اکسپوژر

عکاسی، این هنر زیبا و با قدمت دیرین از گذشته‌های دور جهت ثبت خاطرات زیبای زندگی مورد استفاده قرار گرفته است. عکاسی در گذشته با دوربین‌های ابتدایی بسیار آسان بود و از کمترین میزان تکنولوژی برخوردار بوده و کیفیت عکس‌های آن زمان نیز بسیار پایین بود، حتی عکاسی در ابتدا به صورت سیاه و سفید بوده و ورود رنگ و آمیزش رنگ‌ها به مرور زمان در هنر عکاسی ظهور کرده است. اما اکنون و با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش دوربین‌های دیجیتال و پیشرفته، کیفیت تصاویر بالا رفته و برای گرفتن یک عکس هنری زیبا باید دانش کافی را در این زمینه داشته باشید و از استفاده درست از دوربین‌های دیجیتال امروزی آگاهی کاملی داشته باشید. یکی از تکنیک‌های لازم جهت گرفتن عکسی زیبا و به یاد ماندنی، اکسپوژر می‌باشد که اگر ما را تا انتها همراهی کنید شما را بیشتر با این واژه تکنیکی و کاربرد آن در عکاسی آشنا خواهیم کرد.

اکسپوژر در عکاسی چیست؟

واژه اکسپوژر برای افرادی که اطلاعی از هنر عکاسی ندارند و در این زمینه فعالیتی نداشته‌اند، ناآشنا و غریب است، اما عکاسان حرفه‌ای با این واژه آشنایی کامل داشته و خوب می‌دانند که مقدار بار الکتریکی Q تولید شده توسط پرتوهای یون ساز الکترومغناطیسی در یکای جرم M از هوا، پرتودهی اکسپوژر می‌گویند این کمیت را با X نشان می‌دهند. Q/M=X تعریف علمی این واژه است، اما در روایتی ساده‌تر استفاده از تکنیک‌ها برای تنظیم نوردهی مناسب سوژه را اکسپوژر در عکاسی می‌گویند. اما اگر بخواهیم تخصصی‌تر به تعریف این واژه بپردازیم، exposure یعنی تنظیم نور وارد شده به لنز دوربین عکاسی که به سنسورها برخورد می‌کند و هر کاری بجز این در برخورد با نوردهی، عکس شما را تاریک و یا زیادی روشن خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با اکسپوژر و نقش آن در هنر عکاسی باید این سوال را با عکاسان حرفه‌ای مطرح کرد و از دید آن‌ها به موضوع نگریست. زیرا درک کامل این واژه برای افراد ناآشنا و مبتدی کمی مشکل می‌باشد، امروزه با وجود گوشی‌های همراه هوشمند هر شخصی قادر به عکاسی بوده و خود را عکاسی توانا می‌داند. اما اگر به عکس‌های گرفته شده توسط عکاسان حرفه‌ای توجه کرده باشید متوجه تفاوت آشکار میان آن‌ها خواهید شد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید عکاسی از نظر عکاسان حرفه‌ای و از دیدگاه آنان عکاسی یعنی تصویر برداری از نور، و این بدان معناست که برای اینکه تصویری زیبا و به یاد ماندنی را خلق کنیم باید تلاش بیشتری برای تنظیم نوردهی بهتر در تصویربرداری خود داشته باشیم.

کاربرد اکسپوژر در عکاسی

کاربرد اکسپوژر در هنر عکاسی را تا اینجا مقداری درک کرده و با آن تا حدودی آشنا شدیم. برای درک بهتر آن باید گفت که مثال دید انسان‌ها در شب می‌باشد، تا نوردهی بهتری موجود باشد شما دید بهتری داشته و اطراف را بهتر می‌بینید. ما در طول متن به این اشاره کردیم که عکاسی واقعاً یک هنر است و شما با استفاده از تکنیک‌های مختلف نوردهی می‌توانید عکس‌های هنری گوناگونی خلق کنید. اکسپوژر تعریف خاصی از نوردهی نداشته و هر شخصی بسته به سلیقه و دید خود می‌تواند با نوردهی مخصوص خود اکسپوژر خاص خود را با میزان نوردهی مورد نظر خود خلق نماید. با ما در ادامه همراه باشید تا با هم بیشتر در این باره بدانیم.

مثلث نوردهی در عکاسی

شاید برای شما سوال باشد که مثلث نوردهی در عکاسی چه ربطی به مبحث مورد نظر ما یعنی اکسپوژر دارد. اما این موضوع نیز با نوردهی و مبحث اکسپوژر در ارتباط می‌باشد زیرا هنگامی که دکمه دوربین عکاسی خود را برای ثبت یک عکس فشار می‌دهید دهانه دیافراگم آن به اندازه مورد نظر باز شده، سپس پرده مقابل سنسور یا همان شاتر کنار می‌رود تا نور به اندازه مورد نظر به سنسورها برخورد کند. از این رو متوجه سه فاکتور مهم و تاثیرگذار در تکنیک تنظیم نوردهی در عکاسی می‌شویم که اکسپوژر یا مثلث نوردهی در عکاسی نیز نامیده می‌شوند. این سه فاکتور مهم عبارتند از 1. گشودگی دهانه دیافراگم 2. سرعت شاتر 3. ایزو در عکاسی که به معنی میزان حساسیت سنسور دوربین‌های دیجیتال به نور می‌باشد.

جمع بندی

ما تا کنون در مورد اکسپوژر و کاربرد آن در عکاسی و همچنین مثلث نوردهی در عکاسی برای شما توضیحاتی را ارائه کردیم. شما با تنظیم هر کدام از این سه فاکتور به تنهایی می‌توانید میزان اکسپوژر در عکاسی خود را تنظیم کنید، و به نور اجازه دهید به اندازه مورد نظر شما وارد لنز دوربین شما شده و عکسی مطابق با استانداردهای مورد نظر خود خلق نمائید. البته فراموش نکنید که دانستن آگاهی کامل راجب این سه فاکتور اساسی و تبحر کافی در این زمینه شما را به عکاسی حرفه‌ای و موفق تبدیل خواهد کرد. افراد مبتدی که اطلاعات کافی در زمینه عکاسی نداشته و علاقه مند به آموختن این موارد و دیگر نکات ریز عکاسی هستند می‌توانند جهت آموزشی کامل و حرفه‌ای به آموزشگاه دانش هنر مراجعه کرده و در کلاس‌های مربوطه ثبت نام نمایند. این کلاس‌ها هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می‌شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت اینترنتی ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان