش از هم جدا می شوند، بهتر است یک رول کاغذ یکپارچه را زیر مانکن بگذارند.

نورپردازی اصولی

در عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی باید از منابع نور قوی استفاده کنید زیرا نور در آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی باید از انواع نور ها استفاده کنید تا عکس های باکیفیت و خوبی داشته باشید.

عکس معمولی و رو به رو از سوژه

در این مرحله باید مانکن را کاملاً صاف قرار دهید و آن را کاملاً مستقیم در خط دید دوربین بگذارید. چند عکس بگیرید که از درست بودن زاویه مطمئن شوید و بعد عکس های بیشتری بگیرید. در مرحله بعدی، لباس را در همان ارتفاع نگه می دارند و از بخش های پوشیده شده هم با عکس اولی ادغام می شوند. نتیجه این کار عکس هایی با تکنیک مانکن نامرئی را تحویلتان می دهند.

انتخاب رنگ مانکن

بهترین نمونه و رنگی که می توانید برای مانکن در نظر بگیرید، رنگ سفید مات است. این مانکن ها نور را بازتاب نمی دهند و در عکس‌برداری مشکلی ایجاد نمی کنند و با انواع لباس ها و سبک ها نیز ترکیب می شود.

سایز مانکن مناسب

لباس ها باید درست اندازه مانکن باشند و فیت آن ها شوند تا به خوبی دیده شوند. اگر لباس آستین داشته باشد، باید هنگام عکس حواستان را جمع کنید که آستین ها رو به پایین قرار بگیرند و نشود داخل آن ها را دید.

زوایای مختلف را امتحان کنید.

برای پیدا کردن بهترین زاویه عکاسی، باید از چند زاویه عکس بگیرید تا ببینید کدام بهتر است. همچنین پوز ها را ثابت انتخاب کنید. در کلاس آموزشی عکاسی یاد می گیرید چگونه در بین زوایای مختلف، بهترین کادربندی و انتخاب زاویه را داشته باشید.

نامرئی کردن بدن در فتوشاپ

تجهیزات لازم برای تکنیک مانکن نامرئی

برای عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی، باید تجهیزات به روز و دقیق و همچنین مهارت خوبی داشته باشید. این عکس ها اگر کیفیت بالایی نداشته باشند، نمی توانند تأثیری داشته باشند و عملاً بی‌استفاده خواهند بود. این کار به تجهیزاتی نیاز دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

تجهیزات اولیه: برای عکاسی از محصولات با تکنیک مانکن نامرئی، به وسایلی مثل مانکن، لباس یا محصول ورد نظر، یک دوربین DSLR، سافت باکس، پس زمینه و سه پایه دوربین دارید. همچنین از ابزار هایی مانند چسب، اسپری هوا و گیره هم استفاده می شود تا فرم دلخواه را به لباس بدهید. این ابزار کمک می کنند لباس در بهترین حالت خود دیده شود.

دوربین را چگونه بگذاریم؟

برای عکس‌برداری از محصولات، بهتر است دوربین را دقیقه رو به روی آن ها قرار دهید. برای عکس‌برداری از پیراهن و تی‌شرت، باید دوربین را روبه روی سینه لباس بگیرید تا دیدی همه‌جانبه ایجاد کند. برای عکس‌برداری از شلوار نیز دوربین را رو به روی مفاصل ران نگهدارید؛ زیرا اگر زاویه بالا به پایین باشد و یا برعکس، لباس واضح دیده نمی شود.

نورپردازی در تکنیک مانکن نامرئی

اگر می خواهید هزینه زیادی برای نورپردازی نکنید، می توانید از نور طبیعی استفاده کنید؛ اما کنترل روی نور طبیعی بسیار سخت است و نور مصنوعی آزادی عمل و کیفیت تصویر شما را تقویت می کند. برای داشتن یک نور خوب در عکاسی از وسایلی مانند پایه، سافت باکس و ریموت تریگر استفاده می شود. گران‌ترین و بهترین نور، مونولایت است.

تنظیمات نور

اگر نور مصنوعی نداشتید، می توانید وسایل را در مقابل پنجره بگذارید و پشت به نور بایستید و عکاسی کنید. مانکن نباید زیاد به پس زمینه نزدیک شود زیرا سایه های خشن ایجاد می کند. منبع نور در بهترین حالت باید بالای مانکن تنظیم شود. اگر می خواهید از سافت باکس استفاده کنید، آن را با زاویه 40 تا 50 درجه قرار دهید تا بازتاب خوبی داشته باشید و جزئیات در عکس مشخص شوند.

تنظیمات دوربین برای اجرای تکنیک مانکن نامرئی

حتی اگر عکاسی حرفه‌ای باشید، باید برای اجرای تکنیک مانکن نامرئی، تنظیمات دقیقی را روی دوربین اعمال کنید. در ادامه به تنظیمات دوربین برای عکاسی تکنیک مانکن نامرئی اشاره می کنیم.

برای عکاسی با تکنیک مدل نامرئی، باید ایزو را روی کمترین مقدار بگذارید، زیرا زمانی که ایزو زیاد باشد، عکس ها نویز دارند و جزئیات را به خوبی نشان نمی دهند. زمانی که ایزو پایین باشد، تصویر واضح خواهد بود.

دیافراگم وظیفه کنترل میزان فوکوس و نوری که وارد دوربین می شود را بر عهده دارد. در این زمینه برای عکس های عادی f-number باید کم باشد، برای عکس های تکنیک مانکن نامرئی، f-number را باید روی بیشتر از 11 بگذارید. این تنظیمات فوکوس دوربین روی سوژه بیشتر شده و کیفیت عکس افزایش پیدا کند.

حذف مانکن در فتوشاپ

برای این کار کافیست عکس ها را باز کرده و بک‌گراندی برای آن ها در نظر بگیرید. بهتر است رنگ سفید را برای پر کردن لایه استفاده کنید و برای تمام لایه هایی که باز می کنید اسم بگذارید. نام‌گذاری برای لایه ها باعث می شود سردرگم نشوید. برای این کار می توانید از ابزار های متفاوتی مانند Lasso، Marquee، Magnetic Lasso، Magic Wand، Quick Selection و غیره بهره ببرید. با استفاده از زمینه سفید می توانید با زوم کردن، به راحتی مانکن را از عکس حذف نمایید. همچنین می توانید از Refine Edge برای القای حس شناور شدن استفاده کنید.

کاربرد عکاسی از پوشاک با مانکن نامرئی

با استفاده از این عکاسی می توانید توجه مخاطبین را کاملاً روی محصول سوق دهید و عکس های بسیار باکیفیتی بگیرید. این عکس ها با سرعت بیشتری گرفته می شوند و اگر از پس زمینه سفید استفاده کنید، فتوشاپ آن به راحتی انجام خواهد شد.

معمولاً از عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی، در تبلیغات و معرفی لباس ها در صفحات مجازی استفاده می شود.

مزیت‌ها و معایب تکنیک مانکن نامرئی

این شیوه از عکاسی دیدی دقیق و همه‌جانبه از محصول را ارائه می دهد و می توانید انواع لباس ها را از این طریق عکاسی کنید.

عکس هایی که از این تکنیک استفاده می کنند، بسیار واضح‌اند و می توانید جزئیات محصول را در آن نشان دهید.

ادیت و عکاسی از آن ها با سرعت انجام می شود و می توانید عکس های زیادی بگیرید.

جمع‌بندی

دوره های کلاس عکاسی جامع دانش هنر کامل هستند و صفر تا صد عکاسی در آن ها آموزش داده می شود. این دوره ها هم آنلاین و هم حضوری برگزار می شوند و در پایان دوره، در صورت گرفتن نمره های لازم، یک مدرک بین‌المللی به شما داده می شود. کلاس های آنلاین دقیقه با کیفیت کلاس های حضوری برگزار می شوند. کلاس ها کاملاً تعاملی هستند و می توانید سوا لاتتان را از پشتیبان بپرسید. با شرکت در دوره آموزش آنلاین عکاسی می توانید از تجربه افراد خبره در این زمینه استفاده کنید و مهارت های خود را گسترش دهید. عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی یک شیوه عالی برای بیزینس ها می باشد که از بازار کاری خوبی هم برخوردار است و اگر بتوانید در آن ماهر شوید، می توانید به درآمد خوبی دست پیدا کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان