اندام شناسی

اندام شناسی در طراحی لباس چیست

اندام هر موجود زنده ای، مناسب با وظیفه اش در جهان هستی، توسط خداوند ایجاد شده است. اندام انسان به طور کلی به دو حالت نرمال و غیر نرمال تقسیم می شود. اندام نرمال، اندامی می باشد که طول وعرض آن متناسب است. یعنی محل اتصال بین پاها در یک دوم بلندی قد به طور مناسب قرار داشته باشد. همچنین فاصله کمر تا زیر کتف در قیاس با فاصله کمر تا اتصال پاها به یک اندازه باشد. اگر به این صورت نباشد،اندام را اندام غیر نرمال می نامیم .

با شناخت اندام خود می توان مناسب ترین لباس را خریداری کرد. شناختن نوع اندام ، در انتخاب مناسب ترین لباس و حتی انتخاب بهترین نوع طرح پارچه کمک می کند.افرادی که در دوره های اندام شناسی شرکت می کنند، به فرم بدن خود کاملاً آشنا بوده و می دانند چگونه باید ویژگی های مثبت اندامشان را نمایان تر کنند. تیپ های اندامی زیاد و متفاوتی در دنیا وجود دارند. ولی محققان بر اساس بررسی های انجام شده بر روی تعدادی از این تیپ های اندامی مختلف، به فرم های محدودتر و کلی‌تری رسیده اند تا راحت تر بتوانند تیپ های اندامی را دسته بندی کنند. اندام شناسی مبحثی است که در کلاس های آموزش طراحی لباس از صفر تا صد به طور کامل آموزش داده می شود.

نکته مهم: لازم به ذکر است که در اندام شناسی، هر شخص ممکن است از یک تا چند تیپ اندامی برخوردار باشد. لذا جهت انتخاب مناسب ترین پارچه و لباس، باید تمامی این تیپ های اندامی را بررسی نمود و بهتر است با انواع کلی این تیپ ها آشنا شد.

 

اندام شناسی در طراحی لباس چیست

اندام شناسی در طراحی لباس

وقتی لباسی را می پوشیم، شکل و طرح کلی بدن خود را تغییر می دهیم. اشکال و حتی سایه هایی که ما ایجاد می کنیم با توجه به پوشش تغییر می کند. از روند مد گرفته تا حتی مدل های قدیمی، با شناخت نحوه پوشش، می تواند احساس خوبی ایجاد کند. یک طراح لباس خوب و حرفه ای باید توانایی تشخیص تیپ های مختلف و اندام شناسی افراد را داشته باشد. زیرا هر فرد با توجه به مشخصات اندامی مخصوص به خود نیازمند الگوی مخصوص به آن اندام جهت پوشش لباس می باشد. شما در مرکز آموزش خانه صنعت و معدن نیز آموزش خواهید دید که هر اندامی چه ایرادهایی دارد و چه لباسی مناسب آن است.این گونه بهترین لباس را برای هر شخص می توانید طراحی کنید.

تاثیر اندام شناسی در خیاطی

خیاط نیز با داشتن علم خیاطی اصولی و با شناخت کامل و داشتن دانش، می تواند لباس مناسب تری آماده نماید زیرا هدف اصلی از خیاطی، ایجاد لباس برازنده و خوش فرم می باشد به طوری که نواقص اندام افراد را تا جای ممکن بپوشاند. در نتیجه دانش اندام شناسی در خیاطی بسیار حائز اهمیت می باشد.باید بدانید که هر لباسی مناسب هر فردی نیست و خیاط و طراح لباس وظیفه دارند که بهترین لباس را مخصوص هر شخص خلق کنند.

انواع فرم های اندامی در خیاطی

روند مد خیلی سریع تغییر می کند ، و ما همیشه نمی دانیم که چگونه مد را برای بدن منحصر به فرد خود، سازگار نماییم. مد عبارت است از احساس عالی داشتن در ظاهری که دوست داریم و احساس عالی بودن در آنچه که هستیم.تعیین کردن نوع بدن جز نکات اولیه اندام شناسی می باشد. بررسی چگونگی اتصال نیم تنه ، کمر و باسن نیز بسیار اهمیت دارد. هیچ نوع بدنی “بهترین” یا “بدترین” نیست. در هر دوره زمانی ممکن است تیپ اندامی خاصی، مد شود ، اما این، به معنای “بد” بودن بدن نیست. همه تیپ های اندامی دارای موافقان و مخالفان خود می باشد. دانستن نوع بدن، کمک می کند بهتر لباس بپوشید.

تیپ اندامی الماسی شکل

در اندام شناسی تیپ اندامی الماسی، اندازه دور سینه، کوچک تا متوسط می باشد، اندازه دور کمر بزرگتر از دور باسن بوده، ساق پاها درشت و پهن می باشد، شانه ها نیز بسیار کوچک تر از باسن هستند. در واقع شکل آن بسیار شبیه به فرم الماس می باشد. شانه های باریک این اندام را باید با انتخاب لباس و پارچه مناسب برجسته تر ساخت.

تیپ اندامی گلابی شکل یا مثلثی شکل یا A شکل

در تیپ اندامی گلابی، اندازه دور باسن از دور سینه بزرگ‌تر است و اندازه دور کمر تقریبا هم اندازه با باسن می باشد. حدود 20 درصد از زنان دارای لگن بزرگتر از نیم تنه هستند. معمولاً در تیپ اندامی گلابی شکل با چاق و لاغر شدن افراد اختلاف بین دور سینه و باسن زیاد و کم می شود که البته این اختلاف بیشتر به خاطر چاق شدن دور باسن است. در کل این افراد به علت پهن بودن باسن، کمرشان باریک به نظر می رسد و معمولاً به عنوان “منحنی ترین” بدن توصیف می شود. پس اگر در اندام شناسی مشخص شد که دارای اندامی گلابی شکل هستید بهترین داراییتان دور کمرتان است.

تیپ اندامی مثلث وارونه یا V شکل

در تیپ اندامی مثلث وارونه، اندازه دور سینه بزرگ است و اندازه دور باسن باریک می باشد. با این وجود، باریک بودن کمر به دلیل کوچک بودن اندازه دور باسن به چشم نمی آید. این نوع اندام، بیشتر برای پسرها بوده و تقریباً خط شانه از خط باسن پهن‌تر است. در تیپ اندامی مثلث وارونه به طور معمول فاق کوتاه و پا ها بلند و صاف است و بالا تنه، کوتاه و پهن تر از پایین تنه می باشد.

تیپ اندامی مستطیلی شکل یا H شکل

تیپ اندامی مستطیلی شکل، به صورت مستطیل و با خطوط صاف است. حدود 46 درصد زنان به این شکل هستند. کمر تیپ اندامی مستطیلی تقریباً با اندازه دور سینه و اندازه دور باسن هم ‌اندازه است. در اندام شناسی این تیپ اندامی چه لاغر باشد چه چاق، اصلاً کمر باریک به نظر نمی رسد، علت آن‌هم در یک راستا بودن شانه‌ها، کمر و باسن است. بهترین روش برای تعیین نوع مستطیل اندازه گیری است. با اندازه گیری ، متوجه می شوید که کمرتان چقدرکوچکتر از نیم تنه است. به صورت ایستاده و صاف ، نباید خمیدگی قابل توجهی در اطراف ناحیه کمر مشاهده کنید.

تیپ اندامی سیبی شکل یا گرد یا O شکل

تیپ اندامی سیبی شکل، به طور کلی به عنوان افراد “سنگین وزن” معرفی می شوند و در حدود 14 درصد از زنان دنیا را تشکیل می دهند. نیم تنه این تیپ اندامی، از باسن بزرگتر است. اندام های باریک، به ویژه بازوها، شانه های پهن معمولاً مشخصه اصلی این تیپ اندامی است. وزن در اطراف قسمت میانی و قفسه سینه متمرکز شده و گاهی اوقات شکمی بزرگتر و برجسته تر دارند.

تیپ اندامی ساعت شنی یا X شکل

تیپ اندامی ساعت شنی در اندام شناسی، دارای شانه‌های عریض، سینه ای درشت، کمر کوچک و نسبتاً باریک و همینطور باسن گرد است و اختلاف دور کمر و باسن حدود ۲۵ سانتی متر است. حدود فقط 8 درصد زنان این نوع بدن را دارا می باشند. دور سینه و دور باسن تقریباً برابر است که ازنظر زیبایی‌شناسی و بر اساس جداول سایزبندی استاندارد دنیا، نرمال‌ترین و خوش‌فرم ترین اندام است. شانه‌های خوش‌فرم و قوس های ظریف در هماهنگی کامل با بقیه اندام است. این نوع تیپ اندامی، به تیپ اندامی پروانه ای نیز معروف هستند. تقریباً تمامی طرح های لباس ها برای این‌گونه اندام مناسب بوده و نیاز به رفع عیب در آن‌ها کم است. حتی در برخی مواقع به این نوع تیپ اندام ها، اندام متناسب می گویند.

خصوصیات تیپ های اندام شناسی

هر یک از تیپ های اندامی که در بالا نام بردیم خصوصیاتی دارند که لازم است موقع طراحی لباس و اندام شناسی به آنها دقت شود. اندام شناسی یکی از مباحثی است که در سرفصل های آموزش آنلاین طراحی لباس صنعت و معدن به طور ویژه ای به آن پرداخته می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اندام به شکل گلابی

در این شکل از بدن قسمت پایین از قسمت بالا پهن ترو عریض تر می باشد به عبارت دیگر باسن از شانه ها عریض تر می باشد. نکات مهم در انتخاب لباس در افرادی با اندام گلابی شکل:

 • هرگز از لباس هایی که قسمت پایین و ران را بزرگتر نشان می دهند، استفاده ننمایید.
 • بران کوچکتر نشان دادن باسن از یک دامن راه راه عمودی استفاده نمایید.
 • استفاده از رنگ های روشن در بالاتنه و رنگ های تیره در پایین تنه ،باعث می شود لاغرتر به نظر برسید.
 • از لباس هایی که بی آستین هستند، بیشتر استفاده نمایید تا با نمایان شدن بازوهایتان متناسب تر به نظر برسید.
 • لباس های طرح دار در بالاتنه باعث ایجاد هماهنگی در بالاتنه و پایین تنه می شود.
 • کفش های پاشنه بلند اندام و خصوصا پاها را کشیده تر نشان می دهد.

اندام های مثلثی وارونه

در این شکل از بدن،قفسه سینه و شانه ها پهن و ناحیه کمر باریک می باشند . نکات مهم اندام شناسی در انتخاب لباس در افرادی با اندام مثلثی وارونه:

 • استفاده از رنگ های روشن در قسمت پایین تنه توصیه می شود.
 • استفاده از دامن های بلند در چنین اندام هایی توصیه می گردد .
 • شلوارهای دم پا گشاد اندام را زیباتر نشان می دهند.
 • توجه داشته باشید هرگز از لباس های حلقه ای و بی آستین استفاده ننمایید.
 • هرگز از کمربند روی لباس استفاده ننمایید.
 • توصیه می شود از لباس هایی با پارچه ساده و بدون چین در بالاتنه استفاده گردد.

اندام مستطیل شکل

در چنین اندام هایی دور کمر و ران و عرض شانه ها یکسان و یک اندازه می باشند. نکات اندام شناسی در انتخاب لباس در افرادی با اندام مستطیل شکل:

 • استفاده از لباس های یقه باز باعث ایجاد منحنی و قوس در بدن می شود.
 • استفاده از یقه هفت و کت بلند،اندام را زیباتر نشان می دهد.
 • لباس های رنگی و طرح دار در بالاتنه انتخاب مناسبی در چنین اندام ها می باشد.
 • استفاده از دامن های چین دار باعث گودتر به نظر رسیدن کمر می شود.

علم اندام شناسی

اندام به شکل سیب

در چنین اندام هایی تمرکز وزن در بالاتنه می باشد و پاها لاغرتر می باشد. نکات مهم در انتخاب لباس در افرادی با اندامی به شکل سیب:

 • استفاده از لباس های تک رنگ و یقه های هفت در چنین اندام هایی توصیه می گردد.
 • از کمربند بر روی لباس استفاده ننمایید.
 • استفاده از شلوارهای گشاد اندام ها را زیباتر نشان می دهد.
 • جهت کشیده تر نشان دادن اندام ها،استفاده از لباس هایی با خطوط عمودی توصیه می شود.

اندام به شکل ساعت شنی

در چنین اندام هایی پهنای شانه ها و باسن تقریبا دارای اندازه برابری می باشند اما کمر چنین افرادی بسیار باریک می باشد. اصول اندام شناسی انتخاب لباس در افرادی با اندامی به شکل ساعت شنی:

 • استفاده از لباس های جذب و تنگ اندام چنین افرادی را زیباتر نشان می دهد.
 • استفاده از کمربند بر روی لباس توصیه می گردد.
 • توصیه می شود از شلوار جین های جذب و راسته استفاده گردد.

آموزش اندام شناسی در دوره جامع طراحی لباس

اندام شناسی در دوره های جامع طراحی لباس که توسط سایت دانش هنر ارائه می شوند آموزش داده می شود. به عبارت دیگر آموزش اندام شناسی یکی از شاخه های طراحی لباس می باشد.کلاس های آموزشی متعددی در ایران وجود دارد که چنین رشته هنری را آموزش می دهند. مرکز آموزش خانه صنعت و معدن با برگزاری چنین دوره هایی به هنرجویان کمک می کند تا نکات پایه ای در رشته طراحی لباس را فراگیرند.همچنین باآموزش اندام شناسی در دوره جامع طراحی لباس که توسط برترین اساتید تدریس می گردد می توانید سطح هنری خود را ارتقا داده و وارد بازار کار حرفه ای شوید.

پس از گذراندن این دوره در مرکز آموزش خانه صنعت و معدن هنرجویان می توانند با بررسی مدل های مختلف اندام، بهترین لباس را طراحی کرده و ایرادهای موجود هر اندام را با طراحی لباس مناسب رفع نمایند. هنرجویان پس از اتمام دوره های آموزش اندام شناسی در طراحی لباس، با دریافت مدارک معتبر و بین المللی ، می توانند کار طراحی لباس را به صورت حرفه ای آغاز نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان