دانش هنر / آموزش های عکاسی / آموزش ترفند های عکاسی

آموزش ترفند های عکاسی

امروزه موانع فنی برای عکاسی به شدت کاهش یافته و امکانات بیشتری برای ثبت عکس‌های خوب و زیبا وجود دارد. ظهور عکاسی دیجیتال به انفجاری در صنعت عکاسی تبدیل شده که هم می‌تواند یک هنر خلاقانه و هم انتخاب و عنوان شغلی باشد. با تمرین مهارت‌های عکاسی خود می‌توانید جایگاهی ویژه در این زمینه یافته و روی آن تمرکز کنید. مهارت‌های عکاسی حرفه ای ممکن است ساده به نظر برسد اما در حقیقت به این سادگی نیست و فضایی بسیار رقابتی داشته و ملزم به داشتن استعداد، مهارت، هوش، نظم و انضباط است تا بتوانید به عنوان یک عکاس حرفه ای شناخته شوید.

علاوه بر ویژگی‌های بیان شده به صبوری برای صرف ساعت‌های طولانی و رقابت سخت نیاز است. برای عکاسی حرفه ای لازم است که مهارت‌های زیادی بیاموزید و آن‌ها را تمرین کنید. انواع ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای وجود دارد که می‌تواند به شما در ارتقاء مهارت کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بیان برخی از این ترفندها بپردازیم.

آموزش ترفندهای عکاسی

تمرین در عکاسی مانند هر فعالیت دیگری، به ارتقا مهارت منجر می‌شود. در ادامه مجموعه ای از آموزش ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای را جمع‌آوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند عکاس ماهرتری باشید. با تمرین هر یک از این ترفندها می‌توانید مهارت‌های خود را ارتقا ببخشید.

نقطه سنجی

سیستم‌های اندازه گیری مدرن دارای حالت‌های همه جانبه عالی هستند که غالباً به آن‌ها Evaluative، Matrix یا Multi-area گفته می‌شود و روشی بسیار کاربردی برای دسترسی به یک صحنه و تنظیمات مربوط به نوردهی را به طور مطلوب در بسیاری از موقعیت‌ها انجام می‌دهد. با این حال، این سیستم‌ها کاملاً بدون خطا نیستند و در موقعیت‌های بسیار تاریک یا بسیار روشن، نور پس زمینه می‌تواند آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند که در معرض نوردهی بیش از حد تا بسیار کم قرار بگیرند. نورسنجی نقطه‌ای این امکان را به شما می‌دهد که دوربین را در محل مناسب اندازه گیری و کنترل کنید و درک بهترین از درک بهتری از محدوده نور در صحنه داشته باشید.

در واقع سیستم نقطه سنجی استاندارد به شما این امکان را می‌دهد که قسمت بسیار کوچکی از صحنه را اندازه گیری کرده و تنظیمات نوردهی مناسب را پیشنهاد می‌دهد. در نتیجه لازم است که مراقب نقطه ای که انتخاب می‌کنید باشید و بهترین منطقه را پیدا کنید.

بررسی هیستوگرام

 

دقیقه مانند جلوه Levels در نرم افزارهای ویرایش عکس مانند Adobe Photoshop، جلوه هیستوگرام دوربین نیز نموداری است که میزان روشنایی پیکسل های تشکیل دهنده تصویر را نمایش می‌دهد. معیار از سیاه با خوانش نور از 0، در سمت چپ به سفید، با خوانش نور از 255 به راست اجرا می‌شود. رأس ها یا قله‌ها در هیستوگرام، تعداد پیکسل‌هایی با آن روشنایی را نشان می‌دهد و قله بزرگ به این معنی است که تعداد زیادی از پیکسل‌ها آن روشنایی را دارند. این بدین معناست که یک تصویر تاریک دارای قله‌هایی در سمت چپ نمودار است، در حالی که تصاویر روشن دارای قله‌هایی در سمت راست نمودارند.

در یک صحنه ایده آل که تنظیم نورها به درستی انجام شده و صحنه به خوبی در معرض دید قرار گرفته است، نمودار هیستوگرام توزیع معمولی داشته و قله در وسط و چند پیکسل بسیار روشن و چند پیکسل بسیار تاریک دارد. بررسی هیستوگرام بعد از هر عکسی که می‌گیرید، به عنوان یکی از ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای، درک شما را از توزیع روشنایی یک تصویر افزایش داده و این امکان را به شما می‌دهد که تعیین کنید تصویر کم نور است یا بیش از حد نوردهی شده است و پیکسل‌ها به ترتیب در کدام قسمت نمودار گروه بندی شده و قرار گرفته‌اند.

استفاده از لنز پرایم

استفاده از فاصله کانونی پرایم یا ثابت از ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای است که این امکان را فراهم می‌کند که سوژه عکاسی را از طریق منظره یاب ارزیابی کرده و سپس به دنبال یافتن نقطه جدید بروید و دردسر بزرگنمایی و کوچک نمایی را نداشته باشید. بدین ترتیب این امکان فراهم می‌شود تا شما بتوانید سوژه را به طور کامل کاوش کنید و درک خود را از زاویه دید لنز بهبود ببخشید و در نهایت بتوانید تنها با نگاه کردن به صحنه تصمیم بگیرید که کدام لنز را روی دوربین خود نصب کنید.

تنظیم تعادل سفیدی مشخص

سیستم‌های تنظیم تعادل سفیدی خودکار مدرن فوق‌العاده توانمندند، اما این نمی‌تواند همیشه مؤثر باشد؛ زیرا ممکن است شما با زاویه دید و ذهن طبیعی خود از رنگ‌های طبیعت عکس بگیرید و دوربین در نهایت نتیجه متفاوتی به شما ارائه دهد که مورد پسند شما نباشد و این سؤال در ذهن شما باشد که چرا این اتفاق می‌افتد؟

بدین منظور لازم است مقداری تعادل سفیدی از پیش تعیین شده را برای صحنه ای که قصد عکس‌برداری از آن را دارید به طوری که نوردهی مناسبی داشته باشد، تنظیم کنید. معمولاً تنظیم تعادل سفیدی Daylight یا Sunny، بهترین نتایج را در اکثر مواقع ارائه می‌دهند، اما با آزمایش موارد دیگر می‌توانید طیف وسیعی از شرایط را ارزیابی کنید تا بدانید در آینده کدام تنظیم در چه زمانی مناسب است.

تنظیم یک مقدار سفارشی برای تعادل سفیدی

 

تنظیم مقدار سفارشی برای تعادل سفیدی دوربین بسیار آسان است. تنها لازم است آن را روی حالت درست قرار داده و در نوری که سوژه قرار دارد، از یک صفحه خاکستری با سفید خنثی عکس بگیرید. این کار در عمل ممکن است کمی پیچیده تر باشد، زیرا زاویه‌ای که کارت را در آن قرار می‌دهید می‌تواند بر نتیجه نهایی تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال: اگر نور اصلی مستقیماً در بالای سوژه قرار دارد، اگر کارت را کمی به پایین و به سمت ناحیه رنگی سوژه بچرخانید، متوجه خواهید شد که اگر کارت را کمی به سمت بالا نگه دارید، نتیجه نهایی بسیار متفاوت خواهد بود.

تنظیم تراز سفیدی سفارشی در دوربین خود را به عنوان یکی از ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای یاد بگیرد و با نگه داشتن کارت، تعادل رنگ سفید را در زوایای مختلف آزمایش کنید و یاد بگیرید. اگر ظاهر خنثی که دوربینتان ایجاد می‌کند دوست ندارید، با کنترل‌های تنظیم، گزینه ای که مناسب شماست پیدا کنید.

استفاده از حالت نوردهی دستی

با اینکه حالت‌های نوردهی تعیین شده با اولویت‌های دیافراگم و شاتر بسیار کاربردی‌اند، اما تصمیم گیری در مورد روشن یا تیره شدن تصویر را به عهده دوربین می‌گذارند. حالت نوردهی دستی شما را مجبور می‌کند که به روشنایی و نوردهی سوژه و محیط اطراف فکر کنید. علاوه بر این شما باید عمق میدان و تاری و انجماد حرکت را نیز در نظر بگیرید. ترکیب نوردهی دستی با نقطه سنجی می‌تواند بسیار کاربردی و مهارت بخش باشد، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که تنظیمات نور دهید انتخابی را برای بخش خاصی از صحنه تنظیم کنید.

مجموعه مناسبی از دوربین‌ها، لنزها و تجهیزات عکاسی تهیه کنید برای ثبت عکس‌های حرفه ای و با کیفیت به تجهیزات مناسب نیاز دارید، اما حتماً توجه داشته باشید که در خرید ابزارهای فانتزی و غیر ضروری زیاده روی نکنید. لازم است که صرفه جو باشید و خریدهای حساب شده و به جا انجام دهید. حتی در مواردی با خرید تجهیزات دست دوم با مدل‌های قدیمی تر و پر تخفیف تر بودجه خود را حفظ کنید.

هر روز یک عکس در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

به جای اینکه به طور پراکنده و نامنظم عکس‌برداری کنید و آن را در سایت‌ها و شبکه‌های مختلف مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و… قرار دهید، سعی کنید هر روز فقط یک عکس پست کنید. این کار خلاقیت شما را شکوفا می‌کند و به شما کمک می‌کند که بتوانید سوژه‌های جدید پیدا کنید و زمینه‌ها و ژانرهای جدید عکاسی را کشف کنید. علاوه بر این باعث می‌شود که شما تصاویر را به طور انتقادی ارزیابی کرده و بهترین عکس را در هر روز ارسال کنید. همچنین بهتر است که برای هر تصویر درخواست انتقاد کنید تا عکس‌های خود را از دیدگاه دیگران ببینید و بتوانید به عنوان یک عکاس پیشرفت کنید.

تمرین، تمرین، تمرین

 

هنگامی‌که ترفندهای مختلف را فرا گرفتید، نوبت به تمرین مکرر در جنبه‌های مختلف عکاسی است. با تمرین انواع ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای، مهارت‌های خود را تقویت کنید و اطمینان حاصل کنید که در تمام زمینه‌های مختلف عکاسی ماهر هستید و آن‌ها را در دوربین خود می‌شناسید.

جمع بندی

عکاسی یک فرآیند سرگرم کننده و جذاب است. به خصوص در عصر حاضر که دوران تاریکخانه‌ها و ساعت‌ها انتظار برای گرفتن یک عکس، سالیان است که گذشته است. هر زمان می‌توانید اقدام کنید و از هر چیزی که علاقه‌تان را برمی‌انگیزد شروع کنید. در واقع هیچ مدرک مشخصی برای تبدیل شدن به عکاس حرفه ای وجود ندارد و اکثر عکاسان حرفه ای به صورت خودآموز مهارت‌های مورد نیاز را کسب کرده‌اند. شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های عکاسی تنها دانش شما را در این زمینه ارتقاء خواهد داد و برای کسب مهارت و تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای به تجربه میدانی و تحقیق و تمرین گسترده نیاز است. با استفاده از ترفندهای جالب برای عکاسی حرفه ای بیان شده در این مقاله و تمرین آن‌ها می‌توانید تا حدود زیادی بر مهارت‌های عکاسی خود بیفزایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا