دانش هنر / آموزش های عکاسی / آموزش عکاسی طبیعت

آموزش عکاسی طبیعت

عکاسی طبیعت و منظره

یادگیری آموزش عکاسی طبیعت یکی از هیجان انگیزترین موارد در زمینه هنرهای تجسمی می‌باشد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به رشته عکس و جویای خلاقیت و نوآوری ایده‌های جالب و جذابی را در زمینه خلق آثار هنری و طبیعی زیبا پدید آورد. در این مقاله ما نیز قصد داریم تا شما هنرجویان و علاقه‌مندان را با نکات و مواردی که می‌تواند اطلاعات بیشتری در این مورد به شما بدهد و همچنین روش‌ها و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. پس لطفاً با ما همراه باشید.

 

عکاسی طبیعت و منظره

آموزش عکاسی طبیعت چیست؟

نیچر فتوگرافی یا عکاسی طبیعت تعاریف مختلفی دارد که با توجه به دیدگاه‌های انجمن‌های عکس در آمریکا، فیاپ (فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی) و غیره به آن پرداخته می‌شود؛ اما به طور کلی و به تعریف ساده‌تر، می‌توان گفت که آموزش عکاسی طبیعت رشته‌ای از عکاسی می‌باشد که در آن از مناظر طبیعی مانند حیات‌وحش، طبیعت زیر دریا، ابر و دریا و هر چه که در طبیعت موجود است، عکس گرفته می‌شود.

عکاسی از طبیعت بی جان چیست؟

در واقع عکس گرفتن از اشیا و اجسامی که در طبیعت هستند ولی روح و جان ندارند را عکاسی طبیعت بی جان می‌گویند. این نوع عکاسی به دلیل حساسیت و جذابیتی که دارد، از مشکل‌ترین نوع و سبک در عکاسی می‌باشد. در واقع فرد باید نسبت به دریافت پیام‌های اشیای پیرامون خود حساس بوده تا بتواند آن را گرفته و جذب آن شود و با خلاقیتی که از خود بروز می‌دهد بتواند یک اثر هنری را خلق کند؛ بنابراین می‌توان گفت که عکاسی طبیعت بی جان با اشیا و مواردی سروکار دارد که فرد از طریق پیام‌هایی که دریافت می‌کند جذب آن‌ها شده و اقدام به خلق یک اثر هنری می‌نماید. دو نوع یا مدل عکس از طبیعت بی جان وجود دارد:

 1. طبیعت بی جان پیدا شده بر اساس اجسام و اشیایی که بدون آنکه از یک منبع خارجی به وجود بیابند در طبیعت به همان ترتیب خاص موجود هستند و فقط کار شما این است که آن پدیده را با هنر عکاسی خویش به ثبت برسانید.
 2. نوع دیگر طبیعت بی جان این است که توسط خود فرد، اشیا و موارد قابل عکس گرفتن مرتب و با ترکیب عالی و منظم کنار هم چیده و ثبت می‌شود. در این زمینه هر چه خلاقیت بیشتری به کار رود پدیده‌های عالی و بی‌نظیری را می‌توان به ثبت رساند.

ابزار و تجهیزاتی که برای عکاسی طبیعت بی جان مورد نیاز است:

 • سه پایه ها
 • سافت باکس‌ها
 • فلشگن
 • فیلترها
 • ملایم کننده‌ها
 • لایت باکس
 • رفلاکتورها

پدر عکاسی طبیعت جهان

اگر به عکاسی در طبیعت علاقه‌مند هستید و یا در این رشته فعالیت دارید، حتماً اسم انسل آدامز آمریکایی را شنیده‌اید. افراد مشهوری چون انسل آدامز که در واقع لقب پدر عکاسی طبیعت جهان نیز نام گرفته است، برای گرفتن عکس از طبیعت دارای سبک خاصی می‌باشد. انسل آدامز به دلیل عکس گرفتن از چشم اندازهای طبیعی آمریکا به شهرت رسید. این فرد اهمیت فرم بیانی را در تصویر بیشتر از واقعیت آن می‌دانست. طوری که او نگاتیو را صرفاً خام و مرحله اجرا و به ثمر رسیدن اثر را بسیار پر اهمیت دانسته و آن را اصلی‌ترین موضوع در عکاسی مد در نظر می‌گرفت. او با تأکید فراوان در فرآیند چاپ، راه‌های تازه‌ای را در صنعت چاپ عکس، پیش پای عکاسان گذاشت. در واقع سبکی که او پیش گرفته بود برگرفته از استیگلیز بود. چیزی که استیگلیز به آن تأکید داشت این بود که باید عکس‌ها دارای واقعیتی عاری از دروغ باشد تا هر چه بیشتر مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد.

آموزش عکاسی طبیعت چگونه است؟

عکاسی از طبیعت به ترفندها و تجهیزاتی نیاز دارد. از جمله تجهیزاتی که برای آموزش عکاسی طبیعت به آن نیاز دارید:

 • شامل انواع لنزها با فاصله کانونی مختلف نظیر لنزهای واید (باعث ایجاد عمق و نمای پرسپکتیو می‌شود)، لنزهای ماکرو (ثبت عکس از حشرات و گل‌ها) و لنزهای تله (برای جدا کردن پس زمینه و تأکید بر روی سوژه مناسب است) می‌باشد.
 • همچنین انواع فیلترها مانند فیلتر پلاریزه (برای کاهش شدت نور و ایجاد آسمان تیره‌تر) و فیلتر ND یا خنثی (برای جلوگیری از نور زیاد به لنز) و نیز سه پایه برای جلوگیری از لرزش دوربین و لنز جزو ضروریات برای عکاسی از طبیعت هستند.

بهتر است به هنگام استفاده از فرمت پیش فرض دوربین که بر روی jpeg ثابت است فرمت را برای عکاسی روی raw تنظیم کنید. با اینکه ممکن است این فرمت تصاویر زیادی را در عکس شما به ثبت برساند، اما به هنگام ویرایش عکس، دست شما بازتر است.

نکته مهم: اینکه ساعت طلایی را در حین آموزش عکاسی طبیعت در نظر داشته باشید. ساعت طلایی (یک ساعت بعد از طلوع و یک ساعت قبل از غروب آفتاب) به شما کمک می‌کند تا بتوانید عکس‌های بهتری از طبیعت بگیرید. تمامی این نکات در دوره عکاسی صنعت معدن به عنوان بهترین آموزشگاه کلاس عکاسی در تهران به طور کامل آموزش داده می شوند.

 

عکاسی از طبیعت بی جان

آموزش قوانین عکاسی طبیعت

یکی از قوانین مهم در این رشته از عکاسی قانون یک سوم می‌باشد. از آنجایی که عکاسی در طبیعت نه تنها یک هنر بلکه علم به حساب می‌آید، بنابراین استفاده اصولی و علمی از این قوانین می‌تواند به فرد برای خلق آثار هنری در طبیعت کمک نماید. به طور طبیعی چشم انسان تصاویر را به راحتی در سه بخش کاملاً مجزا می‌بیند. به عنوان مثال فرد آسمان را در بالا، کوه‌ها را در میانه و چمنزار را در بخش پایین در عکس مشاهده می‌کند.

در قانون یک سوم شما می‌توانید تصاویر را با ترکیب بندی خاص و خلاقیتی که در خود به سراغ دارید به تصویر بکشید. به این صورت که اگر مردی در خیابان ایستاده و در حال تماشای ویترین مغازه است، در قانون یک سوم فرضاً شما می‌توانید مرد را در مرکز نور افقی تصویر قرار داده، در سمت چپ پنجره فروشگاه و همچنین رفلکس تصویر مرد و در بخش راست عکس خیابانی بسیار شلوغ را به تصویر بکشید.

قانون دیگر آنکه سعی کنید در عکاسی طبیعت همواره استراتژی مناسب برای فضایی باز را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر در فضای باز سوژه‌ای مثل یک گیاه را پیدا کردید و خواستید از آن عکس بگیرید، همواره آن گیاه را به عنوان فوکوس اصلی خود در نظر گرفته و در مرکز تصویر خود قرار دهید. داشتن نور خوب هم حیاتی است و کمک می‌کند تا کنتراست خوبی در تصاویر شما ایجاد شود. به طور کلی چند نکته را باید در عکاسی از مناظر باز و طبیعت جز اصولی‌ترین قوانین خود قرار دهید:

 • جدی گرفتن عمق میدان با انجام آزمایش و خطا به شما این امکان را می‌دهد که عکس شما از کیفیت بهتری برخوردار شود.
 • استفاده از دیافراگم بسته و باز می‌تواند باعث نشان دادن کل منظره و تأکید بر جزئیات دلخواه را به خوبی نشان دهد.
 • از فیلترهای پلاریزه برای ثبت آسمان آبی‌تر و کنتراست بیشتر به تصاویر استفاده نمایید.

شرایط عکاسی طبیعت

امکانات و شرایطی که باید برای عکاسی طبیعت مد نظر داشته باشید در چند نکته خلاصه می‌شود که در اینجا مهم‌ترین آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم که با انجام این موارد می‌توانید عکس‌های بهتری از طبیعت بگیرید. ارائه نمودار ستونی تصاویر بهتری را به شما خواهند داد، به طوری که می‌توانید با بررسی نمودار ستونی ایده‌های جالبی را برای فوکوس کردن تصاویر دلخواهتان داشته باشید. اغلب این نمودار در مرکز تصویر و اندکی متمایل به کناره‌ها قوس دارد.

می‌توانید برای فوکوس کردن بر روی سوژه در محیط، از لنز زاویه جهت کار با مناظر و خلق شاهکارهایی استفاده کنید. حتی در روزهای ابری هم می‌توان سوژه‌های خوبی پیدا کرد، بنابراین بهتر است به جای نشستن در پشت پنجره به طبیعت بروید و ایده‌های مد نظرتان را پیدا کنید. بهتر است که هر روز عکس بگیرید تا این‌گونه ایده‌های ناب برای عکاسی به ذهنتان بیاید. تری پاد و دوربین به شما کمک می‌کند تا سوژه خود را در زوایای مختلف پیدا کنید؛ زیرا از درون دوربین می‌توان سوژه خود را پرورش داده و مخاطب را برای آنچه که قرار است ببیند فریب دهید.

هنگام طلوع و غروب خورشید بهترین نورپردازی برای گرفتن عکس می‌باشد؛ بنابراین بهتر است سوژه‌های خود را هنگام صبح وقتی که همه جا خلوت است بیابید. برای اینکه دقت بیشتری به جزئیات عکستان داشته باشید، بهتر است چندین عکس پشت سر هم بگیرید تا از عکس‌هایی که پشت سر هم ثبت کرده‌اید، سوژه خود را پیدا کنید؛ زیرا که اغلب جزئیات همانند کوچک‌ترین شکوفه‌های گل در یک باغ بزرگ می‌تواند عکس‌های زیباتری را به شما ارائه دهد. برای ارائه یک عکس خوب لازم است دستگاه و دوربین خود را به خوبی بشناسید. همه تنظیمات دوربین، حالت‌های آن (شب، شاتر و غیره) و سایر امکانات آن را امتحان کنید، زیرا که دوربین شما جزئی از خود شماست و برای اینکه بتوانید در مواقع ضروری از دوربین خود نهایت استفاده را برده و در نهایت عکس‌های دلخواه خود را بگیرید بهتر است با تنظیماتش به خوبی آشنا باشید.

صبر و تحمل کلید موفقیت در هر کاری است؛ بنابراین اگر می‌خواهید در این زمینه به شخص ماهری مبدل شوید، لازم است تا عکس‌های متعدد و پی‌درپی بگیرید. ممکن است در روزهای اول عکس‌هایتان خراب شود، اما کم کم با پدید آوردن و به ثبت رساندن سوژه‌های مناسب این مسیر راه برای خودتان هموار می‌کنید.

 

 عکاسی طبیعت ایران

دوره آموزش عکاسی طبیعت

عکاسی از طبیعت رشته و حرفه‌ای است که به تخصص و مهارت نیاز دارد. برای همین لازم است تا علاوه بر تمرین و ممارست در این رشته فرد از استادان با تجربه استفاده کرده تا بتواند مهارت‌های لازم در این زمینه را در بهترین آموزشگاه عکاسی یاد بگیرد. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مهارت‌هایی که هنرجو در این دوره آموزش عکاسی طبیعت می‌آموزد:

 • نحوه انتخاب سوژه‌های جالب
 • در نظر گرفتن زاویه‌های جذاب و مناسب برای عکس برداری
 • نورپردازی‌های خاص و ویژه برای زیباتر کردن عکس

همین‌طور شما با دنبال کردن آموزش عکاسی طبیعت قادر خواهید بود عکس‌های حرفه‌ای از مناظر، طبیعت دلخواه و افراد و مکان‌های دلخواه و سایر اشیا بگیرید و در این فرآیند خلاقیت و توانایی‌تان هر چه بیشتر شکوفا می‌شود. از مزیت‌های دیگر دوره‌های آموزشی این است که با یادگیری دقیق و کامل نحوه عکس گرفتن از طبیعت، می‌توانید به عکاسی پرتره در طبیعت بپردازید. همچنین درست‌ترین و بهترین شیوه‌های ثبت تصاویر را یاد گرفته و ایده‌های ناب و خلاقانه را از دل طبیعت بیرون می‌کشید. البته ما در یک مطلب مجزا آموزش عکاسی پرتره هنری را به طور کامل قرار داده ایم و تمامی نکات و ترفندهای عکاسی را گفته ایم. پیشنهاد میکنیم این صفحه را هم مطالعه کنید.

یادگیری عکاسی از طبیعت به ویژه حیات‌وحش می‌تواند به شما در ایجاد یک کسب‌وکار حرفه‌ای به عنوان یک مقوله اقتصادی و کسب درآمد شخصی مؤثر و مفید بوده و شما را به سوی استقلال مالی و ایجاد شغل دلخواهتان نیز سوق دهد. دوره آموزشی به شما کمک می‌کند با صبر و حوصله، نگاه دقیق‌تری به مناظر و طبیعت اطراف خود داشته باشید، همچنین با همسویی با طبیعت هر روز سوژه‌های ناب و تازه‌ای را پیدا کرده و عکس بگیرید؛ بنابراین اگر می‌خواهید که به یک عکاس حرفه‌ای در این زمینه تبدیل شوید، باید چند نکته را علاوه بر اصول آموزش عکاسی طبیعت رعایت کرده و به کار ببندید:

 • اینکه هر روز به طبیعت بروید و عکس بگیرید.
 • دیگر آنکه عکس و سوژه دلخواهتان را پیدا کنید و از اهمیت نور نیز غافل نشوید.
 • و در نهایت از اینکه ابتدا عکس‌هایتان خراب می‌شود ناامید و دلسرد نشوید. تمامی این موارد با یک آموزش مناسب می‌تواند به خوبی فراهم شود.

علاوه بر عکاسی زیبا و خلاقانه، از ادیت کردن عکس‌ها نیز غافل نشوید. شما در انتهای دوره و با گذراندن تمام ترم‌ها به بازار کار عکاسی نیز معرفی شده و می‌توانید کسب‌وکار خود را در این زمینه شروع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ارتباط با کارشناسان