دانش هنر / آموزش های عکاسی / تعداد شات دوربین

تعداد شات دوربین

هنگامی که به دنبال خرید یا فروش یک دوربین هستید، مهم است که بدانید تعداد شات دوربین چگونه است. در واقع تعداد شات دوربین امید به زندگی آن را بیان می کند و در دوربین های مختلف متفاوت است و دقیقا مثل بررسی کیلومتر شمار در هنگام خرید اتومبیل است. در ادامه اطلاعات مفیدی در خصوص تعداد شات دوربین در اختیارتان قرار داده شده است، ضمن اینکه در کلاس های آنلاین و حضوری مجموعه دانش هنر، تمام این مباحث به تفصیل همراه با نکات ریزتر بیان می شود.

اهمیت تعداد شات دوربین

با گذشت عمر دوربین، مهم است که از تعداد شات دوربین خود آگاه باشید و بدانید که این مکانیزم چگونه کار می کند. این مسئله در هنگام خرید دوربین دست دوم نیز بسیار مهم است. تعداد شات دوربین میزان عکس هایی است که دوربین شما گرفته است. این یک عدد مهم است که امید به زندگی دوربین شما را نشان می دهد. از آنجا که شاتر قسمت مهمی از عملکردهای داخلی DSLR است، افراد اغلب از تعداد شات به عنوان پروکسی برای میزان استفاده از دوربین استفاده می کنند. اما نشانه های دیگری نیز در هر دوربین وجود دارد. فرورفتگی، تراشه و سایش بیش از حد در نصب همه نشانگر این است که یک دوربین عمر طولانی داشته.

اگر علاقه مند به آموزش عکاسی به صورت حرفه ای هستید، در کلاس های آموزشی جامع دانش هنر تمام آنچه برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای نیاز است را فرا خواهید گرفت و حتی اگر فرصت حضور در چنین دوره هایی را ندارید، می توانید در دوره های غیر حضوری و آنلاین شرکت کنید، دوره های آنلاین نیز از کیفیت بالایی همچون دوره های حضوری برخوردارند و متقاضیان از پشتیبانی اساتید حرفه ای به صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه روز برخوردارند و جای هیچ نگرانی نیست.

تعداد شات دوربین دست دوم

برخی از مکانیزم های شاتر بسیار سریع‌تر خراب می شوند و تولیدکنندگان دوربین، دوربین های خود را برای50، 100، 150 یا 300 هزار عکس ارزیابی می کنند و هیچ تضمینی برای رسیدن به این حد نیست. اطمینان حاصل کنید که از عمر شاتر مورد انتظار برای مدلی که می خواهید خریداری کنید اطلاع دارید، سپس از همان تصویر RAW که برای بررسی پیکسل های سوخته گرفته اید استفاده کنید (یک تصویر دیگر بگیرید) و آن را با PhotoME باز کنید. PhotoME یک ابزار رایگان برای یافتن هر نوع اطلاعاتی است که می توانید در یک فایل تصویری درباره دوربین خود پیدا کنید. در این قسمت، در پایین پنجره برنامه، گزینه Filter” را پیدا کنید و- «تعداد شات دوربین» را مشاهده کنید. شماره شما وجود دارد!

اگر در هیچ قسمتی حد مورد نظری در خصوص تعداد شات دوربین توسط سازنده نباشد، به احتمال زیاد دوربین شما برای مدتی خوب است. در هر صورت، قیمت باید منعکس کننده میزان عکس های گرفته شده با دوربین باشد. به طور کلی دوربین ها با دوام شاتر درجه بندی می شوند، مدل های محبوب اغلب دارای امتیاز 150،000 شات و مدل های حرفه ای دارای 300،000 عکس یا بالاتر هستند.

هنگام بررسی، تعداد شات کم اغلب نشان دهنده استفاده کم از دوربین است. کمتر از 10 هزار عکس روی دوربینی که 5-2 سال سن دارد بسیار کم است و مقدار طبیعی آن حدود 30 تا 50 هزار است. اگر تعداد شات دوربین 100000 یا بیشتر باشد، احتمالاً بهتر است از خرید چنین دوربینی خودداری کنید، دوربین های با شمارش بالاتر ممکن است شاهد استفاده حرفه ای (و زندگی سخت تر) باشند، در حالی که تعداد شات کمتر نشان دهنده استفاده معمولی مصرف کننده است.

تعداد شات دوربین زیر 5000 به این معنی است که دوربین عملا نو است یا به طور گسترده استفاده نشده است. اگر از نوع محبوب در بین سازندگان ویدیو باشد، به معنای آن است که برای ویدیو نیز استفاده شده است. حدود 10 هزار تصویر چیزی است که بیشتر عکاسان معمولی در یک سال عکاسی می کنند، بنابراین می توانید بر اساس آن محاسبه کنید. عکاسی حرفه ای، به ویژه در ورزش، حیات وحش و تیراندازی به راحتی از 100000 در سال عبور می کنند. عکاسان عروسی نیز اغلب به این تعداد می رسند. در این موارد، شما احتمالاً می توانید استفاده شدید را از خارج تشخیص دهید. دوربین های مورد استفاده در استودیو نیز می توانند به سرعت شمارش شش رقمی را بدست آورند.

چطور تعداد شات دوربین را بفهمیم؟

خوشبختانه، تولیدکنندگان دوربین ابزاری را در دوربین ایجاد کرده اند تا بتوان تعداد شات آن را پیگیری کرد. دسترسی به این داده ها همیشه آسان نیست و بسته به نوع دوربین، روش های زیادی برای بررسی تعداد شات دوربین وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است.

فروشگاه های دوربین

این تنها راهی است که در 100٪ موارد کار می کند. فروشگاه های مجاز دارای نرم افزار هستند که به آن‌ها امکان می دهد دوربین ها را بازرسی کنند. اما شما باید دوربین خود را ارسال یا وارد کنید و هزینه چک تعداد شاتر را پرداخت کنید.

بارگذاری تعداتصویر

یک راه عالی برای دانستن تعداد شات دوربین، بارگذاری تصویری است که با دوربین مد نظر گرفته شده است. به سایت camerashuttercount.com بروید، تصویر خود را انتخاب کرده و در رابط کاربری ساده بارگذاری کنید. در این سایت، اطلاعات را برای شما استخراج می کند. این روش با بیش از 100 مدل مختلف دوربین کار می کند و مدل‌های خاص در صفحه آن‌ها نشان داده شده است.

EOSInfo

برای کاربران کانن، شرکتی به نام AstroJargon دو نرم افزار برای بازیابی اطلاعات شمارش تعداد شات دوربین ایجاد کرده است. نسخه ویندوز EOSInfo نام دارد و نسخه Mac تعداد شاتر 40D است. به سادگی می توانید این نرم افزار را بارگیری، نصب و اجرا کنید و دوربین خود را به رایانه متصل کنید و نرم افزار به شما اطلاعات می دهد.

مجیک لنترن

اگر تصمیم گرفتید که DSLR شما از کمی هک قانونی بهره مند شود، ممکن است Magic Lantern را نصب کرده باشید. این یک نرم افزار منبع باز است که به سیستم عامل دوربین شما اضافه می شود. این یک ویژگی است که به شما اجازه می دهد تعداد شاتر خود را مستقیماً از دوربین خود بخوانید. همچنین تعداد عملکردهای Live View را نشان می دهد.

Nikon JPGs

Nikon Shutter Count وب سایتی است که داده های شاتر پرونده های JPG نیکون را می خواند. فقط یک عکس بگیرید (با تنظیمات اساسی برای اندازه فایل کوچک) و آن را بارگذاری کنید. آن‌ها ادعا می کنند که این روش از سال 2005 با بیشتر دوربین های نیکون کار می کند.

تعداد شات دوربین لینوکس

برای افرادی که با دوربین لینوکس تجربه دارند، این اسکریپت سریع ابزاری قدرتمند است و تقریباً با هر دوربین کانن کار می کند، حتی برای مدل هایی که با روش های مختلف در دسترس نیستند. شما می توانید یک نسخه قابل حمل Linux را روی یک درایو USB تنظیم کنید. سپس، فقط درصورت نیاز به خواندن شمارش شاتر می توانید از سیستم استفاده کنید.

تعداد شایت دوربین پاناسونیک و Olympus

هر دو شرکت به شما در رابطه با سیستم عامل دوربین اطلاع می دهند. به عنوان مثال، برخی از دوربین های Olympus به این فرآیند نیاز دارند:

 • دوربین خود را روشن کنید.
 • در کارت حافظه خود را باز کنید.
 • PLAY” + “OK” را همزمان فشار دهید.
 • به ترتیب دقیق روی شماره گیر فشار دهید: بالا پایین، چپ و سپس راست.
 • دکمه آزاد شدن شاتر را کاملا فشار دهید.
 • شماره گیری را فشار دهید.

تعداد شات دوربین سونی

برای همه آن کاربران سونی، وب سایتی رایگان برای کسانی که از مدل های سونی آلفا استفاده می کنند وجود دارد. شمارش شاتر آلفا سونی را می توانید در سایت http://tools.science.si/ پیدا کنید.

بررسی تعداد شات دوربین از طریق EXIF Data

تمام دوربین ها اطلاعات زیادی را درقسمت داده های EXIF هر تصویر ذخیره می کنند. برای بسیاری از دوربین ها، مانند بیشتر دوربین های نیکون، بیشتر آلفا های سونی و برخی از کانن ها، این شامل شمارش شاتر است. شما می توانید از هر برنامه ای استفاده کنید که داده های EXIF کامل را به شما نشان دهد (نه فقط یک نمایشگر تصویر که فقط اطلاعات اولیه را نشان می دهد) و به دنبال خطی باشید که چیزی مانند Image Number یا Shutter Count را نشان دهد.

در Adobe Photoshop با کلیک روی File Info در منوی File و کلیک بر روی تب Raw Data داده های EXIF شما نشان داده می شود. می توانید داده های کامل EXIF را روی تصاویر بارگذاری شده در Flickr مشاهده کنید. همچنین تعداد زیادی وب سایت وجود دارد که به شما امکان بارگذاری تصویر را می دهد و تعداد شاتر را برای شما بازگو می کند.

عمر مفید شاتر دوربین

تعداد شات دوربین مشخص نمی کند که DSLR شما چه مدت دوام دارد. تقریباً هر DSLR موجود در بازار امروز با استفاده عادی حداقل 3 تا 5 سال دوام خواهد آورد و حتی ممکن است خیلی بیشتر از آن هم باشد. اگر هر سال به طور متوسط 30 هزار عدد عکس بگیرید، شاتر در اکثر دوربین های DSLR میان رده حداقل 5 سال عمر می کند. بیشتر اوقات، احتمالاً حتی بیشتر از این زمان عمر مفید شاتر خواهد بود. با پایان یافتن عمر مفید شاتر، می توان آن را با یک مدل جدید جایگزین کرد. هزینه تعویض با گذشت زمان نسبتاً ثابت خواهد بود، اما ارزش دوربین پایین می آید.

تعداد شات دوربین کانن

هنگام خرید حضوری Canon DSLR، همیشه قبل از بردن آن به خانه، تعداد شات را در رایانه خود بررسی کنید. هنگام خرید آنلاین، از فروشنده بخواهید قبل از خرید تعداد شات دوربین را تأیید کند. برای دوربین های کانن، اگر تعداد شات ها در داده های EXIF ذخیره نشده باشد، ابزارهای جایگزینی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. اگر از رایانه Mac استفاده می کنید، برنامه Shuttercheck به دوربین شما متصل می شود و تعداد شات شما را نشان می دهد. برای برخی از مدل های دوربین، می توانید از EOSInfo برای یافتن این اطلاعات در ویندوز استفاده کنید. نرم افزار هک Magic Lantern همچنین گزینه ای را برای مشاهده تعداد شات دوربین به طور مستقیم در دوربین اضافه می کند.

DSLR های قدیمی مانند Canon 5D به دلیل محدودیت سیستم عامل پشتیبانی نمی شوند. فقط مراکز تعمیرات کانن می توانند تعداد دقیق شات برای این مدل ها ارائه دهند. به ویژه خریداران مدل های قدیمی نیاز به تأیید تعداد شات دارند.

پایگاه داده امید به زندگی شاتر کانن یک منبع مفید برای اعداد واقعی است و شامل صدها گزارش از کاربران در مورد تعداد عملگرهای شاتر دوربین های آن‌ها قبل از پایان عمر آن ها است. تعداد شاتر یک DSLR را با این پایگاه داده مقایسه کنید زیرا تعداد آن‌ها به طور گسترده ای متفاوت است. در زیر چند آمار در این خصوص وجود دارد:

 • Canon 30D: به طور متوسط ​​128،908 شات
 • Canon 5D: 48.1% از 557،000- 876،000 شات و به طور متوسط ​​ 389187 شات
 • Canon 450D (Rebel XSi): به طور متوسط ​​فقط 38،995 شات، کانن این مدل را 100000 ارزیابی می کند که واضح است که چنین نیست.
  Canon 1Ds Mark III: 730.7645 شات

جمع بندی

اگر به انتهای این صفحه رسیده اید، این بدان معناست که شما واقعا در تلاش برای رشد هرچه بیشتر دانش عکاسی خود هستید. برای پیوستن به کلاس های آنلاین و حضوری مجموعه دانش هنر در زمینه عکسبرداری هر چه سریع تر با ما در تماس باشید. دوره های عکاسی جامع دانش هنر در 4 ترم از صفر تا صد برای متقاضیان برگزار می شود و هیچ تفاوتی در کیفیت و آموزش کلاس های حضوری و آنلاین وجود ندارد و هر در کلاس به صورت دو روز در هفته برگزار می شوند و مفتخریم که دوره های با کیفیتی را به متقاضیان خود ارائه می دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان