دانش هنر / آموزش های عکاسی / آموزش عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره

تکنیک های عکاسی پرتره

عکاسی پرتره یکی از محبوب ترین شاخه های عکاسی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. به خصوص با پیشرفت شبکه‌های مجازی و افزایش فعالیت کاربران، تعداد مخاطبان علاقه‌مند به آموزش عکاسی پرتره هم بیشتر شده است. از دیگر زیر مجموعه‌های این سبک جذاب از عکاسی، می‌توان به عکس‌برداری پرتره‌‌ی هنری، برای تبلیغات، امور سیاسی و همچنین پرتره‌ی تمام قد اشاره کرد. در این بخش از آموزش‌های سایت دانش هنر با ما همراه باشید تا به طور کامل با عکاسی پرتره آشنا شوید.

عکاسی پرتره چیست؟

ممکن است تاکنون بارها واژه‌ی آموزش عکاسی پرتره یا عکس پرتره به گوش شما خورده باشد و کنجکاوی شما را برای آگاهی از چیستی این سبک عکاسی به چالش کشیده باشد؛ باید گفت که پرتره سبک خاص و بسیار جذابی از عکاسی است که در آن تمرکز اصلی عکاس بر روی چهره‌ی افراد بوده و به‌طور کلی می‌توان گفت که در این شاخه از عکاسی، چهره‌ی اشخاص به عنوان عنصر اصلی و جزئیات دیگر به عنوان عناصر فرعی کادر عکاسی شناخته می‌شوند. این شاخه از عکاسی در بین عکاسان حرفه‌ای و افراد عادی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چه بسا بسیاری از عکاسان تمرکز خود را بر روی این سبک گذاشته‌اند و به نوعی در عکس‌برداری به سبک پرتره، راه و رسم‌ خاص خود را دارند. عکس‌برداری به سبک پرتره به روش‌های مختلفی قابل انجام است و معمول‌ترین آن که همه‌ی ما با آن آشنا هستیم، عکس‌های سه در چهار یا پرسنلی می‌باشد.

عکاسی سلف پرتره چیست؟

از مهم‌ترین شاخه‌های آموزش عکاسی پرتره، عکاسی سلف پرتره است؛ این مبحث به طور کامل در کلاس عکاسی برای نوجوانان آموزش داده می شود. عکاسی سلف پرتره سبکی است که در آن یک عکاس عکس‌برداری پرتره از چهره‌ی خود اقدام می‌کند. برای عکاسی سلف پرتره، لازم است نکاتی را در نظر بگیرید که عبارت‌اند از:

 1. اول این که زاویه‌ای را که چهره‌ی شما در آن در بهترین و بی‌نقص‌ترین حالت خود قرار دارد را پیدا کرده و دوربین را متناسب با این زاویه تنظیم کنید.
 2. سه پایه یک وسیله‌ی بسیار کاربردی است که برای ثبت عکس سلف پرتره به کمک شما می‌آید.
 3. استفاده از آینه باعث می‌شود تا بهترین زاویه را برای ثبت عکس سلف پرتره پیدا کنید.
 4. نکته‌ی نهایی این است که مکانی مناسب را برای ثبت عکس سلف پرتره‌ی خود پیدا کنید تا بتوانید بهترین عکس‌ها را در این مکان ثبت کنید.

تاریخچه عکاسی پرتره در جهان

برای آشنایی بیشتر با عکس‌برداری به سبک پرتره، بهتر است که با تاریخچه‌ی این زیر شاخه‌ی جذاب عکاسی آشنا شویم. تاریخچه عکاسی پرتره در جهان به اواسط قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد. در واقع پیش از این که این سبک کلاسیک از عکاسی روی کار بیاید، نقاشی به سبک پرتره از جذابیت زیادی در بین مردم برخوردار بود؛ به نحوی هر فرد مشهور و دارای مقامی بالا یک نقاشی پرتره از چهره‌ی خود را به دیوار خانه‌اش نصب کرده بود. به‌طور کلی بسیاری از مردم تا قبل از روی کار آمدن عکس پرتره، به کشیدن نقاشی پرتره از چهره‌ی اعضای خانواده علاقه‌ی خاصی نشان می‌دادند؛ اما پس از این که در قرن نوزده یکی از نخستین گام‌ها در عرصه‌ی تکنولوژی برداشته شد و دوربین عکاسی اختراع شد، بسیاری از مردم جذب عکس‌برداری به سبک پرتره شدند و این سبک عکاسی طرفداران بسیاری پیدا کرد.

اوایل روی کار آمدن انواع عکاسی پرتره، برای ثبت عکس‌های پرتره از یک تکنیک ابتدایی در عکاسی به نام داگرئوتیپ استفاده می‌شد که این تکنیک به وسیله‌ی لوئیس داگر ایجاد شد. در سبک داگرئوتیپ عکس‌های پرتره بر روی صفحاتی از جنس شیشه و یا فلز ثبت می‌شد. با این وجود سبک پرتره به محبوبیت بالایی در بین مردم دست پیدا کرد؛ شاید دلیل آن ارزان‌تر بودن عکس‌های پرتره نسبت به نقاشی پرتره و توانایی اقشار مختلف جامعه برای داشتن یک عکس پرتره‌ی جذاب بود. در آغاز روی کار آمدن این سبک جذاب، برای ثبت عکس‌ها از نوری با میزان تابش کم و با استفاده از عدسی‌های مخصوص انجام می‌شد و برای ایجاد پس زمینه‌ی عکس‌ها از ابزاری ساده همچون پارچه‌های رنگی ساده استفاده می‌شد.

 

تکنیک های عکاسی پرتره

بهترین عکاس پرتره جهان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بهترین عکاس پرتره جهان کیست؟ در واقع نمی‌توان لقب بهترین عکاس را تنها بر روی یک شخص قرار داد؛ تعداد بسیاری از عکاسان برای انجام عکاسی‌های پرتره تمام ذوق و هنر خود را به کار می‌گیرند و می‌توان گفت که عکاسی پرتره هنری، در واقع یک سبک زندگی برای آن‌ها می‌باشد. با این حال واجب است که در این قسمت به معرفی تعدادی از بهترین عکاسان پرتره‌ی جهان بپردازیم.

 •  استیو مک کری: استیو مک کری به عنوان یکی از بهترین‌های عکاسی پرتره‌ ی جهان شناخته می‌شود که از آثار ماندگار او، می‌توان به اثر دختر افغان اشاره کرد.
 •  لی جفریز: لی جفریز از جمله بهترین‌های عکس‌برداری پرتره‌ی سیاه و سفید در جهان است.
 •  جیمی نلسون: از دیگر عکاسان به نام سبک پرتره در جهان جیمی نلسون است که شهرت و آوازه‌ی بلند او، از ثبت عکس‌های پرتره از چهره‌ی مردم قبیله‌های مختلف جهان نشاءت می‌گیرد.
 •  اریک لافورگ: یکی دیگر از بهترین عکاسان پرتره جهان، اریک لافورگ است که شهرت او به ثبت عکس‌های پرتره‌ی بی مثال در کشور کره‌ی شمالی برمی‌گردد.
 • لیزا کریستین: یکی دیگر از برترین عکاسان پرتره جهان لیزا کریستین است که به دلیل ثبت عکس‌های پرتره‌ی بسیار زیبا و بی‌نقص از مردم قبایل مختلف شناخته شده و به نوعی سبک عکس‌برداری او، یک سبک بشردوستانه است. عکس‌های پرتره‌ی ثبت شده توسط لیزا کریستین، تأثیرات بسیار مهمی در آشکار کردن برده‌داری برجا گذاشته است.

آموزش کادربندی در عکاسی پرتره

نکته‌ی مهمی که در آموزش عکاسی پرتره هنری برای عکس‌برداری باید در نظر داشته باشید تا از طریق آن بتوانید بهترین عکس‌های ممکن را ثبت کنید، کادربندی در عکاسی پرتره به حرفه‌ای‌ترین شیوه‌ی ممکن است. در واقع کاربندی درست در این سبک عکاسی کمک می‌کند تا بتوانید با سوژه‌ی عکاسی خود ارتباط گرفته و عکس‌های جذابی ثبت کنید. برای کادربندی به حرفه‌ای‌ترین شیوه‌ی ممکن، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 •  سعی کنید از نزدیک شدن به سوژه‌ی عکاسی خود نترسید؛ با نزدیک بودن به سوژه‌، عکس‌های حرفه‌ای‌تری را ثبت کرده و در نتیجه شدت تأثیرگذاری عکس شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.
 •  سعی کنید که در ثبت عکس‌های پرتره‌ی خود بیشتر از ترفند عکاسی یک سوم استفاده کرده و سوژه‌ی خود را در نقطه‌ای به جز مرکز عکاسی خود قرار دهید. در این صورت عکس ثبت شده، حالتی نافذ و بسیار تأثیرگذار پیدا می‌کند.
 •  در نظر داشته باشید که کراپ کردن یا بریدن سر به حرفه‌ای بودن عکس و تأثیرگذاری هر چه بیشتر آن کمک می‌کند، اما کراپ کردن اعضای بدن عملی غیرحرفه‌ای بوده که باعث کمتر شدن گیرایی عکس خواهد شد.
 • با چرخاندن دوربین خود و ثبت عکس‌های پرتره‌ی غیر صاف، تأثیرگذاری عکس پرتره بیشتر خواهد شد.

آموزش فوکوس در عکاسی پرتره

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی مربوط به آموزش عکاسی پرتره هنری، فوکوس کردن در این سبک از عکاسی است. در نظر داشتن قواعد فوکوس در این سبک از عکاسی از هر سبک دیگری مهم‌تر است. در نظر داشتن نکات زیر برای فوکوس حرفه‌ای در عکس‌برداری پرتره واجب است:

 •  یکی از مهم‌ترین عناصر عکس‌برداری پرتره، چشم‌ها هستند؛ عکاسان باید تمرکز اصلی خود را بر روی چشمان سوژه‌ی عکاسی قرار داده و عکس‌برداری را به نحوی انجام دهند که چشمان سوژه در واضح‌ترین حالت ممکن ثبت شود.
 •  در عکاسی پرتره استفاده از نقاط فوکوس باعث می‌شود تا عکس‌برداری از چهره‌ی سوژه‌، با بالاترین دقت ممکن انجام شود و عکس ثبت شده از وضوح کافی برخوردار شود؛ می‌توانید با استفاده از اتوفوکوس SLR، دقت دوربین عکاسی خود در ثبت عکس‌های پرتره را بالاتر ببرید.
 • استفاده از دکمه‌ی فوکوس که به طور مجزا در بعضی از دوربین‌های عکاسی تعبیه شده‌ است، کمک زیادی به فوکوس حرفه‌ای عکاسان جهت ثبت عکس‌های پرتره حرفه‌ای می‌کند.

آموزش عکاسی پرتره پرسنلی

از جمله سبک‎های عکاسی پرتره، عکاسی پرسنلی یا همان ثبت عکس‌های سه در چهار است. مهم‌ترین نکته در عکس‌برداری پرسنلی پرتره تنظیم حرفه‌ای نور است. برای تنظیمات حرفه‌ای نور در عکس‌برداری به سبک پرتره، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 •  اگر فلاش دوربین را به شکل مستقیم رو به چهره‌ی سوژه‌ی خود قرار دهید، شدت نور باعث می‌شود که عکسی غیرحرفه‌ای ثبت شود. باید سعی شود که شدت نور را به شکل مناسبی تنظیم کرد.
 • باید تنظیمات نور را خلاقانه انجام دهید. نورپردازی را به دور از ایجاد سایه بر روی چهره‌ی سوژه انجام دهید.
 •  فلاش دوم را می‌توانید برای تولید نور پس زمینه‌ی عکاسی استفاده کنید.

اصول عکاسی پرتره در شب

تصور بسیاری از افراد این است که عکاسی پرتره در شب قابل انجام نیست و یا این که برای انجام آن لازم است که از تجهیزات بسیار حرفه‌ای عکاسی استفاده شود؛ حال آن که با استفاده از امکانات محدود نیز، می‌توان در هنگام شب عکس‌های پرتره‌ی بسیار زیبا ثبت کرد. تنها لازمه‌ی این کار، داشتن کمی استعداد و خلاقیت است.

 1.  یکی از نکات مهم در اصول عکاسی پرتره در شب این است که یک منبع نور مناسب مانند فلش یا چراغ قوه به همراه خود داشته باشید؛ چرا که مهم‌ترین لازمه‌ی عکاسی در شب به سبک پرتره، داشتن یک منبع نور مناسب و با بالاترین کیفیت است. با وجود نور کافی، عکاسی از سوژه‌ی مورد نظر با کیفیت و وضوح بالایی ثبت می‌شود.
 2.  برای این که بتوانید عکس‌های پرتره‌ی بسیار جذابی را در هنگام شب ثبت کنید، مناطقی از شهر را انتخاب کنید که تعداد زیادی چراغ داشته باشد. وجود این چراغ‌ها در پس زمینه‌ی عکس شما، جلوه‌ای بسیار جذاب به عکس خواهد داد. با وجود پس زمینه‌ای جذاب، عکس ثبت شده نیز بسیار جذاب خواهد بود.
 3.  با انتخاب حالت دیافراگم در دوربین عکاسی خود، می‌توانید عکس‌هایی با کیفیت را در هنگام شب ثبت کنید. چرا که میزان سرعت شاتر و همچنین باز یا بسته بودن دیافراگم دوربین سبب خواهد شد که عکس‌های پرتره‌ی ثبت شده در هنگام شب کیفیتی بسیار بالا داشته باشند.

اصول عکاسی پرتره در طبیعت

طیف رنگی وسیعی که در طبیعت وجود دارد را در نظر داشته باشید؛ در بعضی مواقع طیف‌های رنگی موجود در طبیعت با سوژه‌ی عکاسی پرتره تناسب بسیار جذابی را به وجود می‌آورند و حتی ممکن است تضاد بین آن‌ها سبب تأثیرگذاری هر چه بیشتر عکس ثبت شده شود. ترفند دیگری که می‌توانید استفاده کنید این است که عنصر اصلی عکس پرتره را آلمان‌های موجود در طبیعت در نظر گرفته و اشخاص دیگر را در حالت تاری قرار دهید. در واقع این ترفند را باید به نحوی بکار بگیرید که تار شدن چهره‌ی افراد در عکس عملی عمدی به نظر برسد؛ در این صورت جذابیت این عکس بیشتر نمایان خواهد شد. سعی کنید از آلمان‌های موجود در طبیعت در عکس خود استفاده کنید؛ مثلاً در زمستان یک گلوله برف را در دستان خود بگیرید، یا در هنگام پاییز برگ‌های رنگارنگ را به بالای سرخود پرتاب کنید، در کنار رودخانه پاهای خود را در آب قرار داده و یا روی یک صخره در کنار رودخانه بنشینید. ارتباط گرفتن با آلمان‌های موجود در طبیعت، تأثیرگذاری عکاسی پرتره هنری را به حد زیادی می‌رساند.

نکات مهم در عکاسی پرتره

تکنیک های نورپردازی عکاسی پرتره

یکی از ترفندهای اصلی که در عکاسی پرتره مورد استفاده قرار می‌گیرد، تکنیک نورپردازی اسپلیت است؛ در این سبک از نورپردازی یک طرف صورت روشن بوده و روی طرف دیگر آن سایه افتاده می‌افتد. میزان سایه در این تکنیک نورپردازی متفاوت است. استفاده از این سبک از نورپردازی با چرخاندن 90 درجه‌ای منبع نور به سمت چپ یا سمت راست سوژه‌ی عکاسی امکان‌پذیر خواهد بود. با استفاده از تکنیک نورپردازی حلقه‌ای یک سایه‌ی کوچک بر روی بینی سوژه‌ی عکاسی قرار خواهد گرفت؛ استفاده از این تکنیک با چرخاندن 30 الی 45 درجه‌ای منبع نور در مقابل دوربین و با قرار دادن آن در بالای چشم سوژه‌ی عکس امکان‌پذیر خواهد بود. با توجه به ژست سوژه‌ی عکاسی، تکنیک نورپردازی نیز تغییر خواهد کرد.

یکی دیگر از تکنیک های عکاسی پرتره در بحث نورپردازی، تکنیک رامبراند است که در آن مثلثی کوچک بر روی گونه‌ی سوژه و در کنار بینی آن به وجود می‌آید. برای استفاده از این تکنیک نورپردازی، لازم است که سوژه‌ی عکاسی در فاصله‌ای دور از منبع نور قرار گیرد. علاوه بر آن باید نور به قسمت بالای سر سوژه‌ی عکاسی منتقل شود تا سایه‌ای که در کنار بینی سوژه قرار دارد به قسمت پایین گونه‌ی او منتقل شود. نکته‌ی مهم درباره‌ی این سبک نورپردازی این است که فرم صورت همه‌ی افراد برای این نورپردازی رامبراند مناسب نیست و افرادی که صورتی زاویه‌دار و استخوانی دارند، سوژه‌ای مناسب برای نورپردازی رامبراند هستند.

آموزش عکاسی پرتره با یک منبع نور

عکاسی پرتره با یک منبع نور به عکاسان کمک می‌کند که با شیوه‌ی کلاسیک عکس‌برداری پرتره آشنایی بیشتری پیدا کنند و جذابیت و هنر نافذ عکس‌برداری پرتره، برای آن‌ها در رأس قرار گیرد. این تکنیک نورپردازی برای عکس‌برداری پرتره با استفاده از یک فلاش، چراغ قوه و همچنین با استفاده از نور پنجره نیز انجام پذیر است. در این شیوه‌ی نورپردازی لازم است که منبع نور در فاصله‌ای بسیار نزدیک به سوژه‌ی عکاسی قرار گرفته و عکس‌برداری باید به شکل مستقیم از قسمت زیری منبع نور انجام شود.

عکاسی پرتره با دوربین کانن

 در بعضی مواقع ممکن است در قسمت پس زمینه‌ی سوژه‌ی عکاسی پرتره، نور بسیار زیادی وجود داشته باشد و این نور زیاد باعث شود که چهره‌ی سوژه تاریک شود؛ با استفاده از آپشن Auto Lighting Optimizer یا بهینه سازی نور به شکل خودکار در دوربین کانن می‌توان این مشکل را حل کرد.  با استفاده از دوربین کانن امکان تغییر فرمت عکس وجود دارد.  با مراجعه به سایت Info Bank، می‌توان تمام اطلاعات لازم درباره‌ی عکاسی به سبک پرتره با دوربین کانن را به دست آورد و نکات مهم برای ثبت بهترین عکس‌های پرتره به دست آورد.

برای عکاسی پرتره چه لنزی مناسب است؟

از آنجایی که عکاسی پرتره نیازمند ظرافت و تکنیک بسیار بالایی است، لازم است که در هنگام تهیه‌ی تجهیزات لازم برای این سبک از عکاسی حوصله‌ی زیادی به خرج داده و وقت زیادی برای آن بگذارید. با داشتن یک دوربین نیمه حرفه‌ای نیز می‌توانید عکس‌های پرتره‌ی جذابی ثبت کنید؛ به شرط آن که یک لنز با کیفیت و حرفه‌ای داشته باشید. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین لنز‌هایی که می‌توان برای عکس‌برداری پرتره انتخاب کرد، می‌پردازیم:

 •  Canon 70-200mm f/2.8L IS II USM
 •  Canon EF 35mm f/1.4L II USM
 •  Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM
 •  Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G
 •  Nikon 50mm f/1.8G AF-S

چگونه عکاس پرتره شویم؟

برای این که به یک عکاس پرتره‌ی حرفه‌ای تبدیل شوید، لازم است که اصول مرتبط با این سبک از عکاسی را در بر گرفته و با توجه به تکنیک‌های کلیدی عکاسی پرتره به ثبت عکس‌های زیبای پرتره اقدام کنید. برای یادگیری این سبک عکاسی، می‌توانید در کلاس‌های آموزشی عکاسی که به شکل حضوری و یا آنلاین برگزار می‌شوند شرکت کرده و کلیات این سبک از عکاسی را بیاموزید.

آموزش عکاسی پرتره از صفر

علاقمندان به آموزش عکاسی پرتره هنری، می‌توانند در دوره‌های آموزشی این سبک عکاسی که به صورت جامع برگزار می‌شوند شرکت کنند و نکات مهم و ترفندهای کلیدی که در باب این سبک وجود دارد را در بر گیرند. بهترین و جامع‌ترین دوره عکاسی توسط مرکز آموزش خانه صنعت و معدن به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌گردد. این دوره‌ها به صورت جامع از مقدماتی و پیشرفته هستند و تمامی شاخه‌های عکاسی از جمله عکاسی پرتره، عکاسی تبلیغاتی، عکاسی مدلینگ و… در این دوره‌ها توسط اساتید برجسته تدریس می‌شود. در انتهای دوره به هنرجویان مدارک معتبر و بین المللی ارائه می‌شود.

ثبت نام عکاسی پرتره حرفه ای

علاقمندان به آموزش عکاسی پرتره هنری به شکلی حرفه‌ای، می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت آموزش عکاسی برگزارشده توسط مجموعه صنعت و معدن شرکت کرده و تکنیک‌های کلیدی برای عکاسی به این سبک را بیاموزند و با صفر تا صد عکاسی آشنا شوند. جهت اطلاع از دوره‌ها و ثبت نام در دوره عکاسی با شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان دپارتمان عکاسی در ارتباط باشید.

برای دریافت مشاوره تخصصی و شرکت در دوره ها همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 

کارشناس آموزش: ۰۲۱۴۶۰۹۴۱۱۸

کارشناس آموزش: ۰۲۱۴۶۰۹۴۱۱۷

کارشناس آموزش: ۰۲۱۴۴۱۱۱۲۲۹

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان