دانش هنر / آموزش های عکاسی / تفاوت کلوز آپ و لانگ شات

تفاوت کلوز آپ و لانگ شات

تفاوت کلوز آپ و لانگ شات را اگر حتی اطلاعات کمی در مورد عکاسی داشته باشید باید بدانید و یا حتی اگر جزء افراد معمولی هستید اصطلاح عکاسی کلوز آپ را شنیده‌اید. همچنین در صورتی که تصاویری از صورت زیبای یک کودک، یا یک حشره یا گل زیبای کوچکی را ببینید، دوست دارید از آن عکاسی کنید. طبیعی است که عکاسی از فاصله دور و بدون تنظیم کردن دوربین امکان پذیر نیست. عکاسی از فاصله دور و بدون فوکوس کردن روی سوژه مورد نظر عملاً تصویر زیبا و با کیفیتی ثبت نمی کند. به همین دلیل عکاسی کلوز آپ توصیه می شود. در معنای لغوی کلوز آپ یعنی نمای نزدیک. عکاسی کلوز آپ نیز به عکاسی از سوژه از فاصله و نمای نزدیک گفته می شود. در واقع تفاوت کلوز آپ و لانگ شات این است که در کلوز آپ از فاصله ای بسیار نزدیک می توانید تصاویر را با جزئیات بالا و کاملاً واضح و شفاف ثبت کنید.

 اما لانگ شات به معنی عکاسی از فاصله دور است. به کلوز آپ عکاسی ماکرو هم گفته می شود. منظور و هدف اصلی از عکاسی کلوز آپ ایجاد ارتباط بهتر و قوی تر با سوژه عکاسی است. برای مثال اگر از افراد مسن که صورت و دستان آن ها چین و چروک دارد با استفاده از تکنیک کلوز آپ عکاسی کنید، کلیه جزئیات صورت و دستان زیبای آن به بهترین نحو ثبت می شود. برای شروع عکاسی کلوز اپ نیازی نیست که حتماً از لنز ماکرو استفاده کنید. برای شروع استفاده از این تکنیک عکاسی می توانید از لنزهای پرایم یا لنز ثابت استفاده کنید. این نوع لنزها کیفیت و وضوح بسیار بالاتری دارند. برای مثال برخی از عکاسان از لنز 50 mm f 1.8 استفاده کرده و سپس از لنز ماکرو برای عکاسی های حرفه ای استفاده می کنند. به طور کلی می توان گفت عکاسی کلوز اپ یک لحظه احساسی است که می تواند نگاه مخاطب را به خود جلب کرده و احساسات درونی شخصیت را به بهترین نحو به تصویر بکشد.

اکستریم کلوز اپ

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، عکاسی کلوز آپ یکی از روش ها و تکنیک های پر طرفدار در عکاسی است. در این روش عکاسی از فضای نزدیک انجام می شود؛ اما در تکنیک اکستریم کلوز آپ (Extreme Close Up) عکاسی از فاصله خیلی خیلی نزدیک تر انجام می شود. در این نوع از نمای عکاسی نیز تفاوت کلوز آپ و لانگ شات به خوبی دیده می شود. به گونه ای که همانند مثال بالا در عکاسی اکستریم کلوز آپ هم حتی فاصله بین خطوط چین و چروک در صورت، حالت خوشحالی، استرس، نگرانی، خشم و ناراحتی و تعجب و … به خوبی در عکس دیده می شود. حتماً شما هم توجه کرده اید که عکس العمل افراد با شنیدن یا دیدن اتفاقات و صحنه های مختلف با یک دیگر متفاوت است.

اگر تکنیک عکاسی اکستریم کلوز آپ را برای توجه بیشتر روی صورت و به ویژه چشمان افراد قرار دهید، متوجه تفاوت در حالات و عکس العمل های افراد خواهید شد. بسیاری از عکاسان مبتدی یادگیری تکنیک های عکاسی کلوز آپ را تعویق می اندازند، چون گمان می کنند تفاوت خیلی زیادی با سایر تکنیک های عکاسی دارد. همچنین تفکر اشتباهی که در مورد عکاسی کلوز اپ وجود دارد این است که گمان می کنند برای این نوع عکاسی که عکاسی ماکرو نیز نامیده می شود، صرفاً لازم است که از لنزهای ماکرو استفاده شود. برای شروع یادگیری عکاسی کلوزاپ دوربین خود را روی سه پایه قرار داده و تنظیمات آن را روی فوکوس خودکار یا فوکوس دستی قرار دهید. با استفاده از فوکوس دستی دوربین می توانید بیشتر روی سوژه فوکوس کرده و به آن نزدیک تر شوید.

لانگ شات

تفاوت کلوز آپ و لانگ شات به این صورت است که تکنیک عکاسی لانگ شات کاملاً بر عکس با عکاسی کلوز آپ است. تفاوت کلوز آپ و لانگ شات در میزان فاصله عکاس یا دوربین آن با سوژه مورد نظر است. در معنای لغوی و اصطلاحات عکاسی، به لانگ شات عکاسی از فاصله دور یا نمای باز نیز گفته می شود؛ مثلاً عکاسی از نما و اندام کاملاً انسان به همراه قسمتی از فضای دور و محیط اطراف سوژه عکاسی. عکاسی لانگ شات درک بیشتر و بهتری از تصویر سوژه به همراه محیط اطراف به مخاطب نمایش می دهد. به طور کلی تفاوت کلوز آپ و لانگ شات در میزان نمای تصاویری است که مخاطب می بیند و اطلاعاتی را دریافت می کند. عکس لانگ شات اطلاعاتی که در کلوز اپ از بین می رود را به مخاطبان و بینندگان انتقال می دهد. به همین دلیل می توان گفت عکاسی لانگ شات برای داستان سرایی عالی است. علاوه بر این، عکس های لانگ شات به عکاسان کمک می کند که به گونه ای عکاسی کنید که جایگاه و موقعیت یک شخص در جهان به مخاطبین نشان داده شود. یکی از کاربردهای عمده عکاسی لانگ شات در صحنه های اکشن است. این مورد در عکاسی تا حدی مهم است که می توانیم ببینیم سوژه مورد نظر چگونه و در چه مسیرهایی حرکت می کند؛ بنابراین در فیلم ها و صحنه های اکشن میزان فاصله بین دو سوژه عکاسی را ثبت کنید.

اکستریم لانگ شات

یکی از پر کاربردترین انواع تکنیک ها و نماهای عکاسی، اکستریم شات است. نمای اکستریم شات به عکاسی از نمای خیلی دور اشاره دارد؛ مانند مردی که در فضایی بسیار بزرگ قرار گرفته به گونه ای که در این محیط گم شده است. برای مثال سرزمینی بزرگ را تصور کنید که با یک اسب یا در حالت دویدن از سرزمینی دور شده و تصویر آن ریز و ریزتر می شود. در معنای لغوی نیز اکستریم لانگ شات به مساحت خیلی بزرگ در اطراف موضوع فیلم یا عکس گفته می شود. تفاوت کلوز آپ و لانگ شات دیگر این است که محیط اطراف یک کاراکتر در لانگ شات دیده می شود و آن کاراکتر در کل یک محوطه و منطقه عظیم احاطه شده نمایش داده می شود. وقتی که کاراکتر در این نوع شات قرار می گیرد، می تواند سرتاسر کاراکتر با فضای اطراف آن را پوشش می دهد.

تفاوت کلوز آپ و لانگ شات

در عکاسی و فیلمبرداری روش های خلاقانه ای وجود دارد که امکان عکاسی و ثبت تصاویر با کیفیت و وضوح های مختلف را به کاربران نمایش می دهد. تفاوت کلوز آپ و لانگ شات این است که در عکاسی لانگ شات یک فضای کلی از محیط اطراف و به همراه یک یا چندین سوژه در تصویر دیده می شود. در این نمای عکاسی تمرکز روی سوژه قرار ندارد و یک محیط کلی به همراه چندین سوژه دیده می شود؛ اما در کلوز اپ یک نمای کوچک و با دیدن تمام جزئیات از نمای بسیار نزدیک امکان مشاهده تصویر به بهترین نحو و در زوایای مختلف وجود دارد. در کلوز اپ همان طور که در قسمت های بالا هم اشاره شد، استفاده از تکنیک شات کلوز اپ یکی از مهم ترین شات ها در عکاسی برای نمایش دادن عواطف، احساسات، واکنش ها و جزئیات بسیار نزدیک است. ثبت تصاویر با استفاده از تکنیک کلوز اپ برای زمانی که مشاهده جزئیات و ریزه کاری ها در تصاویر از نمای دور ممکن یا آسان نیست.

جمع بندی

عکاسی از سوژه های مختلف و با توجه به محیطی که سوژه در آن قرار گرفته، با یک دیگر متفاوت است. به همین دلیل دانستن تفاوت کلوز آپ و لانگ شات و یادگیری تکنیک ها و روش های عکاسی با توجه به اصول عکاسی امری ضروری و لازم است. برای یادگیری کاملاً اصول عکاسی می توانید در دوره جامع آموزش عکاسی که در آموزشگاه دانش هنر به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود، شرکت کنید. این دوره شامل 4 ترم است که پس از پایان هر ترم ژوژمان برگزار شده که در صورت قبولی می توانید در ترم بعد نیز شرکت کنید. پس از اتمام کل دوره نیز به هنرجویان گواهینامه معتبر بین المللی اعطا می شود که با استفاده از آن می توانید در بازار کار عکاسی شروع به کار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان